Kierunki Studiów - Gospodarka przestrzenna

Kierunki Studiów - Gospodarka przestrzenna

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

Gospodarka przestrzenna

Gospodarka przestrzenna

Fot. http://www.freedigitalphotos.net

Gospodarka przestrzenna to studia dla przyszłych strategów – osób, które nierzadko w wizjonerski sposób zatroszczą się o otaczającą nas przestrzeń: osiedla, gminy, miasta regiony. Zapoznaj się ze specyfiką tego kierunku i dowiedz się, czy to studia dla Ciebie!

Gospodarkę przestrzenną zdefiniować można jako ogół działań, które związane są z organizacją użytkowania przestrzeni zarówno poprzez ochronę istniejących już wartości przestrzeni (w głównej mierze chodzi tutaj o zachowanie równowagi pomiędzy środowiskiem naturalnym a wytworami pracy człowieka), jak i poprzez kształtowanie przestrzenie w sposób stymulujący rozwój gospodarczy.

Co za tym idzie, gospodarka przestrzenna – jako kierunek studiów – uczy przede wszystkim formułowania strategii dla pojedynczych ośrodków urbanistycznych, jednostek administracyjnych, a także dla całych regionów. Studia z zakresu gospodarki przestrzennej dostarczają również wiedzy na temat ochrony środowiska i dziedzictwa narodowego wpisanego w daną przestrzeń.

Gospodarka przestrzenna – dziedzina interdyscyplinarna?W konsekwencji studia na kierunku gospodarka przestrzenna dostarczają rozległej wiedzy z wielu dziedzin (nauk społecznych, przyrodniczych, ekonomicznych oraz technicznych) wspartej umiejętnością wykorzystywania metod i technik badawczych. Student gospodarki przestrzennej pozna także zasady etyczne, estetyczne oraz ergonomiczne – konieczne do rozsądnego gospodarowania przestrzenią.

Program studiówStudent gospodarki przestrzennej weźmie udział w zajęciach między innymi z matematyki, statystyki, fizyki, ekonomii oraz ekonomiki miast i regionów. Będzie także uczestniczył w przedmiotach „inżynierskich”: budownictwie oraz geodezji i kartografii. Dodatkowo zapozna się z funkcjonowaniem samorządu terytorialnego, strategią rozwoju gminy, marketingiem terytorialnym, polityką regionalną i planowaniem rozwoju miast.

Pozna również podstawy socjologii, ekologii, ochrony środowiska, ochrony dziedzictwa narodowego oraz prawa. Program studiów na kierunku gospodarka przestrzenna uwzględnia także zajęcia dotyczące przyrodniczych, prawnych oraz społeczno-kulturowych uwarunkowań gospodarki przestrzennej oraz zasad rewitalizacji przestrzeni zurbanizowanej. Ważnym aspektem studiów będą zajęcia z grafiki inżynierskiej, projektowania urbanistycznego, planowania przestrzennego i infrastruktury technicznej, a także z rysunku technicznego i planistycznego.

RekrutacjaWszystkich zainteresowanych studiami na kierunku gospodarka przestrzenna, ciekawią z pewnością kryteria rekrutacyjne. Politechnika Krakowska w rekrutacji na rok akademicki 2013/2014 weźmie pod uwagę wynik tylko z jednego przedmiotu. Może nim być, w zależności od wyboru kandydata, matematyka, fizyka i astronomia, biologia, chemia lub geografia. Wynik z przedmiotu zdawanego na poziomie rozszerzonym mnoży się przez 2. Rekrutację przeprowadza dokładnie w ten sam sposób Politechnika Warszawska.

Z kolei Politechnika Wrocławska zrekrutuje przyszłych studentów gospodarki przestrzennej na podstawie wyników maturalnych z matematyki, fizyki, nowożytnego języka obcego oraz języka polskiego. Wskaźnik rekrutacyjny uwzględniał będzie zarówno wynik procentowy egzaminów, jak i ich poziom oraz wagę przedmiotów. Na Politechnice Gdańskiej będzie się liczył wynik z matematyki i geografii.

Na wymienionych uczelniach progi punktowe, a zatem liczba punktów, którą zdobyła ostatnia zakwalifikowana do przyjęcia na studia osoba, przyjmowały w roku akademickim 2012/2013 następującą wartość:

Politechnika Krakowska: 128 punktów;
Politechnika Warszawska: 162 punkty;
Politechnika Wrocławska: 291,85 punktu;
Politechnika Gdańska: 73,96 punktu.

Progi punktowe mają charakter jedynie orientacyjny. Szczegóły dotyczące rekrutacji na wybraną przez Ciebie uczelnię znajdziesz już teraz na stronie internetowej danej uczelni.

Perspektywy zawodoweStudia z zakresu gospodarki przestrzennej przygotowują do pracy między innymi w sektorze publicznym (w instytucjach samorządowych oraz administracji publicznej), a także w sektorze prywatnym. Między innymi w takich zawodach:
- planista;
- urbanista;
- specjalista do spraw gospodarki gruntami;
- specjalista do spraw rozwoju regionalnego;
- zarządca nieruchomością;
- rzeczoznawca majątkowy;
- pośrednik w obrocie nieruchomościami.

Gospodarka przestrzenna nie tylko dla sprawnych rysowników!Jeżeli obawiasz się, że brak celujących zdolności rysunkowych uniemożliwi Ci podjęcie studiów na kierunku gospodarka przestrzenna, to musisz wiedzieć, że odgrywają one drugoplanową rolę. Predyspozycje, które szczególnie docenia się w trakcie studiów, są zgoła inne. Liczy się przede wszystkim umiejętność myślenia strategicznego i marketingowego, zdolność do syntezy oraz łatwość w zarządzaniu zespołami ludzkimi. Jeżeli posiadasz takie kompetencje, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś spróbował się zmierzyć ze studiami z zakresu gospodarki przestrzennej.


Red. Barbara Stachnik

Data publikacji: 15.02.2016

Studia kierunki

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Interesuje Cię akustyka i tematyka związana z szeroko rozumianym dźwiękiem? Masz dobry słuch, a w szkole średniej lubiłeś fizykę? Być może studia na kierunku akustyka będą dla Ciebie interesującą propozycją! Sprawdź już dzisiaj, które uczelnie w Poznaniu kształcą w tym zakresie!

więcej

Uczelnie z MISH w Warszawie

Uczelnie z MISH w Warszawie

Masz szerokie zainteresowania humanistyczne? Trudno Ci się zdecydować na konkretny kierunek studiów? Być może zainteresuje Cię oferta Indywidualne Studiów Międzyobszarowych w obszarach nauk humanistycznych i nauk społecznych, które powszechnie znane są jako MISH? Sprawdź, które uczelnie w Warszawie prowadzą takie studia!

więcej

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Jeśli interesuje Cię tematyka dyplomacji europejskiej, rozważ podjęcie studiów na kierunku, który jest jej poświęcony. Sprawdź, jak przebiega rekrutacja i które uczelnie we Wrocławiu prowadzą takie studia!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Komentarze użytkowników

oyukoqaviquv

http://20mg-cheapesttadalafil.com/ - 20mg-cheapesttadalafil.com.ankor 20mg-cheapesttadalafil.com.ankor http://20mg-cheapesttadalafil.com/

oqoxijo

http://20mg-cheapesttadalafil.com/ - 20mg-cheapesttadalafil.com.ankor 20mg-cheapesttadalafil.com.ankor http://20mg-cheapesttadalafil.com/

utazogn

http://20mg-cheapesttadalafil.com/ - 20mg-cheapesttadalafil.com.ankor 20mg-cheapesttadalafil.com.ankor http://20mg-cheapesttadalafil.com/

Uczelnie prowadzące kierunek Gospodarka przestrzenna i kierunki pokrewne

Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi

Gdańska Szkoła Wyższa

Politechnika Częstochowska

Politechnika Warszawska

Polski Uniwersytet Wirtualny

Społeczna Akademia Nauk Warszawa

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (SGGW)

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Uniwersytet Jagielloński

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

pokaż więcej >>

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Praca socjalna

Praca socjalna

Propozycja dla tych, którzy czują, że chcieliby dać światu coś od siebie. A nawet jeżeli nie cały świat skorzysta na wiedzy przyszłego przedstawiciela pomocy społecznej, to na pewno lokalne środowisko, które z pewnością ...

Sinologia (filologia chińska)

Sinologia (filologia chińska)

Chiny to w tej chwili zdecydowanie najpotężniejsza gospodarka świata. Liczne firmy i przedsiębiorstwa z Państwa Środka coraz agresywniej inwestują w Azji, Europie i obu Amerykach, a ekspansja gospodarcza pociąga za sobą za ...

Biotechnologia

Biotechnologia

Młodość, świeży i zdrowy wygląd, świetna kondycja. Oto, do czego dąży dziś większość z nas. W dobie daleko rozwiniętej medycyny oraz zaawansowanych technologii, łatwiej jest ten cel osiągnąć. Dlatego specjalista w tej dziedzinie ...

Ochrona środowiska

Ochrona środowiska

Obecnie tematem numer 1 na świecie jest środowisko naturalne i jego ochrona. Tym, którzy nadal zastanawiają się nad wyborem studiów, przedstawiamy, jeden z najbardziej obiecujących kierunków. Ochrona środowiska.

Doradztwo personalne

Doradztwo personalne

Zastanawiasz się nad Tym jaką ścieżkę kariery wybrać? W czym sprawdzisz się najlepiej? Co przyniesie Ci najwięcej satysfakcji, a przy okazji pozwoli na godny zarobek? Z pewnością. W końcu, nie bez powodu czytasz ten artyku ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Doradztwo Zawodowe

Doradztwo Zawodowe

W niepewnych czasach, kiedy ludzie konsultują większość życiowych wyborów ze specjalistami w przeróżnych dziedzinach, najlepszym rozwiązaniem jest po prostu… zostać jednym z takich specjalistów. Studia podyplomowe z doradztwa zawodowego mogą w tym bardzo pomóc.

więcej

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Aby poszerzyć swoje kwalifikacje i możliwości uzyskania dobrze płatnej pracy, warto ...

więcej

Fundusze Unijne

Fundusze Unijne

Studia podyplomowe z zakresu funduszy unijnych podnoszą kwalifikacje osób aplikujących ...

więcej

Prawo pracy

Prawo pracy

Prawo pracy to dziedzina szczególnie przydatna tym, którzy na co dzień trudnią ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr
Dla pierwszych 20 osób, które chcą zapisać się na studia Informatyka w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach przygotowaliśmy specjalną promocję - tylko 1300 zł za pierwszy semestr. Szczegóły w regulaminie "Bądź szybszy zyskaj więcej".

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Czego boimy się w pracy?

Czego boimy się w pracy?

Praca na każdym stanowisku, niezależnie od tego czy ją lubimy, wi ...

więcej

Studia w Niemczech

Studia w Niemczech

Studia w Niemczech to szansa na solidne wykształcenie, cenione na ...

więcej

Jezyk holenderski - CNaVT

Jezyk holenderski - CNaVT

Certyfikat z języka holenderskiego to przysłowiowy As w rękawie. Zn ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy