Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Architektura krajobrazu

Architektura krajobrazu



Mimo że architektura krajobrazu jest w gruncie rzeczy kierunkiem artystycznym, to łączy w sobie typowo praktyczne dziedziny: zarówno architekturę i urbanistykę, jak i planowanie przestrzenne. Kandydaci powinni zatem posiadać uzdolnienia plastyczne i wyobraźnię, ale także skłonności pragmatyczne. Jest to dziedzina silnie związana z kształtowaniem otoczenia najbliższego człowiekowi – wykorzystuje rozmaite elementy krajobrazu miękkiego oraz twardego, zwracając uwagę na szereg czynników wpływających na ich charakter (między innymi na rzeźbę terenu, glebę, roślinność, klimat, kulturę, oczekiwania społeczne i użyteczność). W związku z tym studenci zdobywają wiedzę nie tylko z zakresu nauk technicznych oraz sztuk pięknych, ale też z zakresu nauk przyrodniczych oraz rolniczych.


Architektura krajobrazu
Organizacja studiów, specjalności

 

Architekturę krajobrazu studiować można na studiach inżynierskich (I stopnia), które trwają nie krócej niż siedem semestrów, oraz na studiach magisterskich (II stopnia) trwających nie krócej niż trzy semestry. Studia prowadzone są w trybie stacjonarnym (a więc dziennie) i niestacjonarnym (wieczorowo lub zaocznie); tak na uczelniach państwowych, jak i na prywatnych. W trakcie studiów II stopnia studenci mogą wybierać specjalizację – możliwości jej wyboru różnią się w zależności od oferty edukacyjnej poszczególnych uczelni. Oto przykładowe specjalizacje: - planowanie i projektowanie krajobrazu; - architektura parków i ogrodów; - sztuka ogrodu i krajobrazu; - projektowanie krajobrazu o funkcji rekreacyjnej; - urządzanie i pielęgnowanie krajobrazu.

Program studiów

 

Jak już wspomniano, program studiów na kierunku architektura krajobrazu obejmuje zajęcia z jednej strony z przedmiotów artystycznych, a z drugiej – typowo przyrodniczych czy technicznych. W konsekwencji skonstruowany jest tak, że zapewnia studentom wszechstronną edukację, umożliwiającą studentom jednocześnie uczestnictwo w wielu twórczych i kreatywnych zajęciach oraz dostęp do dużej porcji solidnej, specjalistycznej wiedzy. Oto lista wybranych przedmiotów: - matematyka; - geometria wykreślna; - biologia roślin; - ekologia; - gleboznawstwo; - szata roślinna i fauna; - historia sztuki; - rysunek i rzeźba; - fotografia; - budownictwo, instalacje budowlane i materiałoznawstwo; - geodezja; - zasady projektowania krajobrazu; - projektowanie obiektów architektury krajobrazu; - kształtowanie krajobrazów miejskich; - kształtowanie krajobrazów wiejskich; - inżynieria krajobrazu.

Perspektywy zawodowe

 

Architekt krajobrazu skupia się w swojej pracy na projektowaniu i modernizacji krajobrazów – zarówno terenów tak zwanej zieleni miejskiej, jak i terenów niezurbanizowanych. Szczególnie w odniesieniu do tego drugiego rodzaju na architektów krajobrazu czekają ambitne zadania – między innymi ochrona naturalnych zasobów; projektowanie rozwiązań zmniejszających niszczący wpływ człowieka na krajobraz naturalny; opracowywanie koncepcji sprzyjających funkcjonowaniu obiektów i obszarów objętych ochroną (parki narodowe, parki krajobrazowe, rezerwaty itp.).

Gdzie architekci krajobrazu znajdą zatrudnienie?

Z pewnością w jednostkach przygotowujących projekty zagospodarowania poszczególnych obiektów architektury krajobrazu, w tym także obiektów zabytkowych (na przykład w studiach/biurach projektowych), w jednostkach realizujących takie projekty oraz nadzorujących ich realizację, a także w administracji samorządowej i rządowej. Pracować mogą dla kogoś lub na własną rękę. Oczywiście dla specjalistów w dziedzinie architektury krajobrazu organizowane są rozmaite szkolenia czy kursy branżowe, które mają na celu stałe podnoszenie ich kwalifikacji.

Rekrutacja

Kandydaci na studia na kierunku architektura krajobrazu powinni przygotować się do dwustopniowej rekrutacji. Z uwagi na specyfikę studiów muszą wykazać się zdolnościami plastycznymi, które sprawdzane są najczęściej podczas sprawdzianu. Dla przykładu: na pierwszym etapie rekrutacji Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie przeprowadza sprawdzian z rysunku odręcznego, a na drugim – konkurs świadectw maturalnych (brane są pod uwagę wyniki z biologii lub matematyki). Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, podobnie jak SGGW, najpierw weryfikuje umiejętności plastyczne, a następnie wyniki maturalne z jednego przedmiotu (do wyboru: biologia, matematyka, chemia lub geografia). Studia na kierunku architektura krajobrazu mogą okazać się strzałem w dziesiątkę dla tych wszystkich osób, które odnajdują w sobie zarówno twórczy, artystyczny potencjał, jak i nutę pragmatyzmu. Osoby te – o ile cenią pracę w terenie, nierzadko na łonie natury – mają szansę na zawodową przygodę w zielonej branży. Red. Barbara Stachnik


Data publikacji: 05.05.2021