Kierunki Studiów - Budownictwo

Kierunki Studiów - Budownictwo

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

X

Kierunki studiów Studia I i II stopnia - artykuły

Budownictwo

Budownictwo

Fot. www.freedigitalphotos.net

Okrzyknięte niegdyś kierunkiem przyszłości budownictwo podejrzewa się dzisiaj o chwilowy kryzys – czy jednak słusznie? Kandydatów uspokajamy – nie ma większych (niż zwykle) powodów do obaw!

Od kilku lat słyszymy, że polski rynek pracy potrzebuje inżynierów, między innymi inżynierów budownictwa. W ostatnich miesiącach dają się jednak słyszeć i takie głosy, że budownictwo czekają trudne czasy – związane między innymi z nadpodażą mieszkań i spowolnieniem inwestycji deweloperskich. Czy kandydaci na kierunek budownictwo powinni się wobec tego kierować ponurymi prognozami? Niekoniecznie – biorąc pod uwagę fakt, że budownictwo to nie tylko inwestycje mieszkaniowe, ale i przemysłowe oraz energetyczne, nie ma powodów do obaw, zwłaszcza że w ciągu kilku kolejnych lat – co najmniej 3,5 roku, bo tyle trwają studia inżynierskie – wiele może się jeszcze wydarzyć.

Czego się nauczę?Studia z zakresu budownictwa przygotowują wysokiej klasy specjalistów, którzy w toku nauki zdobywają wiedzę między innymi na temat materiałów budowlanych – ich wytwarzania, doboru i stosowania – oraz na temat technologii wznoszenia (a także rozbiórki) obiektów budownictwa mieszkaniowego, komunalnego, komunikacyjnego i przemysłowego. Studenci poznają także zasady projektowania obiektów i elementów budowlanych oraz wykorzystywania w praktyce inżynierskiej nowoczesnych technologii i technik komputerowych.

Czy się nadaję?Inżynier budownictwa powinien przejawiać zdolności przywódcze i organizacyjne – dzięki nim z powodzeniem będzie mógł kierować pracą zespołu. Niezbędną cechą inżyniera budownictwa jest także dokładność – niejednokrotnie decyduje ona nie tylko o zadowalającym wykonaniu zadań zawodowych, ale i o bezpieczeństwie osób, które w przyszłości będą korzystać z wzniesionych obiektów budowlanych. Przydatna okaże się także umiejętność logicznego myślenia oraz skupiania uwagi na wykonywanym zadaniu – także w mało sprzyjających warunkach (np. mimo hałasu). Nieodzownym elementem pracy inżyniera budownictwa jest także planowanie i organizacja pracy, jeśli więc kandydatowi brak ku temu predyspozycji, powinien zastanowić się, czy dokonuje właściwego wyboru. W przyszłej pracy ważna okaże się także znajomość języka angielskiego.

PrzeciwwskazaniaPrzeciwwskazaniami do podjęcia studiów na kierunku budownictwo są między innymi problemy zdrowotne, takie jak poważne zaburzenia kończyn dolnych, słuchu, układu krążenia, układu oddechowego, układu mięśniowego i kostno-stawowego. Przeszkodą okażą się również zaburzenia wzroku – wady bez możliwości korekcji, zaburzenia w rozróżnianiu barw, problemy z widzeniem stereoskopowym lub zaburzenia koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz percepcji kształtów. Problematyczne okażą się także zaburzenia równowagi i układu nerwowego oraz lęk wysokości – aby otrzymać uprawnienia budowlane, należy pomyślnie przejść tak zwane badania wysokościowe.

Organizacja studiów i specjalizacjeBudownictwo studiować można zarówno na studiach I stopnia (inżynierskie, trwające co najmniej 7 semestrów), jak i na studiach II stopnia (magisterskie, trwające co najmniej 3 semestry). Kandydaci wybierają najczęściej uczelnie techniczne (na przykład politechniki, Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie lub Akademię Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej), jednak kierunek dostępny jest także w ofercie uczelni prywatnych (na przykład Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania). Studiować można tak w trybie stacjonarnym, jak i w trybie niestacjonarnym.

Studenci budownictwa wybierają specjalizację najczęściej po pierwszym lub drugim roku nauki, a w niektórych przypadkach – dopiero na studiach II stopnia. Oto przykładowe specjalizacje:
- budownictwo infrastruktury miejskiej;
- teoria konstrukcji;
- geotechnika;
- inżynieria budowlana;
- geotechnika i hydrotechnika;
- inżynieria lądowa;
- budowlane obiekty inteligentne;
- drogi kolejowe;
- drogi, ulice i autostrady;
- infrastruktura transportu lotniczego;
- konstrukcje budowlane i inżynierskie;
- mosty i budowle podziemne;
- zastosowania informatyki w budownictwie
i inne.

Program studiówNa studiach I stopnia studenci będą uczestniczyli w zajęciach z następujących przedmiotów: matematyka; matematyka stosowana i metody numeryczne; fizyka; chemia; geologia; mechanika teoretyczna; metody obliczeniowe; geometria wykreślna i rysunek techniczny; grafika inżynierska; geodezja; materiały budowlane; wytrzymałość materiałów; mechanika budowli; budownictwo ogólne; mechanika gruntów; fundamentowanie; konstrukcje betonowe; konstrukcje metalowe; konstrukcje drewniane; instalacje budowlane; budownictwo komunikacyjne; fizyka budowli; hydraulika i hydrologia; organizacja produkcji budowlanej; technologia robót budowlanych; kierowanie procesem inwestycyjnym; ekonomika budownictwa; organizacja, kierowanie budową i BHP. Jeżeli wybrany przez studenta program studiów obejmuje specjalizację, dodatkowymi przedmiotami będą przedmioty specjalizacyjne.

Podczas studiów II stopnia studenci zapoznawać się będą w dalszym ciągu z zagadnieniami związanymi z matematyką – tym razem w inżynierii lądowej; wytrzymałością materiałów; mechaniką budowy oraz konstrukcjami metalowymi i betonowymi. Zgłębią także tematykę zaawansowanych materiałów konstrukcyjnych; teorię sprężystości i plastyczności; podstawy projektowania i niezawodności; metody komputerowe w inżynierii lądowej. Osobną grupą przedmiotów będą przedmioty specjalizacyjne.

Przykładowa lista przedmiotów specjalizacyjnych dla specjalizacji: konstrukcje budowlane i inżynierskie (studia II stopnia, Politechnika Krakowska):
- technologia prefabrykacji betonowej;
- dynamika budowli;
- ustroje powierzchniowe;
- elementy budownictwa energooszczędnego;
- akustyka stosowana w budownictwie;
- konstrukcje betonowe specjalne;
- konstrukcje metalowe specjalne;
- wybrane konstrukcje przemysłowe;
- trwałość konstrukcji budowlanych.

Istotnym elementem programu studiów są także praktyki studenckie – nie powinny trwać one krócej niż 8 tygodni.

Perspektywy zawodowe – gdzie znajdę pracę?Absolwenci budownictwa – w zależności od ukończonej specjalizacji – znajdą zatrudnienie między innymi w przedsiębiorstwach budowlanych, w przedsiębiorstwach robót drogowych i mostowych, w przemyśle materiałów budowlanych (na przykład w wytwórniach materiałów), w nadzorze budowlanym, w zarządach dróg publicznych, w administracji państwowej i samorządowej lub w placówkach oświatowych. Przeprowadzone badania dowodzą, że zarobki inżynierów budownictwa osiągają satysfakcjonujący pułap już w pierwszej pracy. Należy dodać, że – aby uzyskać samodzielność w wykonywaniu prac w budownictwie (uprawnienia budowlane), trzeba odbyć praktyki i zdać egzamin przeprowadzany przez Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa.

RekrutacjaW procesie rekrutacji każda z uczelni bierze pod uwagę inne kryteria – kandydaci powinni jednak brać za pewnik to, że wynik egzaminu maturalnego z matematyki będzie pełnił rolę decydującą. Niektóre uczelnie uwzględniają także wynik z dodatkowego przedmiotu, na przykład fizyki, chemii lub informatyki. Nie bez znaczenia pozostaje również wynik egzaminu z języka obcego nowożytnego i z języka polskiego – temu ostatniemu przypisuje się jednak zazwyczaj niższą wagę punktową niż pozostałym. Szczegóły dotyczące rekrutacji na poszczególne uczelnie znaleźć można na stronach internetowych.

Red. B. Stachnik


Data publikacji: 14.11.2016

Studia kierunki

Uczelnie z nawigacją w Szczecinie

Uczelnie z nawigacją w Szczecinie

Rozważasz studia na kierunku nawigacja? Sprawdź, które uczelnie w Szczecinie oferują taki kierunek kandydatom i dowiedz się, jak przebiega rekrutacja! Takie i inne informacje znajdziesz w naszym artykule!

więcej

Uczelnie z teologią w Poznaniu

Uczelnie z teologią w Poznaniu

Jeśli rozważasz studia teologiczne, sprawdź koniecznie, które uczelnie w Poznaniu prowadzą taki kierunek. Przygotowaliśmy dla Ciebie tę informację, ale nie tylko - także zasady rekrutacji na studia teologiczne!

więcej

Uczelnie z astronomią w Toruniu

Uczelnie z astronomią w Toruniu

Jeśli wybierasz się na studia astronomiczne, wybierz miasto Kopernika! Już dziś sprawdź, które uczelnie w Toruniu prowadzą taki kierunek i w jaki sposób pomyślnie przejść rekrutację!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Komentarze użytkowników

AndrzejKi

WWW

AndrzejKi

Klik

Uczelnie prowadzące kierunek Budownictwo i kierunki pokrewne

Bydgoska Szkoła Wyższa

Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna w Radomiu

PAŃSTWOWA SZKOŁA WYŻSZA IM. PAPIEŻA JANA PAWŁA II W BIAŁEJ PODLASKIEJ

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Staszica w Pile

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu

Politechnika Białostocka

Politechnika Częstochowska

Politechnika Koszalińska

Politechnika Śląska w Gliwicach

Politechnika Warszawska

pokaż więcej >>

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Zdrowie publiczne

Zdrowie publiczne

Bliska jest Ci maksyma: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”? Wiesz, jak istotny jest zdrowy styl życia? W trakcie studiów chciałbyś łączyć wiedzę medyczną z wiedzą z zakresu nauk społecznych i ekonomicznych? Oto kierunek dla ...

Teologia

Teologia

Rozważasz podjęcie studiów na „teologii”? Dowiedz się jak przebiega nauka na tym kierunku i co Cię czeka po studiach – czy tylko posada katechety?

Inżynieria środowiska

Inżynieria środowiska

Inżynieria środowiska to kierunek interdyscyplinarny – na pograniczu nauk technicznych i przyrodniczych. Jest to również, ze względu na aktualność omawianej podczas studiów tematyki, kierunek przyszłościowy. Dlaczego? Przeczytaj! ...

Handel zagraniczny

Handel zagraniczny

Marzysz o tym, by pracować w handlu zagranicznym? – Chcesz pewnie podjąć studia, które przygotują Cię do realizacji tego marzenia. Doskonałą decyzją okaże się wybór odpowiedniej, perspektywicznej specjalności.

Rolnictwo

Rolnictwo

Modernizacja rolnictwa i jego stały rozwój wymagają, aby osoby, które chcą się nim zawodowo trudnić, posiadały rozbudowane kompetencje i interdyscyplinarną wiedzę. Właśnie dlatego wiele z nich wybiera studia rolnicze I i II stop ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Rachunkowość i finanse przedsiębiorstwa

Rachunkowość i finanse przedsiębiorstwa

Chcesz podnieść swoje zawodowe kompetencje? Zdobyć aktualną wiedzę z zakresu rachunkowości i finansów przedsiębiorstw, która pozwoli Ci podjąć interesującą, dobrze płatną pracę? A może zamierzasz ubiegać się o certyfikat księgowego? Te studia są dla Ciebie!

więcej

Menedżer jakości

Menedżer jakości

Swoją przyszłość zawodową wiążesz z zarządzaniem jakością? Obecne stanowisko pracy ...

więcej

Dyplomacja i stosunki międzynarodowe

Dyplomacja i stosunki międzynarodowe

Studia podyplomowe z zakresu dyplomacji i stosunków międzynarodowych to ciekawa ...

więcej

Organizacja pomocy społecznej i pracy socjalnej

Organizacja pomocy społecznej i pracy socjalnej

Studia podyplomowe na kierunku „organizacja pomocy społecznej i pracy socjalnej” ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, jako pierwsza w regionie, niepubliczna wyższa uczelnia prowadzi nabór na studia na kierunkach techniczno-artystycznych. Interesująca oferta edukacyjna na rok akademicki 2015/2016 skłania do szczegółowego zapoznania się z informacjami na temat studiów.

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Jak zrobić dobre wrażenie w czasie rozmowy telefonicznej z rekruterem?

Jak zrobić dobre wrażenie w czasie rozmowy telefonicznej z rekruterem?

Oczekując na rozmowę rekrutacyjną i znając dokładny termin jej prze ...

więcej

Studia w Hiszpanii

Studia w Hiszpanii

Studiując w Hiszpanii, poznajesz nie tylko bogatą kulturę tego kr ...

więcej

Język portugalski - DAPLE

Język portugalski - DAPLE

DALPE (Diploma Avançado de Português Língua Estrangeira)to certyfikat, kt ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy