FCE, czyli zrób pierwszy angielski krok

FCE, czyli zrób pierwszy angielski krok

W mobilnym świecie bez granic znajomość języków obcych, a przede wszystkim języka angielskiego, to już nie tylko ułatwienie i dodatkowy atut w procesie rekrutacyjnym. To pierwszy, podstawowy warunek, który musi zostać spełniony przez kandydatów na praktycznie wszystkie stanowiska pracy.

Jednak sama umiejętność posługiwania się językiem obcym to nie wszystko – żaden pracodawca bowiem nie uwierzy nam na słowo, że biegle mówimy i piszemy po angielsku. Musimy wylegitymować się dokumentem poświadczającym nasze kompetencje. Warto więc wygospodarować trochę czasu i pieniędzy na wyrobienie certyfikatu językowego. Jednym z najpopularniejszych tego typu dyplomów jest FCE, czyli First Certificate in English.

Uprawnienia i możliwościEgzamin certyfikatowy FCE przeprowadzany jest przez prestiżowy ośrodek Cambridge ESOL (English for Speakers in Other Languages - czyli angielski dla obcokrajowców) i poświadcza znajomość języka angielskiego na poziomie B2 (czyli Upper Intermediate – wyższy średniozaawansowany; jest to 4. poziom w 6-stopniowej skali od A1 do C2) według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (CEFR - The Common European Framework of Reference for Languages).

Osoba posługująca się językiem na poziomie B2 rozumie znaczenie głównych wątków w złożonych tekstach na tematy zarówno konkretne, jak i abstrakcyjne. Ponadto potrafi porozumiewać się na tyle płynnie i spontanicznie, by spokojnie prowadzić rozmowę z rodzimym użytkownikiem języka oraz formułować swoje stanowisko w złożonych wypowiedziach oraz dyskusjach.

Jakie możliwości daje posiadanie certyfikatu FCE? Przede wszystkim wydaje się on najczęściej uznawanym certyfikatem na tym poziomie wśród polskich pracodawców oraz zagraniczne kompanie i korporacje funkcjonujące na terenie Polski, takie jak British Airways czy Coca-Cola. Większość polskich wyższych uczelni (m.in. Uniwersytet Warszawski czy Uniwersytet Jagielloński) zwalnia zaś swoich studentów z egzaminu zaliczeniowego z lektoratu języka angielskiego na poziomie B2 po przedłożeniu komisji certyfikatu FCE.

Certyfikat ten stanowi także udokumentowanie znajomości języka angielskiego wymaganej na stanowiskach przewodników turystycznych i pilotów wycieczek. Jako oficjalny certyfikat ośrodka Cambridge uprawnia do nauczania języka na poziomie początkowym. Co więcej, jest ważny bezterminowo i nie wymaga odnawiania co kilka lat.

Jak wygląda kurs przygotowawczy?Odbycie kursu przedegzaminacyjnego nie jest wymagane przez ośrodki egzaminacyjne, lecz doświadczenie wielu zdających pokazuje, że niezwykle pomaga w osiągnięciu satysfakcjonujących rezultatów. Czas trwania kursu zależy oczywiście od poziomu naszych umiejętności w momencie rozpoczęcia nauki – szacuje się, że rozpoczynając naukę od podstaw potrzeba ok. 500-600h, aby dotrzeć do poziomu certyfikatu FCE.

Forma zadań egzaminacyjnych proponowanych przez Cambridge ESOL okazuje się dość specyficzna, dlatego nawet jeśli uczymy się języka angielskiego od wielu lat, warto zainwestować w kurs ukierunkowany na egzamin. Tego typu szkolenia trwają najczęściej 10 miesięcy (rzadziej – tylko jeden semestr) i przygotowują ucznia do letniej bądź zimowej sesji egzaminacyjnej. Skupiają się na trenowaniu umiejętności sprawdzanych podczas testów, czyli na rozumieniu tekstu czytanego, pisaniu własnej dłuższej formy, teście leksykalno-gramatycznym, rozumieniu ze słuchu oraz wypowiedziach ustnych.

Czas na egzaminJak zostało wspomniane wcześniej, to od nas zależy, jak dużo czasu poświęcimy na przygotowania do egzaminu, warto jednak zaplanować go ze sporym wyprzedzeniem – zrozumienie mechanizmów rządzących zadaniami egzaminacyjnymi i wyćwiczenie niezbędnych umiejętności zajmie nam dobrych kilka miesięcy. Przyjmuje się, że rok to optymalny okres przygotowań do tego certyfikatu.

ReadingPo gruntownych preparacjach i intensywnej nauce czeka nas egzamin składający się z pięciu części, zwanych Papers. Pierwsza z nich to Reading, czyli rozumienie tekstu czytanego. Trwa 60 minut, a w jej skład wchodzi 30 pytań podzielonych na 3 partie:
1)test wielokrotnego wyboru
2)uzupełnianie brakujących wyrazów
3)dopasowywanie odpowiedzi na pytania do tekstów.

WritingNastępnie przechodzi się do części II – Writing, czyli do pisania. Czas przeznaczony na tę część egzaminu to 80 minut. Na zdających czekają tam 2 zadania:
1)tekst o długości 120-150 słów (najczęściej to list, zaproszenie lub inna forma użytkowa)
2)tekst o objętości 120-180 słów w formie listu, artykułu, eseju, sprawozdania, recenzji lub opowiadania na jeden z pięciu zaproponowanych tematów. Jeden z nich dotyczy zawsze książki z podawanej z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem listy nieobowiązkowych lektur.

Use of EnglishCzęść III to budząca największy strach w zdających Use of English – trwający 45 minut sprawdzian z zastosowania struktur leksykalno gramatycznych. Znajdują się tam 42 pytania podzielone na 4 części:
1) test wielokrotnego wyboru
2) uzupełnianie brakujących wyrazów
3) słowotwórstwo – tworzenie wyrazów pochodnych
4) przekształcanie wyrazów.

ListeningKolejna część egzaminu to Listening, czyli rozumienie ze słuchu. Podobnie jak Use of English trwa około 45 minut i składa się z 4 elementów:
1) test wielokrotnego wyboru
2) uzupełnianie zdań
3) dopasowywanie odpowiedzi na pytania do fragmentów tekstu
4) test wielokrotnego wyboru
Dla utrudnienia w nagraniach pojawiają się różne rodzaje akcentów. Ale bez obaw – każdy tekst odtwarzany jest dwukrotnie, można więc spokojnie rozwiązać wszystkie zadania.

SpeakingSwoistą wisienką na torcie FCE jest część ustna – najkrótsza, ale prawdopodobnie najbardziej stresująca. Bierze w niej udział dwóch zdających i dwóch egzaminatorów. Trwa zaledwie 15 minut i obejmuje 4 zadania:
1)przedstawienie się i rozmowa zdających z egzaminatorem
2)dłuższa wypowiedź, omówienie zestawu zdjęć
3)rozmowa zdających ze sobą
4)dyskusja z egzaminatorem na wylosowany temat.

Jeśli chodzi o skalę ocen, egzamin oceniany jest procentowo, a uzyskane wyniki w procentach przekłada się na konkretne oceny w skali Cambridge:
Ocena A – 80% i powyżej
Ocena B – 75-79%
Ocena C – 60-74%
Poziom B1 wg CEFR – 45-59%
Ocena negatywna (Fail) – 44% i poniżej

KosztyWedług cennika Cambridge ESOL opłata za przystąpienie do egzaminów wzrasta wraz z poziomem certyfikatu uzyskiwanego po ich zaliczeniu. Jako że FCE to egzamin na poziomie B2, okazuje się nieco tańszy od certyfikatów CAE (Certificate in Advanced English) czy CPE (Certificate of Proficiency in English) – przystąpienie do egzaminu w sesji letniej to wydatek rzędu 535 zł. Standardowy kurs przygotowawczy do certyfikatu FCE kosztuje zaś około 1000zł.

zdjecie
Fot. http://www.freedigitalphotos.net


Przydatne adresy i numery telefonówPrzedstawicielstwo Cambridge ESOL w Polsce:
University of Cambridge ESOL Examinations,
Biuro w Polsce , 00-815 Warszawa tel. 22 425-98-42

Aktualna lista ośrodków egzaminacyjnych Cambridge ESOL w Polsce znajduje się na stronie internetowej: http://www.cambridgeesol.pl/centres/open/index.php

red. Katarzyna LipskaData publikacji: 08.10.2012
Napisz Własny komentarz

Nick:

Komentarz:

 

 

Szkoły Językowe - Inne artykuły

Jezyk niemiecki-ZDfB

Jezyk niemiecki-ZDfB

W momencie, gdy gospodarka Niemiec okazuje się najsilniejszą w Europie, znajomość języka niemieckiego to ważny atut kandydata w procesie rekrutacyjnym. Swobodnie porozumiewasz się w języku naszych zachodnich sąsiadów, ale nie p ...

Jezyk niemiecki – Goethe-Zertifikat C2

Jezyk niemiecki – Goethe-Zertifikat C2

Goethe-Zertifikat C2 to zwieńczenie wielu lat nauki języka niemieckiego, które dodatkowo wiąże się z pewnymi profitami. Z jakimi? Przeczytaj o egzaminie i o koszyściach wynikających z posiadania tego certyfikatu.

Język francuski - TCF ( C1)

Język francuski - TCF ( C1)

Certyfikat TCF (Test de Connaissance du Français ) C1 potwierdza zaawansowaną znajomość języka francuskiego. To szybki i niezawodny sposób na sformalizowanie biegłości w posługiwaniu się językiem Moliera.

Język francuski - TCF ( B2)

Uczysz się francuskiego od pewnego czasu i nie wiesz, na jakim poziomie zaawansowania jesteś? Potrzebujesz formalnego potwierdzenia Twoich

Język niemiecki – Goethe-Zertifikat C1

Sprichst du Deutsch? Jeśli tak, to zadbaj o to, aby znajomość języka odpowiednio sformalizować. Goethe-Zertifikat C1 to dokument, który

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Astronomia

Astronomia

Interesujesz się wszechświatem? Chciałbyś odkrywać jego tajemnice? Przedmioty ścisłe nie sprawiają Ci trudności? Być może pójdziesz zatem w ślady Kopernika, Heweliusza czy Keplera i zostaniesz... astronomem?

więcej

Kierunek lekarski

Kierunek lekarski

Kierunek lekarski w pigułce – zdobądź najważniejsze informacje! Program studiów, ...

więcej

Automatyka i robotyka

Automatyka i robotyka

Automatyka i robotyka to kierunek, ukończenie którego z pewnością gwarantuje dobre ...

więcej

Chemia

Chemia

Jeśli nosisz się z zamiarem rozpoczęcia studiów chemicznych, sprawdź już teraz ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Mechatronika dla nauczycieli

Mechatronika dla nauczycieli

Wraz z rozwojem techniki zmienia się gospodarka, w konsekwencji swoją strukturę zmienia zatem także rynek pracy. Stanowi to nie lada wyzwanie między innymi dla... nauczycieli przedmiotów technicznych, takich jak mechatronika, którzy kształcą przyszłych specjalistów na poziomie średniej ...

więcej

Zarządzanie zasobami ludzkimi

Zarządzanie zasobami ludzkimi

Podczas studiów podyplomowych na kierunku „zarządzanie zasobami ludzkimi” można ...

więcej

Kosmetologia

Kosmetologia

Osoby zajmujące się zawodowo kosmetologią mają świadomość, że nie mogą spocząć ...

więcej

Biologia

Biologia

Podyplomowe, kwalifikacyjne studia z biologii to propozycja przede wszystkim dla ...

więcej

ikonka kierunki studiów
Kierunki studiów - artykuły