Język portugalski - DIPLE

Język portugalski - DIPLE

Osoby uczące się języka portugalskiego z pewnością rozpoczęły naukę dlatego, że oczarowała je Portugalia. Z tej fascynacji można jednak czerpać pewne korzyści. Wystarczy zdać DIPLE!

DIPLE (Diploma Intermédio de Português Língua Estrangeira) to oficjalny certyfikat potwierdzający znajomość języka portugalskiego jako obcego, która odpowiada poziomowi B2 (poziomowi średniozaawansowanemu) adekwatnemu do Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy.

Egzamin stworzono na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych (przy współudziale Instytutu Camõesa i Ministerstwa Edukacji). DIPLE jest zatem oficjalnym egzaminem państwowym. Mogą do niego przystąpić osoby powyżej 14 roku życia, dla których portugalski nie jest językiem ojczystym.

Egzamin przygotowuje co roku CAPLE (Centro de Avaliação de Português Língua Estrangeira) – jednostka działająca przy Uniwersytetecie w Lizbonie. Sesje egzaminacyjne odbywają się dwa razy do roku, najczęściej w maju i listopadzie.

MożliwościJęzykiem portugalskim posługuje się ponad 210 milionów osób na całym świecie. Jest językiem urzędowym nie tylko w Portugalii, ale także w ośmiu innych krajach. Znając język portugalski na poziomie średniozaawansowanym, możemy swobodnie rozmawiać nie tylko na tematy prywatne, ale również zawodowe.

Dlatego właśnie certyfikat DIPLE staje się często niezwykle pomocny w poszukiwaniach pracy. Kontakty zagraniczne z przedstawicielami chociażby samej Portugalii stają się bowiem normą w zagranicznych firmach, korporacjach zajmujących się outsourcingiem czy polskich agendach międzynarodowych przedsiębiorstw.

Formalne potwierdzenie znajomości portugalskiego jest dla pracodawcy o wiele bardziej wiarygodne niż deklaracja wpisana w CV, najczęściej bez żadnego pokrycia – zwłaszcza w przypadku języka portugalskiego, którym mówi niewielu Polaków.

Certyfikat okaże się niezbędny także tym osobom, które planują studia w Portugalii lub wyjazd na stypendium do jednego z portugalskich miast. Kandydaci na studia powinni sprawdzić, czy wybrana przez nich uczelnia honoruje DIPLE czy wymaga innego certyfikatu, jednak stypendystom ten właśnie certyfikat powinien wystarczyć.


Gdzie mogę zdać egzamin DIPLE? Ile to kosztuje?Polska jest jednym z około 45 krajów, w których można zdawać egzamin DIPLE. Aby przystąpić do egzaminu, należy zgłosić się do wybranego ośrodka egzaminacyjnego. Na chwilę obecną w Polsce działają 4 akredytowane ośrodki egzaminacyjne. Są to:

- Ambasada Portugalii w Warszawie, ul. Ateńska 37, tel. 22 511-10-13
- Instytut Camõesa w Lublinie, ul. Sowińskiego 12, 81 537-27-20
- Instytut Filologii Romańskiej, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Al. Niepodległości 4, 61 829-35-61
- Instytut Filologii Romańskiej, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Al. Mickiewicza 9/11, tel. 12 422-10- 33

Koszt egzaminu jest taki sam we wszystkich ośrodkach. Ceny na rok 2013 nie są jeszcze znane, w roku 2012 egzamin DIPLE kosztował 100 euro. Co istotne, opłatę za egzamin należy uiścić właśnie w tej walucie, a nie w złotówkach.

Red. Barbara Stachnik

Data publikacji: 26.10.2012
Napisz Własny komentarz

Nick:

Komentarz:

 

 

Szkoły Językowe - Inne artykuły

Jezyk holenderski - PPT

Jezyk holenderski - PPT

Certyfikat PPT (Profiel Professionele Taalvaardigheid) to dokument potwierdzający zawodową znajomość języka. Przeznaczony jest dla osób, które chcą pracować po niderlandzku i – tym samym – podnieść swoje kompetencje. Jesteś wśród n ...

Jezyk holenderski - PTHO

Jezyk holenderski - PTHO

PTHO (Profiel Taalvaardigheid Hoger Onderwijs) stworzono z myślą o osobach, które marzą o podjęciu studiów w Holandii. Sprawdź, gdzie można zdać egzamin i... studiuj po niderlandzku!

Język rosyjski – TELC B2

Język rosyjski – TELC B2

Uczysz się języka rosyjskiego już od kilku lat, ale nadal nie wiesz, w czym może Ci się przydać certyfikat TELC B2(TELC Русский язык B2)? Nie masz pojęcia, gdzie możesz zdać egzamin i ile to kosztuje? Dowiedz się jak naj ...

Język angielski BEC Vantage

Decydując się na zdawanie egzaminu certyfikatowego z języka obcego, powinniśmy przede wszystkim zastanowić się, do czego będzie nam potrzebny

Język włoski – CIC A

Posługujesz się językiem włoskim nie tylko od święta, ale i na co dzień; w pracy? Aby formalnie potwierdzić biznesową znajomość włoskiego

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Chemia

Chemia

Jeśli nosisz się z zamiarem rozpoczęcia studiów chemicznych, sprawdź już teraz zasady rekrutacji, prześledź program studiów i możliwości specjalizacji. Dowiedz się także, na jakie propozycje zawodowe może liczyć świeżo upieczony chemik.

więcej

Towaroznawstwo

Towaroznawstwo

Towaroznawstwo to kierunek, który wymaga określonych predyspozycji – przede wszystkim ...

więcej

Ekonomia

Ekonomia

Nie przeczytasz tu ani słowa o kryzysie ekonomicznym! Przeczytasz za to o perspektywach, ...

więcej

Biologia

Biologia

Jeśli wybierasz się na biologię, z pewnością zastanawiasz się, czego możesz się ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Biologia

Biologia

Podyplomowe, kwalifikacyjne studia z biologii to propozycja przede wszystkim dla tych nauczycieli, którzy chcą rozszerzyć zakres swoich kompetencji i rozpocząć nauczanie biologii jako drugiego przedmiotu.

więcej

Zarządzanie ochroną środowiska

Zarządzanie ochroną środowiska

Jeśli Twoja praca wymaga (lub wymagać będzie) realizacji zadań związanych z zarządzaniem ...

więcej

Edukacja dla bezpieczeństwa

Edukacja dla bezpieczeństwa

Nauczyciele, którzy chcieliby rozpocząć nauczanie drugiego przedmiotu „edukacja ...

więcej

Geologia

Geologia

Dla osób, które zamierzają ubiegać się o uprawnienia geologiczne, a które nie posiadają ...

więcej

ikonka kierunki studiów
Kierunki studiów - artykuły