Kierunki Studiów - Gospodarka przestrzenna

Kierunki Studiów - Gospodarka przestrzenna

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

X

Kierunki studiów Studia I i II stopnia - artykuły

Gospodarka przestrzenna

Gospodarka przestrzenna

Fot. http://www.freedigitalphotos.net

Gospodarka przestrzenna to studia dla przyszłych strategów – osób, które nierzadko w wizjonerski sposób zatroszczą się o otaczającą nas przestrzeń: osiedla, gminy, miasta regiony. Zapoznaj się ze specyfiką tego kierunku i dowiedz się, czy to studia dla Ciebie!

Gospodarkę przestrzenną zdefiniować można jako ogół działań, które związane są z organizacją użytkowania przestrzeni zarówno poprzez ochronę istniejących już wartości przestrzeni (w głównej mierze chodzi tutaj o zachowanie równowagi pomiędzy środowiskiem naturalnym a wytworami pracy człowieka), jak i poprzez kształtowanie przestrzenie w sposób stymulujący rozwój gospodarczy.

Co za tym idzie, gospodarka przestrzenna – jako kierunek studiów – uczy przede wszystkim formułowania strategii dla pojedynczych ośrodków urbanistycznych, jednostek administracyjnych, a także dla całych regionów. Studia z zakresu gospodarki przestrzennej dostarczają również wiedzy na temat ochrony środowiska i dziedzictwa narodowego wpisanego w daną przestrzeń.

Gospodarka przestrzenna – dziedzina interdyscyplinarna?W konsekwencji studia na kierunku gospodarka przestrzenna dostarczają rozległej wiedzy z wielu dziedzin (nauk społecznych, przyrodniczych, ekonomicznych oraz technicznych) wspartej umiejętnością wykorzystywania metod i technik badawczych. Student gospodarki przestrzennej pozna także zasady etyczne, estetyczne oraz ergonomiczne – konieczne do rozsądnego gospodarowania przestrzenią.

Program studiówStudent gospodarki przestrzennej weźmie udział w zajęciach między innymi z matematyki, statystyki, fizyki, ekonomii oraz ekonomiki miast i regionów. Będzie także uczestniczył w przedmiotach „inżynierskich”: budownictwie oraz geodezji i kartografii. Dodatkowo zapozna się z funkcjonowaniem samorządu terytorialnego, strategią rozwoju gminy, marketingiem terytorialnym, polityką regionalną i planowaniem rozwoju miast.

Pozna również podstawy socjologii, ekologii, ochrony środowiska, ochrony dziedzictwa narodowego oraz prawa. Program studiów na kierunku gospodarka przestrzenna uwzględnia także zajęcia dotyczące przyrodniczych, prawnych oraz społeczno-kulturowych uwarunkowań gospodarki przestrzennej oraz zasad rewitalizacji przestrzeni zurbanizowanej. Ważnym aspektem studiów będą zajęcia z grafiki inżynierskiej, projektowania urbanistycznego, planowania przestrzennego i infrastruktury technicznej, a także z rysunku technicznego i planistycznego.

RekrutacjaWszystkich zainteresowanych studiami na kierunku gospodarka przestrzenna, ciekawią z pewnością kryteria rekrutacyjne. Politechnika Krakowska w rekrutacji na rok akademicki 2013/2014 weźmie pod uwagę wynik tylko z jednego przedmiotu. Może nim być, w zależności od wyboru kandydata, matematyka, fizyka i astronomia, biologia, chemia lub geografia. Wynik z przedmiotu zdawanego na poziomie rozszerzonym mnoży się przez 2. Rekrutację przeprowadza dokładnie w ten sam sposób Politechnika Warszawska.

Z kolei Politechnika Wrocławska zrekrutuje przyszłych studentów gospodarki przestrzennej na podstawie wyników maturalnych z matematyki, fizyki, nowożytnego języka obcego oraz języka polskiego. Wskaźnik rekrutacyjny uwzględniał będzie zarówno wynik procentowy egzaminów, jak i ich poziom oraz wagę przedmiotów. Na Politechnice Gdańskiej będzie się liczył wynik z matematyki i geografii.

Na wymienionych uczelniach progi punktowe, a zatem liczba punktów, którą zdobyła ostatnia zakwalifikowana do przyjęcia na studia osoba, przyjmowały w roku akademickim 2012/2013 następującą wartość:

Politechnika Krakowska: 128 punktów;
Politechnika Warszawska: 162 punkty;
Politechnika Wrocławska: 291,85 punktu;
Politechnika Gdańska: 73,96 punktu.

Progi punktowe mają charakter jedynie orientacyjny. Szczegóły dotyczące rekrutacji na wybraną przez Ciebie uczelnię znajdziesz już teraz na stronie internetowej danej uczelni.

Perspektywy zawodoweStudia z zakresu gospodarki przestrzennej przygotowują do pracy między innymi w sektorze publicznym (w instytucjach samorządowych oraz administracji publicznej), a także w sektorze prywatnym. Między innymi w takich zawodach:
- planista;
- urbanista;
- specjalista do spraw gospodarki gruntami;
- specjalista do spraw rozwoju regionalnego;
- zarządca nieruchomością;
- rzeczoznawca majątkowy;
- pośrednik w obrocie nieruchomościami.

Gospodarka przestrzenna nie tylko dla sprawnych rysowników!Jeżeli obawiasz się, że brak celujących zdolności rysunkowych uniemożliwi Ci podjęcie studiów na kierunku gospodarka przestrzenna, to musisz wiedzieć, że odgrywają one drugoplanową rolę. Predyspozycje, które szczególnie docenia się w trakcie studiów, są zgoła inne. Liczy się przede wszystkim umiejętność myślenia strategicznego i marketingowego, zdolność do syntezy oraz łatwość w zarządzaniu zespołami ludzkimi. Jeżeli posiadasz takie kompetencje, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś spróbował się zmierzyć ze studiami z zakresu gospodarki przestrzennej.


Red. Barbara Stachnik

Data publikacji: 15.02.2016

Studia kierunki

Uczelnie z nawigacją w Szczecinie

Uczelnie z nawigacją w Szczecinie

Rozważasz studia na kierunku nawigacja? Sprawdź, które uczelnie w Szczecinie oferują taki kierunek kandydatom i dowiedz się, jak przebiega rekrutacja! Takie i inne informacje znajdziesz w naszym artykule!

więcej

Uczelnie z teologią w Poznaniu

Uczelnie z teologią w Poznaniu

Jeśli rozważasz studia teologiczne, sprawdź koniecznie, które uczelnie w Poznaniu prowadzą taki kierunek. Przygotowaliśmy dla Ciebie tę informację, ale nie tylko - także zasady rekrutacji na studia teologiczne!

więcej

Uczelnie z astronomią w Toruniu

Uczelnie z astronomią w Toruniu

Jeśli wybierasz się na studia astronomiczne, wybierz miasto Kopernika! Już dziś sprawdź, które uczelnie w Toruniu prowadzą taki kierunek i w jaki sposób pomyślnie przejść rekrutację!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Uczelnie prowadzące kierunek Gospodarka przestrzenna i kierunki pokrewne

PAŃSTWOWA SZKOŁA WYŻSZA IM. PAPIEŻA JANA PAWŁA II W BIAŁEJ PODLASKIEJ

Politechnika Białostocka

Politechnika Częstochowska

Politechnika Warszawska

Politechnika Łódzka

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Uniwersytet Jagielloński

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

pokaż więcej >>

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Zdrowie publiczne

Zdrowie publiczne

Bliska jest Ci maksyma: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”? Wiesz, jak istotny jest zdrowy styl życia? W trakcie studiów chciałbyś łączyć wiedzę medyczną z wiedzą z zakresu nauk społecznych i ekonomicznych? Oto kierunek dla ...

Teologia

Teologia

Rozważasz podjęcie studiów na „teologii”? Dowiedz się jak przebiega nauka na tym kierunku i co Cię czeka po studiach – czy tylko posada katechety?

Inżynieria środowiska

Inżynieria środowiska

Inżynieria środowiska to kierunek interdyscyplinarny – na pograniczu nauk technicznych i przyrodniczych. Jest to również, ze względu na aktualność omawianej podczas studiów tematyki, kierunek przyszłościowy. Dlaczego? Przeczytaj! ...

Handel zagraniczny

Handel zagraniczny

Marzysz o tym, by pracować w handlu zagranicznym? – Chcesz pewnie podjąć studia, które przygotują Cię do realizacji tego marzenia. Doskonałą decyzją okaże się wybór odpowiedniej, perspektywicznej specjalności.

Rolnictwo

Rolnictwo

Modernizacja rolnictwa i jego stały rozwój wymagają, aby osoby, które chcą się nim zawodowo trudnić, posiadały rozbudowane kompetencje i interdyscyplinarną wiedzę. Właśnie dlatego wiele z nich wybiera studia rolnicze I i II stop ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Rachunkowość i finanse przedsiębiorstwa

Rachunkowość i finanse przedsiębiorstwa

Chcesz podnieść swoje zawodowe kompetencje? Zdobyć aktualną wiedzę z zakresu rachunkowości i finansów przedsiębiorstw, która pozwoli Ci podjąć interesującą, dobrze płatną pracę? A może zamierzasz ubiegać się o certyfikat księgowego? Te studia są dla Ciebie!

więcej

Menedżer jakości

Menedżer jakości

Swoją przyszłość zawodową wiążesz z zarządzaniem jakością? Obecne stanowisko pracy ...

więcej

Dyplomacja i stosunki międzynarodowe

Dyplomacja i stosunki międzynarodowe

Studia podyplomowe z zakresu dyplomacji i stosunków międzynarodowych to ciekawa ...

więcej

Organizacja pomocy społecznej i pracy socjalnej

Organizacja pomocy społecznej i pracy socjalnej

Studia podyplomowe na kierunku „organizacja pomocy społecznej i pracy socjalnej” ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, jako pierwsza w regionie, niepubliczna wyższa uczelnia prowadzi nabór na studia na kierunkach techniczno-artystycznych. Interesująca oferta edukacyjna na rok akademicki 2015/2016 skłania do szczegółowego zapoznania się z informacjami na temat studiów.

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Jak zrobić dobre wrażenie w czasie rozmowy telefonicznej z rekruterem?

Jak zrobić dobre wrażenie w czasie rozmowy telefonicznej z rekruterem?

Oczekując na rozmowę rekrutacyjną i znając dokładny termin jej prze ...

więcej

Studia w Hiszpanii

Studia w Hiszpanii

Studiując w Hiszpanii, poznajesz nie tylko bogatą kulturę tego kr ...

więcej

Język portugalski - DAPLE

Język portugalski - DAPLE

DALPE (Diploma Avançado de Português Língua Estrangeira)to certyfikat, kt ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy