Kierunki Studiów - Archeologia

Kierunki Studiów - Archeologia

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

Archeologia

Archeologia

Fot. catalhoyuk/Foter.com/CC BY-NC-SA

Archeologia to studia dla prawdziwych pasjonatów. Praca archeologa ma w rzeczywistości niewiele wspólnego z poczynaniami Indiany Jonesa, o którego pełnej przygód „profesji” marzyło w dzieciństwie wielu z nas, jednak – mimo to – potrafi być źródłem prawdziwej satysfakcji.

Archeologia – z gr. Archaīos, co znaczy dawny, stary i -logiā, a więc nauka – jest dziedziną, która w tradycji środkowoeuropejskiej łączona jest przede wszystkim z historią. Jej głównym celem jest bowiem to, aby na podstawie źródeł archeologicznych odtworzyć społeczno-kulturową przeszłość ludzkości. Archeologia ma zatem udział w tworzeniu historycznej narracji, jednak – co ważne – już od dawna nie jest postrzegana jako „młodsza siostra historii”.

Dziedzina ta jest stosunkowo młoda – ugruntowała się dopiero w XIX wieku (pierwszą katedrę archeologii otworzono w Cambridge w 1865 r.; dla porównania – już rok później działała katedra archeologii na Uniwersytecie Jagiellońskim), chociaż już wcześniej praktykowano wykopaliska (głównie w celach kolekcjonerskich, na przykład w Pompejach i Herkulanum).

Archeolog – zawód dla wytrwałychArcheolog wykonuje swoją pracę najpierw w terenie – poszukując i pozyskując zachowane w ziemi, na ziemi lub w wodzie pozostałości kultury materialnej minionych pokoleń. Teren wykopalisk obejmować może terytoria, na których przed laty znajdowały się osady, warowne grody czy dawne cmentarzyska. Nierzadko prace archeologiczne prowadzi się także w przestrzeni miejskiej, w której natknięto się na ślady zabudowy sprzed wieków. Następny etap prac archeologicznych polega na sporządzeniu dokumentacji wykopaliskowej (ważne! archeologiem nie może zostać dysgrafik – dokumentacja wymaga szczególnej precyzji), analizie źródeł i opracowaniu wyników badań terenowych.

Z uwagi na fakt, że prace wykopaliskowe prowadzone są na otwartej przestrzeni – nierzadko poza krajem, w warunkach atmosferycznych diametralnie różnych od polskich – archeolodzy narażeni są na negatywny wpływ pogody (na przykład wysokich temperatur). Taka praca niesie ze sobą również szereg niedogodności związanych między innymi z warunkami terenowymi. Należy się także liczyć z faktem, że – uwaga, alergicy! – powietrze zanieczyszczone pyłami może szkodzić oczom i drogom oddechowym. Wspomniane trudności zależą w dużej mierze od specyfiki stanowiska archeologicznego, jednak zawsze trzeba brać je pod uwagę, gdyż wpisane są niejako w ten zawód.

Organizacja studiów, specjalizacjeArcheologię studiować można zarówno w trybie stacjonarnym (dziennie), jak i niestacjonarnym (wieczorowo, zaocznie) – między innymi na Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Wrocławskim, Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu czy Uniwersytecie Gdańskim. Studia prowadzone są dwustopniowo – na trzyletnim stopniu licencjackim i dwuletnim stopniu magisterskim. Studenci mogą zazwyczaj wybrać specjalizację studiów, na przykład: archeologię paleolitu i mezolitu, neolitu i wczesnej epoki brązu lub pradziejową i średniowieczną; archeologię Grecji, Egiptu, Rzymu lub Ameryk i Oceanii, archeologię turystyczną; archeologię podwodną.

Program studiów, praktyki wykopaliskoweProgram studiów na kierunku archeologia obejmuje następujące przedmioty:

- wstęp do archeologii;
- epoka kamienia;
- epoka brązu i wczesna epoka żelaza;
- okres lateński – okres wędrówek ludu;
- wczesne średniowiecze;
- późne średniowiecze i nowożytność;
- klasyczne cywilizacje kręgu śródziemnomorskiego;
- metodyka badań terenowych;
- archeologia środowiska;
- techniki dokumentacji rysunkowej;
- techniki dokumentacji mechanicznej;
- muzealnictwo i konserwatorstwo archeologiczne;
- źródłoznawstwo archeologiczne poszczególnych okresów historycznych;
- antropogeneza;
- rekonstrukcja naczyń glinianych;
- wybrane zagadnienia krzemieniarstwa;
- pomiary geodezyjne w badaniach archeologicznych;
- uzbrojenie średniowieczne Polski;
- archeologia metali;
- geomorfologia i gleboznawstwo;
- metodologia i historia archeologii.

Studenci będą uczestniczyć także, poza przedmiotami kierunkowymi, w zajęciach z antropologii historycznej, języka łacińskiego i greki, języka obcego nowożytnego, historii filozofii, podstaw etnografii i etnologii czy informatyki w archeologii. Program obejmuje również wakacyjne praktyki wykopaliskowe (w kraju lub za granicą).

Rekrutacja na wybrane uniwersytetyAby zostać studentem archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, należy zdać – oprócz obowiązkowego języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego – także jeden z przedmiotów: historia, historia sztuki, geografia, język łaciński i kultura antyczna lub język grecki i kultura antyczna. Na Uniwersytecie Wrocławskim brane będą pod uwagę jedynie wyniki z języka obcego nowożytnego oraz z historii i/lub geografii. Na Uniwersytecie Gdańskim o przyjęciu na archeologią zadecydują z kolei wyniki z języka polskiego, języka obcego nowożytnego i trzeciego przedmiotu – do wyboru: historia, historia sztuki, geografia, język łaciński i kultura antyczna.

Co po studiach?Archeolog, jeśli wybierze swój zawód wiedziony pasją, może liczyć na pełne wrażeń życie zawodowe. Nie wszyscy archeolodzy pracują jednak w terenie – pracują także w archeologicznych działach muzeów, w instytucjach kultury, w archiwach. Zespoły archeologów zatrudniane są także coraz częściej przez prywatnych przedsiębiorców-deweloperów oraz przy budowie autostrad. Na sytuację zawodową archeologów korzystnie wpływa ustawodawstwo narzucające konieczność ochrony dziedzictwa archeologicznego. Archeologiczna ścieżka kariery wiąże się zazwyczaj z rozwojem naukowym (doktoratem, habilitacją).

O archeologii, jako kierunku studiów, mówi się najczęściej, że przeznaczona jest dla ludzi z pasją. Nie bez przyczyny – archeologia to profesja wymagająca zaangażowania i oddania. W zamian oferuje jednak wyjątkową podróż w przeszłość. Jeśli traktuje się ją jak sposób na życie, staje się źródłem satysfakcji, a dobrze prowadzona kariera zawodowa – źródłem zadowalającego dochodu.

Red. Barbara Stachnik
Data publikacji: 11.04.2016

Studia kierunki

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Interesuje Cię akustyka i tematyka związana z szeroko rozumianym dźwiękiem? Masz dobry słuch, a w szkole średniej lubiłeś fizykę? Być może studia na kierunku akustyka będą dla Ciebie interesującą propozycją! Sprawdź już dzisiaj, które uczelnie w Poznaniu kształcą w tym zakresie!

więcej

Uczelnie z MISH w Warszawie

Uczelnie z MISH w Warszawie

Masz szerokie zainteresowania humanistyczne? Trudno Ci się zdecydować na konkretny kierunek studiów? Być może zainteresuje Cię oferta Indywidualne Studiów Międzyobszarowych w obszarach nauk humanistycznych i nauk społecznych, które powszechnie znane są jako MISH? Sprawdź, które uczelnie w Warszawie prowadzą takie studia!

więcej

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Jeśli interesuje Cię tematyka dyplomacji europejskiej, rozważ podjęcie studiów na kierunku, który jest jej poświęcony. Sprawdź, jak przebiega rekrutacja i które uczelnie we Wrocławiu prowadzą takie studia!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Uczelnie prowadzące kierunek Archeologia i kierunki pokrewne

Uniwersytet Jagielloński

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Uniwersytet Rzeszowski

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Praca socjalna

Praca socjalna

Propozycja dla tych, którzy czują, że chcieliby dać światu coś od siebie. A nawet jeżeli nie cały świat skorzysta na wiedzy przyszłego przedstawiciela pomocy społecznej, to na pewno lokalne środowisko, które z pewnością ...

Sinologia (filologia chińska)

Sinologia (filologia chińska)

Chiny to w tej chwili zdecydowanie najpotężniejsza gospodarka świata. Liczne firmy i przedsiębiorstwa z Państwa Środka coraz agresywniej inwestują w Azji, Europie i obu Amerykach, a ekspansja gospodarcza pociąga za sobą za ...

Biotechnologia

Biotechnologia

Młodość, świeży i zdrowy wygląd, świetna kondycja. Oto, do czego dąży dziś większość z nas. W dobie daleko rozwiniętej medycyny oraz zaawansowanych technologii, łatwiej jest ten cel osiągnąć. Dlatego specjalista w tej dziedzinie ...

Ochrona środowiska

Ochrona środowiska

Obecnie tematem numer 1 na świecie jest środowisko naturalne i jego ochrona. Tym, którzy nadal zastanawiają się nad wyborem studiów, przedstawiamy, jeden z najbardziej obiecujących kierunków. Ochrona środowiska.

Doradztwo personalne

Doradztwo personalne

Zastanawiasz się nad Tym jaką ścieżkę kariery wybrać? W czym sprawdzisz się najlepiej? Co przyniesie Ci najwięcej satysfakcji, a przy okazji pozwoli na godny zarobek? Z pewnością. W końcu, nie bez powodu czytasz ten artyku ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Prawo pracy

Prawo pracy

Prawo pracy to dziedzina szczególnie przydatna tym, którzy na co dzień trudnią się... zatrudnianiem. Jeżeli Twoja profesja wymaga znajomości prawa pracy, a nie masz za sobą studiów prawniczych, być może rozważasz studia podyplomowe w tym zakresie. Jeśli tak, dowiedz się więcej!

więcej

Zdrowie Publiczne

Zdrowie Publiczne

Uczelnie wyższe oferują słuchaczom studia podyplomowe z zakresu zdrowia publicznego ...

więcej

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy

Bez względu na to czy pracujemy w dużej korporacji czy jednoosobowym przedsiębiorstwie, ...

więcej

Wycena nieruchomości

Wycena nieruchomości

Pracę rzeczoznawcy majątkowego, a konkretnie specjalisty w zakresie wyceny nieruchomości, ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr
Dla pierwszych 20 osób, które chcą zapisać się na studia Informatyka w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach przygotowaliśmy specjalną promocję - tylko 1300 zł za pierwszy semestr. Szczegóły w regulaminie "Bądź szybszy zyskaj więcej".

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Szlifuj swoje kompetencje, a znajdziesz zatrudnienie

Szlifuj swoje kompetencje, a znajdziesz zatrudnienie

Jeśli zastanawiasz się, jakie wymogi powinieneś spełnić, aby być ...

więcej

Studia w Danii

Studia w Danii

W szeregu słów kojarzących się z Danią powinno się znaleźć, obok sł ...

więcej

Język portugalski - DIPLE

Język portugalski - DIPLE

Osoby uczące się języka portugalskiego z pewnością rozpoczęły naukę ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.