Kierunki Studiów - Elektronika i telekomunikacja

Kierunki Studiów - Elektronika i telekomunikacja

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

X

Kierunki studiów Studia I i II stopnia - artykuły

Elektronika i telekomunikacja

Elektronika i telekomunikacja

Fot.: www.freedigitalphotos.net

Z uwagi na intensywny rozwój branży elektronicznej i telekomunikacyjnej, studia na kierunku „elektronika i telekomunikacyjna” to doskonały wybór dla osób, które chcą w przyszłości podjąć interesującą, dobrze płatną pracę. Jak przebiega nauka i jakie są perspektywy zawodowe? Dowiedz się już teraz!

Choć elektronika i telekomunikacja to dwie odrębne dziedziny techniki i nauki, to okazują się wyjątkowo dobranym duetem. Elektronika zajmuje się wytwarzaniem oraz przetwarzaniem sygnałów w postaci napięć elektrycznych, prądów albo pól elektromagnetycznych; telekomunikacja zajmuje się z kolei transmisją wszelkiego typu informacji oraz sposobami przetwarzania tych informacji, ich kodowaniem, sprzętem telekomunikacyjnym, sieciami telekomunikacyjnymi itp. Obie dziedziny i, co ważne, ich wzajemne powiązania zgłębiać można podczas studiów na kierunku „elektronika i telekomunikacja”.

Predyspozycje idealnego kandydataKandydaci na studia na kierunku „elektronika i telekomunikacja” powinni przejawiać zainteresowanie techniczne i naukowe, a także chęć zdobywania coraz to nowych informacji. W toku studiów będą mogli z pewnością poszerzać wiedzę fachową oraz stale ją aktualizować. Cechą bez wątpienia przydatną, a także warunkującą poniekąd rozwój kariery zawodowej, jest potrzeba ciągłego dokształcania się (konieczna ze względu na imponujący postęp elektroniczny) – absolwenci „elektroniki i telekomunikacji” z pewnością nie będą mogli zakończyć nauki w dniu otrzymania dyplomu. Istotne są również kreatywność i zamiłowanie do innowacyjnych rozwiązań – niezwykle ważna okaże się wyobraźnia i umiejętność pewnego rodzaju przewidywania nowych trendów w rozwoju elektroniki i telekomunikacji.

Organizacja studiówStudia z zakresu elektroniki i telekomunikacji podjąć można na większości państwowych uczelni technicznych, w tym oczywiście w najbardziej prestiżowych jednostkach edukacyjnych, takich jak Politechnika Warszawska czy Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Studia I stopnia trwają nie krócej niż 7 semestrów, a po ich ukończeniu absolwenci otrzymują dyplom inżyniera elektroniki i komunikacji. Aby uzyskać dyplom magistra inżyniera, należy jeszcze rozpocząć studia II stopnia (trwają nie krócej niż 3 semestry). Studiować można zarówno w trybie stacjonarnym (dziennie), jak i niestacjonarnym (wieczorowo albo zaocznie). Studia prowadzone są także w języku angielskim.

Elektronika czy telekomunikacja? Oto jest pytanie!Zarówno na studiach I stopnia, jak i na studiach II stopnia studenci wybrać mogą specjalność, która będzie pokrywać się z ich indywidualnymi zainteresowaniami i z planowaną ścieżką rozwoju zawodowego. Specjalności, spośród których student może wybierać, związane są tematycznie albo z elektroniką, albo z telekomunikacją.

Oto przykładowe specjalności związane z elektroniką:
- akustyka;
- aparatura elektroniczna;
- elektroniczne i komputerowe systemy automatyki;
- zastosowania inżynierii komputerowej w praktyce;
- urządzenia i systemy teleinformatyki;
- sensory i mikrosystemy;
- mikrosystemy kontrolno-pomiarowe
i inne.

A oto specjalności związane z telekomunikacją:
- elektronika stosowana i optokomunikacja;
- systemy przetwarzania programów;
- teleinformatyczne sieci mobilne;
- teleinformatyczne systemy rozsiewcze;
- telekomunikacyjne sieci szerokopasmowe;
- sieci i usługi telekomunikacyjne
i inne.

Nie jest to jednak jedyny możliwy system studiów – przekonają się o tym studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Ci, po pierwszym roku studiów, w trakcie którego zyskają teoretyczne przygotowanie z przedmiotów ogólnych i podstawowych, będą mogli wybrać jeden z dwóch modułów: elektronikę lub telekomunikację – w ramach wybranego modułu studenci będą zgłębiać przedmioty kierunkowe i specjalnościowe. Tak czy inaczej – niezależnie od uczelni i proponowanych możliwości doprecyzowania swoich naukowych zainteresowań – studenci elektroniki i telekomunikacji staną przed wyborem: elektronika czy telekomunikacja?

Program studiówRamowy program kształcenia na studiach I stopnia na kierunku „elektronika i telekomunikacja”, zgodny z ministerialnymi standardami, uwzględnia następujące przedmioty:
- podstawy matematyki;
- fizyka;
- metodyka i technika programowania;
- technika obliczeniowa i symulacyjna;
- obwody i sygnały;
- elementy elektroniczne;
- optoelektronika;
- analogowe układy elektroniczne;
- techniki bardzo wysokich częstotliwości;
- metrologia;
- technika cyfrowa;
- architektura komputerów i systemów operacyjnych;
- wybrane języki programowania wysokiego poziomu;
- przetwarzanie sygnałów;
- systemy i układy scalone;
- podstawy telekomunikacji;
- systemy i sieci telekomunikacyjne;
- anteny i propagacje fal;
- techniki bezprzewodowe;
- techniki multimedialne.

Na studiach II stopnia są to z kolei:
- matematyka;
- metody numeryczne;
- metody optymalizacji;
- technika światłowodowa i fotonika;
- programowalne układy cyfrowe;
- niezawodność i diagnostyka;
- kompatybilność elektromagnetyczna;
- bezpieczeństwo systemów informacyjnych;
- teoria informacji i kodowania;
- zarządzanie sieciami i usługami telekomunikacyjnymi;
- projektowanie sieci telekomunikacyjnych.

W zależności od tego, jaką uczelnię wybierze kandydat, oraz tego, jaką wybierze specjalność lub jaki moduł kształcenia, program studiów wyglądać będzie inaczej. Uwzględnić w nim należy bowiem także przedmioty specjalnościowe.

Perspektywy zawodoweO absolwentów studiów na kierunku „elektronika i telekomunikacja” zabiegają duże firmy, takie jak Nokia, Orange, Comarch, Siemens itp. W zależności od ukończonej specjalności, magistrowie i inżynierowie elektroniki i telekomunikacji pracę znajdą między innymi w szeroko rozumianym przemyśle elektronicznym i telekomunikacyjnym; w firmach, które zajmują się projektowaniem oraz instalacją systemów i sieci komputerowych; w firmach produkujących sprzęt na potrzeby sieci korporacyjnych; u operatorów sieci telekomunikacyjnych i teleinformatycznych, a także w firmach oferujących usługi multimedialne czy usługi łączności ruchomej.

Absolwenci są także przygotowani do prowadzenia własnej działalności gospodarczej (projektowanie, produkcja, eksploatacja i serwis urządzeń elektronicznych i telekomunikacyjnych), często zatrudniani są także w wojsku, policji, straży granicznej czy w służbach obsługi portów lotniczych i morskich.

Rekrutacja na studia – jak zdobyć indeks?Szczegóły dotyczące procesu naboru na studia z zakresu elektroniki i telekomunikacji kandydaci znajdą na stronach internetowych poszczególnych uczelni. Faktem jest, że przy tworzeniu list rankingowych brane są pod uwagę przedmioty ścisłe, na czele z matematyką i fizyką. Kandydaci na studia II stopnia powinni być przygotowani na to, że w ramach kwalifikacji na studia, przystąpić będą musieli do egzaminu wstępnego. Warto zawczasu zapoznać się z kryteriami rekrutacyjnymi danej uczelni – pozwoli to odpowiednio przygotować się do matury lub do egzaminów wstępnych na studia II stopnia.


Red. B. Stachnik

Data publikacji: 20.02.2017

Studia kierunki

Uczelnie z nawigacją w Szczecinie

Uczelnie z nawigacją w Szczecinie

Rozważasz studia na kierunku nawigacja? Sprawdź, które uczelnie w Szczecinie oferują taki kierunek kandydatom i dowiedz się, jak przebiega rekrutacja! Takie i inne informacje znajdziesz w naszym artykule!

więcej

Uczelnie z teologią w Poznaniu

Uczelnie z teologią w Poznaniu

Jeśli rozważasz studia teologiczne, sprawdź koniecznie, które uczelnie w Poznaniu prowadzą taki kierunek. Przygotowaliśmy dla Ciebie tę informację, ale nie tylko - także zasady rekrutacji na studia teologiczne!

więcej

Uczelnie z astronomią w Toruniu

Uczelnie z astronomią w Toruniu

Jeśli wybierasz się na studia astronomiczne, wybierz miasto Kopernika! Już dziś sprawdź, które uczelnie w Toruniu prowadzą taki kierunek i w jaki sposób pomyślnie przejść rekrutację!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Uczelnie prowadzące kierunek Elektronika i telekomunikacja i kierunki pokrewne

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Staszica w Pile

Politechnika Białostocka

Politechnika Częstochowska

Politechnika Koszalińska

Politechnika Poznańska - Wydział Elektryczny

Politechnika Śląska w Gliwicach

Politechnika Warszawska

Politechnika Łódzka

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy
im. J.J. Śniadeckich w Bydgoszczy

pokaż więcej >>

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Zdrowie publiczne

Zdrowie publiczne

Bliska jest Ci maksyma: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”? Wiesz, jak istotny jest zdrowy styl życia? W trakcie studiów chciałbyś łączyć wiedzę medyczną z wiedzą z zakresu nauk społecznych i ekonomicznych? Oto kierunek dla ...

Teologia

Teologia

Rozważasz podjęcie studiów na „teologii”? Dowiedz się jak przebiega nauka na tym kierunku i co Cię czeka po studiach – czy tylko posada katechety?

Inżynieria środowiska

Inżynieria środowiska

Inżynieria środowiska to kierunek interdyscyplinarny – na pograniczu nauk technicznych i przyrodniczych. Jest to również, ze względu na aktualność omawianej podczas studiów tematyki, kierunek przyszłościowy. Dlaczego? Przeczytaj! ...

Handel zagraniczny

Handel zagraniczny

Marzysz o tym, by pracować w handlu zagranicznym? – Chcesz pewnie podjąć studia, które przygotują Cię do realizacji tego marzenia. Doskonałą decyzją okaże się wybór odpowiedniej, perspektywicznej specjalności.

Fizyka

Fizyka

Fizyka to jeden z tych przedmiotów, na wspomnienie którego wzdrygają się z reguły absolwenci szkół średnich. Jednak nie wszyscy pałają do fizyki niechęcią! Są osoby, które po uzyskaniu świadectwa dojrzałości kontynuują swoją ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Turystyka i rekreacja

Turystyka i rekreacja

Studia podyplomowe z zakresu turystki i rekreacji to doskonały punkt wyjścia do zdobycia wąskiej specjalizacji zawodowej. Pracujesz w branży turystycznej lub nosisz się z zamiarem podjęcia takiej pracy? Przeczytaj, w jaki sposób podnieść swoje kwalifikacje.

więcej

Rachunkowość i finanse przedsiębiorstwa

Rachunkowość i finanse przedsiębiorstwa

Chcesz podnieść swoje zawodowe kompetencje? Zdobyć aktualną wiedzę z zakresu rachunkowości ...

więcej

Menedżer jakości

Menedżer jakości

Swoją przyszłość zawodową wiążesz z zarządzaniem jakością? Obecne stanowisko pracy ...

więcej

Dyplomacja i stosunki międzynarodowe

Dyplomacja i stosunki międzynarodowe

Studia podyplomowe z zakresu dyplomacji i stosunków międzynarodowych to ciekawa ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, jako pierwsza w regionie, niepubliczna wyższa uczelnia prowadzi nabór na studia na kierunkach techniczno-artystycznych. Interesująca oferta edukacyjna na rok akademicki 2015/2016 skłania do szczegółowego zapoznania się z informacjami na temat studiów.

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Jak zapanować nad czasem w pracy?

Jak zapanować nad czasem w pracy?

Polska należy do grupy najbardziej zapracowanych krajów na świecie. Mł ...

więcej

Ranking najlepszych uczelni na świecie 2015

Ranking najlepszych uczelni na świecie 2015

Organizowany corocznie ranking najlepszych uczelni na świecie opublikował l ...

więcej

Język francuski - DALF (C2)

Język francuski - DALF (C2)

DALF C2 otwiera drzwi do nauki i pracy po francusku. Ten międzynarodowy ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy