Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Ubezpieczenia gospodarcze

Ubezpieczenia gospodarcze



Konieczność ciągłego rozwoju i zdobywania coraz to nowych kompetencji nie omija także rynku usług ubezpieczeniowych. Dla osób, które zamierzają rozpocząć studia podyplomowe na kierunku ubezpieczenia gospodarcze, przygotowaliśmy krótką informację na temat tych studiów.

Jako że w gospodarce zachodzą widoczne przeobrażenia, zmieniają się również znane w Polsce od wieków, posiadające długoletnią tradycję ubezpieczenia gospodarcze. To z kolei powoduje, że pracownicy sektora ubezpieczeniowego zobligowani są do zdobywania nowych kwalifikacji oraz do doskonalenia posiadanych już kompetencji. Sprostanie oczekiwaniom współczesnego rynku ubezpieczeniowego wymaga pogłębiania wiedzy zarówno z zakresu prawa, jak i ekonomii, która odnosi się bezpośrednio do funkcjonowania ubezpieczeń oraz przedsiębiorstw ubezpieczeniowych w gospodarce rynkowej.

Cel studiów

Studia podyplomowe na kierunku ubezpieczenia gospodarcze mają na celu przekazanie słuchaczom zarówno teoretycznej, jak i praktycznej wiedzy z zakresu ubezpieczeń, która pozwoli zarządzać zakładem ubezpieczeniowym funkcjonującym w nowym otoczeniu rynkowym w sposób sprawny i efektywny. Słuchacze dowiedzą się zatem, w jaki sposób działają zakłady ubezpieczeniowe, jakie mechanizmy regulują ich funkcjonowanie, jak przeprowadzić analizę rynku usług ubezpieczeniowych oraz jakie są aktualne trendy ubezpieczeniowe i finansowe.

Dla kogo?

Program studiów podyplomowych dotyczących ubezpieczeń gospodarczych skierowany jest do absolwentów studiów wyższych (licencjackich, inżynierskich, magisterskich lub jednolitych magisterskich) – pracowników zakładów ubezpieczeniowych (lub osób mających dopiero zamiar podjąć w nich pracę), albo innych podmiotów rynku ubezpieczeniowego, jak na przykład Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, Komisja Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych, Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych itp., a także dla brokerów i agentów ubezpieczeniowych. Rekrutacja na studia jest jednak otwarta, więc zapisać się na nie może w zasadzie każdy.

Program studiów

Program studiów podyplomowych z zakresu ubezpieczeń gospodarczych obejmuje między innymi takie przedmioty: - analiza strategiczna sektora ubezpieczeniowego; - wybrane problemy z teorii ubezpieczeń;- elementy prawa ubezpieczeniowego;- finanse ubezpieczeń; - analiza finansowa działalności zakładu ubezpieczeń;- marketing w ubezpieczeniach i elementy badań marketingowych;- pośrednictwo ubezpieczeniowe;- zarządzanie jakością w firmie ubezpieczeniowej;- bancassurance;- ubezpieczenia w obrocie międzynarodowym;- ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej;- polski i światowy rynek ubezpieczeniowy;- standardy unijne a rynek ubezpieczeniowy;- wybrane zagadnienia z reasekuracji; - rachunkowość ubezpieczeniowa;- matematyka i statystyka w ubezpieczeniach;- ubezpieczenia finansowe;- ubezpieczenia majątkowe;- ubezpieczenia zdrowotne;- ubezpieczenia OC i budowlano-montażowe- ryzyko ubezpieczeniowe;- kryminalistyczne aspekty oszustwa ubezpieczeniowego.Program studiów podyplomowych może różnić się poszczególnymi kursami w zależności od wybranej uczelni. Warunkiem ukończenia studiów jest uczestnictwo w zajęciach, zaliczenie wyznaczonych egzaminów oraz obrona pracy dyplomowej (zwykle podczas ostatniego zjazdu).

Organizacja studiów, opłaty, rekrutacja

Studia podyplomowe na kierunku ubezpieczenia gospodarcze trwają dwa semestry. Uruchamiane są zwykle w semestrze zimowym. Zajęcia odbywają się w trybie zaocznym, a więc w weekendy, z reguły dwa razy w miesiącu.Jeżeli chodzi o koszt studiów podyplomowych z zakresu ubezpieczeń gospodarczych, to opłaty wahają się pomiędzy 3 tysiącami a 7,5 tysiąca złotych. Istnieje możliwość spłaty czesnego w systemie ratalnym. Rekrutacja, jak już wspomniano, ma charakter otwarty, a o przyjęciu na studia decyduje kolejność zgłoszeń. Aby pomyślnie przejść proces rekrutacji, należy w terminie złożyć komplet dokumentów, który składa się najczęściej z następujących elementów:- podanie o przyjęcie na studia;- dyplom lub odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych;- życiorys (lub kwestionariusz osobowy);- dowód wniesienia opłaty za studia (lub pierwszej daty/deklaracja spłaty w określonym terminie);- dwie fotografie (format legitymacyjny).Red. Barbara Stachnik

Data publikacji: 09.09.2019