Język włoski - CELI 3

Język włoski - CELI 3

Znasz język włoski na poziomie średniozaawansowanym? Myślisz o certyfikacie CELI 3? I słusznie! Przeczytaj o korzyściach, jakie daje posiadanie certyfikatu i dowiedz się, gdzie możesz znać egzamin.

Certyfikat CELI 3 to międzynarodowy egzamin z języka włoskiego jako obcego, a więc egzamin przeznaczony dla osób, dla których włoski nie jest językiem ojczystym. CELI 3 to jeden z pięciu poziomów egzaminu CELI (Certificato de Conoscenza della Lingua Italiana), określającego poziom znajomości języka włoskiego.

CELI 3 jest adekwatny do poziomu B2 (według skali Rady Europy - CEF). Egzaminy opracowano na Universita per Stranieri di Perugia (Uniwersytet dla Obcokrajowców w Perugii). Tam również sprawdzane są pisemne części egzaminów przeprowadzanych w Polsce. CELI 3 jest honorowany na całym świecie i ważny bezterminowo.

Możliwości, uprawnieniaPoziom B2 poświadcza średniozaawansowaną znajomość języka. Jest to znajomość gwarantująca możliwość podjęcia nauki we Włoszech. Osoby posiadające certyfikat CELI 3 nie muszą podchodzić do wstępnych egzaminów językowych – jest to zatem przepustka na włoskie uczelnie.

CELI 3 przydaje się również w pracy. Certyfikat to znaczący atut CV – nie jest to deklaracja, często nieadekwatna do faktycznej znajomości języka, ale państwowy dokument. Warto pamiętać o tym, że znajomość języka angielskiego traci obecnie na znaczeniu – alternatywą są inne języki obce. Komunikatywna, średniozaawansowana znajomość języka włoskiego, potwierdzona certyfikatem CELI 3, z pewnością ułatwi podjęcie pracy w branżach, które bazują na kontaktach międzynarodowych.

Jedną z takich branż bez wątpienia jest turystyka. Język włoski jest tutaj szczególnie przydatny – o ile komunikacja z Anglikami, Niemcami czy Szwedami może bazować na znajomości angielskiego, o tyle w przypadku Włochów niezbędna okaże się znajomość włoskiego. Warto pamiętać, że właśnie po okazaniu certyfikatu CELI 3 piloci wycieczek oraz przewodnicy mogą pracować w języku włoskim.

Gdzie mogę zdać egzamin? Ile to kosztuje?Na stronie CVCL – Centro per la Valutazione e le Certificazioni Linguistiche – znajdziemy listę 329 ośrodków egzaminacyjnych akredytowanych przez Universita per Stranieri di Perugia. Wśród nich widnieje 6 polskich placówek, w których możemy przystąpić do egzaminu CELI. Oto one:

- Bielsko-Biała, Instytut Językowy Leonardo, tel. 33 496-99-05
- Bydgoszcz, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, tel. 52 341 91 00
- Kielce, Instytuty Językowe MKEJ, tel. 41 344-87-94
- Kraków, Włoski Instytut Kultury w Krakowie, tel. 12 421 89 43
- Łódź, Szkoła Języków Obcych Progres, tel. 42 630-28-80
- Tarnów, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, tel. 14 631-66-14

Koszt egzaminu CELI waha się pomiędzy 400 a 500 zł – zależy w dużej mierze od kursu euro.

Zapisy na egzamin odbywają się ok. 60 dni przed terminem egzaminu. Na wyniki czekamy ok. 3 miesiące.

Red. Barbara Stachnik
Data publikacji: 26.10.2012
Napisz Własny komentarz

Nick:

Komentarz:

 

 

Szkoły Językowe - Inne artykuły

Język francuski - DALF (C1)

Język francuski - DALF (C1)

Certyfikat DALF C1 pozwala na zdobycie dodatkowych kompetencji zawodowych, ułatwia także podjęcie studiów zagranicą. W jaki sposób? Przeczytaj!

Język rosyjski – TELC B1

Język rosyjski – TELC B1

Język rosyjski staje się coraz bardziej popularny, a zapotrzebowanie na pracowników mówiących po rosyjsku wcale nie maleje! Uczysz się rosyjskiego i osiągnąłeś już średni poziom zaawansowania? Sprawdź, do czego może Ci się ...

Język francuski - TCF ( C1)

Język francuski - TCF ( C1)

Certyfikat TCF (Test de Connaissance du Français ) C1 potwierdza zaawansowaną znajomość języka francuskiego. To szybki i niezawodny sposób na sformalizowanie biegłości w posługiwaniu się językiem Moliera.

Język rosyjski – TELC B2

Uczysz się języka rosyjskiego już od kilku lat, ale nadal nie wiesz, w czym może Ci się przydać certyfikat TELC B2(TELC Русский язык B2)?

Język niemiecki - TestDaf

Niemieckie uniwersytety cieszą się niesłabnącą popularnością i estymą. Dziś, kiedy Niemcy to kraj z najwyższym standardem życia w Unii

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Astronomia

Astronomia

Interesujesz się wszechświatem? Chciałbyś odkrywać jego tajemnice? Przedmioty ścisłe nie sprawiają Ci trudności? Być może pójdziesz zatem w ślady Kopernika, Heweliusza czy Keplera i zostaniesz... astronomem?

więcej

Kierunek lekarski

Kierunek lekarski

Kierunek lekarski w pigułce – zdobądź najważniejsze informacje! Program studiów, ...

więcej

Automatyka i robotyka

Automatyka i robotyka

Automatyka i robotyka to kierunek, ukończenie którego z pewnością gwarantuje dobre ...

więcej

Chemia

Chemia

Jeśli nosisz się z zamiarem rozpoczęcia studiów chemicznych, sprawdź już teraz ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Mechatronika dla nauczycieli

Mechatronika dla nauczycieli

Wraz z rozwojem techniki zmienia się gospodarka, w konsekwencji swoją strukturę zmienia zatem także rynek pracy. Stanowi to nie lada wyzwanie między innymi dla... nauczycieli przedmiotów technicznych, takich jak mechatronika, którzy kształcą przyszłych specjalistów na poziomie średniej ...

więcej

Zarządzanie zasobami ludzkimi

Zarządzanie zasobami ludzkimi

Podczas studiów podyplomowych na kierunku „zarządzanie zasobami ludzkimi” można ...

więcej

Kosmetologia

Kosmetologia

Osoby zajmujące się zawodowo kosmetologią mają świadomość, że nie mogą spocząć ...

więcej

Biologia

Biologia

Podyplomowe, kwalifikacyjne studia z biologii to propozycja przede wszystkim dla ...

więcej

ikonka kierunki studiów
Kierunki studiów - artykuły