Język portugalski - DUPLE

Język portugalski - DUPLE

Od kilku lat uczysz się języka portugalskiego? Chcesz pracować lub studiować w Potrugalii? A może w Polsce, ale po portugalsku? DUPLO(Diploma Universitário de Português Língua Estrangeira) jest stworzony dla Ciebie – potwierdza biegłość w tym języku.

DUPLE (Diploma Universitário de Português Língua Estrangeira) to certyfikat o oficjalym, państwowym charakterze, potwierdzający znajomość języka portugalskiego jako obcego. Co za tym idzie, przeznaczony jest dla osób, dla których język portugalski nie jest pierwszym, ojczystym językiem.

Podobnie jak pozostałe certyfikaty z języka portugalskiego, także i DUPLE powstał z inicjatywy portugalskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, przy współudziale Instytutu Camõesa oraz Ministerstwa Edukacji. Przygotowują go naukowcy zrzeszeni w CAPLE (Centro de Avaliação de Português Língua Estrangeira) – centrum działa przy Uniwersytecie w Lizbonie.

W odniesieniu do skali CEF Rady Europy poziom certyfikatu DUPLE określa się jako C2. Jest to zarazem najwyższy poziom znajomości języka portugalskiego, wyróżniający się swobodą i pozwalający na biegłą, pozbawioną jakichkolwiek trudności, komunikację.

Możliwości, uprawnieniaTo właśnie ta nieograniczona niczym swoboda w użytkowaniu języka portugalskiego, o której zaświadcza certyfikat DUPLE, jest źródłem wszelkich profitów wynikających z posiadania takiego dokumentu. Najważniejsza jest biegłość w komunikacji - to niezaprzeczalny fakt – jednak stosowne potwierdzenie tej biegłości okazuje się niezbędne, gdy ubiegamy się o pracę lub miejsce na portugalskiej uczelni.

DUPLE pozwala bowiem na studiowanie po portugalsku – posiadacz certyfikatu jest w pełni gotów na podejmowanie akademickich wyzwań. Jako że każda uczelnia wymaga certyfikatu, o przystąpieniu do egzaminu DUPLE warto pomyśleć zanim wyślemy aplikację na wybraną uczelnię.

Podobnie jest w pracy – certyfikat się przydaje! Chociaż pracodawca może uwierzyć nam „na słowo”, to CV wygląda dużo bardziej profesjonalnie, kiedy pojawia się w nim wpis o posiadanym dokumencie. A pracy w języku portugalskim przybywa. Rynek międzynarodowy rozrasta się, a w naszym kraju swoje agendy otwierają zagraniczne firmy, które kontaktują się również z portugalskimi klientami.

Coraz więcej jest także osób, które pragną uczyć się nietypowych języków – jednym z nich jest w właśnie język portugalski – a Portugalię odkrywa wielu polskich turystów. Osoby znające język portugalski powinny zatem umiejętnie wykorzystać tę znajomość. Pierwszym ku temu krokiem może być właśnie egzamin DUPLO.

DUPLO jest również dokumentem, który umożliwia pracę w Portugalii. Nawet z dyplomem polskiej uczelni można próbować swoich sił za granicą, jednak oczywistym warunkiem jest odpowiedni poziom znajomości języka.

Gdzie mogę zdać egzamin DUPLO i ile to kosztuje?Egzamin można zdawać podczas jednej z dwóch sesji egzaminacyjnych (w maju lub w listopadzie), w jednym z czterech ośrodków egzaminacyjnych, które uzyskały akredytację CAPLE. Są to:

- Instytut Camõesa w Lublinie, ul. Sowińskiego 12, 81 537-27-20
- Ambasada Portugalii w Warszawie, ul. Ateńska 37, tel. 22 511-10-13
- Instytut Filologii Romańskiej, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Al. Niepodległości 4, 61 829-35-61
- Instytut Filologii Romańskiej, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Al. Mickiewicza 9/11, tel. 12 422-10- 33

Cena egzaminu DUPLE wynosiła w 2012 r. 125 euro. W 2013 r. nie powinna zatem być znacznie wyższa. Ważne jest, aby pamiętać, że opłaty dokonuje się właśnie w euro, a nie w polskich złotówkach.

Red. Barbara Stachnik
Data publikacji: 26.10.2012
Napisz Własny komentarz

Nick:

Komentarz:

 

 

Szkoły Językowe - Inne artykuły

Język rosyjski – TELC B2

Język rosyjski – TELC B2

Uczysz się języka rosyjskiego już od kilku lat, ale nadal nie wiesz, w czym może Ci się przydać certyfikat TELC B2(TELC Русский язык B2)? Nie masz pojęcia, gdzie możesz zdać egzamin i ile to kosztuje? Dowiedz się jak naj ...

Język rosyjski – TELC B1

Język rosyjski – TELC B1

Język rosyjski staje się coraz bardziej popularny, a zapotrzebowanie na pracowników mówiących po rosyjsku wcale nie maleje! Uczysz się rosyjskiego i osiągnąłeś już średni poziom zaawansowania? Sprawdź, do czego może Ci się ...

Język hiszpański- DELE (B2)

Język hiszpański- DELE (B2)

Już za kilka lat język hiszpański może okazać się warunkiem niezbędnym do otrzymania atrakcyjnej posady. Taką politykę obiera dziś na przykład jedna z najważniejszych polskich firm, KGHM Polska Miedź – jednym z wymagań staw ...

Język portugalski - DIPLE

Osoby uczące się języka portugalskiego z pewnością rozpoczęły naukę dlatego, że oczarowała je Portugalia. Z tej fascynacji można jednak

Język francuski - DELF

DELF to certyfikat potwierdzający podstawową i średniozaawansowaną znajomość języka francuskiego. „Tylko” tyle wystarczy jednak, aby móc

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Astronomia

Astronomia

Interesujesz się wszechświatem? Chciałbyś odkrywać jego tajemnice? Przedmioty ścisłe nie sprawiają Ci trudności? Być może pójdziesz zatem w ślady Kopernika, Heweliusza czy Keplera i zostaniesz... astronomem?

więcej

Kierunek lekarski

Kierunek lekarski

Kierunek lekarski w pigułce – zdobądź najważniejsze informacje! Program studiów, ...

więcej

Automatyka i robotyka

Automatyka i robotyka

Automatyka i robotyka to kierunek, ukończenie którego z pewnością gwarantuje dobre ...

więcej

Chemia

Chemia

Jeśli nosisz się z zamiarem rozpoczęcia studiów chemicznych, sprawdź już teraz ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Mechatronika dla nauczycieli

Mechatronika dla nauczycieli

Wraz z rozwojem techniki zmienia się gospodarka, w konsekwencji swoją strukturę zmienia zatem także rynek pracy. Stanowi to nie lada wyzwanie między innymi dla... nauczycieli przedmiotów technicznych, takich jak mechatronika, którzy kształcą przyszłych specjalistów na poziomie średniej ...

więcej

Zarządzanie zasobami ludzkimi

Zarządzanie zasobami ludzkimi

Podczas studiów podyplomowych na kierunku „zarządzanie zasobami ludzkimi” można ...

więcej

Kosmetologia

Kosmetologia

Osoby zajmujące się zawodowo kosmetologią mają świadomość, że nie mogą spocząć ...

więcej

Biologia

Biologia

Podyplomowe, kwalifikacyjne studia z biologii to propozycja przede wszystkim dla ...

więcej

ikonka kierunki studiów
Kierunki studiów - artykuły