Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Zarządzanie oświatą

Zarządzanie oświatą



Studia z zakresu zarządzania oświatą trwają zwykle dwa semestry. W tym czasie zdobyć można wiedzę i umiejętności niezbędne do zawodowego awansu oraz znacząco podnieść swoje kwalifikacje. Dowiedz się więcej na temat tego kierunku.

Temat polskich szkół co chwilę pojawia się w mediach. Wiele mówi się między innymi o rosnącej konkurencyjności na rynku usług edukacyjnych. Komentuje się przeprowadzone reformy, proponuje kolejne. Wyraża się troskę o dzieci, ale przytacza się także przykłady absurdów rodem ze szkolnej ławy. Oświata stała się bez wątpienia żywo omawianym elementem życia społecznego i przedmiotem zarządzania. Od osób, które obejmują stanowiska kierownicze w oświacie, oczekuje się rzetelnej wiedzy i znajomości najnowszych trendów zarządzania w tym konkretnym obszarze.

Cel studiów

Celem studiów podyplomowych z zakresu zarządzania oświatą jest przede wszystkim podniesienie kwalifikacji osób, które pracują na stanowiskach kierowniczych w oświacie lub które w przyszłości zamierzają aplikować na takie stanowiska, a także osób pracujących w rządowej i samorządowej administracji oświaty.Co należy rozumieć przez podniesienie kwalifikacji? Z pewnością wyposażenie słuchaczy w wiedzę, która pozwoli im zarządzać placówką oświatą w sposób efektowny i kreatywny; tak, aby uwzględniać nie tylko wymogi reform edukacji, ale również potrzeby edukacyjne dzieci i młodzieży. Innymi słowy, celem studiów jest przygotowanie wykwalifikowanej kadry kierowniczej, zarządzającej w placówkach oświatowych różnego rodzaju.

Dla kogo te studia?

Studia podyplomowe dotyczące zarządzania oświatą adresowane są do absolwentów studiów wyższych (licencjackich, inżynierskich, magisterskich lub jednolitych magisterskich), którzy chcą uzupełnić lub pogłębić swoją wiedzę na temat zarządzania oświatą. Program studiów przygotowano z myślą o nauczycielach, dyrektorach przedszkoli i szkół różnego rodzaju oraz o pracownikach administracji oświatowej (szkolnej, samorządowej i rządowej).

Czego nauczą studia z zakresu zarządzania oświatą?

Umiejętności, które słuchacze mogą zdobyć dzięki studiom podyplomowym z obszaru zarządzania oświatą, dotyczą między innymi kierowania zespołem ludzkim, wspierania rozwoju zawodowego pracowników, stosowania nowoczesnych technik informacyjnych w zarządzaniu placówką oświatową oraz organizowania pracy administracyjnej w jej ramach.Absolwenci tych studiów podyplomowych będą znać podstawy prawa pracy i zapisy prawne dotyczące oświaty; będą także potrafili nawiązać współpracę ze środowiskiem zewnętrznym względem placówki oświatowej, zająć się działaniami promocyjnymi, przeprowadzić proces podnoszenia jakości pracy nauczycieli oraz wykorzystać odpowiednie metody badawcze w celu zdiagnozowania działalności placówki.

Program studiów, uprawnienia

Wymienione umiejętności i kompetencje słuchacze zdobędą poprzez zrealizowanie programu studiów, który obejmuje zajęcia między innymi z następujących przedmiotów:- prawo oświatowe;- wybrane elementy prawa pracy;- zarządzanie zasobami ludzkimi;- zarządzanie finansami publicznymi;- nauka o organizacji i zarządzaniu w oświacie;- doskonalenie i awans zawodowy nauczyciela;- nadzór pedagogiczny i zarządzanie jakością kształcenia;- organizacja, kierowanie, administrowanie placówką;- marketing i promocja w oświacie;- szkoła w systemie samorządowym;- wykorzystywanie projektów europejskich w planowaniu pracy placówki oświatowej;- fundusze Unii Europejskiej w polskim systemie edukacji.Warto dodać, że ukończenie studiów z zakresu zarządzania jest spełnieniem warunku formalnego, sformułowanego przez ministra resortu (tu: § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 października 2009 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w poszczególnych typach publicznych szkół i rodzajach publicznych placówek).

Organizacja studiów, rekrutacja

Studia podyplomowe na kierunku zarządzanie oświatą trwają zazwyczaj dwa semestry. Podjąć je można w wielu szkołach wyższych, w niemal każdym polskim mieście akademickim. Program studiów może się nieco różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego kryterium decydującym o wyborze danej szkoły powinna być wnikliwa analiza programu. Zajęcia odbywają się w trybie niestacjonarnym (zaocznym). Opłata za studia waha się od 2,5 tysiąca złotych do 4 tysięcy złotych (za cały program). Istnieje możliwość rozłożenia opłaty na raty. Rekrutacja odbywa się najczęściej dwa razy do roku (październik, styczeń); decyduje kolejność zgłoszeń. Kandydat musi przygotować komplet dokumentów aplikacyjnych, w skład których wchodzą:- dyplom (lub odpis dyplomu) ukończenia studiów wyższych;- wniosek/formularz zgłoszeniowy;- kwestionariusz osobowy;- dwie fotografie;- kserokopia dowodu osobistego;- potwierdzenie dokonania opłaty za studia/wpisowego.Red. Barbara Stachnik

Data publikacji: 12.08.2019