Kierunki Studiów - Farmacja

Kierunki Studiów - Farmacja

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

Farmacja

Farmacja

Fot.: http://www.freedigitalphotos.net

Zawód farmaceuty od lat utożsamia się przede wszystkim z pracą w aptece – czy słusznie? Rynek farmaceutyczny intensywnie się rozwija, a absolwenci farmacji coraz częściej zatrudniani są w pokrewnych branżach. Chcesz zostać farmaceutą? Przeczytaj o możliwościach, jakie niosą za sobą studia na farmacji!

Nie da się ukryć, że współczesnemu człowiekowi trudno byłoby się obejść bez leków. Mowa oczywiście nie tylko o specyfikach przepisanych przez lekarza w określonym celu, ale także i o tych medykamentach, po które sięgamy, gdy łapie nas przeziębienie lub dopada ból głowy. Nierzadko pierwszym miejscem, które odwiedzamy, kiedy pogarsza się nasze samopoczucie, nie jest wcale – jak mogłoby się wydawać – gabinet lekarski, a... apteka.

Rynek farmaceutyczny oferuje nam niezliczoną ilość preparatów na niemal każde schorzenie, na wiele chorób nadal nie ma jednak lekarstwa. Jak wskazują statystyki, branża farmaceutyczna będzie się intensywnie rozwijała, co wiąże się nie tylko z rosnącą sprzedażą dostępnych już leków, ale także z potrzebą okrycia antidotum na nieuleczalne jak dotąd choroby. Za opracowywanie receptur nowych farmaceutyków, nadzorowanie procesu ich produkcji oraz sprzedaż leków odpowiedzialni są farmaceuci.

Jak zostać farmaceutą i specjalistą farmacji?Farmacja to jeden z kierunków studiów, których nie objął jak dotąd system boloński. Oznacza to, że kierunek farmaceutyczny prowadzony jest – jak medycyna – w systemie studiów jednolitych magisterskich. Studia na farmacji podjąć można w trybie stacjonarnym (dziennie) oraz niestacjonarnym (zaocznie, wieczorowo) na wybranych uczelniach medycznych.

Niektóre uczelnie oferują studentom specjalności prowadzone w ramach kierunku. Nie są one jednak jednoznaczne z uzyskaniem tytułu specjalisty. Aby zostać specjalistą z wybranego obszaru farmacji, należy po ukończeniu studiów (równoznacznym z uzyskaniem tytułu magistra) i przepracowaniu co najmniej jednego roku w zawodzie – zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 15 maja 2003 roku w sprawie specjalizacji oraz uzyskiwania tytułu specjalisty przez farmaceutów – rozpocząć specjalizację.

Specjalizację uzyskać można w ramach kształcenia podyplomowego. Oto przykładowe specjalizacje farmaceutyczne:
- analityka farmaceutyczna;
- farmacja apteczna;
- farmacja kliniczna;
- farmacja przemysłowa;
- farmacja szpitalna;
- bromatologia;
- farmakologia;
- lek roślinny;
- mikrobiologia i biotechnologia farmaceutyczna;
- toksykologia;
- zdrowie środowiskowe;
- zdrowie publiczne.

Predyspozycje kandydata na studia farmaceutyczneKandydaci na studia farmaceutyczne powinni posiadać określone predyspozycje. Bez wątpienia wybór kierunku studiów powinien być konsekwencją zainteresowań naukowych oraz powinien iść w parze z łatwością przyswajania wiedzy biologicznej i chemicznej. Przyszłemu farmaceucie bez wątpienia przyda się dobra pamięć (podczas studiów trzeba opanować pamięciowo duży zakres materiału), umiejętność logicznego myślenia, a także dostrzegania związków przyczynowo-skutkowych. Ważnymi cechami są w tym przypadku także spostrzegawczość, dokładność i odpowiedzialność.

W zależności od charakteru wykonywanej pracy – inne obowiązki będzie miał farmaceuta zatrudniony w aptece, inne zaś pracownik laboratorium farmaceutycznego – przydatne okażą się zdolności interpersonalne lub odporność na specyficzne warunki pracy. Przeciwwskazaniem do podjęcia studiów farmaceutycznych jest alergia na związki chemiczne lub niektóre choroby (np. epilepsja). Warto też uczulić potencjalnych kandydatów na fakt, że praca farmaceuty związana jest z koniecznością ciągłego rozwoju.

Program studiówProgram studiów specjalistycznych uwzględnia zajęcia dydaktyczne (prowadzone w formie wykładów, ćwiczeń i laboratoriów) z następujących przedmiotów:
- anatomia;
- fizjologia;
- patofizjologia;
- kwalifikowana pierwsza pomoc;
- biologia i genetyka;
- botanika;
- biochemia;
- biologia molekularna;
- mikrobiologia;
- immunologia;
- chemia ogólna i nieorganiczna;
- chemia analityczna;
- chemia fizyczna;
- chemia organiczna;
- biofizyka;
- chemia leków;
- biotechnologia farmaceutyczna;
- farmakologia i farmakodynamika;
- farmakoterapia i informacja o lekach;
- toksykologia;
- farmakognozja;
- leki pochodzenia naturalnego;
- technologia postaci leku;
- biofarmacja;
- farmacja praktyczna w aptece;
- bromatologia;
- higiena i epidemiologia;
- prawo farmaceutyczne;
- ekonomika i zarządzanie w farmacji;
- historia farmacji;
- etyka zawodowa
i inne, w tym przedmioty specjalnościowe.

Perspektywy zatrudnienia – gdzie farmaceuta znajdzie pracę?Na absolwentów farmacji czeka szeroko rozumiany przemysł farmaceutyczny. Znajdują zatrudnienie w aptekach (ogólnodostępnych, szpitalnych lub zakładowych), jednak nie tylko – etat proponują im także sklepy zielarskie czy sklepy ze sprzętem medycznym. Coraz więcej miejsc pracy czeka na nich również w hurtowniach farmaceutycznych. Farmaceuci podejmują pracę również w zakładach opieki zdrowotnej, laboratoriach chemicznych, jednostkach inspekcji farmaceutycznej, czy instytutach badawczych. Są zatrudniani także w branży chemicznej czy kosmetologicznej. Wielu farmaceutów wybiera także drogę naukową i podejmuje studia doktoranckie.

Warto pamiętać, że zawód farmaceuty opisuje dokładnie Ustawa o izbach aptekarskich z dnia 19 kwietnia 1991 roku. Absolwenci, którzy nie podejmą pracy w zawodzie farmaceuty przez 5 kolejnych lat od daty ukończenia studiów, tracą uprawnienia farmaceutyczne i – aby wykonywać w przyszłości zawód farmaceuty – będą musieli przejść szkolenie uzupełniające.

RekrutacjaUczelnie oferujące kandydatom studia na kierunku „farmacja” rekrutują na podstawie indywidualnie określanych kryteriów naboru. W procesie rekrutacji brane są najczęściej przedmioty ścisłe: matematyka, biologia i chemia. Dla przykładu: Krakowskie Collegium Medicum (działające w ramach Uniwersytetu Jagiellońskiego) bierze pod uwagę wyniki z egzaminów maturalnych z chemii i biologii, takie same kryteria rekrutacyjne ustaliło zresztą Collegium Medicum w Bydgoszczy. Warto dodać, że w obu przypadkach od kandydatów oczekuje się egzaminów zdanych na poziomie rozszerzonym.


Red. B. Stachnik

Data publikacji: 19.12.2016

Studia kierunki

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Interesuje Cię akustyka i tematyka związana z szeroko rozumianym dźwiękiem? Masz dobry słuch, a w szkole średniej lubiłeś fizykę? Być może studia na kierunku akustyka będą dla Ciebie interesującą propozycją! Sprawdź już dzisiaj, które uczelnie w Poznaniu kształcą w tym zakresie!

więcej

Uczelnie z MISH w Warszawie

Uczelnie z MISH w Warszawie

Masz szerokie zainteresowania humanistyczne? Trudno Ci się zdecydować na konkretny kierunek studiów? Być może zainteresuje Cię oferta Indywidualne Studiów Międzyobszarowych w obszarach nauk humanistycznych i nauk społecznych, które powszechnie znane są jako MISH? Sprawdź, które uczelnie w Warszawie prowadzą takie studia!

więcej

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Jeśli interesuje Cię tematyka dyplomacji europejskiej, rozważ podjęcie studiów na kierunku, który jest jej poświęcony. Sprawdź, jak przebiega rekrutacja i które uczelnie we Wrocławiu prowadzą takie studia!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Uczelnie prowadzące kierunek Farmacja i kierunki pokrewne

Uniwersytet Jagielloński

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Praca socjalna

Praca socjalna

Propozycja dla tych, którzy czują, że chcieliby dać światu coś od siebie. A nawet jeżeli nie cały świat skorzysta na wiedzy przyszłego przedstawiciela pomocy społecznej, to na pewno lokalne środowisko, które z pewnością ...

Sinologia (filologia chińska)

Sinologia (filologia chińska)

Chiny to w tej chwili zdecydowanie najpotężniejsza gospodarka świata. Liczne firmy i przedsiębiorstwa z Państwa Środka coraz agresywniej inwestują w Azji, Europie i obu Amerykach, a ekspansja gospodarcza pociąga za sobą za ...

Biotechnologia

Biotechnologia

Młodość, świeży i zdrowy wygląd, świetna kondycja. Oto, do czego dąży dziś większość z nas. W dobie daleko rozwiniętej medycyny oraz zaawansowanych technologii, łatwiej jest ten cel osiągnąć. Dlatego specjalista w tej dziedzinie ...

Ochrona środowiska

Ochrona środowiska

Obecnie tematem numer 1 na świecie jest środowisko naturalne i jego ochrona. Tym, którzy nadal zastanawiają się nad wyborem studiów, przedstawiamy, jeden z najbardziej obiecujących kierunków. Ochrona środowiska.

Doradztwo personalne

Doradztwo personalne

Zastanawiasz się nad Tym jaką ścieżkę kariery wybrać? W czym sprawdzisz się najlepiej? Co przyniesie Ci najwięcej satysfakcji, a przy okazji pozwoli na godny zarobek? Z pewnością. W końcu, nie bez powodu czytasz ten artyku ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Doradztwo Zawodowe

Doradztwo Zawodowe

W niepewnych czasach, kiedy ludzie konsultują większość życiowych wyborów ze specjalistami w przeróżnych dziedzinach, najlepszym rozwiązaniem jest po prostu… zostać jednym z takich specjalistów. Studia podyplomowe z doradztwa zawodowego mogą w tym bardzo pomóc.

więcej

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Aby poszerzyć swoje kwalifikacje i możliwości uzyskania dobrze płatnej pracy, warto ...

więcej

Fundusze Unijne

Fundusze Unijne

Studia podyplomowe z zakresu funduszy unijnych podnoszą kwalifikacje osób aplikujących ...

więcej

Prawo pracy

Prawo pracy

Prawo pracy to dziedzina szczególnie przydatna tym, którzy na co dzień trudnią ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr
Dla pierwszych 20 osób, które chcą zapisać się na studia Informatyka w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach przygotowaliśmy specjalną promocję - tylko 1300 zł za pierwszy semestr. Szczegóły w regulaminie "Bądź szybszy zyskaj więcej".

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Efektywne rozplanowanie czasu – klucz do sukcesu !

Efektywne rozplanowanie czasu – klucz do sukcesu !

W wielu miejscach pracy panuje przekonanie, że pracownik pracujący d ...

więcej

Studia we Włoszech

Studia we Włoszech

Włochy. To tu zaczęła się historia europejskich uniwersytetów, to t ...

więcej

Język angielski BEC Vantage

Język angielski BEC Vantage

Decydując się na zdawanie egzaminu certyfikatowego z języka obcego, po ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.