Język portugalski - DAPLE

Język portugalski - DAPLE

DALPE (Diploma Avançado de Português Língua Estrangeira)to certyfikat, który potwierdza zaawansowaną znajomość języka portugalskiego. Sprawdza się doskonale jako przepustka do pracy i nauki w tym słonecznym języku. Sprawdź, gdzie i kiedy możesz zdać egzamin!

DAPLE (Diploma Avançado de Português Língua Estrangeira) jest państwowym certyfikatem poświadczającym zaawansowaną znajomość języka portugalskiego jako obcego. Według skali CEF Rady Europy, DAPLE dpowiada poziomowi C1.

Certyfikat powstał przy współudziale portugalskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Edukacji oraz Instytutu Camõesa i stanowi oficjalny dokument potwierdzający kompetencje językowe zdobyte przez młodzież (powyżej 14 roku życia) i dorosłych, dla których portugalski nie jest pierwszym językiem.

Egzamin przygotowywany jest przez zespół specjalistów z CAPLE (Centro de Avaliação de Português Língua Estrangeira) – specjalną część Uniwersytetu w Lizbonie. Do egzaminu można przystąpić w maju albo w listopadzie – w tych dwóch miesiącach organizowane są z reguły sesje egzaminacyjne.

Możliwości, uprawnieniaZaawansowana znajomość języka potwierdzona certyfikatem DAPLE otwiera drzwi portugalskich miejsc pracy oraz portugalskich uczelni. Biegłość, którą osiągnęły osoby posiadające ten certyfikat, pozwala bowiem swobodnie pracować po portugalsku – także w Portugalii!

Do pracy polegającej na kontakcie z portugalskojęzycznym klientem lub partnerem biznesowym (czy to w korporacji, czy w polskiej agendzie międzynarodowej firmy) wystarczy z reguły znajomość średniozaawansowana, jednak jeśli chcemy pracować w portugalskim otoczeniu językowym, powinniśmy dysponować certyfikatem DAPLE.

Certyfikat DAPLE jest również przepustką do pracy w charakterze nauczyciela języka portugalskiego. Szkoły językowe coraz częściej prowadzą kursy tego języka, a chętnych nie brakuje – ciągle niewiele jest jednak w Polsce osób, które dobrze mówią po portugalsku.

DAPLE sprawdzi się także jako „bilet wstępu” na portugalskie uczelnie – znajomość języka potwierdzona takim certyfikatem uznawana jest z reguły za wystarczającą i zwalnia kandydatów z wstępnych egzaminów językowych.

Gdzie mogę zdać DAPLE i ile to kosztuje?W 45 krajach na całym świecie działają ośrodki egzaminacyjne akredytowane przez CAPLE. Jednym z takich krajów jest Polska, którą reprezentują cztery takie ośrodki. Jeśli chcemy zdać egzamin DAPLE, mamy do wyboru:

W Warszawie: Ambasada Portugalii, ul. Ateńska 37, tel. 22 511-10-13
W Lublinie: Instytut Camõesa, ul. Sowińskiego 12, 81 537-27-20
W Poznaniu: Instytut Filologii Romańskiej, Uniwersytet Adama Mickiewicza, Al. Niepodległości 4, 61 829-35-61
W Krakowie: Instytut Filologii Romańskiej, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Al. Mickiewicza 9/11, tel. 12 422-10- 33

Egzamin DAPLE w 2012 r. kosztował 112 euro. Ceny na przyszły rok nie są jeszcze znane, informacje na temat ewentualnych podwyżek otrzymamy w ośrodkach przeprowadzających egzamin. Opłat dokonuje się w euro.

Red. Barbara Stachnik
Data publikacji: 26.10.2012
Napisz Własny komentarz

Nick:

Komentarz:

 

 

Szkoły Językowe - Inne artykuły

Język portugalski - DUPLE

Język portugalski - DUPLE

Od kilku lat uczysz się języka portugalskiego? Chcesz pracować lub studiować w Potrugalii? A może w Polsce, ale po portugalsku? DUPLO(Diploma Universitário de Português Língua Estrangeira) jest stworzony dla Ciebie – potwi ...

Język niemiecki – Goethe-Zertifikat C1

Język niemiecki – Goethe-Zertifikat C1

Sprichst du Deutsch? Jeśli tak, to zadbaj o to, aby znajomość języka odpowiednio sformalizować. Goethe-Zertifikat C1 to dokument, który przydaje się w wielu sytuacjach! Dowiedz się więcej na temat egzaminu.

Język włoski – CIC A

Język włoski – CIC A

Posługujesz się językiem włoskim nie tylko od święta, ale i na co dzień; w pracy? Aby formalnie potwierdzić biznesową znajomość włoskiego na poziomie zaawansowanym, przystąp do egzaminu CIC A(Certificati di Conoscenza dell’Italian ...

Język rosyjski – TELC B1

Język rosyjski staje się coraz bardziej popularny, a zapotrzebowanie na pracowników mówiących po rosyjsku wcale nie maleje! Uczysz się rosyjskiego

Jezyk niemiecki – Goethe-Zertifikat C2

Goethe-Zertifikat C2 to zwieńczenie wielu lat nauki języka niemieckiego, które dodatkowo wiąże się z pewnymi profitami. Z jakimi? Przeczytaj

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Astronomia

Astronomia

Interesujesz się wszechświatem? Chciałbyś odkrywać jego tajemnice? Przedmioty ścisłe nie sprawiają Ci trudności? Być może pójdziesz zatem w ślady Kopernika, Heweliusza czy Keplera i zostaniesz... astronomem?

więcej

Kierunek lekarski

Kierunek lekarski

Kierunek lekarski w pigułce – zdobądź najważniejsze informacje! Program studiów, ...

więcej

Automatyka i robotyka

Automatyka i robotyka

Automatyka i robotyka to kierunek, ukończenie którego z pewnością gwarantuje dobre ...

więcej

Chemia

Chemia

Jeśli nosisz się z zamiarem rozpoczęcia studiów chemicznych, sprawdź już teraz ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Mechatronika dla nauczycieli

Mechatronika dla nauczycieli

Wraz z rozwojem techniki zmienia się gospodarka, w konsekwencji swoją strukturę zmienia zatem także rynek pracy. Stanowi to nie lada wyzwanie między innymi dla... nauczycieli przedmiotów technicznych, takich jak mechatronika, którzy kształcą przyszłych specjalistów na poziomie średniej ...

więcej

Zarządzanie zasobami ludzkimi

Zarządzanie zasobami ludzkimi

Podczas studiów podyplomowych na kierunku „zarządzanie zasobami ludzkimi” można ...

więcej

Kosmetologia

Kosmetologia

Osoby zajmujące się zawodowo kosmetologią mają świadomość, że nie mogą spocząć ...

więcej

Biologia

Biologia

Podyplomowe, kwalifikacyjne studia z biologii to propozycja przede wszystkim dla ...

więcej

ikonka kierunki studiów
Kierunki studiów - artykuły