Kierunki Studiów - Farmacja

Kierunki Studiów - Farmacja

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

X

Kierunki studiów Studia I i II stopnia - artykuły

Farmacja

Farmacja

Fot.: http://www.freedigitalphotos.net

Zawód farmaceuty od lat utożsamia się przede wszystkim z pracą w aptece – czy słusznie? Rynek farmaceutyczny intensywnie się rozwija, a absolwenci farmacji coraz częściej zatrudniani są w pokrewnych branżach. Chcesz zostać farmaceutą? Przeczytaj o możliwościach, jakie niosą za sobą studia na farmacji!

Nie da się ukryć, że współczesnemu człowiekowi trudno byłoby się obejść bez leków. Mowa oczywiście nie tylko o specyfikach przepisanych przez lekarza w określonym celu, ale także i o tych medykamentach, po które sięgamy, gdy łapie nas przeziębienie lub dopada ból głowy. Nierzadko pierwszym miejscem, które odwiedzamy, kiedy pogarsza się nasze samopoczucie, nie jest wcale – jak mogłoby się wydawać – gabinet lekarski, a... apteka.

Rynek farmaceutyczny oferuje nam niezliczoną ilość preparatów na niemal każde schorzenie, na wiele chorób nadal nie ma jednak lekarstwa. Jak wskazują statystyki, branża farmaceutyczna będzie się intensywnie rozwijała, co wiąże się nie tylko z rosnącą sprzedażą dostępnych już leków, ale także z potrzebą okrycia antidotum na nieuleczalne jak dotąd choroby. Za opracowywanie receptur nowych farmaceutyków, nadzorowanie procesu ich produkcji oraz sprzedaż leków odpowiedzialni są farmaceuci.

Jak zostać farmaceutą i specjalistą farmacji?Farmacja to jeden z kierunków studiów, których nie objął jak dotąd system boloński. Oznacza to, że kierunek farmaceutyczny prowadzony jest – jak medycyna – w systemie studiów jednolitych magisterskich. Studia na farmacji podjąć można w trybie stacjonarnym (dziennie) oraz niestacjonarnym (zaocznie, wieczorowo) na wybranych uczelniach medycznych.

Niektóre uczelnie oferują studentom specjalności prowadzone w ramach kierunku. Nie są one jednak jednoznaczne z uzyskaniem tytułu specjalisty. Aby zostać specjalistą z wybranego obszaru farmacji, należy po ukończeniu studiów (równoznacznym z uzyskaniem tytułu magistra) i przepracowaniu co najmniej jednego roku w zawodzie – zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 15 maja 2003 roku w sprawie specjalizacji oraz uzyskiwania tytułu specjalisty przez farmaceutów – rozpocząć specjalizację.

Specjalizację uzyskać można w ramach kształcenia podyplomowego. Oto przykładowe specjalizacje farmaceutyczne:
- analityka farmaceutyczna;
- farmacja apteczna;
- farmacja kliniczna;
- farmacja przemysłowa;
- farmacja szpitalna;
- bromatologia;
- farmakologia;
- lek roślinny;
- mikrobiologia i biotechnologia farmaceutyczna;
- toksykologia;
- zdrowie środowiskowe;
- zdrowie publiczne.

Predyspozycje kandydata na studia farmaceutyczneKandydaci na studia farmaceutyczne powinni posiadać określone predyspozycje. Bez wątpienia wybór kierunku studiów powinien być konsekwencją zainteresowań naukowych oraz powinien iść w parze z łatwością przyswajania wiedzy biologicznej i chemicznej. Przyszłemu farmaceucie bez wątpienia przyda się dobra pamięć (podczas studiów trzeba opanować pamięciowo duży zakres materiału), umiejętność logicznego myślenia, a także dostrzegania związków przyczynowo-skutkowych. Ważnymi cechami są w tym przypadku także spostrzegawczość, dokładność i odpowiedzialność.

W zależności od charakteru wykonywanej pracy – inne obowiązki będzie miał farmaceuta zatrudniony w aptece, inne zaś pracownik laboratorium farmaceutycznego – przydatne okażą się zdolności interpersonalne lub odporność na specyficzne warunki pracy. Przeciwwskazaniem do podjęcia studiów farmaceutycznych jest alergia na związki chemiczne lub niektóre choroby (np. epilepsja). Warto też uczulić potencjalnych kandydatów na fakt, że praca farmaceuty związana jest z koniecznością ciągłego rozwoju.

Program studiówProgram studiów specjalistycznych uwzględnia zajęcia dydaktyczne (prowadzone w formie wykładów, ćwiczeń i laboratoriów) z następujących przedmiotów:
- anatomia;
- fizjologia;
- patofizjologia;
- kwalifikowana pierwsza pomoc;
- biologia i genetyka;
- botanika;
- biochemia;
- biologia molekularna;
- mikrobiologia;
- immunologia;
- chemia ogólna i nieorganiczna;
- chemia analityczna;
- chemia fizyczna;
- chemia organiczna;
- biofizyka;
- chemia leków;
- biotechnologia farmaceutyczna;
- farmakologia i farmakodynamika;
- farmakoterapia i informacja o lekach;
- toksykologia;
- farmakognozja;
- leki pochodzenia naturalnego;
- technologia postaci leku;
- biofarmacja;
- farmacja praktyczna w aptece;
- bromatologia;
- higiena i epidemiologia;
- prawo farmaceutyczne;
- ekonomika i zarządzanie w farmacji;
- historia farmacji;
- etyka zawodowa
i inne, w tym przedmioty specjalnościowe.

Perspektywy zatrudnienia – gdzie farmaceuta znajdzie pracę?Na absolwentów farmacji czeka szeroko rozumiany przemysł farmaceutyczny. Znajdują zatrudnienie w aptekach (ogólnodostępnych, szpitalnych lub zakładowych), jednak nie tylko – etat proponują im także sklepy zielarskie czy sklepy ze sprzętem medycznym. Coraz więcej miejsc pracy czeka na nich również w hurtowniach farmaceutycznych. Farmaceuci podejmują pracę również w zakładach opieki zdrowotnej, laboratoriach chemicznych, jednostkach inspekcji farmaceutycznej, czy instytutach badawczych. Są zatrudniani także w branży chemicznej czy kosmetologicznej. Wielu farmaceutów wybiera także drogę naukową i podejmuje studia doktoranckie.

Warto pamiętać, że zawód farmaceuty opisuje dokładnie Ustawa o izbach aptekarskich z dnia 19 kwietnia 1991 roku. Absolwenci, którzy nie podejmą pracy w zawodzie farmaceuty przez 5 kolejnych lat od daty ukończenia studiów, tracą uprawnienia farmaceutyczne i – aby wykonywać w przyszłości zawód farmaceuty – będą musieli przejść szkolenie uzupełniające.

RekrutacjaUczelnie oferujące kandydatom studia na kierunku „farmacja” rekrutują na podstawie indywidualnie określanych kryteriów naboru. W procesie rekrutacji brane są najczęściej przedmioty ścisłe: matematyka, biologia i chemia. Dla przykładu: Krakowskie Collegium Medicum (działające w ramach Uniwersytetu Jagiellońskiego) bierze pod uwagę wyniki z egzaminów maturalnych z chemii i biologii, takie same kryteria rekrutacyjne ustaliło zresztą Collegium Medicum w Bydgoszczy. Warto dodać, że w obu przypadkach od kandydatów oczekuje się egzaminów zdanych na poziomie rozszerzonym.


Red. B. Stachnik

Data publikacji: 19.12.2016

Studia kierunki

Uczelnie z kierunkiem dowodzenie we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dowodzenie we Wrocławiu

Planujesz studia wojskowe na elitarnym kierunku dowodzenie? Czy wiesz, które uczelnie we Wrocławiu oferują taką ścieżkę edukacji? Mamy dla Ciebie tę informację!

więcej

Uczelnie z edytorstwem w Lublinie

Uczelnie z edytorstwem w Lublinie

Jeśli myślisz o studiach edytorskich, już dzisiaj sprawdź, które uczelnie w Lublinie mają ten kierunek w swojej ofercie i jak przebiega rekrutacja! Te i inne informacje przygotowała dla Ciebie nasza redakcja!

więcej

Uczelnie z kierunkiem Business Management w Łodzi

Uczelnie z kierunkiem Business Management w Łodzi

Jeśli widzisz swoją przyszłość na menadżerskim stanowisku w międzynarodowej korporacji, studia Business Management świetnie Cię do tego przygotują. Dowiedz się, które uczelnie w Łodzi oferują taki kierunek i wystartuj z impetem w życie zawodowe!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Uczelnie prowadzące kierunek Farmacja i kierunki pokrewne

Uniwersytet Jagielloński

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Iberystyka

Iberystyka

Przyszli studenci wybierają ten kierunek z wielu powodów. Jednych urzeka gorący temperament mieszkańców Półwyspu, inni pragną poznać kulturę ojczyzny Pablo Picasso, Pedro Almodovara, Penelope Cruz czy Fernando Torresa, jeszcze i ...

Analityka gospodarcza

Analityka gospodarcza

Analityka gospodarcza to kierunek stworzony w odpowiedzi na realne potrzeby rynku pracy. Jesteś zainteresowany innowacyjnym programem studiów i pewnymi perspektywami zawodowymi? Dowiedz się więcej!

Biofizyka

Biofizyka

Szukasz kierunku studiów z pogranicza fizyki i biologii, który „jest skazany” na intensywny rozwój? Interesujesz się nowinkami ze świata nauki? Studiuj biofizykę!

Psychologia w biznesie

Psychologia w biznesie

„Psychologia w biznesie” to interdyscyplinarny kierunek studiów, którego punktem wyjściowym jest przekonanie, że wiedza psychologiczna znajduje zastosowanie w biznesie – i to jako najważniejszy składnik sukcesu przedsiębio ...

Zdrowie publiczne

Zdrowie publiczne

Bliska jest Ci maksyma: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”? Wiesz, jak istotny jest zdrowy styl życia? W trakcie studiów chciałbyś łączyć wiedzę medyczną z wiedzą z zakresu nauk społecznych i ekonomicznych? Oto kierunek dla ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Design Managment - zarządznie designem

Design Managment - zarządznie designem

Marketing, zarządzanie to dziś jedne z najbardziej obleganych kierunków. Strategia każdej firmy opiera się na tych dwóch dziedzinach. Stworzenie odpowiedniego produktu, wykreowanie go i sprzedaż to nie lada sztuka. Oto studia, które pokazują, jak to zrobić najlepiej.

więcej

Administracja samorządowa

Administracja samorządowa

Kariera w polityce to marzenie wielu młodych, zaangażowanych społecznie ludzi. ...

więcej

Grafika  komputerowa

Grafika komputerowa

Już od jakiegoś czasu mówi się, że światem rządzi reklama i internet. Dopóki będzie ...

więcej

Aranżacja wnętrz

Aranżacja wnętrz

Kierunek równie przyjemny co wymagający. Uczy praktycznych umiejętności i uzupełnia ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, jako pierwsza w regionie, niepubliczna wyższa uczelnia prowadzi nabór na studia na kierunkach techniczno-artystycznych. Interesująca oferta edukacyjna na rok akademicki 2015/2016 skłania do szczegółowego zapoznania się z informacjami na temat studiów.

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Czy ukończenie studiów jest gwarantem zdobycia dobrej pracy?

Czy ukończenie studiów jest gwarantem zdobycia dobrej pracy?

Obserwując sytuację na rynku pracy trudno jest jednoznacznie stwierdzić cz ...

więcej

Studia we Francji

Studia we Francji

Studia we Francji wiążą się z mnóstwem... atrakcji! Nie bez powododu prze ...

więcej

Język francuski - TCF ( B2)

Język francuski - TCF ( B2)

Uczysz się francuskiego od pewnego czasu i nie wiesz, na jakim poziomie ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy