Język francuski - DALF (C1)

Język francuski - DALF (C1)

Certyfikat DALF C1 pozwala na zdobycie dodatkowych kompetencji zawodowych, ułatwia także podjęcie studiów zagranicą. W jaki sposób? Przeczytaj!

Certyfikat DALF (Diplôme approfondi de langue française), podobnie jak DELF, jest oficjalnym, międzynarodowym certyfikatem potwierdzającym znajomość języka francuskiego jako języka obcego. To znaczy, że przeznaczony jest dla osób, dla których francuski nie jest językiem ojczystym. Certyfikat ustanowiło francuskie Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Egzamin DALF można zdawać na dwóch poziomach – C1 i C2 – zgodnie z normami wprowadzonymi przez Radę Europy (a więc zgodnie ze skalą CEF Europejskiego Opisu Kształcenia Językowego). Dzięki takiej standaryzacji certyfikat DALF C1 jest uznawany na całym świecie.

Możliwości, uprawnieniaCertyfikat DALF C1 zwalnia z wstępnych egzaminów językowych na wszystkie francuskie uczelnie. Także na prestiżowe Grandes Ecoles, które nie honorują certyfikatu DELF B2 (honorowanego przez większość szkół wyższych we Francji). Certyfikat poświadcza biegłość i swobodę w użytkowaniu języka, wskazuje więc na gotowość kandydata do podjęcia się zaawansowanych zadań akademickich.

Nie trzeba jednak wyjeżdżać do Francji, aby czerpać korzyści z posiadania certyfikatu DALF C1. Znajomość języka francuskiego czyni nas szczególnie atrakcyjnymi w oczach przyszłych pracodawców – wiedzą o tym pracownicy międzynarodowych firm i korporacji, a także urzędnicy państowi i dyplomaci. Warto zadbać o to, aby znajomość języka deklarowana w CV znalazła potwierdzenie w oficjalnym dokumencie.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej (z 2009 r.) egzamin DALF C1 daje te same uprawnienia, jakimi legitymują się absolwenci filologii francuskiej – osoby posiadające taki certyfikat mogą uczyć w przedszkolach i szkołach, także językowych. Dodatkowe wymagania formalne to dyplom innych studiów magisterskich i ukończony kurs pedagogiczny (tylko w przypadku szkół publicznych).

Gdzie mogę zdać egzamin? Ile to kosztuje?Listę polskich ośrodków egzaminacyjnych akredytowanych przez CIEP (Centre international d"études pédagogique) opublikowano na stronie:
www.ciep.fr/en/delfdalf/annuaire_centres.php.

Informację na temat egzaminów uzyskamy także w Instytucie Francuskim:
– W Warszawie przy ul. Widok 12 lub pod warszawskim numerem telefonu 22 505-98-18
– W Krakowie, przy ul. Stolarskiej 15 lub pod krakowskim numerem telefonu 12 424-53-50.

Egzaminy odbywają się z reguły zimą (w styczniu albo lutym) lub wczesnym latem (w maju albo w czerwcu). Uwaga! Nie wszystkie ośrodki egzaminacyjne uczestniczą w obu sesjach egzaminacyjnych, dlatego warto skontaktować się z wybranym ośrodkiem na kilka tygodni przed egzaminem. Chęć przystąpienia do egzaminu należy bowiem zgłosić miesiąc wcześniej.

Koszt egzaminu DALF C1 wynosił w 2012 r. 450 zł.

Red. Barbara Stachnik
Data publikacji: 26.10.2012
Napisz Własny komentarz

Nick:

Komentarz:

 

 

Szkoły Językowe - Inne artykuły

Język włoski – CIC A

Język włoski – CIC A

Posługujesz się językiem włoskim nie tylko od święta, ale i na co dzień; w pracy? Aby formalnie potwierdzić biznesową znajomość włoskiego na poziomie zaawansowanym, przystąp do egzaminu CIC A(Certificati di Conoscenza dell’Italian ...

Język holenderski – PAT

Język holenderski – PAT

Od kilku lat uczysz się intensywnie języka niderlandzkiego? Marzysz o pracy w tym języku? A może o karierze akademickiej w Holandii? Jeśli tak, to z pewnością słyszałeś już kiedyś o certyfikacie PAT. Dowiedz się więcej! ...

Język francuski - DALF (C2)

Język francuski - DALF (C2)

DALF C2 otwiera drzwi do nauki i pracy po francusku. Ten międzynarodowy dokument może znacząco wpłynąć na Twoje kwalifikacje. Dowiedz się, w jaki sposób!

Język włoski – CELI 5

Uczysz się włoskiego już od dłuższego czasu? Bez przeszkód komunikujesz się z rodowitymi Włochami? Chcesz czerpać korzyści ze znajomości

Język rosyjski – TELC B2

Uczysz się języka rosyjskiego już od kilku lat, ale nadal nie wiesz, w czym może Ci się przydać certyfikat TELC B2(TELC Русский язык B2)?

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Chemia

Chemia

Jeśli nosisz się z zamiarem rozpoczęcia studiów chemicznych, sprawdź już teraz zasady rekrutacji, prześledź program studiów i możliwości specjalizacji. Dowiedz się także, na jakie propozycje zawodowe może liczyć świeżo upieczony chemik.

więcej

Towaroznawstwo

Towaroznawstwo

Towaroznawstwo to kierunek, który wymaga określonych predyspozycji – przede wszystkim ...

więcej

Ekonomia

Ekonomia

Nie przeczytasz tu ani słowa o kryzysie ekonomicznym! Przeczytasz za to o perspektywach, ...

więcej

Biologia

Biologia

Jeśli wybierasz się na biologię, z pewnością zastanawiasz się, czego możesz się ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Biologia

Biologia

Podyplomowe, kwalifikacyjne studia z biologii to propozycja przede wszystkim dla tych nauczycieli, którzy chcą rozszerzyć zakres swoich kompetencji i rozpocząć nauczanie biologii jako drugiego przedmiotu.

więcej

Zarządzanie ochroną środowiska

Zarządzanie ochroną środowiska

Jeśli Twoja praca wymaga (lub wymagać będzie) realizacji zadań związanych z zarządzaniem ...

więcej

Edukacja dla bezpieczeństwa

Edukacja dla bezpieczeństwa

Nauczyciele, którzy chcieliby rozpocząć nauczanie drugiego przedmiotu „edukacja ...

więcej

Geologia

Geologia

Dla osób, które zamierzają ubiegać się o uprawnienia geologiczne, a które nie posiadają ...

więcej

ikonka kierunki studiów
Kierunki studiów - artykuły