Język francuski - DALF (C2)

Język francuski - DALF (C2)

DALF C2 otwiera drzwi do nauki i pracy po francusku. Ten międzynarodowy dokument może znacząco wpłynąć na Twoje kwalifikacje. Dowiedz się, w jaki sposób!

Egzaminy DALF (Diplôme approfondi de langue française) mają charakter międzynarodowy i państwowy (ustanowiło je francuskie Ministerstwo Edukacji Narodowej). Są uznawane na całym świecie. Między innymi dlatego – ale także ze względu na fakt, że są bezterminowo ważne – co roku przystępuje do nich wiele osób uczących się francuskiego.

Certyfikat DALF C2 poświadcza znajomość francuskiego jako języka obcego na poziomie zaawansowanym. Jest to druga, i ostatnia, część egzaminu DALF – pierwszą jest DALF C1. Nie znaczy to jednak, że aby podejść do egzaminu DALF C2, trzeba najpierw zdać egzamin na poziomie C1. Co ważne, oba poziomy (C1 i C2) są adekwatne do skali zalecanej przez Radę Europy (CEF).

Możliwości. UprawnieniaNic dziwnego nie ma w tej popularności języka francuskiego – jest obecnie w cenie, podczas gdy język angielski traci na wartości. W wielu firmach i przedsiębiorstwach, w instytucjach państwowych, urzędach i organach administracji publicznej to właśnie znajomość francuskiego popłaca.

Jest to jeden z trzech języków urzędowych Unii Europejskiej, którym mówi ok. 80 milionów ludzi. To wystarczający powód, aby się go uczyć. A certyfikat DALF C2? – Certyfikat nie tylko wzmaga atrakcyjność pracownika na rynku pracy i wzbogaca jego CV. W wielu przypadkach znajomość francuskiego jest bowiem niezbędnym warunkiem do podjęcia pracy, a formalne potwierdzeniem w postaci certyfikatu stanowi spory atut.

Podobnie jest w przypadku francuskich uczelni – także tych najlepszych. Certyfikat DALF C2 zwalnia z wszelkich egzaminów językowych i zezwala osobom, dla których francuski nie jest językiem ojczystym, na studiowanie w krajach francuskojęzycznych.

Certyfikat DALF C2 daje również możliwość nauczania języka francuskiego – nie tylko jako lektor w szkole językowej, ale także jako nauczyciel w publicznych szkołach i przedszkolach, również dwujęzycznych. Kwestię tę reguluje rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 2009 r.

Gdzie mogę zdać egzamin? Ile to kosztuje?Aby wybrać ośrodek egzaminacyjny organizujący egzamin DALF C2, należy odwiedzić stronę internetową: www.ciep.fr/en/delfdalf/annuaire_centres.php. Znajdziemy tam listę polskich placówek wraz z danymi teleadresowymi. Kontakt z wybranym ośrodkiem jest niezwykle ważny.

Po pierwsze dlatego, że może okazać się, że placówka uczestniczy tylko w jednej z dwóch corocznych sesji egzaminacyjnych (styczeń/luty, maj/czerwiec). Po drugie dlatego, że uczestnictwo w egzaminie powinno się zgłosić nie później niż miesiąc przed planowanym terminem.

Cena egzaminu nieznacznie zmienia się z roku na rok. W 2012 r. koszt certyfikatu wynosił 450 zł.

Szczegółowych informacji na temat egzaminu udzielają także:
- Instytut Francuski w Krakowie, ul. Stolarska 15, tel. 12 424-53-50
- Instytut Francuski w Warszawie, ul. Widok 12, tel. 22 505-98-18


Red. Barbara Stachnik
Data publikacji: 26.10.2012
Napisz Własny komentarz

Nick:

Komentarz:

 

 

Szkoły Językowe - Inne artykuły

Całkiem Adekwatny Egzamin dla zaawansowanych –  CAE

Całkiem Adekwatny Egzamin dla zaawansowanych – CAE

W życiu każdego uczącego się języka obcego przychodzi taki moment, kiedy człowiek myśli sobie – umiem dużo, potrafię nie tylko się dogadać, ale wręcz myśleć w tym języku, dobrze byłoby wykorzystać to w życiu zawodowym... ...

Jezyk holenderski - PPT

Jezyk holenderski - PPT

Certyfikat PPT (Profiel Professionele Taalvaardigheid) to dokument potwierdzający zawodową znajomość języka. Przeznaczony jest dla osób, które chcą pracować po niderlandzku i – tym samym – podnieść swoje kompetencje. Jesteś wśród n ...

Certyfikat języka japońskiego – Nihongo Nouryoku Shiken N5

Certyfikat języka japońskiego – Nihongo Nouryoku Shiken N5

Jeżeli rozpocząłeś naukę języka japońskiego, opanowałeś trudne podstawy i zamierzasz kontynuować edukację, prawdopodobnie rozważasz także przystąpienie do egzaminu Nihongo Nouryoku Shiken N5. Dowiedz się, gdzie można uzyskać ...

Język włoski – CELI 5

Uczysz się włoskiego już od dłuższego czasu? Bez przeszkód komunikujesz się z rodowitymi Włochami? Chcesz czerpać korzyści ze znajomości

Jezyk holenderski - PTHO

PTHO (Profiel Taalvaardigheid Hoger Onderwijs) stworzono z myślą o osobach, które marzą o podjęciu studiów w Holandii. Sprawdź, gdzie można

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Chemia

Chemia

Jeśli nosisz się z zamiarem rozpoczęcia studiów chemicznych, sprawdź już teraz zasady rekrutacji, prześledź program studiów i możliwości specjalizacji. Dowiedz się także, na jakie propozycje zawodowe może liczyć świeżo upieczony chemik.

więcej

Towaroznawstwo

Towaroznawstwo

Towaroznawstwo to kierunek, który wymaga określonych predyspozycji – przede wszystkim ...

więcej

Ekonomia

Ekonomia

Nie przeczytasz tu ani słowa o kryzysie ekonomicznym! Przeczytasz za to o perspektywach, ...

więcej

Biologia

Biologia

Jeśli wybierasz się na biologię, z pewnością zastanawiasz się, czego możesz się ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Biologia

Biologia

Podyplomowe, kwalifikacyjne studia z biologii to propozycja przede wszystkim dla tych nauczycieli, którzy chcą rozszerzyć zakres swoich kompetencji i rozpocząć nauczanie biologii jako drugiego przedmiotu.

więcej

Zarządzanie ochroną środowiska

Zarządzanie ochroną środowiska

Jeśli Twoja praca wymaga (lub wymagać będzie) realizacji zadań związanych z zarządzaniem ...

więcej

Edukacja dla bezpieczeństwa

Edukacja dla bezpieczeństwa

Nauczyciele, którzy chcieliby rozpocząć nauczanie drugiego przedmiotu „edukacja ...

więcej

Geologia

Geologia

Dla osób, które zamierzają ubiegać się o uprawnienia geologiczne, a które nie posiadają ...

więcej

ikonka kierunki studiów
Kierunki studiów - artykuły