Kierunki Studiów - Budownictwo

Kierunki Studiów - Budownictwo

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

Budownictwo

Budownictwo

Fot. www.freedigitalphotos.net

Okrzyknięte niegdyś kierunkiem przyszłości budownictwo podejrzewa się dzisiaj o chwilowy kryzys – czy jednak słusznie? Kandydatów uspokajamy – nie ma większych (niż zwykle) powodów do obaw!

Od kilku lat słyszymy, że polski rynek pracy potrzebuje inżynierów, między innymi inżynierów budownictwa. W ostatnich miesiącach dają się jednak słyszeć i takie głosy, że budownictwo czekają trudne czasy – związane między innymi z nadpodażą mieszkań i spowolnieniem inwestycji deweloperskich. Czy kandydaci na kierunek budownictwo powinni się wobec tego kierować ponurymi prognozami? Niekoniecznie – biorąc pod uwagę fakt, że budownictwo to nie tylko inwestycje mieszkaniowe, ale i przemysłowe oraz energetyczne, nie ma powodów do obaw, zwłaszcza że w ciągu kilku kolejnych lat – co najmniej 3,5 roku, bo tyle trwają studia inżynierskie – wiele może się jeszcze wydarzyć.

Czego się nauczę?Studia z zakresu budownictwa przygotowują wysokiej klasy specjalistów, którzy w toku nauki zdobywają wiedzę między innymi na temat materiałów budowlanych – ich wytwarzania, doboru i stosowania – oraz na temat technologii wznoszenia (a także rozbiórki) obiektów budownictwa mieszkaniowego, komunalnego, komunikacyjnego i przemysłowego. Studenci poznają także zasady projektowania obiektów i elementów budowlanych oraz wykorzystywania w praktyce inżynierskiej nowoczesnych technologii i technik komputerowych.

Czy się nadaję?Inżynier budownictwa powinien przejawiać zdolności przywódcze i organizacyjne – dzięki nim z powodzeniem będzie mógł kierować pracą zespołu. Niezbędną cechą inżyniera budownictwa jest także dokładność – niejednokrotnie decyduje ona nie tylko o zadowalającym wykonaniu zadań zawodowych, ale i o bezpieczeństwie osób, które w przyszłości będą korzystać z wzniesionych obiektów budowlanych. Przydatna okaże się także umiejętność logicznego myślenia oraz skupiania uwagi na wykonywanym zadaniu – także w mało sprzyjających warunkach (np. mimo hałasu). Nieodzownym elementem pracy inżyniera budownictwa jest także planowanie i organizacja pracy, jeśli więc kandydatowi brak ku temu predyspozycji, powinien zastanowić się, czy dokonuje właściwego wyboru. W przyszłej pracy ważna okaże się także znajomość języka angielskiego.

PrzeciwwskazaniaPrzeciwwskazaniami do podjęcia studiów na kierunku budownictwo są między innymi problemy zdrowotne, takie jak poważne zaburzenia kończyn dolnych, słuchu, układu krążenia, układu oddechowego, układu mięśniowego i kostno-stawowego. Przeszkodą okażą się również zaburzenia wzroku – wady bez możliwości korekcji, zaburzenia w rozróżnianiu barw, problemy z widzeniem stereoskopowym lub zaburzenia koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz percepcji kształtów. Problematyczne okażą się także zaburzenia równowagi i układu nerwowego oraz lęk wysokości – aby otrzymać uprawnienia budowlane, należy pomyślnie przejść tak zwane badania wysokościowe.

Organizacja studiów i specjalizacjeBudownictwo studiować można zarówno na studiach I stopnia (inżynierskie, trwające co najmniej 7 semestrów), jak i na studiach II stopnia (magisterskie, trwające co najmniej 3 semestry). Kandydaci wybierają najczęściej uczelnie techniczne (na przykład politechniki, Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie lub Akademię Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej), jednak kierunek dostępny jest także w ofercie uczelni prywatnych (na przykład Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania). Studiować można tak w trybie stacjonarnym, jak i w trybie niestacjonarnym.

Studenci budownictwa wybierają specjalizację najczęściej po pierwszym lub drugim roku nauki, a w niektórych przypadkach – dopiero na studiach II stopnia. Oto przykładowe specjalizacje:
- budownictwo infrastruktury miejskiej;
- teoria konstrukcji;
- geotechnika;
- inżynieria budowlana;
- geotechnika i hydrotechnika;
- inżynieria lądowa;
- budowlane obiekty inteligentne;
- drogi kolejowe;
- drogi, ulice i autostrady;
- infrastruktura transportu lotniczego;
- konstrukcje budowlane i inżynierskie;
- mosty i budowle podziemne;
- zastosowania informatyki w budownictwie
i inne.

Program studiówNa studiach I stopnia studenci będą uczestniczyli w zajęciach z następujących przedmiotów: matematyka; matematyka stosowana i metody numeryczne; fizyka; chemia; geologia; mechanika teoretyczna; metody obliczeniowe; geometria wykreślna i rysunek techniczny; grafika inżynierska; geodezja; materiały budowlane; wytrzymałość materiałów; mechanika budowli; budownictwo ogólne; mechanika gruntów; fundamentowanie; konstrukcje betonowe; konstrukcje metalowe; konstrukcje drewniane; instalacje budowlane; budownictwo komunikacyjne; fizyka budowli; hydraulika i hydrologia; organizacja produkcji budowlanej; technologia robót budowlanych; kierowanie procesem inwestycyjnym; ekonomika budownictwa; organizacja, kierowanie budową i BHP. Jeżeli wybrany przez studenta program studiów obejmuje specjalizację, dodatkowymi przedmiotami będą przedmioty specjalizacyjne.

Podczas studiów II stopnia studenci zapoznawać się będą w dalszym ciągu z zagadnieniami związanymi z matematyką – tym razem w inżynierii lądowej; wytrzymałością materiałów; mechaniką budowy oraz konstrukcjami metalowymi i betonowymi. Zgłębią także tematykę zaawansowanych materiałów konstrukcyjnych; teorię sprężystości i plastyczności; podstawy projektowania i niezawodności; metody komputerowe w inżynierii lądowej. Osobną grupą przedmiotów będą przedmioty specjalizacyjne.

Przykładowa lista przedmiotów specjalizacyjnych dla specjalizacji: konstrukcje budowlane i inżynierskie (studia II stopnia, Politechnika Krakowska):
- technologia prefabrykacji betonowej;
- dynamika budowli;
- ustroje powierzchniowe;
- elementy budownictwa energooszczędnego;
- akustyka stosowana w budownictwie;
- konstrukcje betonowe specjalne;
- konstrukcje metalowe specjalne;
- wybrane konstrukcje przemysłowe;
- trwałość konstrukcji budowlanych.

Istotnym elementem programu studiów są także praktyki studenckie – nie powinny trwać one krócej niż 8 tygodni.

Perspektywy zawodowe – gdzie znajdę pracę?Absolwenci budownictwa – w zależności od ukończonej specjalizacji – znajdą zatrudnienie między innymi w przedsiębiorstwach budowlanych, w przedsiębiorstwach robót drogowych i mostowych, w przemyśle materiałów budowlanych (na przykład w wytwórniach materiałów), w nadzorze budowlanym, w zarządach dróg publicznych, w administracji państwowej i samorządowej lub w placówkach oświatowych. Przeprowadzone badania dowodzą, że zarobki inżynierów budownictwa osiągają satysfakcjonujący pułap już w pierwszej pracy. Należy dodać, że – aby uzyskać samodzielność w wykonywaniu prac w budownictwie (uprawnienia budowlane), trzeba odbyć praktyki i zdać egzamin przeprowadzany przez Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa.

RekrutacjaW procesie rekrutacji każda z uczelni bierze pod uwagę inne kryteria – kandydaci powinni jednak brać za pewnik to, że wynik egzaminu maturalnego z matematyki będzie pełnił rolę decydującą. Niektóre uczelnie uwzględniają także wynik z dodatkowego przedmiotu, na przykład fizyki, chemii lub informatyki. Nie bez znaczenia pozostaje również wynik egzaminu z języka obcego nowożytnego i z języka polskiego – temu ostatniemu przypisuje się jednak zazwyczaj niższą wagę punktową niż pozostałym. Szczegóły dotyczące rekrutacji na poszczególne uczelnie znaleźć można na stronach internetowych.

Red. B. Stachnik


Data publikacji: 14.11.2016

Studia kierunki

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Interesuje Cię akustyka i tematyka związana z szeroko rozumianym dźwiękiem? Masz dobry słuch, a w szkole średniej lubiłeś fizykę? Być może studia na kierunku akustyka będą dla Ciebie interesującą propozycją! Sprawdź już dzisiaj, które uczelnie w Poznaniu kształcą w tym zakresie!

więcej

Uczelnie z MISH w Warszawie

Uczelnie z MISH w Warszawie

Masz szerokie zainteresowania humanistyczne? Trudno Ci się zdecydować na konkretny kierunek studiów? Być może zainteresuje Cię oferta Indywidualne Studiów Międzyobszarowych w obszarach nauk humanistycznych i nauk społecznych, które powszechnie znane są jako MISH? Sprawdź, które uczelnie w Warszawie prowadzą takie studia!

więcej

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Jeśli interesuje Cię tematyka dyplomacji europejskiej, rozważ podjęcie studiów na kierunku, który jest jej poświęcony. Sprawdź, jak przebiega rekrutacja i które uczelnie we Wrocławiu prowadzą takie studia!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Komentarze użytkowników

AndrzejKi

WWW

AndrzejKi

WWW

AndrzejKi

Klik

Uczelnie prowadzące kierunek Budownictwo i kierunki pokrewne

Bydgoska Szkoła Wyższa

Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna w Radomiu

Gdańska Szkoła Wyższa

PAŃSTWOWA SZKOŁA WYŻSZA IM. PAPIEŻA JANA PAWŁA II W BIAŁEJ PODLASKIEJ

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Staszica w Pile

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu

Politechnika Częstochowska

Politechnika Koszalińska

Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza

Politechnika Śląska w Gliwicach

pokaż więcej >>

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Praca socjalna

Praca socjalna

Propozycja dla tych, którzy czują, że chcieliby dać światu coś od siebie. A nawet jeżeli nie cały świat skorzysta na wiedzy przyszłego przedstawiciela pomocy społecznej, to na pewno lokalne środowisko, które z pewnością ...

Sinologia (filologia chińska)

Sinologia (filologia chińska)

Chiny to w tej chwili zdecydowanie najpotężniejsza gospodarka świata. Liczne firmy i przedsiębiorstwa z Państwa Środka coraz agresywniej inwestują w Azji, Europie i obu Amerykach, a ekspansja gospodarcza pociąga za sobą za ...

Biotechnologia

Biotechnologia

Młodość, świeży i zdrowy wygląd, świetna kondycja. Oto, do czego dąży dziś większość z nas. W dobie daleko rozwiniętej medycyny oraz zaawansowanych technologii, łatwiej jest ten cel osiągnąć. Dlatego specjalista w tej dziedzinie ...

Ochrona środowiska

Ochrona środowiska

Obecnie tematem numer 1 na świecie jest środowisko naturalne i jego ochrona. Tym, którzy nadal zastanawiają się nad wyborem studiów, przedstawiamy, jeden z najbardziej obiecujących kierunków. Ochrona środowiska.

Doradztwo personalne

Doradztwo personalne

Zastanawiasz się nad Tym jaką ścieżkę kariery wybrać? W czym sprawdzisz się najlepiej? Co przyniesie Ci najwięcej satysfakcji, a przy okazji pozwoli na godny zarobek? Z pewnością. W końcu, nie bez powodu czytasz ten artyku ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Doradztwo Zawodowe

Doradztwo Zawodowe

W niepewnych czasach, kiedy ludzie konsultują większość życiowych wyborów ze specjalistami w przeróżnych dziedzinach, najlepszym rozwiązaniem jest po prostu… zostać jednym z takich specjalistów. Studia podyplomowe z doradztwa zawodowego mogą w tym bardzo pomóc.

więcej

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Aby poszerzyć swoje kwalifikacje i możliwości uzyskania dobrze płatnej pracy, warto ...

więcej

Fundusze Unijne

Fundusze Unijne

Studia podyplomowe z zakresu funduszy unijnych podnoszą kwalifikacje osób aplikujących ...

więcej

Prawo pracy

Prawo pracy

Prawo pracy to dziedzina szczególnie przydatna tym, którzy na co dzień trudnią ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr
Dla pierwszych 20 osób, które chcą zapisać się na studia Informatyka w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach przygotowaliśmy specjalną promocję - tylko 1300 zł za pierwszy semestr. Szczegóły w regulaminie "Bądź szybszy zyskaj więcej".

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Czego boimy się w pracy?

Czego boimy się w pracy?

Praca na każdym stanowisku, niezależnie od tego czy ją lubimy, wi ...

więcej

Studia w Niemczech

Studia w Niemczech

Studia w Niemczech to szansa na solidne wykształcenie, cenione na ...

więcej

Jezyk holenderski - CNaVT

Jezyk holenderski - CNaVT

Certyfikat z języka holenderskiego to przysłowiowy As w rękawie. Zn ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy