Język francuski - TCF ( B2)

Język francuski - TCF ( B2)

Uczysz się francuskiego od pewnego czasu i nie wiesz, na jakim poziomie zaawansowania jesteś? Potrzebujesz formalnego potwierdzenia Twoich kompetencji językowych? Jeśli tak, to podejdź do testu TCF (Test de Connaissance du Français ).

TCF B2 (Test de Connaissance du Français) to test sygnowany przez francuskie Ministerstwo Edukacji, który sprawdza ogólną, niespecjalistyczną znajomość języka francuskiego jako obcego i określa ją jako średniozaawansowaną.

Do testu TCF przystępują osoby, które zarówno w celach prywatnych, jak i zawodowych czy akademickich, pragną uzyskać wiarygodne potwierdzenie znajomości języka na określonym poziomie – w prosty i szybki sposób.

Przygotowuje go CIEP (Centre international d"études pédagogique). Wyniki testu uznawane są na całym świecie i wydawane są w formie certyfikatu, które jest ważny przez 2 lata od daty przeprowadzenia testu.

Wynik testu przyporządkowuje się do jednego z poziomów (wg skali CEF) – A1, A2, B1, B2, C1, C3. To znaczy, że TCF jest jednym z niewielu testów, których nie można oblać! Test rozwiązać można także w wersji elektronicznej.

Korzyści, możliwościKorzyści płynące z posiadania certyfikatu TCF B2 są trojakie. Po pierwsze – korzyści personalne. Każda osoba ucząca się języka pragnie poznać efekty godzin spędzonych na nauce. Dzięki rozwiązaniu testu TCF i uzyskaniu wyników wskazujących na znajomość B2 (certyfikat określa zdobyte punkty, ale i opisową ocenę znajomości języka) wiemy, że jesteśmy na dobrej drodze do biegłości!

Po drugie – korzyści zawodowe. Pracodawca, któremu okażemy certyfikat TCF B2, wie, że nasze kompetencje językowe pozwalają na komunikację z francuskojęzycznym klientem. Poziom B2 wystarcza, aby dobrze radzić sobie z wszelkimi wyzwaniami w pracy. A znajomość języka obcego, jak powszechnie wiadomo, jest niezaprzeczalnym atutem.

Po trzecie – korzyści akademickie, które docenią przede wszystkim kandydaci na francuskie uczelnie. Część szkół wyższych we Francji honoruje bowiem dokumenty potwierdzające znajomość języka na poziomie B2. Dzięki temu kandydat nie musi przystępować do wstępnych egzaminów z języka.

Najlepszym rozwiązaniem dla kandydatów na pierwszy rok studiów we Francji będzie jednak przystąpienie do specjalnej wersji testu TCF DAP (Test de Connaissance du Français pour la Demande d’Admission Préalable), którą przygotowano specjalnie dla przyszłych studentów z zagranicy.

Gdzie mogę zdać egzamin i ile to kosztuje?Test TCF można zdawać wielokrotnie, ważne jedynie, aby odstęp pomiędzy jednym a drugim podejściem wynosił 60 dni. Do egzaminu można przystąpić tylko w ośrodkach egzaminacyjnych akredytowanych przez CIEP. Kontaktując się z wybranym ośrodkiem, uzyskamy informację na temat daty egzaminów, zapisów i dokładnej ceny.

Lista polskich ośrodków, które uzyskały akredytację, znajduje się na stronie internetowej: www.ciep.fr/en/tcf/annuaire_centres.php. Wynika z niej, że test przeprowadzają trzy polskie ośrodki. Są to:

- Instytut Francuski w Krakowie, ul. Stolarska 15, tel. 12 424-53-20
- Instytut Francuski w Warszawie, ul Widok 12, tel. 12 505-98-13
- Szkoła Języków i Zarządzania w Rzeszowie, ul. Bohaterów 12, tel. 17 860-15-15

Do testu można przystąpić również w Paryżu – CIEP we współpracy z Sorboną organizuje co roku miesięczną sesję egzaminacyjną. Szczegóły znajdziesz na stronie internetowej: www.ccfs-sorbonne.fr/tcf.

Każdy test TCF ma tę samą formę. To wynik określa poziom znajomości języka, dlatego koszt testu jest taki sam dla wszystkich zdających. Test dzieli się na dwie części: obowiązkową i fakultatywną. Część obowiązkowa kosztuje ok. 250 zł, a każda część fakultatywna – ok. 120 zł.

Red. Barbara Stachnik
Data publikacji: 26.10.2012
Napisz Własny komentarz

Nick:

Komentarz:

 

 

Szkoły Językowe - Inne artykuły

Jezyk niemiecki-ZDfB

Jezyk niemiecki-ZDfB

W momencie, gdy gospodarka Niemiec okazuje się najsilniejszą w Europie, znajomość języka niemieckiego to ważny atut kandydata w procesie rekrutacyjnym. Swobodnie porozumiewasz się w języku naszych zachodnich sąsiadów, ale nie p ...

Jezyk angielski- BEC Higher

Jezyk angielski- BEC Higher

Na dzisiejszym rynku pracy sama znajomość języka angielskiego jest już tak oczywista, że nie zaimponujemy potencjalnemu pracodawcy zwykłymi umiejętnościami. Jeśli biegle władamy językiem angielskim, warto dodatkowo sprofilowa ...

Język włoski – CIC A

Język włoski – CIC A

Posługujesz się językiem włoskim nie tylko od święta, ale i na co dzień; w pracy? Aby formalnie potwierdzić biznesową znajomość włoskiego na poziomie zaawansowanym, przystąp do egzaminu CIC A(Certificati di Conoscenza dell’Italian ...

Certyfikat języka szwedzkiego SWEDEX – B1

Znasz język szwedzki? Gratulacje! Przed Tobą wiele możliwości. Certyfikat Swedex B1 potwierdzi średniozaawansowaną znajomość języka i ułatwi

Jezyk holenderski - CNaVT

Certyfikat z języka holenderskiego to przysłowiowy As w rękawie. Znajomość egzotycznego języka podnosi konkurencyjność na rynku pracy! Przeczytaj

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Chemia

Chemia

Jeśli nosisz się z zamiarem rozpoczęcia studiów chemicznych, sprawdź już teraz zasady rekrutacji, prześledź program studiów i możliwości specjalizacji. Dowiedz się także, na jakie propozycje zawodowe może liczyć świeżo upieczony chemik.

więcej

Towaroznawstwo

Towaroznawstwo

Towaroznawstwo to kierunek, który wymaga określonych predyspozycji – przede wszystkim ...

więcej

Ekonomia

Ekonomia

Nie przeczytasz tu ani słowa o kryzysie ekonomicznym! Przeczytasz za to o perspektywach, ...

więcej

Biologia

Biologia

Jeśli wybierasz się na biologię, z pewnością zastanawiasz się, czego możesz się ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Biologia

Biologia

Podyplomowe, kwalifikacyjne studia z biologii to propozycja przede wszystkim dla tych nauczycieli, którzy chcą rozszerzyć zakres swoich kompetencji i rozpocząć nauczanie biologii jako drugiego przedmiotu.

więcej

Zarządzanie ochroną środowiska

Zarządzanie ochroną środowiska

Jeśli Twoja praca wymaga (lub wymagać będzie) realizacji zadań związanych z zarządzaniem ...

więcej

Edukacja dla bezpieczeństwa

Edukacja dla bezpieczeństwa

Nauczyciele, którzy chcieliby rozpocząć nauczanie drugiego przedmiotu „edukacja ...

więcej

Geologia

Geologia

Dla osób, które zamierzają ubiegać się o uprawnienia geologiczne, a które nie posiadają ...

więcej

ikonka kierunki studiów
Kierunki studiów - artykuły