Jezyk holenderski - CNaVT

Jezyk holenderski - CNaVT

Certyfikat z języka holenderskiego to przysłowiowy As w rękawie. Znajomość egzotycznego języka podnosi konkurencyjność na rynku pracy! Przeczytaj o plusach posiadania certyfikatu i dowiedz się, gdzie możesz zdać egzamin.

CNaVT (Certificaat Nederlands als Vreemde Taal) to oficjalny, międzynarodowy certyfikat, potwierdzający znajomość języka niderlandzkiego jako obcego. Do egzaminu mogą przystępować wszystkie osoby uczące się tego języka, dla których nie jest on językiem ojczystym.

Egzamin opracowują pracownicy naukowi Katolickiego Uniwersytetu w Lueven na zlecenie Niderlandzkiej Unii Językowej. Z uwagi na fakt, że rozpoczęciu nauki języka niderlandzkiego towarzyszą różne motywacje – wyjazd na wakacje, na studia, do pracy, chęć biegłego władania egzotycznym językiem – także sam egzamin przygotowany jest w kilku wersjach. Poszczególne profile egzaminu różnią się między sobą poziomem zaawansowania.

Możliwości, uprawnieniaOto profile certyfikatu CNaVT wraz z odpowiadającym im poziomem (według skali CEF):
- Turystyczna i potoczna znajomość języka (PTIT) – A2
- Społeczna znajomość języka (PMT) – B1
- Zawodowa znajomość języka (PPT) – B2
- Znajomość języka obcego dla szkolnictwa wyższego (PTHO) – B2
- Akademicka znajomość języka obcego (PAT) – C1

Każdy z certyfikatów wiąże się z określonymi kompetencjami językowymi i, co za tym idzie, z pewnymi profitami i uprawnieniami. I tak na przykład certyfikaty CNaVT PPT i PTHO sprzyjają podjęciu pracy lub studiów zagranicą.

Warto pamiętać, że w 2007 r. Holandia otworzyła swój rynek pracy także dla Polaków. Przedstawiciele wielu zawodów pracują obecnie w Holandii. Jeśli Ty także rozważasz międzynarodowy kontrakt, zadbaj o to, aby móc formalnie potwierdzić umiejętności językowe. Certyfikat zwalnia również z wstępnych egzaminów językowych na holenderskie uczelnie.

Znajomość języka niderlandzkiego na poziomie średniozaawansowanym (B2) z reguły wystarcza także, aby pracować po niederlandzku w Polsce - firmy międzynarodowe potrzebują osób znających ten „niszowy” język.

Certyfikat CNaVT z pewnością zwiększy zawodowe szanse - określa bowiem znajomość mało popularnego języka, na który wciąż rośnie zapotrzebowanie. Certyfikat CNaVT PAT umożliwia pracę w charakterze lektora języka niderlandzkiego lub nauczyciela.

Gdzie mogę zdać egzamin? Ile to kosztuje?Egzamin CNaVT można zdać między innymi w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu. Oto lista wybranych ośrodków egzaminacyjnych i dane kontaktowe:

- Kraków, Instytut Niderlandzki, 12 625-18-81
- Poznań, Zakład Filologii Niderlandzkiej, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, 61 829-35-06
- Warszawa, Szkoła Językowa Centrum Europy, 22 629-77-86;
Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Niderlandzkiej, 22 616-20-91
- Wrocław, Katedra Filologii Niderlandzkiej, Uniwersytet Wrocławski, 695-734-722

Egzaminy odbywają się co roku, na początku maja. Aby móc wziąć udział w egzaminie, należy odpowiednio wcześniej skontaktować się z ośrodkiem egzaminacyjnym. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza oraz Uniwersytet Wrocławski egzaminują nie tylko studentów!

Koszt egzaminu wynosi ok. 150 zł. Egzaminy sprawdzane są w Lueven.

Red. Barbara Stachnik
Data publikacji: 26.10.2012
Napisz Własny komentarz

Nick:

Komentarz:

 

 

Szkoły Językowe - Inne artykuły

Certyfikat języka szwedzkiego SWEDEX – B1

Certyfikat języka szwedzkiego SWEDEX – B1

Znasz język szwedzki? Gratulacje! Przed Tobą wiele możliwości. Certyfikat Swedex B1 potwierdzi średniozaawansowaną znajomość języka i ułatwi rozpoczęcie pracy lub nauki po szwedzku. Dowiedz się więcej!

Język francuski - DALF (C2)

Język francuski - DALF (C2)

DALF C2 otwiera drzwi do nauki i pracy po francusku. Ten międzynarodowy dokument może znacząco wpłynąć na Twoje kwalifikacje. Dowiedz się, w jaki sposób!

Język francuski - TCF ( B2)

Język francuski - TCF ( B2)

Uczysz się francuskiego od pewnego czasu i nie wiesz, na jakim poziomie zaawansowania jesteś? Potrzebujesz formalnego potwierdzenia Twoich kompetencji językowych? Jeśli tak, to podejdź do testu TCF (Test de Connaissance du F ...

Język włoski – CELI 5

Uczysz się włoskiego już od dłuższego czasu? Bez przeszkód komunikujesz się z rodowitymi Włochami? Chcesz czerpać korzyści ze znajomości

Język hiszpański- DELE (C2)

Językoznawcy i socjologowie prognozują, że do roku 2030 język hiszpański stanie się ojczystym dla 7% całej ziemskiej populacji. Dodając

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Chemia

Chemia

Jeśli nosisz się z zamiarem rozpoczęcia studiów chemicznych, sprawdź już teraz zasady rekrutacji, prześledź program studiów i możliwości specjalizacji. Dowiedz się także, na jakie propozycje zawodowe może liczyć świeżo upieczony chemik.

więcej

Towaroznawstwo

Towaroznawstwo

Towaroznawstwo to kierunek, który wymaga określonych predyspozycji – przede wszystkim ...

więcej

Ekonomia

Ekonomia

Nie przeczytasz tu ani słowa o kryzysie ekonomicznym! Przeczytasz za to o perspektywach, ...

więcej

Biologia

Biologia

Jeśli wybierasz się na biologię, z pewnością zastanawiasz się, czego możesz się ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Biologia

Biologia

Podyplomowe, kwalifikacyjne studia z biologii to propozycja przede wszystkim dla tych nauczycieli, którzy chcą rozszerzyć zakres swoich kompetencji i rozpocząć nauczanie biologii jako drugiego przedmiotu.

więcej

Zarządzanie ochroną środowiska

Zarządzanie ochroną środowiska

Jeśli Twoja praca wymaga (lub wymagać będzie) realizacji zadań związanych z zarządzaniem ...

więcej

Edukacja dla bezpieczeństwa

Edukacja dla bezpieczeństwa

Nauczyciele, którzy chcieliby rozpocząć nauczanie drugiego przedmiotu „edukacja ...

więcej

Geologia

Geologia

Dla osób, które zamierzają ubiegać się o uprawnienia geologiczne, a które nie posiadają ...

więcej

ikonka kierunki studiów
Kierunki studiów - artykuły