Certyfikat języka szwedzkiego – SWEDEX A2

Certyfikat języka szwedzkiego – SWEDEX A2

Certyfikat Swedex A2 to początek przygody z językiem szwedzkim. Taki dokument, mimo że potwierdza podstawową znajomość języka, wiąże się już z pewnymi korzyściami. Z jakimi? Przeczytaj!

Swedex A2 to egzamin z języka szwedzkiego (jako obcego) przeznaczony dla osób, które uczą się go od co najmniej roku. A2 to najniższy z trzech poziomów egzaminu Swedex – egzamin może być także zdawany na poziomie B1 i B2. Wszystkie trzy poziomy są adekwatne do kryteriów Europejskiego Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy. Swedex to jedyny międzynarodowy egzamin z języka szwedzkiego dostępny na poziomie A2.

System egzaminów Swedex powstał w ramach kooperacji Komisji Europejskiej, Uniwersytetu Ludowego w Szwecji oraz Instytutu Szwedzkiego. Tworzeniem testów językowych do dzisiaj zajmuje się Uniwersytet Ludowy. Certyfikaty Swedex są stosunkowo nową inicjatywą (pierwsze egzaminy przeprowadzono w 2005 r.), jednak zarówno zainteresowanie nimi, jak i liczba otwieranych w konsekwencji centrów egzaminacyjnych z roku na rok wzrasta.

Możliwości, uprawnieniaDlaczego szwedzki cieszy się popularnością? Z pewnością nie bez znaczenia pozostaje fakt, że Szwecja jest krajem niezwykle otwartym dla imigrantów. Ludzie z całego świata przenoszą się do Szwecji, by tam żyć, uczyć się i pracować. Wśród nich jest również wielu Polaków.

Język szwedzki jest także językiem niszowym, spoza kanonu – niewielu ludzi potrafi się nim posługiwać. Ci z kolei, którzy nauczą się szwedzkiego, mogą liczyć na ciekawe oferty pracy nie tylko w Szwecji, ale także w Polsce.

Znajomość języka tubylców znacznie ułatwia pierwsze kroki w Szwecji. Już poziom A2 (przy równoczesnej znajomości języka angielskiego, którym płynnie posługuje się większość Szwedów), gwarantuje znalezienie zatrudnienia. Certyfikat Swedex A2 może okazać się zatem przydatny podczas procesu rekrutacji.

Poziom A2 jest również doskonałym punktem wyjścia do biegłości w języku szwedzkim. Zaledwie kolejny rok nauki może zaowocować średniozaawansowaną znajomością tego języka, która z kolei stanowi spory atut podczas poszukiwań pracy w szwedzkich firmach działających na polskim rynku oraz w międzynarodowych korporacjach.

Dzie mogę zdać egzamin Swedex A2 i ile to kosztuje?Do egzaminów Swedex można przystąpić w około siedemdziesięciu centrach egzaminacyjnych zlokalizowanych poza Szwecją. W Polsce działa na chwilę obecną siedem akredytowanych centrów egzaminacyjnych – w Gdańsku, Gdyni, Krakowie, Poznaniu, Łodzi i Warszawie.

Listę wszystkich siedmiu placówek wraz z danymi adresowymi (adres ośrodka oraz imię, nazwisko i adres e-mail koordynatora) znajdziesz na stronie internetowej:

http://www.folkuniversitetet.se/Las-mer-om-sprak/Sprakexamina/Swedex/InEnglish/Swedex_In_English/Ta-examen/Utanfor-Sverige/#Polen

Cena egzaminu Swedex A2 wynosi ok. 500 zł. Aby zgłosić udział w egzaminie, należy dostarczyć do wybranego ośrodka egzaminacyjnego:
- formularz zgłoszeniowy (do pobrania ze strony Uniwersytetu Ludowego);
- kserokopię dowodu osobistego;
- dowód wpłaty.

Red. Barbara Stachnik
Data publikacji: 09.11.2012
Napisz Własny komentarz

Nick:

Komentarz:

 

 

Szkoły Językowe - Inne artykuły

Jezyk holenderski - CNaVT

Jezyk holenderski - CNaVT

Certyfikat z języka holenderskiego to przysłowiowy As w rękawie. Znajomość egzotycznego języka podnosi konkurencyjność na rynku pracy! Przeczytaj o plusach posiadania certyfikatu i dowiedz się, gdzie możesz zdać egzamin. ...

Jezyk holenderski - PTHO

Jezyk holenderski - PTHO

PTHO (Profiel Taalvaardigheid Hoger Onderwijs) stworzono z myślą o osobach, które marzą o podjęciu studiów w Holandii. Sprawdź, gdzie można zdać egzamin i... studiuj po niderlandzku!

Język niemiecki - TestDaf

Język niemiecki - TestDaf

Niemieckie uniwersytety cieszą się niesłabnącą popularnością i estymą. Dziś, kiedy Niemcy to kraj z najwyższym standardem życia w Unii Europejskiej, coraz więcej tu emigrantów nie tylko zarobkowych, ale też zagranicznych ...

Język francuski - DALF (C2)

DALF C2 otwiera drzwi do nauki i pracy po francusku. Ten międzynarodowy dokument może znacząco wpłynąć na Twoje kwalifikacje. Dowiedz się,

Całkiem Adekwatny Egzamin dla zaawansowanych – CAE

W życiu każdego uczącego się języka obcego przychodzi taki moment, kiedy człowiek myśli sobie – umiem dużo, potrafię nie tylko się dogadać,

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Chemia

Chemia

Jeśli nosisz się z zamiarem rozpoczęcia studiów chemicznych, sprawdź już teraz zasady rekrutacji, prześledź program studiów i możliwości specjalizacji. Dowiedz się także, na jakie propozycje zawodowe może liczyć świeżo upieczony chemik.

więcej

Towaroznawstwo

Towaroznawstwo

Towaroznawstwo to kierunek, który wymaga określonych predyspozycji – przede wszystkim ...

więcej

Ekonomia

Ekonomia

Nie przeczytasz tu ani słowa o kryzysie ekonomicznym! Przeczytasz za to o perspektywach, ...

więcej

Biologia

Biologia

Jeśli wybierasz się na biologię, z pewnością zastanawiasz się, czego możesz się ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Biologia

Biologia

Podyplomowe, kwalifikacyjne studia z biologii to propozycja przede wszystkim dla tych nauczycieli, którzy chcą rozszerzyć zakres swoich kompetencji i rozpocząć nauczanie biologii jako drugiego przedmiotu.

więcej

Zarządzanie ochroną środowiska

Zarządzanie ochroną środowiska

Jeśli Twoja praca wymaga (lub wymagać będzie) realizacji zadań związanych z zarządzaniem ...

więcej

Edukacja dla bezpieczeństwa

Edukacja dla bezpieczeństwa

Nauczyciele, którzy chcieliby rozpocząć nauczanie drugiego przedmiotu „edukacja ...

więcej

Geologia

Geologia

Dla osób, które zamierzają ubiegać się o uprawnienia geologiczne, a które nie posiadają ...

więcej

ikonka kierunki studiów
Kierunki studiów - artykuły