Jezyk holenderski - PPT

Jezyk holenderski - PPT

Certyfikat PPT (Profiel Professionele Taalvaardigheid) to dokument potwierdzający zawodową znajomość języka. Przeznaczony jest dla osób, które chcą pracować po niderlandzku i – tym samym – podnieść swoje kompetencje. Jesteś wśród nich? Przeczytaj więcej!

PPT (Profiel Professionele Taalvaardigheid) jest certyfikatem potwierdzającym znajomość języka niderlandzkiego jako obcego na poziomie B2 (wg skali CEF Rady Europy). Podobnie jak pozostałe oficjalne certyfikaty dotyczące tego języka, także i PPT przygototywany jest na zlecenie Niderlandzkiej Unii Językowej przez zespół naukowców Katolickiego Uniwersytetu w Lueven.

PPT nie jest jednak certyfikatem potwierdzającym wszystkie kompetencje językowe w odniesieniu do danego poziomu zaawansowania. Egzamin obejmuje swoim zakresem przede wszystkim zawodową znajomość języka – słownictwo fachowe; zwroty wykorzystywane w codziennych sytuacjach, z jakimi mamy do czynienia w pracy. PPT stanowi jeden z profili certyfikatu CNaVT (Certificaat Nederlands als Vreemde Taal).

Możliwości. UprawnieniaZ uwagi na specyfikę egzaminu skierowany jest on głównie do osób, które chcą pracować po holendersku – kluczowe są tutaj profesje administracyjne i usługowe; znajomość słownictwa właśnie tego rodzaju sprawdza egzamin, a następnie poświadcza certyfikat. PPT z pewnością przyda się osobom, które chcą w języku niderlandzkim pracować np. jako sekretarka, pracownik banku lub urzędu).

Taki certyfikat posłuży jednak nie tylko Polakom pracującym zagranicą – polscy pracodawcy coraz częściej potrzebują pracowników znających „egzotyczne” języki. Szczególnie firmy outsourcingowe i międzynarodowe korporacje, które współpracują z przedstawicielami wielu krajów, cenią sobie takie niestandardowe umiejętności, jak możliwość porozumienia się po niderlandzku.

PPT uatrakcyjnia zatem CV tych osób, które myślą o pracy poza granicami kraju, a także tych, których stanowisko wymaga kontaktów z holenderskim klientem. Atrakcyjne CV to z reguły szansa na lepsze zarobki, warto o tym pamiętać!

Gdzie mogę zdać egzamin? Ile to kosztuje?Aby zdać egzamin z języka niderlandzkiego i móc uzyskać certyfikat, należy skontaktować się z jednym z ośrodków egzamiacyjnych. Oto kilka z nich:

W Krakowie: Instytut Niderlandzki, tel. 12 625-18-81
W Poznaniu: Zakład Filologii Niderlandzkiej, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, 61 829-35-06
we Wrocławiu: Katedra Filologii Niderlandzkiej, Uniwersytet Wrocławski, 695-734-722
W Warszawie:
- Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Niderlandzkiej, 22 616-20-91
- Szkoła Językowa Centrum Europy, 22 629-77-86

Uniwersytety w Poznaniu i we Wrocławiu zapraszają na egzaminy nie tylko studentów!

Egzaminy odbywają się zwykle na początku maja. Ich koszt wynosi ok. 150zł. Na wyniki czeka się ok. 3 miesięcy, egzaminy sprawdzane są bowiem w samym Lueven.

Red. Barbara Stachnik


Data publikacji: 26.10.2012
Napisz Własny komentarz

Nick:

Komentarz:

 

 

Szkoły Językowe - Inne artykuły

Język portugalski - DUPLE

Język portugalski - DUPLE

Od kilku lat uczysz się języka portugalskiego? Chcesz pracować lub studiować w Potrugalii? A może w Polsce, ale po portugalsku? DUPLO(Diploma Universitário de Português Língua Estrangeira) jest stworzony dla Ciebie – potwi ...

Całkiem Adekwatny Egzamin dla zaawansowanych –  CAE

Całkiem Adekwatny Egzamin dla zaawansowanych – CAE

W życiu każdego uczącego się języka obcego przychodzi taki moment, kiedy człowiek myśli sobie – umiem dużo, potrafię nie tylko się dogadać, ale wręcz myśleć w tym języku, dobrze byłoby wykorzystać to w życiu zawodowym... ...

Język angielski BEC Vantage

Język angielski BEC Vantage

Decydując się na zdawanie egzaminu certyfikatowego z języka obcego, powinniśmy przede wszystkim zastanowić się, do czego będzie nam potrzebny taki dokument. Jeśli nie planujemy studiów za granicą ani kariery nauczycielskiej, a język a ...

Jezyk niemiecki – Goethe-Zertifikat C2

Goethe-Zertifikat C2 to zwieńczenie wielu lat nauki języka niemieckiego, które dodatkowo wiąże się z pewnymi profitami. Z jakimi? Przeczytaj

Język hiszpański- DELE (C2)

Językoznawcy i socjologowie prognozują, że do roku 2030 język hiszpański stanie się ojczystym dla 7% całej ziemskiej populacji. Dodając

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Chemia

Chemia

Jeśli nosisz się z zamiarem rozpoczęcia studiów chemicznych, sprawdź już teraz zasady rekrutacji, prześledź program studiów i możliwości specjalizacji. Dowiedz się także, na jakie propozycje zawodowe może liczyć świeżo upieczony chemik.

więcej

Towaroznawstwo

Towaroznawstwo

Towaroznawstwo to kierunek, który wymaga określonych predyspozycji – przede wszystkim ...

więcej

Ekonomia

Ekonomia

Nie przeczytasz tu ani słowa o kryzysie ekonomicznym! Przeczytasz za to o perspektywach, ...

więcej

Biologia

Biologia

Jeśli wybierasz się na biologię, z pewnością zastanawiasz się, czego możesz się ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Biologia

Biologia

Podyplomowe, kwalifikacyjne studia z biologii to propozycja przede wszystkim dla tych nauczycieli, którzy chcą rozszerzyć zakres swoich kompetencji i rozpocząć nauczanie biologii jako drugiego przedmiotu.

więcej

Zarządzanie ochroną środowiska

Zarządzanie ochroną środowiska

Jeśli Twoja praca wymaga (lub wymagać będzie) realizacji zadań związanych z zarządzaniem ...

więcej

Edukacja dla bezpieczeństwa

Edukacja dla bezpieczeństwa

Nauczyciele, którzy chcieliby rozpocząć nauczanie drugiego przedmiotu „edukacja ...

więcej

Geologia

Geologia

Dla osób, które zamierzają ubiegać się o uprawnienia geologiczne, a które nie posiadają ...

więcej

ikonka kierunki studiów
Kierunki studiów - artykuły