Język włoski – CELI 5

Język włoski – CELI 5

Uczysz się włoskiego już od dłuższego czasu? Bez przeszkód komunikujesz się z rodowitymi Włochami? Chcesz czerpać korzyści ze znajomości języka obcego? Jeśli trzy razy odpowiedziałeś „tak”, CELI 5 ( Certificato de Conoscenza della Lingua Italiana ) to coś w sam raz dla Ciebie!

CELI 5 to certyfikat potwierdzający znajomość języka włoskiego (jako obcego) na najwyższym, zaawansowanym poziomie. Według skali CEF Rady Europy CELI 5 jest przeznaczony dla osób, które język włoski znają na poziomie C2.

Egzaminy (i wydawane na ich podstawie certyfikaty CELI – Certificato de Conoscenza della Lingua Italiana) przygotowuje zespół naukowców z Universita per Stranieri di Perugia (Uniwersytet dla Obcokrajowców w Perugii). Certyfikat honorowany jest na całym świecie, a jego ważność jest bezterminowa.

Możliwości, uprawnieniaCertyfikat CELI 5 stanowi o biegłej znajomości języka. Jeżeli zatem uczysz się włoskiego już od wielu lat, swobodnie komunikujesz się w tym języku i – być może – zdobyłeś już wcześniejsze certyfikaty, CELI 5 będzie zwieńczeniem Twojej przygody i szczytowym osiągnięciem.

Certyfikat nie służy jednak jedynie satysfakcji osób uczących się – sprawdza się jako dokument poświadczający poziom zaawansowania języka, którego pracodawcy oczekują od kandydata na stanowisko związane z koniecznością porozumiewania się po włosku. Takich ofert, bez wątpienia, nie brakuje na rynku pracy. Znajomość języków obcych jest obecnie atutem, a niejednokrotnie także wymogiem stawianym potencjalnym pracownikom.

Jeśli pracujesz w branży turystycznej lub handlowej, Twoja firma posiada kontakty z włoskimi kontrahentami lub klientami, a Ty chcesz podnieść swoje kwalifikacje, to certyfikat językowy CELI 5 z pewnością jest dobrym wyborem. Znajomość języka włoskiego potwierdzona certyfikatem CELI 5 przyda się również osobom, które chcą podjąć pracę w międzynarodowych korporacjach lub firmach outsourcingowych.

Być może jednak jest tak, że znajomość języka włoskiego ma pomóc Ci w przekwalifikowaniu lub podjęciu dodatkowego zatrudnienia. Jeżeli rozważasz pracę w charakterze nauczyciela języka włoskiego, wcale nie musisz rozglądać się tylko za korepetycjami! CELI 5 uprawnia bowiem do pracy w szkołach i przedszkolach publicznych (warunkiem jest posiadanie tytułu magistra i odbycie kursu pedagogicznego), co reguluje wydane w 2009 r. rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej.

CELI 5 przyda się także młodym ludziom, którzy są dopiero na początku swojej drogi zawodowej i dopiero co podjęli decyzje o studiach we Włoszech. CELI 5 zwalnia z językowych testów kwalifikacyjnych i tym samym umożliwia podjęcie nauki na wybranej włoskiej uczelni.

Gdzie mogę zdać egzamin i ile to kosztuje?Do egzaminu CELI można podchodzić jedynie w tych ośrodkach egzaminacyjnych, które uzyskały akredytację CVCL (Centro per la Valutazione e le Certificazioni Linguistiche). Na całym świecie jest ich 329, w Polsce – 6. Oto one:

- Bielsko-Biała, Instytut Językowy Leonardo, tel. 33-496-99-05
- Bydgoszcz, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, tel. 52-341 91 00
- Kielce, Instytuty Językowe MKEJ, tel. 41-344-87-94
- Kraków, Włoski Instytut Kultury w Krakowie, tel. 12-421 89 43
- Łódź, Szkoła Języków Obcych Progres, tel. 42-630-28-80
- Tarnów, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, tel. 14-631-66-14

Koszt egzaminu CELI 5 to ok. 400 zł (maksymalnie 500 zł). Egzamin organizowany jest zwykle dwa razy do roku. Aby mieć pewność co do ceny i terminu egzaminu, należy skontaktować się z wybranym ośrodkiem.

Red. Barbara Stachnik
Data publikacji: 09.11.2012
Napisz Własny komentarz

Nick:

Komentarz:

 

 

Szkoły Językowe - Inne artykuły

Certyfikat języka szwedzkiego – SWEDEX A2

Certyfikat języka szwedzkiego – SWEDEX A2

Certyfikat Swedex A2 to początek przygody z językiem szwedzkim. Taki dokument, mimo że potwierdza podstawową znajomość języka, wiąże się już z pewnymi korzyściami. Z jakimi? Przeczytaj!

Język francuski - TCF ( B2)

Język francuski - TCF ( B2)

Uczysz się francuskiego od pewnego czasu i nie wiesz, na jakim poziomie zaawansowania jesteś? Potrzebujesz formalnego potwierdzenia Twoich kompetencji językowych? Jeśli tak, to podejdź do testu TCF (Test de Connaissance du F ...

Język niemiecki – Goethe-Zertifikat C1

Język niemiecki – Goethe-Zertifikat C1

Sprichst du Deutsch? Jeśli tak, to zadbaj o to, aby znajomość języka odpowiednio sformalizować. Goethe-Zertifikat C1 to dokument, który przydaje się w wielu sytuacjach! Dowiedz się więcej na temat egzaminu.

Język hiszpański- DELE (C2)

Językoznawcy i socjologowie prognozują, że do roku 2030 język hiszpański stanie się ojczystym dla 7% całej ziemskiej populacji. Dodając

Język francuski - DALF (C1)

Certyfikat DALF C1 pozwala na zdobycie dodatkowych kompetencji zawodowych, ułatwia także podjęcie studiów zagranicą. W jaki sposób? Przeczytaj!

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Chemia

Chemia

Jeśli nosisz się z zamiarem rozpoczęcia studiów chemicznych, sprawdź już teraz zasady rekrutacji, prześledź program studiów i możliwości specjalizacji. Dowiedz się także, na jakie propozycje zawodowe może liczyć świeżo upieczony chemik.

więcej

Towaroznawstwo

Towaroznawstwo

Towaroznawstwo to kierunek, który wymaga określonych predyspozycji – przede wszystkim ...

więcej

Ekonomia

Ekonomia

Nie przeczytasz tu ani słowa o kryzysie ekonomicznym! Przeczytasz za to o perspektywach, ...

więcej

Biologia

Biologia

Jeśli wybierasz się na biologię, z pewnością zastanawiasz się, czego możesz się ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Biologia

Biologia

Podyplomowe, kwalifikacyjne studia z biologii to propozycja przede wszystkim dla tych nauczycieli, którzy chcą rozszerzyć zakres swoich kompetencji i rozpocząć nauczanie biologii jako drugiego przedmiotu.

więcej

Zarządzanie ochroną środowiska

Zarządzanie ochroną środowiska

Jeśli Twoja praca wymaga (lub wymagać będzie) realizacji zadań związanych z zarządzaniem ...

więcej

Edukacja dla bezpieczeństwa

Edukacja dla bezpieczeństwa

Nauczyciele, którzy chcieliby rozpocząć nauczanie drugiego przedmiotu „edukacja ...

więcej

Geologia

Geologia

Dla osób, które zamierzają ubiegać się o uprawnienia geologiczne, a które nie posiadają ...

więcej

ikonka kierunki studiów
Kierunki studiów - artykuły