Certyfikat języka szwedzkiego SWEDEX – B1

Certyfikat języka szwedzkiego SWEDEX – B1

Znasz język szwedzki? Gratulacje! Przed Tobą wiele możliwości. Certyfikat Swedex B1 potwierdzi średniozaawansowaną znajomość języka i ułatwi rozpoczęcie pracy lub nauki po szwedzku. Dowiedz się więcej!

Swedex B1 jest egzaminem z języka szwedzkiego jako obcego, który przeznaczono dla osób uczących się szwedzkiego od około 2-3 lat. Osoby, które uczyły się go nieco krócej, mogą przystąpić do egzaminu na poziomie A2; z kolei te, które osiągnęły już większą komunikatywność – na poziomie B2.

Poziomy egzaminów Swedex przystosowano do skali CEF Rady Europy, dzięki czemu certyfikaty z języka szwedzkiego mają charakter międzynarodowy i są honorowane w całej Europie. Należy pamiętać, że Swedex jest na tę chwilę jedynym oficjalnym certyfikatem potwierdzającym średniozaawansowaną znajomość języka szwedzkiego.

Egzaminy Swedex zostały stworzone przy współpracy Uniwersytetu Ludowego, Instytutu Szwedzkiego oraz Komisji Europejskiej. Coroczną formułę testów przygotowuje – począwszy od samego początku istnienia certyfikatów Swedex (2005 r.) – zespół naukowy Uniwersytetu Ludowego.

Rosnące zainteresowanie nauką szwedzkiego oraz chęć potwierdzania jej efektów za pomocą certyfikatów sprzyjają rozwojowi sieci międzynarodowych centrów egzaminacyjnych – obecnie, poza Szwecją, działa 70 takich placówek.

Możliwości, uprawnieniaZnajomość języka mało popularnego, jakim bez wątpienia jest szwedzki, staje się coraz bardziej pożądana i ceniona na polskim rynku pracy. Niewielu Polaków włada jednak biegle tym językiem, dzięki czemu ci, którzy postawili na naukę szwedzkiego, nie mają problemów ze znalezieniem zatrudnienia zarówno w szwedzkich przedsiębiorstwach, które prowadzą swoje oddziały w naszym kraju, jak i w firmach outsourcingowych utrzymujących kontakty ze Szwecją.

Osoby znające szwedzki mogą także liczyć na zatrudnienie w Szwecji. Mimo że Szwedzi słyną z tego, że świetnie znają angielski, z sympatią podchodzą chociażby do prób komunikacji w ich ojczystym języku. Certyfikat Swedex B1 potwierdza znajomość szwedzkiego na poziomie, który umożliwia sprostanie takim właśnie próbom – również w pracy. Jest także dodatkowym atutem, który na pewno doceni potencjalny pracodawca.

Poziom B1 jest również bardzo zbliżony do poziomu B2, który umożliwia podjęcie studiów na niektórych szwedzkich uczelniach. Dla tych, którzy marzą o nauce w Szwecji, certyfikat Swedex B1 stanowi zatem pewny krok ku realizacji tych marzeń.

Gdzie mogę zdać egzamin Swedex B1 i ile to koszuje?Gdańsk, Gdynia, Kraków, Poznań, Łódź i Warszawa – w tych miastach znajdują się siedziby siedmiu polskich centrów egzaminacyjnych, które uzyskały akredytację Swedex. Dane adresowe oraz kontakt do osób koordynujących egzaminy opublikowano na stronie internetowej:

http://www.folkuniversitetet.se/Las-mer-om-sprak/Sprakexamina/Swedex/In-English/Swedex_In_English/Ta-examen/Utanfor-Sverige/#Polen

Koszt egzaminu Swedex B1 to ok. 600 zł. Potwierdzenie wpłaty wraz z formularzem zgłoszeniowym (do pobrania ze strony Uniwersytetu Ludowego) oraz kserokopią dowodu osobistego należy złożyć w sekretariacie wybranej placówki – złożenie takiej aplikacji jest równoznaczne z rejestracją na egzamin.

Red. Barbara Stachnik
Data publikacji: 09.11.2012
Napisz Własny komentarz

Nick:

Komentarz:

 

 

Szkoły Językowe - Inne artykuły

FCE, czyli zrób pierwszy angielski krok

FCE, czyli zrób pierwszy angielski krok

W mobilnym świecie bez granic znajomość języków obcych, a przede wszystkim języka angielskiego, to już nie tylko ułatwienie i dodatkowy atut w procesie rekrutacyjnym. To pierwszy, podstawowy warunek, który musi zostać spełniony ...

Język włoski – CELI 5

Język włoski – CELI 5

Uczysz się włoskiego już od dłuższego czasu? Bez przeszkód komunikujesz się z rodowitymi Włochami? Chcesz czerpać korzyści ze znajomości języka obcego? Jeśli trzy razy odpowiedziałeś „tak”, CELI 5 ( Certificato de Conoscenza dell ...

Jezyk holenderski - PTHO

Jezyk holenderski - PTHO

PTHO (Profiel Taalvaardigheid Hoger Onderwijs) stworzono z myślą o osobach, które marzą o podjęciu studiów w Holandii. Sprawdź, gdzie można zdać egzamin i... studiuj po niderlandzku!

Język włoski - CELI 4

Jakie uprawnienia daje certfikat CELI 4? Gdzie można przystąpić do egzamin? Ile to kosztuje? Przeczytaj i dowiedz się, dlaczego warto formalnie

Całkiem Adekwatny Egzamin dla zaawansowanych – CAE

W życiu każdego uczącego się języka obcego przychodzi taki moment, kiedy człowiek myśli sobie – umiem dużo, potrafię nie tylko się dogadać,

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Chemia

Chemia

Jeśli nosisz się z zamiarem rozpoczęcia studiów chemicznych, sprawdź już teraz zasady rekrutacji, prześledź program studiów i możliwości specjalizacji. Dowiedz się także, na jakie propozycje zawodowe może liczyć świeżo upieczony chemik.

więcej

Towaroznawstwo

Towaroznawstwo

Towaroznawstwo to kierunek, który wymaga określonych predyspozycji – przede wszystkim ...

więcej

Ekonomia

Ekonomia

Nie przeczytasz tu ani słowa o kryzysie ekonomicznym! Przeczytasz za to o perspektywach, ...

więcej

Biologia

Biologia

Jeśli wybierasz się na biologię, z pewnością zastanawiasz się, czego możesz się ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Biologia

Biologia

Podyplomowe, kwalifikacyjne studia z biologii to propozycja przede wszystkim dla tych nauczycieli, którzy chcą rozszerzyć zakres swoich kompetencji i rozpocząć nauczanie biologii jako drugiego przedmiotu.

więcej

Zarządzanie ochroną środowiska

Zarządzanie ochroną środowiska

Jeśli Twoja praca wymaga (lub wymagać będzie) realizacji zadań związanych z zarządzaniem ...

więcej

Edukacja dla bezpieczeństwa

Edukacja dla bezpieczeństwa

Nauczyciele, którzy chcieliby rozpocząć nauczanie drugiego przedmiotu „edukacja ...

więcej

Geologia

Geologia

Dla osób, które zamierzają ubiegać się o uprawnienia geologiczne, a które nie posiadają ...

więcej

ikonka kierunki studiów
Kierunki studiów - artykuły