Kierunki Studiów - Elektronika i telekomunikacja

Kierunki Studiów - Elektronika i telekomunikacja

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

X

Kierunki studiów Studia I i II stopnia - artykuły

Elektronika i telekomunikacja

Elektronika i telekomunikacja

Fot.: www.freedigitalphotos.net

Z uwagi na intensywny rozwój branży elektronicznej i telekomunikacyjnej, studia na kierunku „elektronika i telekomunikacyjna” to doskonały wybór dla osób, które chcą w przyszłości podjąć interesującą, dobrze płatną pracę. Jak przebiega nauka i jakie są perspektywy zawodowe? Dowiedz się już teraz!

Choć elektronika i telekomunikacja to dwie odrębne dziedziny techniki i nauki, to okazują się wyjątkowo dobranym duetem. Elektronika zajmuje się wytwarzaniem oraz przetwarzaniem sygnałów w postaci napięć elektrycznych, prądów albo pól elektromagnetycznych; telekomunikacja zajmuje się z kolei transmisją wszelkiego typu informacji oraz sposobami przetwarzania tych informacji, ich kodowaniem, sprzętem telekomunikacyjnym, sieciami telekomunikacyjnymi itp. Obie dziedziny i, co ważne, ich wzajemne powiązania zgłębiać można podczas studiów na kierunku „elektronika i telekomunikacja”.

Predyspozycje idealnego kandydataKandydaci na studia na kierunku „elektronika i telekomunikacja” powinni przejawiać zainteresowanie techniczne i naukowe, a także chęć zdobywania coraz to nowych informacji. W toku studiów będą mogli z pewnością poszerzać wiedzę fachową oraz stale ją aktualizować. Cechą bez wątpienia przydatną, a także warunkującą poniekąd rozwój kariery zawodowej, jest potrzeba ciągłego dokształcania się (konieczna ze względu na imponujący postęp elektroniczny) – absolwenci „elektroniki i telekomunikacji” z pewnością nie będą mogli zakończyć nauki w dniu otrzymania dyplomu. Istotne są również kreatywność i zamiłowanie do innowacyjnych rozwiązań – niezwykle ważna okaże się wyobraźnia i umiejętność pewnego rodzaju przewidywania nowych trendów w rozwoju elektroniki i telekomunikacji.

Organizacja studiówStudia z zakresu elektroniki i telekomunikacji podjąć można na większości państwowych uczelni technicznych, w tym oczywiście w najbardziej prestiżowych jednostkach edukacyjnych, takich jak Politechnika Warszawska czy Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Studia I stopnia trwają nie krócej niż 7 semestrów, a po ich ukończeniu absolwenci otrzymują dyplom inżyniera elektroniki i komunikacji. Aby uzyskać dyplom magistra inżyniera, należy jeszcze rozpocząć studia II stopnia (trwają nie krócej niż 3 semestry). Studiować można zarówno w trybie stacjonarnym (dziennie), jak i niestacjonarnym (wieczorowo albo zaocznie). Studia prowadzone są także w języku angielskim.

Elektronika czy telekomunikacja? Oto jest pytanie!Zarówno na studiach I stopnia, jak i na studiach II stopnia studenci wybrać mogą specjalność, która będzie pokrywać się z ich indywidualnymi zainteresowaniami i z planowaną ścieżką rozwoju zawodowego. Specjalności, spośród których student może wybierać, związane są tematycznie albo z elektroniką, albo z telekomunikacją.

Oto przykładowe specjalności związane z elektroniką:
- akustyka;
- aparatura elektroniczna;
- elektroniczne i komputerowe systemy automatyki;
- zastosowania inżynierii komputerowej w praktyce;
- urządzenia i systemy teleinformatyki;
- sensory i mikrosystemy;
- mikrosystemy kontrolno-pomiarowe
i inne.

A oto specjalności związane z telekomunikacją:
- elektronika stosowana i optokomunikacja;
- systemy przetwarzania programów;
- teleinformatyczne sieci mobilne;
- teleinformatyczne systemy rozsiewcze;
- telekomunikacyjne sieci szerokopasmowe;
- sieci i usługi telekomunikacyjne
i inne.

Nie jest to jednak jedyny możliwy system studiów – przekonają się o tym studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Ci, po pierwszym roku studiów, w trakcie którego zyskają teoretyczne przygotowanie z przedmiotów ogólnych i podstawowych, będą mogli wybrać jeden z dwóch modułów: elektronikę lub telekomunikację – w ramach wybranego modułu studenci będą zgłębiać przedmioty kierunkowe i specjalnościowe. Tak czy inaczej – niezależnie od uczelni i proponowanych możliwości doprecyzowania swoich naukowych zainteresowań – studenci elektroniki i telekomunikacji staną przed wyborem: elektronika czy telekomunikacja?

Program studiówRamowy program kształcenia na studiach I stopnia na kierunku „elektronika i telekomunikacja”, zgodny z ministerialnymi standardami, uwzględnia następujące przedmioty:
- podstawy matematyki;
- fizyka;
- metodyka i technika programowania;
- technika obliczeniowa i symulacyjna;
- obwody i sygnały;
- elementy elektroniczne;
- optoelektronika;
- analogowe układy elektroniczne;
- techniki bardzo wysokich częstotliwości;
- metrologia;
- technika cyfrowa;
- architektura komputerów i systemów operacyjnych;
- wybrane języki programowania wysokiego poziomu;
- przetwarzanie sygnałów;
- systemy i układy scalone;
- podstawy telekomunikacji;
- systemy i sieci telekomunikacyjne;
- anteny i propagacje fal;
- techniki bezprzewodowe;
- techniki multimedialne.

Na studiach II stopnia są to z kolei:
- matematyka;
- metody numeryczne;
- metody optymalizacji;
- technika światłowodowa i fotonika;
- programowalne układy cyfrowe;
- niezawodność i diagnostyka;
- kompatybilność elektromagnetyczna;
- bezpieczeństwo systemów informacyjnych;
- teoria informacji i kodowania;
- zarządzanie sieciami i usługami telekomunikacyjnymi;
- projektowanie sieci telekomunikacyjnych.

W zależności od tego, jaką uczelnię wybierze kandydat, oraz tego, jaką wybierze specjalność lub jaki moduł kształcenia, program studiów wyglądać będzie inaczej. Uwzględnić w nim należy bowiem także przedmioty specjalnościowe.

Perspektywy zawodoweO absolwentów studiów na kierunku „elektronika i telekomunikacja” zabiegają duże firmy, takie jak Nokia, Orange, Comarch, Siemens itp. W zależności od ukończonej specjalności, magistrowie i inżynierowie elektroniki i telekomunikacji pracę znajdą między innymi w szeroko rozumianym przemyśle elektronicznym i telekomunikacyjnym; w firmach, które zajmują się projektowaniem oraz instalacją systemów i sieci komputerowych; w firmach produkujących sprzęt na potrzeby sieci korporacyjnych; u operatorów sieci telekomunikacyjnych i teleinformatycznych, a także w firmach oferujących usługi multimedialne czy usługi łączności ruchomej.

Absolwenci są także przygotowani do prowadzenia własnej działalności gospodarczej (projektowanie, produkcja, eksploatacja i serwis urządzeń elektronicznych i telekomunikacyjnych), często zatrudniani są także w wojsku, policji, straży granicznej czy w służbach obsługi portów lotniczych i morskich.

Rekrutacja na studia – jak zdobyć indeks?Szczegóły dotyczące procesu naboru na studia z zakresu elektroniki i telekomunikacji kandydaci znajdą na stronach internetowych poszczególnych uczelni. Faktem jest, że przy tworzeniu list rankingowych brane są pod uwagę przedmioty ścisłe, na czele z matematyką i fizyką. Kandydaci na studia II stopnia powinni być przygotowani na to, że w ramach kwalifikacji na studia, przystąpić będą musieli do egzaminu wstępnego. Warto zawczasu zapoznać się z kryteriami rekrutacyjnymi danej uczelni – pozwoli to odpowiednio przygotować się do matury lub do egzaminów wstępnych na studia II stopnia.


Red. B. Stachnik

Data publikacji: 20.02.2017

Studia kierunki

Uczelnie z kierunkiem dowodzenie we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dowodzenie we Wrocławiu

Planujesz studia wojskowe na elitarnym kierunku dowodzenie? Czy wiesz, które uczelnie we Wrocławiu oferują taką ścieżkę edukacji? Mamy dla Ciebie tę informację!

więcej

Uczelnie z edytorstwem w Lublinie

Uczelnie z edytorstwem w Lublinie

Jeśli myślisz o studiach edytorskich, już dzisiaj sprawdź, które uczelnie w Lublinie mają ten kierunek w swojej ofercie i jak przebiega rekrutacja! Te i inne informacje przygotowała dla Ciebie nasza redakcja!

więcej

Uczelnie z kierunkiem Business Management w Łodzi

Uczelnie z kierunkiem Business Management w Łodzi

Jeśli widzisz swoją przyszłość na menadżerskim stanowisku w międzynarodowej korporacji, studia Business Management świetnie Cię do tego przygotują. Dowiedz się, które uczelnie w Łodzi oferują taki kierunek i wystartuj z impetem w życie zawodowe!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Uczelnie prowadzące kierunek Elektronika i telekomunikacja i kierunki pokrewne

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Staszica w Pile

Politechnika Białostocka

Politechnika Częstochowska

Politechnika Koszalińska

Politechnika Poznańska - Wydział Elektryczny

Politechnika Śląska w Gliwicach

Politechnika Warszawska

Politechnika Łódzka

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy
im. J.J. Śniadeckich w Bydgoszczy

pokaż więcej >>

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Iberystyka

Iberystyka

Przyszli studenci wybierają ten kierunek z wielu powodów. Jednych urzeka gorący temperament mieszkańców Półwyspu, inni pragną poznać kulturę ojczyzny Pablo Picasso, Pedro Almodovara, Penelope Cruz czy Fernando Torresa, jeszcze i ...

Analityka gospodarcza

Analityka gospodarcza

Analityka gospodarcza to kierunek stworzony w odpowiedzi na realne potrzeby rynku pracy. Jesteś zainteresowany innowacyjnym programem studiów i pewnymi perspektywami zawodowymi? Dowiedz się więcej!

Biofizyka

Biofizyka

Szukasz kierunku studiów z pogranicza fizyki i biologii, który „jest skazany” na intensywny rozwój? Interesujesz się nowinkami ze świata nauki? Studiuj biofizykę!

Psychologia w biznesie

Psychologia w biznesie

„Psychologia w biznesie” to interdyscyplinarny kierunek studiów, którego punktem wyjściowym jest przekonanie, że wiedza psychologiczna znajduje zastosowanie w biznesie – i to jako najważniejszy składnik sukcesu przedsiębio ...

Zdrowie publiczne

Zdrowie publiczne

Bliska jest Ci maksyma: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”? Wiesz, jak istotny jest zdrowy styl życia? W trakcie studiów chciałbyś łączyć wiedzę medyczną z wiedzą z zakresu nauk społecznych i ekonomicznych? Oto kierunek dla ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Design Managment - zarządznie designem

Design Managment - zarządznie designem

Marketing, zarządzanie to dziś jedne z najbardziej obleganych kierunków. Strategia każdej firmy opiera się na tych dwóch dziedzinach. Stworzenie odpowiedniego produktu, wykreowanie go i sprzedaż to nie lada sztuka. Oto studia, które pokazują, jak to zrobić najlepiej.

więcej

Administracja samorządowa

Administracja samorządowa

Kariera w polityce to marzenie wielu młodych, zaangażowanych społecznie ludzi. ...

więcej

Grafika  komputerowa

Grafika komputerowa

Już od jakiegoś czasu mówi się, że światem rządzi reklama i internet. Dopóki będzie ...

więcej

Aranżacja wnętrz

Aranżacja wnętrz

Kierunek równie przyjemny co wymagający. Uczy praktycznych umiejętności i uzupełnia ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, jako pierwsza w regionie, niepubliczna wyższa uczelnia prowadzi nabór na studia na kierunkach techniczno-artystycznych. Interesująca oferta edukacyjna na rok akademicki 2015/2016 skłania do szczegółowego zapoznania się z informacjami na temat studiów.

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Czy ukończenie studiów jest gwarantem zdobycia dobrej pracy?

Czy ukończenie studiów jest gwarantem zdobycia dobrej pracy?

Obserwując sytuację na rynku pracy trudno jest jednoznacznie stwierdzić cz ...

więcej

Studia we Francji

Studia we Francji

Studia we Francji wiążą się z mnóstwem... atrakcji! Nie bez powododu prze ...

więcej

Język francuski - TCF ( B2)

Język francuski - TCF ( B2)

Uczysz się francuskiego od pewnego czasu i nie wiesz, na jakim poziomie ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy