Kierunki Studiów - Astronomia

Kierunki Studiów - Astronomia

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

X

Kierunki studiów Studia I i II stopnia - artykuły

Astronomia

Astronomia

Fot.: http://www.freedigitalphotos.net/

Interesujesz się wszechświatem? Chciałbyś odkrywać jego tajemnice? Przedmioty ścisłe nie sprawiają Ci trudności? Być może pójdziesz zatem w ślady Kopernika, Heweliusza czy Keplera i zostaniesz... astronomem?

Przedmiotem badań astronomii są ciała niebieskie (gwiazdy, planety, komety, mgławice, gromady i galaktyki) – ich rozkład, budowa, pochodzenie, ewolucja oraz ruchy – i Wszechświat, rozumiany jako całość, wraz ze zjawiskami, które zachodzą poza Ziemią. Z uwagi na fakt, że współcześnie astronomia zajmuje się wieloma zjawiskami i obiektami, w jej ramach wyróżnić można kilka kluczowych działów, między innymi: astronomię matematyczną; astronomię pozagalaktyczną; astronomię gwiazdową; astronomię nawigacyjną; astrofizykę; astrometrię oraz radioastronomię.

Astronomia to studia dla pasjonatów – osoby, które trafią na taki kierunek z przypadku, najpewniej zrezygnują ze studiów jeszcze przed pierwszą sesją egzaminacyjną. Studia na kierunku astronomia to nie tylko fascynująca „podróż do gwiazd”, ale i prawdziwa szkoła logicznego myślenia oraz gwarancja solidnego ścisłego wykształcenia, wzbogaconego dodatkowo o elementy informatyczne. Są to również studia wyjątkowe, jeśli idzie o liczbę studentów jednego roku. Mimo że na I rok przyjmuje się czasem 40 studentów, studia kończy z reguły tylko kilka osób. Kierunek śmiało można zatem nazwać elitarnym.

Student astronomii – jaki powinien być?Powtórzmy raz jeszcze: kandydaci na studia astronomiczne powinni wykazać się przede wszystkim pasją i zaangażowaniem. Niezbędna okaże się także łatwość w przyswajaniu wiedzy matematycznej i fizycznej, umiejętność logicznego i abstrakcyjnego myślenia, a także rzetelność. Praca astronoma wymaga cech typowych dla pracy każdego naukowca, między innymi precyzji i dociekliwości. Osoby, które nie przepadają ani za matematyką, ani za fizyką, z pewnością pominą w uczelnianej ofercie edukacyjnej ten właśnie kierunek – nie da się bowiem ukryć, że to na matematyce i fizyce bazuje program studiów astronomicznych.

Organizacja studiów, specjalizacjeAstronomię, jako osobny kierunek studiów, studiować można w 6 instytucjach: na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na Uniwersytecie Warszawskim, na Uniwersytecie Wrocławskim, na Uniwersytecie Zielonogórskim oraz na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Studia z astronomii prowadzone są, jak dotąd, jedynie przez największe polskie uczelnie państwowe. Astronomia staje się jednak coraz popularniejsza, niewykluczone zatem, że kierunek otworzony zostanie także przez inne uczelnie. Uniwersytety oferują studia astronomiczne na stopniu licencjackim (I stopnia), magisterskim (II stopnia) i doktoranckim (III stopnia).

Oto przykładowe specjalizacje, w ramach których kształcić się mogą studenci astronomii:
- astronomia i zastosowania sztucznych satelitów;
- astronomia z informatyką;
- astrofizyka komputerowa.

Program studiówProgram studiów astronomicznych zdominowany jest przez matematykę i fizykę. Ministerialne standardy kształcenia, które określają podstawowe i kierunkowe treści przekazywane studentom w toku studiów, uwzględniają na studiach I stopnia zajęcia z zakresu: astronomii ogólnej, matematyki (algebra, rachunek różniczkowy i całkowy, statystyka), elektrodynamiki, fizyki kwantowej, mechaniki klasycznej i relatywistycznej, obserwacji astronomicznych, fizyki układów międzyplanetarnych. Z kolei na studiach II stopnia standardy przewidują zajęcia z zakresu: fizyki teoretycznej, astrofizyki, astronomii pozagalaktycznej i kosmologii oraz mechaniki nieba.

Zaznaczyć trzeba, że na studiach astronomicznych wiele zajęć odbywa się w pracowniach komputerowych. Współczesny astronom, oprócz nowoczesnego teleskopu, posługuje się bowiem właśnie komputerem. Studenci mają okazję nauczyć się nie tylko podstaw użytkowania komputera, ale i obsługi Linuksa, programowania w językach Pascal, C/C++, Fortran. Podczas studiów uczestniczyć można także w kursie pedagogicznym, dzięki któremu – po ukończeniu studiów – wykładać można fizykę, matematykę albo informatykę w gimnazjum (z dyplomem licencjata) lub szkole średniej (z dyplomem magistra).

Perspektywy zawodoweAstronom to zawód, przyznać trzeba, specyficzny. Jest to bowiem profesja, która łączy teoretyczną pracę naukowca z praktyką. Jedną z dróg zawodowych astronoma, najbardziej chyba oczywistą, może być droga kariery naukowej, a zatem kontynuacja nauki na studiach III stopnia, a następnie – po uzyskaniu tytułu doktora – zdobywanie kolejnych tytułów naukowych. Wielu astronomów marzy o pracy w obserwatoriach astronomicznych, co jednak związane jest z pracą naukową. Astronomowie mogą być także nauczycielami, dziennikarzami naukowych lub popularno-naukowych mediów lub, dzięki doskonałemu przygotowaniu informatycznemu, pracownikami branży komputerowej. Zatrudnienie znaleźć mogą także przy projektowaniu i produkcji urządzeń nawigacyjnych, pomiarowych, diagnostycznych czy obserwacyjnych. Kompetencje, które absolwenci wyniosą ze studiów, takie jak umiejętność logicznego myślenia, analizy i syntezy, ugruntowana wiedza ścisła i znajomość języka angielskiego, są obecnie pożądane w wielu sektorach.

Jak zostać astronomem?Aby zostać studentem astronomii, a w konsekwencji astronomem, należy zdać maturę z przedmiotów wymaganych przez daną uczelnię. Najczęściej są to matematyka i fizyka, często również nowożytny język obcy. Studenci astronomii przyznają, że na studia wcale nie jest się trudno dostać, ale aby się na nich utrzymać, trzeba systematycznie przyswajać nowy, nierzadko wymagający materiał. Warto także zapoznać się z profilem badań wybranego instytutu – każdy z ośrodków zajmuje się bowiem nieco innym obszarem (Toruń specjalizuje się w radioastronomii, a Wrocław w badaniach nad słońcem).

Red. B. Stachnik


Data publikacji: 07.11.2016

Studia kierunki

Uczelnie z kierunkiem dowodzenie we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dowodzenie we Wrocławiu

Planujesz studia wojskowe na elitarnym kierunku dowodzenie? Czy wiesz, które uczelnie we Wrocławiu oferują taką ścieżkę edukacji? Mamy dla Ciebie tę informację!

więcej

Uczelnie z edytorstwem w Lublinie

Uczelnie z edytorstwem w Lublinie

Jeśli myślisz o studiach edytorskich, już dzisiaj sprawdź, które uczelnie w Lublinie mają ten kierunek w swojej ofercie i jak przebiega rekrutacja! Te i inne informacje przygotowała dla Ciebie nasza redakcja!

więcej

Uczelnie z kierunkiem Business Management w Łodzi

Uczelnie z kierunkiem Business Management w Łodzi

Jeśli widzisz swoją przyszłość na menadżerskim stanowisku w międzynarodowej korporacji, studia Business Management świetnie Cię do tego przygotują. Dowiedz się, które uczelnie w Łodzi oferują taki kierunek i wystartuj z impetem w życie zawodowe!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Uczelnie prowadzące kierunek Astronomia i kierunki pokrewne

Pomorska Szkoła Wyższa

Śląska Wyższa Szkoła Medyczna w Katowicach

Społeczna Akademia Nauk

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Uczelnia Warszawska im. Marii Skłodowskiej-Curie

Uniwersytet Jagielloński

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Uniwersytet Zielonogórski

Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku

pokaż więcej >>

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Iberystyka

Iberystyka

Przyszli studenci wybierają ten kierunek z wielu powodów. Jednych urzeka gorący temperament mieszkańców Półwyspu, inni pragną poznać kulturę ojczyzny Pablo Picasso, Pedro Almodovara, Penelope Cruz czy Fernando Torresa, jeszcze i ...

Analityka gospodarcza

Analityka gospodarcza

Analityka gospodarcza to kierunek stworzony w odpowiedzi na realne potrzeby rynku pracy. Jesteś zainteresowany innowacyjnym programem studiów i pewnymi perspektywami zawodowymi? Dowiedz się więcej!

Biofizyka

Biofizyka

Szukasz kierunku studiów z pogranicza fizyki i biologii, który „jest skazany” na intensywny rozwój? Interesujesz się nowinkami ze świata nauki? Studiuj biofizykę!

Psychologia w biznesie

Psychologia w biznesie

„Psychologia w biznesie” to interdyscyplinarny kierunek studiów, którego punktem wyjściowym jest przekonanie, że wiedza psychologiczna znajduje zastosowanie w biznesie – i to jako najważniejszy składnik sukcesu przedsiębio ...

Zdrowie publiczne

Zdrowie publiczne

Bliska jest Ci maksyma: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”? Wiesz, jak istotny jest zdrowy styl życia? W trakcie studiów chciałbyś łączyć wiedzę medyczną z wiedzą z zakresu nauk społecznych i ekonomicznych? Oto kierunek dla ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Design Managment - zarządznie designem

Design Managment - zarządznie designem

Marketing, zarządzanie to dziś jedne z najbardziej obleganych kierunków. Strategia każdej firmy opiera się na tych dwóch dziedzinach. Stworzenie odpowiedniego produktu, wykreowanie go i sprzedaż to nie lada sztuka. Oto studia, które pokazują, jak to zrobić najlepiej.

więcej

Administracja samorządowa

Administracja samorządowa

Kariera w polityce to marzenie wielu młodych, zaangażowanych społecznie ludzi. ...

więcej

Grafika  komputerowa

Grafika komputerowa

Już od jakiegoś czasu mówi się, że światem rządzi reklama i internet. Dopóki będzie ...

więcej

Aranżacja wnętrz

Aranżacja wnętrz

Kierunek równie przyjemny co wymagający. Uczy praktycznych umiejętności i uzupełnia ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, jako pierwsza w regionie, niepubliczna wyższa uczelnia prowadzi nabór na studia na kierunkach techniczno-artystycznych. Interesująca oferta edukacyjna na rok akademicki 2015/2016 skłania do szczegółowego zapoznania się z informacjami na temat studiów.

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Czy ukończenie studiów jest gwarantem zdobycia dobrej pracy?

Czy ukończenie studiów jest gwarantem zdobycia dobrej pracy?

Obserwując sytuację na rynku pracy trudno jest jednoznacznie stwierdzić cz ...

więcej

Studia we Francji

Studia we Francji

Studia we Francji wiążą się z mnóstwem... atrakcji! Nie bez powododu prze ...

więcej

Język francuski - TCF ( B2)

Język francuski - TCF ( B2)

Uczysz się francuskiego od pewnego czasu i nie wiesz, na jakim poziomie ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy