Kierunki Studiów - Farmacja

Kierunki Studiów - Farmacja

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

X

Kierunki studiów Studia I i II stopnia - artykuły

Farmacja

Farmacja

Fot.: http://www.freedigitalphotos.net

Zawód farmaceuty od lat utożsamia się przede wszystkim z pracą w aptece – czy słusznie? Rynek farmaceutyczny intensywnie się rozwija, a absolwenci farmacji coraz częściej zatrudniani są w pokrewnych branżach. Chcesz zostać farmaceutą? Przeczytaj o możliwościach, jakie niosą za sobą studia na farmacji!

Nie da się ukryć, że współczesnemu człowiekowi trudno byłoby się obejść bez leków. Mowa oczywiście nie tylko o specyfikach przepisanych przez lekarza w określonym celu, ale także i o tych medykamentach, po które sięgamy, gdy łapie nas przeziębienie lub dopada ból głowy. Nierzadko pierwszym miejscem, które odwiedzamy, kiedy pogarsza się nasze samopoczucie, nie jest wcale – jak mogłoby się wydawać – gabinet lekarski, a... apteka.

Rynek farmaceutyczny oferuje nam niezliczoną ilość preparatów na niemal każde schorzenie, na wiele chorób nadal nie ma jednak lekarstwa. Jak wskazują statystyki, branża farmaceutyczna będzie się intensywnie rozwijała, co wiąże się nie tylko z rosnącą sprzedażą dostępnych już leków, ale także z potrzebą okrycia antidotum na nieuleczalne jak dotąd choroby. Za opracowywanie receptur nowych farmaceutyków, nadzorowanie procesu ich produkcji oraz sprzedaż leków odpowiedzialni są farmaceuci.

Jak zostać farmaceutą i specjalistą farmacji?Farmacja to jeden z kierunków studiów, których nie objął jak dotąd system boloński. Oznacza to, że kierunek farmaceutyczny prowadzony jest – jak medycyna – w systemie studiów jednolitych magisterskich. Studia na farmacji podjąć można w trybie stacjonarnym (dziennie) oraz niestacjonarnym (zaocznie, wieczorowo) na wybranych uczelniach medycznych.

Niektóre uczelnie oferują studentom specjalności prowadzone w ramach kierunku. Nie są one jednak jednoznaczne z uzyskaniem tytułu specjalisty. Aby zostać specjalistą z wybranego obszaru farmacji, należy po ukończeniu studiów (równoznacznym z uzyskaniem tytułu magistra) i przepracowaniu co najmniej jednego roku w zawodzie – zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 15 maja 2003 roku w sprawie specjalizacji oraz uzyskiwania tytułu specjalisty przez farmaceutów – rozpocząć specjalizację.

Specjalizację uzyskać można w ramach kształcenia podyplomowego. Oto przykładowe specjalizacje farmaceutyczne:
- analityka farmaceutyczna;
- farmacja apteczna;
- farmacja kliniczna;
- farmacja przemysłowa;
- farmacja szpitalna;
- bromatologia;
- farmakologia;
- lek roślinny;
- mikrobiologia i biotechnologia farmaceutyczna;
- toksykologia;
- zdrowie środowiskowe;
- zdrowie publiczne.

Predyspozycje kandydata na studia farmaceutyczneKandydaci na studia farmaceutyczne powinni posiadać określone predyspozycje. Bez wątpienia wybór kierunku studiów powinien być konsekwencją zainteresowań naukowych oraz powinien iść w parze z łatwością przyswajania wiedzy biologicznej i chemicznej. Przyszłemu farmaceucie bez wątpienia przyda się dobra pamięć (podczas studiów trzeba opanować pamięciowo duży zakres materiału), umiejętność logicznego myślenia, a także dostrzegania związków przyczynowo-skutkowych. Ważnymi cechami są w tym przypadku także spostrzegawczość, dokładność i odpowiedzialność.

W zależności od charakteru wykonywanej pracy – inne obowiązki będzie miał farmaceuta zatrudniony w aptece, inne zaś pracownik laboratorium farmaceutycznego – przydatne okażą się zdolności interpersonalne lub odporność na specyficzne warunki pracy. Przeciwwskazaniem do podjęcia studiów farmaceutycznych jest alergia na związki chemiczne lub niektóre choroby (np. epilepsja). Warto też uczulić potencjalnych kandydatów na fakt, że praca farmaceuty związana jest z koniecznością ciągłego rozwoju.

Program studiówProgram studiów specjalistycznych uwzględnia zajęcia dydaktyczne (prowadzone w formie wykładów, ćwiczeń i laboratoriów) z następujących przedmiotów:
- anatomia;
- fizjologia;
- patofizjologia;
- kwalifikowana pierwsza pomoc;
- biologia i genetyka;
- botanika;
- biochemia;
- biologia molekularna;
- mikrobiologia;
- immunologia;
- chemia ogólna i nieorganiczna;
- chemia analityczna;
- chemia fizyczna;
- chemia organiczna;
- biofizyka;
- chemia leków;
- biotechnologia farmaceutyczna;
- farmakologia i farmakodynamika;
- farmakoterapia i informacja o lekach;
- toksykologia;
- farmakognozja;
- leki pochodzenia naturalnego;
- technologia postaci leku;
- biofarmacja;
- farmacja praktyczna w aptece;
- bromatologia;
- higiena i epidemiologia;
- prawo farmaceutyczne;
- ekonomika i zarządzanie w farmacji;
- historia farmacji;
- etyka zawodowa
i inne, w tym przedmioty specjalnościowe.

Perspektywy zatrudnienia – gdzie farmaceuta znajdzie pracę?Na absolwentów farmacji czeka szeroko rozumiany przemysł farmaceutyczny. Znajdują zatrudnienie w aptekach (ogólnodostępnych, szpitalnych lub zakładowych), jednak nie tylko – etat proponują im także sklepy zielarskie czy sklepy ze sprzętem medycznym. Coraz więcej miejsc pracy czeka na nich również w hurtowniach farmaceutycznych. Farmaceuci podejmują pracę również w zakładach opieki zdrowotnej, laboratoriach chemicznych, jednostkach inspekcji farmaceutycznej, czy instytutach badawczych. Są zatrudniani także w branży chemicznej czy kosmetologicznej. Wielu farmaceutów wybiera także drogę naukową i podejmuje studia doktoranckie.

Warto pamiętać, że zawód farmaceuty opisuje dokładnie Ustawa o izbach aptekarskich z dnia 19 kwietnia 1991 roku. Absolwenci, którzy nie podejmą pracy w zawodzie farmaceuty przez 5 kolejnych lat od daty ukończenia studiów, tracą uprawnienia farmaceutyczne i – aby wykonywać w przyszłości zawód farmaceuty – będą musieli przejść szkolenie uzupełniające.

RekrutacjaUczelnie oferujące kandydatom studia na kierunku „farmacja” rekrutują na podstawie indywidualnie określanych kryteriów naboru. W procesie rekrutacji brane są najczęściej przedmioty ścisłe: matematyka, biologia i chemia. Dla przykładu: Krakowskie Collegium Medicum (działające w ramach Uniwersytetu Jagiellońskiego) bierze pod uwagę wyniki z egzaminów maturalnych z chemii i biologii, takie same kryteria rekrutacyjne ustaliło zresztą Collegium Medicum w Bydgoszczy. Warto dodać, że w obu przypadkach od kandydatów oczekuje się egzaminów zdanych na poziomie rozszerzonym.


Red. B. Stachnik

Data publikacji: 19.12.2016

Studia kierunki

Uczelnie z nawigacją w Szczecinie

Uczelnie z nawigacją w Szczecinie

Rozważasz studia na kierunku nawigacja? Sprawdź, które uczelnie w Szczecinie oferują taki kierunek kandydatom i dowiedz się, jak przebiega rekrutacja! Takie i inne informacje znajdziesz w naszym artykule!

więcej

Uczelnie z teologią w Poznaniu

Uczelnie z teologią w Poznaniu

Jeśli rozważasz studia teologiczne, sprawdź koniecznie, które uczelnie w Poznaniu prowadzą taki kierunek. Przygotowaliśmy dla Ciebie tę informację, ale nie tylko - także zasady rekrutacji na studia teologiczne!

więcej

Uczelnie z astronomią w Toruniu

Uczelnie z astronomią w Toruniu

Jeśli wybierasz się na studia astronomiczne, wybierz miasto Kopernika! Już dziś sprawdź, które uczelnie w Toruniu prowadzą taki kierunek i w jaki sposób pomyślnie przejść rekrutację!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Uczelnie prowadzące kierunek Farmacja i kierunki pokrewne

Uniwersytet Jagielloński

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Zdrowie publiczne

Zdrowie publiczne

Bliska jest Ci maksyma: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”? Wiesz, jak istotny jest zdrowy styl życia? W trakcie studiów chciałbyś łączyć wiedzę medyczną z wiedzą z zakresu nauk społecznych i ekonomicznych? Oto kierunek dla ...

Teologia

Teologia

Rozważasz podjęcie studiów na „teologii”? Dowiedz się jak przebiega nauka na tym kierunku i co Cię czeka po studiach – czy tylko posada katechety?

Inżynieria środowiska

Inżynieria środowiska

Inżynieria środowiska to kierunek interdyscyplinarny – na pograniczu nauk technicznych i przyrodniczych. Jest to również, ze względu na aktualność omawianej podczas studiów tematyki, kierunek przyszłościowy. Dlaczego? Przeczytaj! ...

Handel zagraniczny

Handel zagraniczny

Marzysz o tym, by pracować w handlu zagranicznym? – Chcesz pewnie podjąć studia, które przygotują Cię do realizacji tego marzenia. Doskonałą decyzją okaże się wybór odpowiedniej, perspektywicznej specjalności.

Rolnictwo

Rolnictwo

Modernizacja rolnictwa i jego stały rozwój wymagają, aby osoby, które chcą się nim zawodowo trudnić, posiadały rozbudowane kompetencje i interdyscyplinarną wiedzę. Właśnie dlatego wiele z nich wybiera studia rolnicze I i II stop ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Turystyka i rekreacja

Turystyka i rekreacja

Studia podyplomowe z zakresu turystki i rekreacji to doskonały punkt wyjścia do zdobycia wąskiej specjalizacji zawodowej. Pracujesz w branży turystycznej lub nosisz się z zamiarem podjęcia takiej pracy? Przeczytaj, w jaki sposób podnieść swoje kwalifikacje.

więcej

Rachunkowość i finanse przedsiębiorstwa

Rachunkowość i finanse przedsiębiorstwa

Chcesz podnieść swoje zawodowe kompetencje? Zdobyć aktualną wiedzę z zakresu rachunkowości ...

więcej

Menedżer jakości

Menedżer jakości

Swoją przyszłość zawodową wiążesz z zarządzaniem jakością? Obecne stanowisko pracy ...

więcej

Dyplomacja i stosunki międzynarodowe

Dyplomacja i stosunki międzynarodowe

Studia podyplomowe z zakresu dyplomacji i stosunków międzynarodowych to ciekawa ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, jako pierwsza w regionie, niepubliczna wyższa uczelnia prowadzi nabór na studia na kierunkach techniczno-artystycznych. Interesująca oferta edukacyjna na rok akademicki 2015/2016 skłania do szczegółowego zapoznania się z informacjami na temat studiów.

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Jak zapanować nad czasem w pracy?

Jak zapanować nad czasem w pracy?

Polska należy do grupy najbardziej zapracowanych krajów na świecie. Mł ...

więcej

Ranking najlepszych uczelni na świecie 2015

Ranking najlepszych uczelni na świecie 2015

Organizowany corocznie ranking najlepszych uczelni na świecie opublikował l ...

więcej

Język francuski - DALF (C2)

Język francuski - DALF (C2)

DALF C2 otwiera drzwi do nauki i pracy po francusku. Ten międzynarodowy ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy