Uczelnie facebook Uczelnie, studia I i II stopnia - Zaangażowani ratownicy! - wywiad z Panią Anetą Binkowską

Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Zaangażowani ratownicy! - wywiad z Panią Anetą Binkowską

Fot. Michał Górny


Mgr Aneta Binkowska – zatrudniona w Studium Medycyny Katastrof Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, współpracuje z Zakładem Ratownictwa Medycznego Wydziału Nauki o Zdrowiu WUM w zakresie organizacji wydarzeń z udziałem studentów kierunku Ratownictwo Medyczne (WNoZ WUM)

1. Dominika Robak: Pani Aneto, czy studenci kierunku Ratownictwo Medyczne Wydziału Nauki o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego chętnie biorą udział w wydarzeniach i akcjach związanych z edukacją w zakresie ratownictwa medycznego?

Aneta Binkowska:
Studenci Ratownictwa Medycznego bardzo chętnie biorą udział w wydarzeniach i akcjach dotyczących edukacji w dziedzinie ratownictwa medycznego. Bardzo angażują się w przygotowywanie takich spotkań, a także aktywnie w nich uczestniczą.

2. DR: W jakich przedsięwzięciach wzięli ostatnio udział studenci?

AB:
Studenci brali udział we wszystkich dotychczasowych Dniach Otwartych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prezentując kierunek Ratownictwo Medyczne. Wykonywali podczas nich pokaz zdarzenia masowego, co roku według innego scenariusza. Podczas ubiegłorocznego Dnia Otwartego WUM przedstawili pozorację akcji ratunkowej podczas zawalenia się domu weselnego w trakcie wesela. We wszystkich Piknikach WUM-u dla społeczności Warszawy obstawiali namiot, w którym uczyli, odwiedzające go osoby (w wieku od 2 do 102 lat), resuscytacji krążeniowo – oddechowej (RKO). Studenci Ratownictwa Medycznego przygotowywali również pokazy przedstawiane na scenie. Podczas ubiegłorocznego Pikniku dla społeczności WUM-u prowadzili namiot nauki pierwszej pomocy dla dzieci naszych pracowników.

Studenci tego kierunku biorą też udział w licznych konferencjach dotyczących medycyny ratunkowej. Ostatnio natomiast, we współpracy z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym (LPR), brali udział w dużej Akcji „Bezpieczne Wakacje”, w bazie Legionowskiego WOPR (Zalew Zegrzyński), w trakcie, której uczyli dzieci i ich rodziców zasad udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w niebezpiecznych sytuacjach. Corocznie odwiedzamy przedszkola, szkoły podstawowe i licea, aby zorganizować w nich szkolenia z pierwszej pomocy.

3. DR: Jakie znaczące sukcesy, osiągnięcia mają na swoim koncie studenci Ratownictwa Medycznego?

AB:
Studenci, którzy podjęli naukę na tym kierunku biorą udział w Ogólnopolskich Zawodach Uczelni Medycznych w Ratownictwie Medycznym, gdzie osiągają zazwyczaj miejsca w pierwszej dziesiątce. Najwyższa lokata to 4 miejsce. Uczestniczyli też w Wojewódzkich Zawodach w Ratownictwie Medycznym, podczas których konkurowali z ratownikami pracującymi w zawodzie. Studenci zajmowali tam wysokie lokaty i dostawali się do zawodów krajowych. Największym sukcesem było wygranie Mazowieckich Zawodów w Ratownictwie Medycznym, organizowanych w Siedlcach, na których nasi studenci wygrali z najwyższą punktacją od wielu lat, ponieważ suma punktów za wykonywane przez nich zadania nie spadała poniżej 97%. Ponadto, są bardzo doceniani przez współorganizatorów różnych eventów. Często słyszę, że bez moich studentów nie byłoby takich sukcesów.

4. DR: Co mogłaby polecić Pani kandydatom na studia na kierunek Ratownictwo Medyczne, prowadzony w Wydziale Nauki o Zdrowiu?

AB:
W pierwszej kolejności, aby dobrze się zastanowili nad wyborem kierunku. Ratownictwo medyczne jest specyficzną dziedziną w medycynie i niestety nie każdy ma do tego predyspozycje. Chodzi o dawanie sobie rady w warunkach silnego stresu, zmęczenia itp. Studia te są bardzo wartościowe dla studentów, podczas nich lepiej poznają siebie oraz wielu wspaniałych ludzi. Należy pamiętać jednak o samodzielnej pracy i rzetelnym przygotowywaniu się do zajęć.

Trzeba przywiązywać dużą wagę do nauki, która ratownikom medycznym towarzyszy już do końca pracy w tym zawodzie, ponieważ mamy obowiązek samokształcenia i śledzenia zmian w medycynie ratunkowej, w zakresie postępowania z pacjentem w różnych stanach nagłych.

5. DR: Jak, z Pani perspektywy, wyglądają studia w zakresie ratownictwa medycznego?

AB:
Z mojej perspektywy studia te są fascynujące i ciekawe, lecz wymagają sumiennej pracy własnej oraz umiejętności radzenia sobie w sytuacjach stresowych, nietypowych. Niezwykle istotne jest panowanie nad swoimi emocjami i ciężka praca nad sobą. Studia na kierunku Ratownictwo Medyczne dają mnóstwo satysfakcji, kiedy przekraczasz swoje bariery oraz, gdy widzisz pacjentów wracających do zdrowia. Praktyczne zajęcia dają adrenalinę i budują relacje z kolegami ze studiów.

Wywiad przeprowadziła Dominika Robak – Specjalista ds. promocji Wydziału Nauki o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

zdjecie
Fot. Michał Górny

Data publikacji: 11.02.2018

kierunki studiów – artykuły

Korzystanie z niniejszej witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Zamknij