Kierunki Studiów - Architektura

Kierunki Studiów - Architektura

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

Architektura

Architektura

Fot. http://www.freedigitalphotos.net

Jeden z najbardziej elitarnych kierunków studiów. Gromadzi wyjątkowo zdolnych i ambitnych młodych ludzi, aby przygotować ich do wykonywania zawodu, który od zawsze kojarzony był z wielkim prestiżem. Aby zostać studentem Architektury należy mieć w sobie jednocześnie coś z naukowca, artysty i przedsiębiorcy. Bądź co bądź, warto.

Zanim zdecydujeszDecyzję o chęci studiowania Architektury najlepiej jest podjąć już w drugiej klasie liceum, o ile nie jeszcze wcześniej. Jeżeli masz poczucie, że Architekt to zawód dla Ciebie, posiadasz ku temu predyspozycje i jesteś gotowy stanąć do walki o miejsce na kierunku, do dzieła.

Swoje predyspozycje najłatwiej można zweryfikować na specjalistycznym kursie rysunku. Tego typu kurs trwa od roku do dwóch lat i jest często niezbędnym narzędziem przygotowującym do egzaminów na wydział Architektury.

Studia w liczbachCzas trwania: są to studia trójstopniowe, jednak w odróżnieniu od niektórych kierunków technicznych, trwają nieco dłużej.

I: 8 semestrów – tytuł inżyniera
limit miejsc: od 70 do 210 (studia stacjonarne lub niestacjonarne w zależności od uczelni)
II: 4 semestry – tytuł magistra inżyniera
limit miejsc: od 50 do 100
III: studia doktoranckie

Liczba kandydatów na jedno miejsce (rekrutacja 2012/2013): ok. 6

Rekrutacja krok po kroku1. Internetowa rejestracja na wybranej uczelni
2. Egzamin z rysunku
3. Konkurs świadectw maturalnych

EgzaminStudia na kierunku Architektura wymagają wyjątkowych predyspozycji, stąd uczelnie zanim dopuszczą kandydatów do konkursu świadectw, zmuszone są rzetelnie te predyspozycje zweryfikować.
Tego typu sprawdzian może składać się z jednego etapu podzielonego na tematyczne części lub z dwóch do trzech etapów. Niezależnie jednak od formy jest egzamin z umiejętności rysunku i wyobraźni kandydata, w trakcie którego sprawdzane są:

• Graficzna prezentacja i zapamiętywanie przestrzeni
• Wyobraźnia przestrzenna
• Umiejętność tworzenia form przestrzennych

W praktyce, kandydat, gdy pojawi się na sali egzaminacyjnej, powinien być uzbrojony w przybory do rysowania (arkusze oraz niekiedy wszystkie narzędzia zapewnia uczelnia) i w określonym czasie narysować, to co jest mu zadane, w narzuconej z góry technice, np. czarno – białej. Przykładowe zadanie brzmi:
„Narysuj w wyobraźni kompozycję przestrzenną na temat Podróż, pokaż ją w perspektywie z wykorzystaniem światłocienia.”

Rekrutacja na studia II-ego stopniaAbsolwent studiów inżynierskich na wydziale Architektura jest w pełni przygotowany do podjęcia ich kolejnego etapu. Jedyne co musi wykazać to silną wolę do kontynuowania edukacji oraz zbiór prac, dokumentację aktywności zawodowej w trakcie studiów inżynierskich, wymaganych przez komisję rekrutacyjną.

W zależności od uczelni zdarza się, że kandydaci, którzy tytuł inżyniera uzyskali poza jej murami, zmuszeni są do napisania sprawdzianu wiedzy teoretycznej oraz przejścia testu na wyobraźnię przestrzenną.

Studia przyjemne, ale wymagająceStudenci Architektury nie mogą narzekać na monotonię. Jednocześnie przyswajają wiedzę praktyczną i teoretyczną. Do tej drugiej należą takie przedmioty jak:

• Historia architektury powszechnej/polskiej/współczesnej
• Historia urbanistyki
• Ekonomika i organizacja procesu inwestycyjnego
• Prawo budowlane
• Etyka i specyfika zawodu architekta
• i Inne tego typu

Zajęcia praktyczne obejmują:

• projektowanie architektoniczne
• projektowanie urbanistyczne
• konstrukcje budowlane
• techniki plastyczne
• planowanie przestrzenne

Jak to bywa na studiach wyższych, studenci zaczynają od wiedzy ogólnej, aby następnie coraz bardziej ją zawężać. Podobnie jest na architekturze, tu jednak następuje również ewolucja w zakresie zajęć z rysunku. Studenci zaczynają z ołówkiem i arkuszem papieru, aby zakończyć na skomplikowanych programach komputerowych.
Stąd umiejętność i chęć długotrwałej pracy z komputerem jest w tym zawodzie niezbędna.

Jasna przyszłośćAbsolwent Architektury nie ma problemu z późniejszym znalezieniem pracy. Oprócz niemal gwarantowanego zatrudnienia w zawodzie, może również przenieść działalność na inne pola. Absolwenci politechniki z powodzeniem mogą zając się również projektowaniem wnętrz czy krajobrazu. Aby osiągnąć sukces w zawodzie, ważna jest ciągła chęć doszkalania i poszerzania kwalifikacji, konkurencja nie śpi.

red. Aleksandra Ćwik

Data publikacji: 14.03.2016

Studia kierunki

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Interesuje Cię akustyka i tematyka związana z szeroko rozumianym dźwiękiem? Masz dobry słuch, a w szkole średniej lubiłeś fizykę? Być może studia na kierunku akustyka będą dla Ciebie interesującą propozycją! Sprawdź już dzisiaj, które uczelnie w Poznaniu kształcą w tym zakresie!

więcej

Uczelnie z MISH w Warszawie

Uczelnie z MISH w Warszawie

Masz szerokie zainteresowania humanistyczne? Trudno Ci się zdecydować na konkretny kierunek studiów? Być może zainteresuje Cię oferta Indywidualne Studiów Międzyobszarowych w obszarach nauk humanistycznych i nauk społecznych, które powszechnie znane są jako MISH? Sprawdź, które uczelnie w Warszawie prowadzą takie studia!

więcej

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Jeśli interesuje Cię tematyka dyplomacji europejskiej, rozważ podjęcie studiów na kierunku, który jest jej poświęcony. Sprawdź, jak przebiega rekrutacja i które uczelnie we Wrocławiu prowadzą takie studia!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Uczelnie prowadzące kierunek Architektura i kierunki pokrewne

Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi

Gdańska Szkoła Wyższa

Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Sielsiusa w Wałbrzychu

Politechnika Częstochowska

Politechnika Koszalińska

Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza

Politechnika Śląska w Gliwicach

Politechnika Warszawska

Polski Uniwersytet Wirtualny

pokaż więcej >>

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Praca socjalna

Praca socjalna

Propozycja dla tych, którzy czują, że chcieliby dać światu coś od siebie. A nawet jeżeli nie cały świat skorzysta na wiedzy przyszłego przedstawiciela pomocy społecznej, to na pewno lokalne środowisko, które z pewnością ...

Sinologia (filologia chińska)

Sinologia (filologia chińska)

Chiny to w tej chwili zdecydowanie najpotężniejsza gospodarka świata. Liczne firmy i przedsiębiorstwa z Państwa Środka coraz agresywniej inwestują w Azji, Europie i obu Amerykach, a ekspansja gospodarcza pociąga za sobą za ...

Biotechnologia

Biotechnologia

Młodość, świeży i zdrowy wygląd, świetna kondycja. Oto, do czego dąży dziś większość z nas. W dobie daleko rozwiniętej medycyny oraz zaawansowanych technologii, łatwiej jest ten cel osiągnąć. Dlatego specjalista w tej dziedzinie ...

Ochrona środowiska

Ochrona środowiska

Obecnie tematem numer 1 na świecie jest środowisko naturalne i jego ochrona. Tym, którzy nadal zastanawiają się nad wyborem studiów, przedstawiamy, jeden z najbardziej obiecujących kierunków. Ochrona środowiska.

Doradztwo personalne

Doradztwo personalne

Zastanawiasz się nad Tym jaką ścieżkę kariery wybrać? W czym sprawdzisz się najlepiej? Co przyniesie Ci najwięcej satysfakcji, a przy okazji pozwoli na godny zarobek? Z pewnością. W końcu, nie bez powodu czytasz ten artyku ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Doradztwo Zawodowe

Doradztwo Zawodowe

W niepewnych czasach, kiedy ludzie konsultują większość życiowych wyborów ze specjalistami w przeróżnych dziedzinach, najlepszym rozwiązaniem jest po prostu… zostać jednym z takich specjalistów. Studia podyplomowe z doradztwa zawodowego mogą w tym bardzo pomóc.

więcej

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Aby poszerzyć swoje kwalifikacje i możliwości uzyskania dobrze płatnej pracy, warto ...

więcej

Fundusze Unijne

Fundusze Unijne

Studia podyplomowe z zakresu funduszy unijnych podnoszą kwalifikacje osób aplikujących ...

więcej

Prawo pracy

Prawo pracy

Prawo pracy to dziedzina szczególnie przydatna tym, którzy na co dzień trudnią ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr
Dla pierwszych 20 osób, które chcą zapisać się na studia Informatyka w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach przygotowaliśmy specjalną promocję - tylko 1300 zł za pierwszy semestr. Szczegóły w regulaminie "Bądź szybszy zyskaj więcej".

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Czego boimy się w pracy?

Czego boimy się w pracy?

Praca na każdym stanowisku, niezależnie od tego czy ją lubimy, wi ...

więcej

Studia w Niemczech

Studia w Niemczech

Studia w Niemczech to szansa na solidne wykształcenie, cenione na ...

więcej

Jezyk holenderski - CNaVT

Jezyk holenderski - CNaVT

Certyfikat z języka holenderskiego to przysłowiowy As w rękawie. Zn ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy