Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Zarządzanie kryzysowe

Zarządzanie kryzysowe



Pracujesz w służbach mundurowych, służbie zdrowia, urzędach rządowych lub samorządowych? Chcesz podnieść swoje kwalifikacje i dowiedzieć się, w jaki sposób zapobiegać sytuacjom kryzysowym i jak na nie reagować? Zapoznaj się z kierunkiem studiów podyplomowych: zarządzanie kryzysowe!

Współczesny świat obfituje w sytuacje kryzysowe – ataki terrorystyczne, awarie, katastrofy drogowe, kolejowe, klęski przyrodnicze czy skażenia przemysłowe. Co łączy wszystkie te zjawiska? Z pewnością to, że niezwykle trudno jest je przewidzieć i że niełatwo nad nimi zapanować. Zarządzanie kryzysowe to kierunek studiów podyplomowych, które, mówiąc w skrócie, przygotowują słuchaczy do zapobiegania sytuacjom kryzysowym oraz do ich zwalczania oraz do usuwania ich skutków – na wypadek gdyby zaistniała taka konieczność.

Cel studiów

Celem studiów podyplomowych z zakresu zarządzania kryzysowego jest przekazanie słuchaczom niezbędnej wiedzy, zarówno teoretycznej, jak i praktycznej, dzięki której będą potrafili między innymi zidentyfikować i właściwie zinterpretować potencjalne zagrożenia, ocenić i poddać analizie wykorzystanie posiadanych sił i środków, a także poznać możliwości prawne oraz możliwości wykorzystania systemów IT celem optymalizacji przedsięwziętych działań.Co więcej, studia mają również za zadanie ugruntować i poszerzyć wiedzę dotyczącą działania systemów ratownictwa medycznego i ratowniczo-gaśniczego, ochrony ludności oraz ochrony przeciwpożarowej. Tym samym podnoszą kompetencje słuchaczy i dostarczają im nowych kwalifikacji.

Zarządzanie kryzysowe – dla kogo

Studia podyplomowe na kierunku zarządzanie kryzysowe stworzono z myślą o absolwentach studiów wyższych (licencjackich, inżynierskich lub magisterskich), którzy zatrudnieni są (lub zamierzają podjąć pracę) jako urzędnicy państwowi lub samorządowi wszystkich szczebli, którzy zajmują się na co dzień zarządzaniem kryzysowym; jako pracownicy wydziałów reagowania kryzysowego; pracownicy służb mundurowych: obrony cywilnej, wojska, policji oraz straży miejskiej i straży pożarnej; pracownicy służby zdrowia; pracownicy zakładów przemysłowych oraz kadra kierownicza zakładów komunalnych.

Program studiów

Słuchacze będą uczestniczyli w ćwiczeniach, wykładach i konserwatoriach dotyczących problematyki studiów. Oto przykładowe przedmioty, które pojawią się w planie zajęć:- zarządzanie w zagrożeniach specjalnych;- zagrożenia biologiczne i chemiczne;- zagrożenia – rodzaje zagrożeń w Polsce i na świecie;- zarządzanie służbą zdrowia w sytuacji zagrożenia;- zarządzanie logistyką;- ochrona przeciwpożarowa;- ochrona przeciwepidemiczna;- bezpieczeństwo człowieka i zbiorowości społecznych.

Organizacja studiów, opłaty

Studia podyplomowe z zakresu zarządzania kryzysowego trwają zazwyczaj dwa semestry. Organizowane są w trybie niestacjonarnym, a więc weekendowo, z reguły dwa razy w miesiącu. Nabór przeprowadzany jest w październiku lub w styczniu. Opłata za jeden semestr nauki zaczyna się od 1,4 tysiąca złotych. Większość uczelni umożliwia słuchaczom rozłożenie łącznej sumy na raty.

Rekrutacja

O przyjęciu na studia decyduje zazwyczaj kolejność zgłoszeń. Informacje dotyczące rekrutacji (terminy, opłaty wpisowe itp.) uzyskać można w odpowiednim sekretariacie dla studentów studiów podyplomowych lub u kierownika studiów. Warto pamiętać jednak o przygotowaniu zawczasu kompletnej aplikacji – składa się ona najczęściej z następujących dokumentów:- wniosek / podanie o przyjęcie na studia podyplomowe – zazwyczaj do pobrania ze strony internetowej wybranej uczelni; - dyplom lub odpis dyplomu potwierdzający uzyskanie wykształcenie wyższego;- dwie fotografie legitymacyjne;- kserokopia dowodu osobistego;- dowód wpłaty lub deklaracja dokonania wpłaty w określonym terminie.Red. Barbara Stachnik

Data publikacji: 28.10.2019