Język włoski - CELI 4

Język włoski - CELI 4

Jakie uprawnienia daje certfikat CELI 4? Gdzie można przystąpić do egzamin? Ile to kosztuje? Przeczytaj i dowiedz się, dlaczego warto formalnie potwierdzić znajomość języka włoskiego.

Certyfikat CELI 4 (Certificazione della Conoscenza della Lingua Italiana) to certyfikat potwierdzający znajomość języka włoskiego na czwartym poziomie, a więc – według skali CEF Rady Europy – na poziomie C1, to znaczy zaawansowanym. Jest to egzamin stworzony na Uniwersytecie dla Obcokrajowców w Perugii (Universita per Stranieri di Perugia), przeznaczony dla osób, dla których język włoski jest językiem obcym.

Dzięki standaryzacji wprowadzonej przez Radę Europy, certyfikat CELI 4 jest uznawany na całym świecie (wyniki egzaminu CElI 4 są porównywalne z wynikami innych egzaminów). Sprzyja temu także oficjalny, międzynarodowy charakter certyfikatu. Co ważne, certyfikat CELI 4 jest ważny bezterminowo.

Możliwości, uprawnieniaJako że włoskie uniwersytety uznają certyfikaty CELI (3, 4 i 5) za wystarczające potwierdzenie znajomości języka włoskiego, to osoby, które posiadają certyfikat CELI 4 i aplikują na uczelnie we Włoszech są zwolnione z wstępnych egzaminów językowych.

Ci wszyscy, którzy dysponują certyfikatem CELI 4, mogą podjąć pracę jako lektor w szkole językowej albo jako nauczyciel – zarówno w przedszkolu, jak i w szkole. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej precyzyjnie określa warunki zatrudniania osób nie posiadających dyplomu magistra filologii obcej w charakterze nauczyciela. Wystarczy certyfikat CELI 4, magisterium z innej dziedziny oraz ukończony kurs pedagogiczny, aby móc uczyć języka włoskiego.

CELI 4 potwierdza zaawansowaną, biegłą znajomość włoskiego, a więc wpis do CV odnośnie do posiadanego certyfikatu stanowi cenną informację dla przyszłego pracodawcy i często stanowi decydujący argument za przyjęciem danej osoby do pracy.

Warto pamiętać, że certyfikat CELI 4 uprawnia osoby pracujące jako przewodnik lub pilot wycieczek do pracy w języku włoskim – jest to możliwość podniesienia swoich kwalifikacji i zwiększenia konkurencyjności zawodowej.

Gdzie mogę zdać egzamin? Ile to kosztuje?Na całym świecie działa 329 ośrodków egzaminacyjnych akredytowanych przez Centro per la Valutazione e le Certificazioni Linguistiche (CVCL), a więc uprawnionych do przeprowadzania egzaminów CELI. Wśród nich są także polskie ośrodki egzaminacyjne - jest ich 6.

Aby przystąpić do egzaminu CELI 4, skontaktuj się z ośrodkiem działającym w Twojej okolicy. Oto dane kontaktowe:

Instytut Językowy Leonardo w Bielsko-Białej, tel. 33 496-99-05
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, tel. 52 341-91-00
Instytuty Językowe MKEJ w Kielcach, tel. 41 344-87-94
Włoski Instytut Kultury w Krakowie, tel. 12 421-89-43
Szkoła Języków Obcych Progres w Łodzi, tel. 42 630-28-80
Państwowa Wyższa Szkoła Zawdowa w Tarnowie, tel. 14 631-66-14

Egzamin CELI 4 kosztuje od 400 do 500 zł. Cena waha się z uwagi na kurs euro, różni się także nieznacznie w poszczególnych ośrodkach egzaminacyjnych.

Należy zapisać się na egzamin ok. 60 dni przed planowaną datą. Egzaminy odbywają się z reguły dwa razy do roku. Wyniki otrzymamy po ok. 3 miesiącach.

Red. Barbara Stachnik
Data publikacji: 26.10.2012
Napisz Własny komentarz

Nick:

Komentarz:

 

 

Szkoły Językowe - Inne artykuły

Język rosyjski – TELC B2

Język rosyjski – TELC B2

Uczysz się języka rosyjskiego już od kilku lat, ale nadal nie wiesz, w czym może Ci się przydać certyfikat TELC B2(TELC Русский язык B2)? Nie masz pojęcia, gdzie możesz zdać egzamin i ile to kosztuje? Dowiedz się jak naj ...

Jezyk angielski- BEC Higher

Jezyk angielski- BEC Higher

Na dzisiejszym rynku pracy sama znajomość języka angielskiego jest już tak oczywista, że nie zaimponujemy potencjalnemu pracodawcy zwykłymi umiejętnościami. Jeśli biegle władamy językiem angielskim, warto dodatkowo sprofilowa ...

FCE, czyli zrób pierwszy angielski krok

FCE, czyli zrób pierwszy angielski krok

W mobilnym świecie bez granic znajomość języków obcych, a przede wszystkim języka angielskiego, to już nie tylko ułatwienie i dodatkowy atut w procesie rekrutacyjnym. To pierwszy, podstawowy warunek, który musi zostać spełniony ...

Jezyk holenderski - PTHO

PTHO (Profiel Taalvaardigheid Hoger Onderwijs) stworzono z myślą o osobach, które marzą o podjęciu studiów w Holandii. Sprawdź, gdzie można

Jezyk holenderski - CNaVT

Certyfikat z języka holenderskiego to przysłowiowy As w rękawie. Znajomość egzotycznego języka podnosi konkurencyjność na rynku pracy! Przeczytaj

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Astronomia

Astronomia

Interesujesz się wszechświatem? Chciałbyś odkrywać jego tajemnice? Przedmioty ścisłe nie sprawiają Ci trudności? Być może pójdziesz zatem w ślady Kopernika, Heweliusza czy Keplera i zostaniesz... astronomem?

więcej

Kierunek lekarski

Kierunek lekarski

Kierunek lekarski w pigułce – zdobądź najważniejsze informacje! Program studiów, ...

więcej

Automatyka i robotyka

Automatyka i robotyka

Automatyka i robotyka to kierunek, ukończenie którego z pewnością gwarantuje dobre ...

więcej

Chemia

Chemia

Jeśli nosisz się z zamiarem rozpoczęcia studiów chemicznych, sprawdź już teraz ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Mechatronika dla nauczycieli

Mechatronika dla nauczycieli

Wraz z rozwojem techniki zmienia się gospodarka, w konsekwencji swoją strukturę zmienia zatem także rynek pracy. Stanowi to nie lada wyzwanie między innymi dla... nauczycieli przedmiotów technicznych, takich jak mechatronika, którzy kształcą przyszłych specjalistów na poziomie średniej ...

więcej

Zarządzanie zasobami ludzkimi

Zarządzanie zasobami ludzkimi

Podczas studiów podyplomowych na kierunku „zarządzanie zasobami ludzkimi” można ...

więcej

Kosmetologia

Kosmetologia

Osoby zajmujące się zawodowo kosmetologią mają świadomość, że nie mogą spocząć ...

więcej

Biologia

Biologia

Podyplomowe, kwalifikacyjne studia z biologii to propozycja przede wszystkim dla ...

więcej

ikonka kierunki studiów
Kierunki studiów - artykuły