Język francuski - DELF

Język francuski - DELF

DELF to certyfikat potwierdzający podstawową i średniozaawansowaną znajomość języka francuskiego. „Tylko” tyle wystarczy jednak, aby móc rozpocząć studia we Francji lub podnieść swoje kwalifikacje. Sprawdź!

DELF, Diplôme d"études en langue française, to międzynarodowy, oficjalny certyfikat językowy, który potwierdza znajomość języka francuskiego jako języka obcego. Dotyczy zatem osób, dla których francuski nie jest językiem ojczystym. Jest to drugi – obok DALF – certyfikat ustanowiony przez francuskie Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Certyfikat DELF występuje w czterech wersjach:
– DELF Prim – stworzony z myślą o dzieciach (8-12 lat), poziom A1 i A1;
– DELF Junior – stworzony dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej poziom A1, A2, B1, B2;
– DELF Pro (określa poziom języka francuskiego używanego w sytuacjach zawodowych);
– DELF dla dorosłych


Możliwości, uprawnieniaNikt nie ma wątpliwości, że certyfikat językowy to dobra inwestycja. O ile oczywiście, tak jak DELF, jest ważny bezterminowo i uznawany na całym świecie. Certyfikat z języka francuskiego to mile widziany akcent w CV – zwłaszcza teraz, kiedy język angielski jest w zasadzie niezbędnym minimum, warto podejmować naukę pozostałych języków. Francuski jest językiem oficjalnym w 32 krajach, trzecim językiem urzędowym Unii Europejskiej.

Certyfikat DELF, zwłaszcza na poziomie B2, może stanowić przepustkę na francuskie uczelnie, co w dobie rosnącego zainteresowania studiami zagranicą jest sporym atutem. DELF B2 daje również uprawnienia do nauczania przedmiotów niejęzykowych (a więc np. biologii, matematyki czy geografii) w klasach dwujęzycznych – jest zatem doskonałą alternatywą dla nauczycieli, którzy pragną podnieść swoją konkurencyjność na rynku pracy.

Ile to kosztuje?Ceny są zazwyczaj takie same w całej Polsce, różnicują się jedynie w zależności od poziomu egzaminu oraz od jego wersji. W roku 2012 koszty egzaminu wynosiły:

A1 PRIM – 150 zł
A2 PRIM – 200 zł
A1 – 150 zł
A2 – 200 zł
B1 – 270 zł
B2 – 360 zł

Egzamin odbywa się z reguły dwa razy do roku (styczeń/luty, maj/czerwiec). Aby do niego przystąpić, należy zgłosić się do ośrodka egzaminacyjnego nie później niż miesiąc przed planowanym terminem.

Gdzie mogę przystąpić do egzaminu?Pełna lista placówek akredytowanych przez francuskie CIEP (Centre international d"études pédagogique) znajduje się na stronie internetowej:
www.ciep.fr/en/delfdalf/annuaire_centres.php.
Zamieszczono tam dane kontaktowe (adres i telefon).

Instytut Francuski mieści się w Warszawie (ul. Widok 12, tel. 22 505-98-18) i w Krakowie (ul. Stolarska 15, tel. 12 424-53-50). Adres internetowy: www.institutfrancais.pl.

Egzaminy przeprowadza również Ośrodek Egzaminacyjny TELC i DELF szkół językowych Profi-Lingua, jednak (UWAGA!) tylko pod warunkiem, że zbierze się grupa chętnych. W innym wypadku szkoła oferuje jedynie kurs przygotowawczy do egzaminu.

Red. Barbara StachnikData publikacji: 26.10.2012
Napisz Własny komentarz

Nick:

Komentarz:

 

 

Szkoły Językowe - Inne artykuły

Jezyk niemiecki – Goethe-Zertifikat C2

Jezyk niemiecki – Goethe-Zertifikat C2

Goethe-Zertifikat C2 to zwieńczenie wielu lat nauki języka niemieckiego, które dodatkowo wiąże się z pewnymi profitami. Z jakimi? Przeczytaj o egzaminie i o koszyściach wynikających z posiadania tego certyfikatu.

Język holenderski – PAT

Język holenderski – PAT

Od kilku lat uczysz się intensywnie języka niderlandzkiego? Marzysz o pracy w tym języku? A może o karierze akademickiej w Holandii? Jeśli tak, to z pewnością słyszałeś już kiedyś o certyfikacie PAT. Dowiedz się więcej! ...

Jezyk holenderski - PPT

Jezyk holenderski - PPT

Certyfikat PPT (Profiel Professionele Taalvaardigheid) to dokument potwierdzający zawodową znajomość języka. Przeznaczony jest dla osób, które chcą pracować po niderlandzku i – tym samym – podnieść swoje kompetencje. Jesteś wśród n ...

Certyfikat języka japońskiego – Nihongo Nouryoku Shiken N1

Jeżeli język i kultura Kraju Kwitnącej Wiśni to Twoja pasja, którą od kilku lat konsekwentnie zgłębiasz, rozważ możliwość uzyskania stosownego

Język angielski BEC Vantage

Decydując się na zdawanie egzaminu certyfikatowego z języka obcego, powinniśmy przede wszystkim zastanowić się, do czego będzie nam potrzebny

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Astronomia

Astronomia

Interesujesz się wszechświatem? Chciałbyś odkrywać jego tajemnice? Przedmioty ścisłe nie sprawiają Ci trudności? Być może pójdziesz zatem w ślady Kopernika, Heweliusza czy Keplera i zostaniesz... astronomem?

więcej

Kierunek lekarski

Kierunek lekarski

Kierunek lekarski w pigułce – zdobądź najważniejsze informacje! Program studiów, ...

więcej

Automatyka i robotyka

Automatyka i robotyka

Automatyka i robotyka to kierunek, ukończenie którego z pewnością gwarantuje dobre ...

więcej

Chemia

Chemia

Jeśli nosisz się z zamiarem rozpoczęcia studiów chemicznych, sprawdź już teraz ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Mechatronika dla nauczycieli

Mechatronika dla nauczycieli

Wraz z rozwojem techniki zmienia się gospodarka, w konsekwencji swoją strukturę zmienia zatem także rynek pracy. Stanowi to nie lada wyzwanie między innymi dla... nauczycieli przedmiotów technicznych, takich jak mechatronika, którzy kształcą przyszłych specjalistów na poziomie średniej ...

więcej

Zarządzanie zasobami ludzkimi

Zarządzanie zasobami ludzkimi

Podczas studiów podyplomowych na kierunku „zarządzanie zasobami ludzkimi” można ...

więcej

Kosmetologia

Kosmetologia

Osoby zajmujące się zawodowo kosmetologią mają świadomość, że nie mogą spocząć ...

więcej

Biologia

Biologia

Podyplomowe, kwalifikacyjne studia z biologii to propozycja przede wszystkim dla ...

więcej

ikonka kierunki studiów
Kierunki studiów - artykuły