Jezyk niemiecki – Goethe-Zertifikat C2

Jezyk niemiecki – Goethe-Zertifikat C2

Goethe-Zertifikat C2 to zwieńczenie wielu lat nauki języka niemieckiego, które dodatkowo wiąże się z pewnymi profitami. Z jakimi? Przeczytaj o egzaminie i o koszyściach wynikających z posiadania tego certyfikatu.

Goethe-Zertifikat C2, a więc Großes Deutsches Sprachdiplom, od początku 2012 r. zastępuje trzy dotychczasowe certyfikaty określające znajomość języka niemieckiego na poziomie Goethe-Zertifikat:

1. Zentrale Oberstufenprüfung (ZOP);
2. Kleines Deutsches Sprachdiplom (KDS);
3. Großes Deutsches Sprachdiplom (GDS).

Goethe-Zertifikat C2 potwierdza biegłą znajomość niemieckiego, odnosi się do szóstego, najwyższego poziomu skali CEF proponowanej przez Radę Europy. Egzamin ma państwowy i oficjalny charakter; jest przygotowywany oraz sprawdzany przez pracowników Instytut Goethego (na zlecenie Ludwig-Maximilians-Universität w Monachium). Goethe-Zertifikat C2 jest honorowany na całym świecie.

Aby przystąpić do egzaminu Goethe-Zertifikat C2, należy mieć skończone 16 lat oraz mieć za sobą ok. 1200 godzin intensywnej nauki języka niemieckiego.

Uprawnienia, możliwościGoethe-Zertifikat C2 to dowód biegłej znajomości języka niemieckiego. A ta, jak wiadomo, okaże się niezbędna w sytuacji podejmowania pracy lub nauki w Niemczech, a także będzie sporym atutem podczas poszukiwań zatrudnienia w Polsce. Coraz więcej polskich przedsiębiorców nawiązuje kontakty biznesowe z Niemcami – w konsekwencji potrzebnych jest coraz więcej pracowników mówiących po niemiecku. Jeśli chciałbyś pracować po niemiecku, to niewykluczone, że potencjalny pracodawca poprosi Cię o przedstawienie certyfikatu.

Przypomnijmy, że niemiecki rynek pracy jest otwarty dla Polaków, którzy coraz częściej starają się o zatrudnienie po zachodniej stronie granicy. Odpowiednio udokumentowana znajomość języka jest konieczna także wtedy, kiedy marzy się o studiach na niemieckiej uczelni. Goethe-Zertifikat C2 zwalnia z kwalifikacyjnych egzaminów językowych i tym umożliwia naukę w jednej z niemieckich szkół wyższych.

Goethe-Zertifikat C2, zastępując Zentrale Oberstufenprüfung (ZOP), przejmuje także uprawnienia wynikające z jego posiadania. Uprawnia więc do pracy nauczyciela w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach, szkołach ponadgimnazjalnych i językowych także te osoby, które nie dysponują dyplomem filologii germańskiej. Goethe-Zertifikat C2 jest zatem alternatywą dla studiów germanistycznych.

Gdzie mogę zdać egzamin i ile to kosztuje?Do egzaminy Goethe-Zertifikat C2 można przystąpić w większości ośrodków egzaminacyjnych akredytowanych przez Instytut Goethego oraz w samych placówkach Instytutu. Pełna lista ośrodków, zawierająca także dane teleadresowe, znajduje się na stronie internetowej:

http://www.goethe.de/lrn/prf/de20464.htm

Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat samego egzaminu, terminów i zapisów, wystarczy skontaktować się z polskimi oddziałami Instytutu Goethego w Krakowie lub w Warszawie. Z ich stron internetowych można także pobrać formularz zgłoszeniowy i dane kontaktowe osoby, która jest odpowiedzialna za przyjmowanie zapisów.

Kraków, Rynek Główny 20, tel. 12 422-58-29
Warszawa, ul. Chmielna 13A, tel. 22 505-90-00

Koszt egzaminu wynosił w 2012 r. 680 zł. Osoby, które uczęszczały na kurs przygotowujący do egzaminu najprawdopodobniej zapłacą mniej. Uczestnicy kursów będą także mogli przystąpić za darmo do próbnego egzaminu. Wiążących informacji na ten temat udzielają pracownicy poszczególnych ośrodków egzaminacyjnych.

Red. Barbara Stachnik

Data publikacji: 09.11.2012
Napisz Własny komentarz

Nick:

Komentarz:

 

 

Szkoły Językowe - Inne artykuły

Język angielski CPE

Język angielski CPE

Obcując z językiem angielskim od podstawówki, całkiem spora część polskiego społeczeństwa biegle się nim posługuje. Niewielu naszych rodaków może jednak pochwalić się posiadaniem odpowiedniego, potwierdzającego tę umiejętność ...

Jezyk niemiecki-ZDfB

Jezyk niemiecki-ZDfB

W momencie, gdy gospodarka Niemiec okazuje się najsilniejszą w Europie, znajomość języka niemieckiego to ważny atut kandydata w procesie rekrutacyjnym. Swobodnie porozumiewasz się w języku naszych zachodnich sąsiadów, ale nie p ...

Całkiem Adekwatny Egzamin dla zaawansowanych –  CAE

Całkiem Adekwatny Egzamin dla zaawansowanych – CAE

W życiu każdego uczącego się języka obcego przychodzi taki moment, kiedy człowiek myśli sobie – umiem dużo, potrafię nie tylko się dogadać, ale wręcz myśleć w tym języku, dobrze byłoby wykorzystać to w życiu zawodowym... ...

Jezyk angielski- BEC Higher

Na dzisiejszym rynku pracy sama znajomość języka angielskiego jest już tak oczywista, że nie zaimponujemy potencjalnemu pracodawcy zwykłymi

Język włoski – CELI 5

Uczysz się włoskiego już od dłuższego czasu? Bez przeszkód komunikujesz się z rodowitymi Włochami? Chcesz czerpać korzyści ze znajomości

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Astronomia

Astronomia

Interesujesz się wszechświatem? Chciałbyś odkrywać jego tajemnice? Przedmioty ścisłe nie sprawiają Ci trudności? Być może pójdziesz zatem w ślady Kopernika, Heweliusza czy Keplera i zostaniesz... astronomem?

więcej

Kierunek lekarski

Kierunek lekarski

Kierunek lekarski w pigułce – zdobądź najważniejsze informacje! Program studiów, ...

więcej

Automatyka i robotyka

Automatyka i robotyka

Automatyka i robotyka to kierunek, ukończenie którego z pewnością gwarantuje dobre ...

więcej

Chemia

Chemia

Jeśli nosisz się z zamiarem rozpoczęcia studiów chemicznych, sprawdź już teraz ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Mechatronika dla nauczycieli

Mechatronika dla nauczycieli

Wraz z rozwojem techniki zmienia się gospodarka, w konsekwencji swoją strukturę zmienia zatem także rynek pracy. Stanowi to nie lada wyzwanie między innymi dla... nauczycieli przedmiotów technicznych, takich jak mechatronika, którzy kształcą przyszłych specjalistów na poziomie średniej ...

więcej

Zarządzanie zasobami ludzkimi

Zarządzanie zasobami ludzkimi

Podczas studiów podyplomowych na kierunku „zarządzanie zasobami ludzkimi” można ...

więcej

Kosmetologia

Kosmetologia

Osoby zajmujące się zawodowo kosmetologią mają świadomość, że nie mogą spocząć ...

więcej

Biologia

Biologia

Podyplomowe, kwalifikacyjne studia z biologii to propozycja przede wszystkim dla ...

więcej

ikonka kierunki studiów
Kierunki studiów - artykuły