Kierunki Studiów - Archeologia

Kierunki Studiów - Archeologia

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

X

Kierunki studiów Studia I i II stopnia - artykuły

Archeologia

Archeologia

Fot. catalhoyuk/Foter.com/CC BY-NC-SA

Archeologia to studia dla prawdziwych pasjonatów. Praca archeologa ma w rzeczywistości niewiele wspólnego z poczynaniami Indiany Jonesa, o którego pełnej przygód „profesji” marzyło w dzieciństwie wielu z nas, jednak – mimo to – potrafi być źródłem prawdziwej satysfakcji.

Archeologia – z gr. Archaīos, co znaczy dawny, stary i -logiā, a więc nauka – jest dziedziną, która w tradycji środkowoeuropejskiej łączona jest przede wszystkim z historią. Jej głównym celem jest bowiem to, aby na podstawie źródeł archeologicznych odtworzyć społeczno-kulturową przeszłość ludzkości. Archeologia ma zatem udział w tworzeniu historycznej narracji, jednak – co ważne – już od dawna nie jest postrzegana jako „młodsza siostra historii”.

Dziedzina ta jest stosunkowo młoda – ugruntowała się dopiero w XIX wieku (pierwszą katedrę archeologii otworzono w Cambridge w 1865 r.; dla porównania – już rok później działała katedra archeologii na Uniwersytecie Jagiellońskim), chociaż już wcześniej praktykowano wykopaliska (głównie w celach kolekcjonerskich, na przykład w Pompejach i Herkulanum).

Archeolog – zawód dla wytrwałychArcheolog wykonuje swoją pracę najpierw w terenie – poszukując i pozyskując zachowane w ziemi, na ziemi lub w wodzie pozostałości kultury materialnej minionych pokoleń. Teren wykopalisk obejmować może terytoria, na których przed laty znajdowały się osady, warowne grody czy dawne cmentarzyska. Nierzadko prace archeologiczne prowadzi się także w przestrzeni miejskiej, w której natknięto się na ślady zabudowy sprzed wieków. Następny etap prac archeologicznych polega na sporządzeniu dokumentacji wykopaliskowej (ważne! archeologiem nie może zostać dysgrafik – dokumentacja wymaga szczególnej precyzji), analizie źródeł i opracowaniu wyników badań terenowych.

Z uwagi na fakt, że prace wykopaliskowe prowadzone są na otwartej przestrzeni – nierzadko poza krajem, w warunkach atmosferycznych diametralnie różnych od polskich – archeolodzy narażeni są na negatywny wpływ pogody (na przykład wysokich temperatur). Taka praca niesie ze sobą również szereg niedogodności związanych między innymi z warunkami terenowymi. Należy się także liczyć z faktem, że – uwaga, alergicy! – powietrze zanieczyszczone pyłami może szkodzić oczom i drogom oddechowym. Wspomniane trudności zależą w dużej mierze od specyfiki stanowiska archeologicznego, jednak zawsze trzeba brać je pod uwagę, gdyż wpisane są niejako w ten zawód.

Organizacja studiów, specjalizacjeArcheologię studiować można zarówno w trybie stacjonarnym (dziennie), jak i niestacjonarnym (wieczorowo, zaocznie) – między innymi na Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Wrocławskim, Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu czy Uniwersytecie Gdańskim. Studia prowadzone są dwustopniowo – na trzyletnim stopniu licencjackim i dwuletnim stopniu magisterskim. Studenci mogą zazwyczaj wybrać specjalizację studiów, na przykład: archeologię paleolitu i mezolitu, neolitu i wczesnej epoki brązu lub pradziejową i średniowieczną; archeologię Grecji, Egiptu, Rzymu lub Ameryk i Oceanii, archeologię turystyczną; archeologię podwodną.

Program studiów, praktyki wykopaliskoweProgram studiów na kierunku archeologia obejmuje następujące przedmioty:

- wstęp do archeologii;
- epoka kamienia;
- epoka brązu i wczesna epoka żelaza;
- okres lateński – okres wędrówek ludu;
- wczesne średniowiecze;
- późne średniowiecze i nowożytność;
- klasyczne cywilizacje kręgu śródziemnomorskiego;
- metodyka badań terenowych;
- archeologia środowiska;
- techniki dokumentacji rysunkowej;
- techniki dokumentacji mechanicznej;
- muzealnictwo i konserwatorstwo archeologiczne;
- źródłoznawstwo archeologiczne poszczególnych okresów historycznych;
- antropogeneza;
- rekonstrukcja naczyń glinianych;
- wybrane zagadnienia krzemieniarstwa;
- pomiary geodezyjne w badaniach archeologicznych;
- uzbrojenie średniowieczne Polski;
- archeologia metali;
- geomorfologia i gleboznawstwo;
- metodologia i historia archeologii.

Studenci będą uczestniczyć także, poza przedmiotami kierunkowymi, w zajęciach z antropologii historycznej, języka łacińskiego i greki, języka obcego nowożytnego, historii filozofii, podstaw etnografii i etnologii czy informatyki w archeologii. Program obejmuje również wakacyjne praktyki wykopaliskowe (w kraju lub za granicą).

Rekrutacja na wybrane uniwersytetyAby zostać studentem archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, należy zdać – oprócz obowiązkowego języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego – także jeden z przedmiotów: historia, historia sztuki, geografia, język łaciński i kultura antyczna lub język grecki i kultura antyczna. Na Uniwersytecie Wrocławskim brane będą pod uwagę jedynie wyniki z języka obcego nowożytnego oraz z historii i/lub geografii. Na Uniwersytecie Gdańskim o przyjęciu na archeologią zadecydują z kolei wyniki z języka polskiego, języka obcego nowożytnego i trzeciego przedmiotu – do wyboru: historia, historia sztuki, geografia, język łaciński i kultura antyczna.

Co po studiach?Archeolog, jeśli wybierze swój zawód wiedziony pasją, może liczyć na pełne wrażeń życie zawodowe. Nie wszyscy archeolodzy pracują jednak w terenie – pracują także w archeologicznych działach muzeów, w instytucjach kultury, w archiwach. Zespoły archeologów zatrudniane są także coraz częściej przez prywatnych przedsiębiorców-deweloperów oraz przy budowie autostrad. Na sytuację zawodową archeologów korzystnie wpływa ustawodawstwo narzucające konieczność ochrony dziedzictwa archeologicznego. Archeologiczna ścieżka kariery wiąże się zazwyczaj z rozwojem naukowym (doktoratem, habilitacją).

O archeologii, jako kierunku studiów, mówi się najczęściej, że przeznaczona jest dla ludzi z pasją. Nie bez przyczyny – archeologia to profesja wymagająca zaangażowania i oddania. W zamian oferuje jednak wyjątkową podróż w przeszłość. Jeśli traktuje się ją jak sposób na życie, staje się źródłem satysfakcji, a dobrze prowadzona kariera zawodowa – źródłem zadowalającego dochodu.

Red. Barbara Stachnik
Data publikacji: 11.04.2016

Studia kierunki

Uczelnie z nawigacją w Szczecinie

Uczelnie z nawigacją w Szczecinie

Rozważasz studia na kierunku nawigacja? Sprawdź, które uczelnie w Szczecinie oferują taki kierunek kandydatom i dowiedz się, jak przebiega rekrutacja! Takie i inne informacje znajdziesz w naszym artykule!

więcej

Uczelnie z teologią w Poznaniu

Uczelnie z teologią w Poznaniu

Jeśli rozważasz studia teologiczne, sprawdź koniecznie, które uczelnie w Poznaniu prowadzą taki kierunek. Przygotowaliśmy dla Ciebie tę informację, ale nie tylko - także zasady rekrutacji na studia teologiczne!

więcej

Uczelnie z astronomią w Toruniu

Uczelnie z astronomią w Toruniu

Jeśli wybierasz się na studia astronomiczne, wybierz miasto Kopernika! Już dziś sprawdź, które uczelnie w Toruniu prowadzą taki kierunek i w jaki sposób pomyślnie przejść rekrutację!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Uczelnie prowadzące kierunek Archeologia i kierunki pokrewne

Uniwersytet Jagielloński

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Łódzki

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Zdrowie publiczne

Zdrowie publiczne

Bliska jest Ci maksyma: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”? Wiesz, jak istotny jest zdrowy styl życia? W trakcie studiów chciałbyś łączyć wiedzę medyczną z wiedzą z zakresu nauk społecznych i ekonomicznych? Oto kierunek dla ...

Teologia

Teologia

Rozważasz podjęcie studiów na „teologii”? Dowiedz się jak przebiega nauka na tym kierunku i co Cię czeka po studiach – czy tylko posada katechety?

Inżynieria środowiska

Inżynieria środowiska

Inżynieria środowiska to kierunek interdyscyplinarny – na pograniczu nauk technicznych i przyrodniczych. Jest to również, ze względu na aktualność omawianej podczas studiów tematyki, kierunek przyszłościowy. Dlaczego? Przeczytaj! ...

Handel zagraniczny

Handel zagraniczny

Marzysz o tym, by pracować w handlu zagranicznym? – Chcesz pewnie podjąć studia, które przygotują Cię do realizacji tego marzenia. Doskonałą decyzją okaże się wybór odpowiedniej, perspektywicznej specjalności.

Rolnictwo

Rolnictwo

Modernizacja rolnictwa i jego stały rozwój wymagają, aby osoby, które chcą się nim zawodowo trudnić, posiadały rozbudowane kompetencje i interdyscyplinarną wiedzę. Właśnie dlatego wiele z nich wybiera studia rolnicze I i II stop ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Turystyka i rekreacja

Turystyka i rekreacja

Studia podyplomowe z zakresu turystki i rekreacji to doskonały punkt wyjścia do zdobycia wąskiej specjalizacji zawodowej. Pracujesz w branży turystycznej lub nosisz się z zamiarem podjęcia takiej pracy? Przeczytaj, w jaki sposób podnieść swoje kwalifikacje.

więcej

Rachunkowość i finanse przedsiębiorstwa

Rachunkowość i finanse przedsiębiorstwa

Chcesz podnieść swoje zawodowe kompetencje? Zdobyć aktualną wiedzę z zakresu rachunkowości ...

więcej

Menedżer jakości

Menedżer jakości

Swoją przyszłość zawodową wiążesz z zarządzaniem jakością? Obecne stanowisko pracy ...

więcej

Dyplomacja i stosunki międzynarodowe

Dyplomacja i stosunki międzynarodowe

Studia podyplomowe z zakresu dyplomacji i stosunków międzynarodowych to ciekawa ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, jako pierwsza w regionie, niepubliczna wyższa uczelnia prowadzi nabór na studia na kierunkach techniczno-artystycznych. Interesująca oferta edukacyjna na rok akademicki 2015/2016 skłania do szczegółowego zapoznania się z informacjami na temat studiów.

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Jak zapanować nad czasem w pracy?

Jak zapanować nad czasem w pracy?

Polska należy do grupy najbardziej zapracowanych krajów na świecie. Mł ...

więcej

Ranking najlepszych uczelni na świecie 2015

Ranking najlepszych uczelni na świecie 2015

Organizowany corocznie ranking najlepszych uczelni na świecie opublikował l ...

więcej

Język francuski - DALF (C2)

Język francuski - DALF (C2)

DALF C2 otwiera drzwi do nauki i pracy po francusku. Ten międzynarodowy ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy