Kierunki Studiów - Analityka gospodarcza

Kierunki Studiów - Analityka gospodarcza

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

X

Kierunki studiów Studia I i II stopnia - artykuły

Analityka gospodarcza

Analityka gospodarcza

Fot. www.freedigitalphotos.net

Analityka gospodarcza to kierunek stworzony w odpowiedzi na realne potrzeby rynku pracy. Jesteś zainteresowany innowacyjnym programem studiów i pewnymi perspektywami zawodowymi? Dowiedz się więcej!

Sukces prowadzonej działalności gospodarczej w coraz większym stopniu zależy od umiejętnego wykorzystania informacji – zarówno tych dotyczących procesów biznesowych zachodzących wewnątrz firmy, jak i tych niezależnych od samej firmy, rynkowych. Właśnie dlatego na rynku pracy (tak lokalnym, jak globalnym) daje się w ostatnich latach zauważyć rosnące zapotrzebowanie na analityków gospodarczych; specjalistów, którzy znają zaawansowane, pogłębione metody i narzędzia analizy ekonomicznej i którzy potrafią interpretować wyniki takich analiz, a także prognozować w obszarze danych biznesowych, danych społeczno-ekonomicznych i makroekonomicznych.

Studia na kierunku „analityka gospodarcza” to unikatowa i innowacyjna propozycja edukacyjna, obecna w programie uczelni od niedawna. Jej atrakcyjność polega głównie na tym, że studia łączą wiedzę ekonomiczną, „techniczną” i społeczną – analityka gospodarcza nie koncentruje się bowiem jedynie na ogólnym omówieniu problemów ekonomicznych, jak to czyni ekonomia, ale dostarcza pogłębionej wiedzy, uzyskanej dzięki zastosowaniu odpowiednich metod ilościowych i narzędzi.

Preferencje kandydataKandydat na studia z zakresu analityki gospodarczej powinien przede wszystkim interesować się krajową i międzynarodową gospodarką. To jednak nie wszystko – niezbędny okaże się zmysł analityczny, umiejętność logicznego myślenia i wnioskowania, a także interpretacji danych ilościowych oraz osadzania ich w szerszym kontekście. Ważna jest tutaj również zdolność przewidywania czy też prognozowania skutków określonych decyzji oraz budowania strategii.

Organizacja studiów„Analityka gospodarcza” to nowy kierunek studiów I i II stopnia (studia licencjackie i magisterskie). Studia takie podjąć można przede wszystkim na państwowych uczelniach ekonomicznych, takich jak Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach czy Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu. Studia prowadzone są w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym.

Program studiówProgram studiów na kierunku „analityka gospodarcza” obejmuje zajęcia dydaktyczne w formie wykładów, ćwiczeń i laboratoriów zarówno z przedmiotów ekonomicznych oraz społecznych, jak i analitycznych.

Do przedmiotów realizowanych na pierwszym stopniu studiów należą między innymi:
- mikroekonomia;
- makroekonomia;
- socjologia;
- zarządzanie;
- finanse i rachunkowość;
- statystyka;
- ekonometria i demografia;
- analiza rynków finansowych;
- metody oceny ryzyka.

Do przedmiotów realizowanych na drugim stopniu studiów należą z kolei między innymi:
- ekonomia rynków finansowych;
- gry symulacyjne;
- metody graficznej prezentacji i analizy danych;
- metody klasyfikacji w badaniach rynku;
- metody fundamentalne i techniczne w inwestowaniu;
- modelowanie i wycena instrumentów finansowych;
- badania sondażowe.

Kwalifikacje cenione przez pracodawcówJeśli podejmiesz studia z zakresu analityki gospodarczej, możesz być pewien, że opanujesz do perfekcji obsługę specjalistycznych programów komputerowych, zdobędziesz umiejętność diagnozowania sytuacji społeczno-ekonomicznej, interpretowania wyników sporządzonych analiz ekonomicznych, podejmowania decyzji gospodarczych, a także przewidywania ich konsekwencji na podstawie odpowiednich prognoz ekonomicznych. Każda z tych kompetencji jest na wagę złota w sytuacji, gdy na rynku pracy brakuje wykwalifikowanych analityków gospodarczych i podnosi atrakcyjność w oczach przyszłych pracodawców.

Perspektywy zawodoweRaporty sporządzane przez instytucje monitorujące rynki pracy w Polsce wskazują, że absolwenci kierunku „analityka gospodarcza” z łatwością znajdą zatrudnienie. Lista potencjalnych miejsc pracy jest długa:
- instytucje rynku finansowego (banki inwestycyjne, giełdy papierów wartościowych, giełdy towarowe, biura maklerskie, towarzystwa funduszy inwestycyjnych, towarzystwa ubezpieczeniowe, firmy doradztwa finansowego itp.);
- komórki analityczne jednostek administracji państwowej i samorządowej (np. urzędy skarbowe, urzędy kontroli skarbowej);
- komórki analityczne instytucji Unii Europejskiej;
- wywiadownie gospodarcze;
- przedsiębiorstwa krajowe;
- międzynarodowe korporacje.

Podobnie jak lista możliwych do objęcia stanowisk czy wykonywanych zawodów:
- dyrektor finansowy;
- specjalista ds. zarządzania ryzykiem;
- specjalista ds. zarządzania aktywami finansowymi;
- specjalista ds. sprzedaży;
- specjalista ds. finansów;
- specjalista ds. ubezpieczeń;
- menedżer/kierownik działu;
- projektant/koordynator badań ankietowych;
- analityk giełdowy;
- pracownik agencji badań rynkowych i badań opinii publicznej;
- analityk gospodarczy;
- analityk rynku pieniężnego;
- analityk rynku walutowego;
- analityk rynku kapitałowego
- konsultant/doradca finansowy, ubezpieczeniowy itp.
i inne.

Absolwenci będą mogli również prowadzić własną działalność gospodarczą z zakresu doradztwa gospodarczego.

RekrutacjaKryteria naboru na studia I stopnia każda z uczelni ustala indywidualnie. Oznacza to, że na poszczególnych uczelniach proces rekrutacji przebiega inaczej; różnią się przedmioty uwzględniane w tworzeniu list rankingowych, a nawet ich ilość. Kandydaci na studia z zakresu analityki gospodarczej powinni być jednak przygotowani na to, że większość uczelni prowadzących taki kierunek w procesie rekrutacji weźmie pod uwagę przede wszystkim wynik egzaminu maturalnego z matematyki (najczęściej na poziomie rozszerzonym). Kandydaci na studia II stopnia są z reguły rekrutowani na podstawie oceny z dyplomu ukończenia studiów licencjackich oraz średniej ocen. Nierzadko elementem procesu rekrutacji jest także egzamin wstępny.

Red. B. StachnikData publikacji: 17.04.2017

Studia kierunki

Uczelnie z kierunkiem dowodzenie we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dowodzenie we Wrocławiu

Planujesz studia wojskowe na elitarnym kierunku dowodzenie? Czy wiesz, które uczelnie we Wrocławiu oferują taką ścieżkę edukacji? Mamy dla Ciebie tę informację!

więcej

Uczelnie z edytorstwem w Lublinie

Uczelnie z edytorstwem w Lublinie

Jeśli myślisz o studiach edytorskich, już dzisiaj sprawdź, które uczelnie w Lublinie mają ten kierunek w swojej ofercie i jak przebiega rekrutacja! Te i inne informacje przygotowała dla Ciebie nasza redakcja!

więcej

Uczelnie z kierunkiem Business Management w Łodzi

Uczelnie z kierunkiem Business Management w Łodzi

Jeśli widzisz swoją przyszłość na menadżerskim stanowisku w międzynarodowej korporacji, studia Business Management świetnie Cię do tego przygotują. Dowiedz się, które uczelnie w Łodzi oferują taki kierunek i wystartuj z impetem w życie zawodowe!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Uczelnie prowadzące kierunek Analityka gospodarcza i kierunki pokrewne

Akademia Ignatianum w Krakowie

Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie

Politechnika Białostocka

Politechnika Częstochowska

Pomorski Uniwersytet Medyczny

Sopocka Szkoła Wyższa

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Uniwersytet Jagielloński

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

pokaż więcej >>

 

 

 

Kierunki studiów - studia I i II stopnia - Inne artykuły

Iberystyka

Iberystyka

Przyszli studenci wybierają ten kierunek z wielu powodów. Jednych urzeka gorący temperament mieszkańców Półwyspu, inni pragną poznać kulturę ojczyzny Pablo Picasso, Pedro Almodovara, Penelope Cruz czy Fernando Torresa, jeszcze i ...

Biofizyka

Biofizyka

Szukasz kierunku studiów z pogranicza fizyki i biologii, który „jest skazany” na intensywny rozwój? Interesujesz się nowinkami ze świata nauki? Studiuj biofizykę!

Psychologia w biznesie

Psychologia w biznesie

„Psychologia w biznesie” to interdyscyplinarny kierunek studiów, którego punktem wyjściowym jest przekonanie, że wiedza psychologiczna znajduje zastosowanie w biznesie – i to jako najważniejszy składnik sukcesu przedsiębio ...

Grafika komputerowa

Grafika komputerowa

Nowoczesne technologie traktujesz jak narzędzie pracy twórczej? Nie brak Ci kreatywności? Studia na grafice komputerowej to doskonała propozycja dla osób z wyobraźnią. Dowiedz się więcej!

Teologia

Teologia

Rozważasz podjęcie studiów na „teologii”? Dowiedz się jak przebiega nauka na tym kierunku i co Cię czeka po studiach – czy tylko posada katechety?

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Design Managment - zarządznie designem

Design Managment - zarządznie designem

Marketing, zarządzanie to dziś jedne z najbardziej obleganych kierunków. Strategia każdej firmy opiera się na tych dwóch dziedzinach. Stworzenie odpowiedniego produktu, wykreowanie go i sprzedaż to nie lada sztuka. Oto studia, które pokazują, jak to zrobić najlepiej.

więcej

Administracja samorządowa

Administracja samorządowa

Kariera w polityce to marzenie wielu młodych, zaangażowanych społecznie ludzi. ...

więcej

Grafika  komputerowa

Grafika komputerowa

Już od jakiegoś czasu mówi się, że światem rządzi reklama i internet. Dopóki będzie ...

więcej

Aranżacja wnętrz

Aranżacja wnętrz

Kierunek równie przyjemny co wymagający. Uczy praktycznych umiejętności i uzupełnia ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, jako pierwsza w regionie, niepubliczna wyższa uczelnia prowadzi nabór na studia na kierunkach techniczno-artystycznych. Interesująca oferta edukacyjna na rok akademicki 2015/2016 skłania do szczegółowego zapoznania się z informacjami na temat studiów.

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Czy ukończenie studiów jest gwarantem zdobycia dobrej pracy?

Czy ukończenie studiów jest gwarantem zdobycia dobrej pracy?

Obserwując sytuację na rynku pracy trudno jest jednoznacznie stwierdzić cz ...

więcej

Studia we Francji

Studia we Francji

Studia we Francji wiążą się z mnóstwem... atrakcji! Nie bez powododu prze ...

więcej

Język francuski - TCF ( B2)

Język francuski - TCF ( B2)

Uczysz się francuskiego od pewnego czasu i nie wiesz, na jakim poziomie ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy