Kierunki Studiów - Analityka gospodarcza

Kierunki Studiów - Analityka gospodarcza

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

X

Kierunki studiów Studia I i II stopnia - artykuły

Analityka gospodarcza

Analityka gospodarcza

Fot. www.freedigitalphotos.net

Analityka gospodarcza to kierunek stworzony w odpowiedzi na realne potrzeby rynku pracy. Jesteś zainteresowany innowacyjnym programem studiów i pewnymi perspektywami zawodowymi? Dowiedz się więcej!

Sukces prowadzonej działalności gospodarczej w coraz większym stopniu zależy od umiejętnego wykorzystania informacji – zarówno tych dotyczących procesów biznesowych zachodzących wewnątrz firmy, jak i tych niezależnych od samej firmy, rynkowych. Właśnie dlatego na rynku pracy (tak lokalnym, jak globalnym) daje się w ostatnich latach zauważyć rosnące zapotrzebowanie na analityków gospodarczych; specjalistów, którzy znają zaawansowane, pogłębione metody i narzędzia analizy ekonomicznej i którzy potrafią interpretować wyniki takich analiz, a także prognozować w obszarze danych biznesowych, danych społeczno-ekonomicznych i makroekonomicznych.

Studia na kierunku „analityka gospodarcza” to unikatowa i innowacyjna propozycja edukacyjna, obecna w programie uczelni od niedawna. Jej atrakcyjność polega głównie na tym, że studia łączą wiedzę ekonomiczną, „techniczną” i społeczną – analityka gospodarcza nie koncentruje się bowiem jedynie na ogólnym omówieniu problemów ekonomicznych, jak to czyni ekonomia, ale dostarcza pogłębionej wiedzy, uzyskanej dzięki zastosowaniu odpowiednich metod ilościowych i narzędzi.

Preferencje kandydataKandydat na studia z zakresu analityki gospodarczej powinien przede wszystkim interesować się krajową i międzynarodową gospodarką. To jednak nie wszystko – niezbędny okaże się zmysł analityczny, umiejętność logicznego myślenia i wnioskowania, a także interpretacji danych ilościowych oraz osadzania ich w szerszym kontekście. Ważna jest tutaj również zdolność przewidywania czy też prognozowania skutków określonych decyzji oraz budowania strategii.

Organizacja studiów„Analityka gospodarcza” to nowy kierunek studiów I i II stopnia (studia licencjackie i magisterskie). Studia takie podjąć można przede wszystkim na państwowych uczelniach ekonomicznych, takich jak Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach czy Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu. Studia prowadzone są w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym.

Program studiówProgram studiów na kierunku „analityka gospodarcza” obejmuje zajęcia dydaktyczne w formie wykładów, ćwiczeń i laboratoriów zarówno z przedmiotów ekonomicznych oraz społecznych, jak i analitycznych.

Do przedmiotów realizowanych na pierwszym stopniu studiów należą między innymi:
- mikroekonomia;
- makroekonomia;
- socjologia;
- zarządzanie;
- finanse i rachunkowość;
- statystyka;
- ekonometria i demografia;
- analiza rynków finansowych;
- metody oceny ryzyka.

Do przedmiotów realizowanych na drugim stopniu studiów należą z kolei między innymi:
- ekonomia rynków finansowych;
- gry symulacyjne;
- metody graficznej prezentacji i analizy danych;
- metody klasyfikacji w badaniach rynku;
- metody fundamentalne i techniczne w inwestowaniu;
- modelowanie i wycena instrumentów finansowych;
- badania sondażowe.

Kwalifikacje cenione przez pracodawcówJeśli podejmiesz studia z zakresu analityki gospodarczej, możesz być pewien, że opanujesz do perfekcji obsługę specjalistycznych programów komputerowych, zdobędziesz umiejętność diagnozowania sytuacji społeczno-ekonomicznej, interpretowania wyników sporządzonych analiz ekonomicznych, podejmowania decyzji gospodarczych, a także przewidywania ich konsekwencji na podstawie odpowiednich prognoz ekonomicznych. Każda z tych kompetencji jest na wagę złota w sytuacji, gdy na rynku pracy brakuje wykwalifikowanych analityków gospodarczych i podnosi atrakcyjność w oczach przyszłych pracodawców.

Perspektywy zawodoweRaporty sporządzane przez instytucje monitorujące rynki pracy w Polsce wskazują, że absolwenci kierunku „analityka gospodarcza” z łatwością znajdą zatrudnienie. Lista potencjalnych miejsc pracy jest długa:
- instytucje rynku finansowego (banki inwestycyjne, giełdy papierów wartościowych, giełdy towarowe, biura maklerskie, towarzystwa funduszy inwestycyjnych, towarzystwa ubezpieczeniowe, firmy doradztwa finansowego itp.);
- komórki analityczne jednostek administracji państwowej i samorządowej (np. urzędy skarbowe, urzędy kontroli skarbowej);
- komórki analityczne instytucji Unii Europejskiej;
- wywiadownie gospodarcze;
- przedsiębiorstwa krajowe;
- międzynarodowe korporacje.

Podobnie jak lista możliwych do objęcia stanowisk czy wykonywanych zawodów:
- dyrektor finansowy;
- specjalista ds. zarządzania ryzykiem;
- specjalista ds. zarządzania aktywami finansowymi;
- specjalista ds. sprzedaży;
- specjalista ds. finansów;
- specjalista ds. ubezpieczeń;
- menedżer/kierownik działu;
- projektant/koordynator badań ankietowych;
- analityk giełdowy;
- pracownik agencji badań rynkowych i badań opinii publicznej;
- analityk gospodarczy;
- analityk rynku pieniężnego;
- analityk rynku walutowego;
- analityk rynku kapitałowego
- konsultant/doradca finansowy, ubezpieczeniowy itp.
i inne.

Absolwenci będą mogli również prowadzić własną działalność gospodarczą z zakresu doradztwa gospodarczego.

RekrutacjaKryteria naboru na studia I stopnia każda z uczelni ustala indywidualnie. Oznacza to, że na poszczególnych uczelniach proces rekrutacji przebiega inaczej; różnią się przedmioty uwzględniane w tworzeniu list rankingowych, a nawet ich ilość. Kandydaci na studia z zakresu analityki gospodarczej powinni być jednak przygotowani na to, że większość uczelni prowadzących taki kierunek w procesie rekrutacji weźmie pod uwagę przede wszystkim wynik egzaminu maturalnego z matematyki (najczęściej na poziomie rozszerzonym). Kandydaci na studia II stopnia są z reguły rekrutowani na podstawie oceny z dyplomu ukończenia studiów licencjackich oraz średniej ocen. Nierzadko elementem procesu rekrutacji jest także egzamin wstępny.

Red. B. StachnikData publikacji: 12.10.2015

Studia kierunki

Uczelnie z nawigacją w Szczecinie

Uczelnie z nawigacją w Szczecinie

Rozważasz studia na kierunku nawigacja? Sprawdź, które uczelnie w Szczecinie oferują taki kierunek kandydatom i dowiedz się, jak przebiega rekrutacja! Takie i inne informacje znajdziesz w naszym artykule!

więcej

Uczelnie z teologią w Poznaniu

Uczelnie z teologią w Poznaniu

Jeśli rozważasz studia teologiczne, sprawdź koniecznie, które uczelnie w Poznaniu prowadzą taki kierunek. Przygotowaliśmy dla Ciebie tę informację, ale nie tylko - także zasady rekrutacji na studia teologiczne!

więcej

Uczelnie z astronomią w Toruniu

Uczelnie z astronomią w Toruniu

Jeśli wybierasz się na studia astronomiczne, wybierz miasto Kopernika! Już dziś sprawdź, które uczelnie w Toruniu prowadzą taki kierunek i w jaki sposób pomyślnie przejść rekrutację!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Uczelnie prowadzące kierunek Analityka gospodarcza i kierunki pokrewne

Akademia Ignatianum w Krakowie

Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie

Politechnika Białostocka

Politechnika Częstochowska

Pomorski Uniwersytet Medyczny

Sopocka Szkoła Wyższa

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Uniwersytet Jagielloński

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

pokaż więcej >>

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Zdrowie publiczne

Zdrowie publiczne

Bliska jest Ci maksyma: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”? Wiesz, jak istotny jest zdrowy styl życia? W trakcie studiów chciałbyś łączyć wiedzę medyczną z wiedzą z zakresu nauk społecznych i ekonomicznych? Oto kierunek dla ...

Teologia

Teologia

Rozważasz podjęcie studiów na „teologii”? Dowiedz się jak przebiega nauka na tym kierunku i co Cię czeka po studiach – czy tylko posada katechety?

Inżynieria środowiska

Inżynieria środowiska

Inżynieria środowiska to kierunek interdyscyplinarny – na pograniczu nauk technicznych i przyrodniczych. Jest to również, ze względu na aktualność omawianej podczas studiów tematyki, kierunek przyszłościowy. Dlaczego? Przeczytaj! ...

Handel zagraniczny

Handel zagraniczny

Marzysz o tym, by pracować w handlu zagranicznym? – Chcesz pewnie podjąć studia, które przygotują Cię do realizacji tego marzenia. Doskonałą decyzją okaże się wybór odpowiedniej, perspektywicznej specjalności.

Rolnictwo

Rolnictwo

Modernizacja rolnictwa i jego stały rozwój wymagają, aby osoby, które chcą się nim zawodowo trudnić, posiadały rozbudowane kompetencje i interdyscyplinarną wiedzę. Właśnie dlatego wiele z nich wybiera studia rolnicze I i II stop ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Turystyka i rekreacja

Turystyka i rekreacja

Studia podyplomowe z zakresu turystki i rekreacji to doskonały punkt wyjścia do zdobycia wąskiej specjalizacji zawodowej. Pracujesz w branży turystycznej lub nosisz się z zamiarem podjęcia takiej pracy? Przeczytaj, w jaki sposób podnieść swoje kwalifikacje.

więcej

Rachunkowość i finanse przedsiębiorstwa

Rachunkowość i finanse przedsiębiorstwa

Chcesz podnieść swoje zawodowe kompetencje? Zdobyć aktualną wiedzę z zakresu rachunkowości ...

więcej

Menedżer jakości

Menedżer jakości

Swoją przyszłość zawodową wiążesz z zarządzaniem jakością? Obecne stanowisko pracy ...

więcej

Dyplomacja i stosunki międzynarodowe

Dyplomacja i stosunki międzynarodowe

Studia podyplomowe z zakresu dyplomacji i stosunków międzynarodowych to ciekawa ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, jako pierwsza w regionie, niepubliczna wyższa uczelnia prowadzi nabór na studia na kierunkach techniczno-artystycznych. Interesująca oferta edukacyjna na rok akademicki 2015/2016 skłania do szczegółowego zapoznania się z informacjami na temat studiów.

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Jak zapanować nad czasem w pracy?

Jak zapanować nad czasem w pracy?

Polska należy do grupy najbardziej zapracowanych krajów na świecie. Mł ...

więcej

Ranking najlepszych uczelni na świecie 2015

Ranking najlepszych uczelni na świecie 2015

Organizowany corocznie ranking najlepszych uczelni na świecie opublikował l ...

więcej

Język francuski - DALF (C2)

Język francuski - DALF (C2)

DALF C2 otwiera drzwi do nauki i pracy po francusku. Ten międzynarodowy ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy