Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Sukces studentów Politechniki Poznańskiej w międzynarodowym konkursie Robotour 2014!

Sukces studentów Politechniki Poznańskiej w międzynarodowym konkursie Robotour 2014!



Robot TAPAS to autonomiczny, czyli w pełni samodzielny pojazd, przeznaczony do transportowania małych ładunków o wadze do 5 kg, przy wykorzystaniu dróg dostępnych w poznańskim parku. W trakcie zawodów, operatorzy robota otrzymują dokładne informacje na temat długości i szerokości geograficznej punktu docelowego, po czym mają 10 minut na przygotowanie swoich pojazdów do samodzielnego osiągnięcia wyznaczonego punktu. Następnie roboty, już bez jakiejkolwiek ingerencji członków zespołu, podejmują autonomiczne decyzje i nawigują w kierunku wyznaczonego celu, unikając przeszkód znajdujących się na drodze, wjeżdżania na trawę i omijania innych poruszających się obiektów. Zdecydowanie najtrudniejszą częścią tego wyzwania jest obdarzenie robota zdolnością samodzielnego podejmowania właściwych decyzji. Jednak, aby dokonać odpowiednich wyborów, maszyna powinna posiadać możliwość obserwacji znajdującego się wokół otoczenia. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu zestawu sensorów.

Specjalna kamera zamontowana na samym szczycie masztu obserwuje drogę znajdującą się przed robotem, a zaprogramowany klasyfikator rozróżnia obszar pomiędzy drogą a trawą. Kolejnym sensorem, który umożliwia robotowi obserwację otoczenia jest skaner laserowy, służący zarówno do klasyfikacji terenu, jak również do wykrywania różnego rodzaju przeszkód, znajdujących się w otoczeniu robota. Dodatkowe oprzyrządowanie maszyny to między innymi: moduł GPS, jednostka badania orientacji robota (AHRS), a także czujniki zliczające obroty kół (enkodery), które umożliwiają precyzyjne wyznaczenie dokładnej lokalizacji maszyny. Połączenie informacji uzyskanych dzięki wszystkim dostępnym sensorom pozwala operatorom na skuteczną lokalizację robota, dokładne planowanie oraz perfekcyjne wykonywanie założonego planu. Opisane powyżej zadania mogą wydawać się mało spektakularne i niewiele znaczące dla kogoś postronnego, nie działającego na co dzień w podobnej branży. Jest to jednak bardzo istotny krok w stronę rozwoju robotyki w Polsce i na świecie. Maszyny, które bez problemów wykonały powyższe zadania są doskonałym fundamentem dla zaprojektowania robotów dostarczających rano zakupy do domu lub samodzielnie eksplorujących odległą planetę.

Warto pamiętać, że w Polsce również nieustannie pracuje się nad technologiami przyszłości. Projekt TAPAS powstał w 2012 roku i był wspólną inicjatywą kilku pasjonatów robotyki. Jego głównym celem jest zbudowanie autonomicznego robota mobilnego, potrafiącego bez trudu przemieszczać się w środowisku podmiejskim. Na początku istnienia zespołu konstrukcja robota była projektowana na zawody pod nazwą Robots Intellect, które niestety zostały odwołane. W ostatnim czasie zespół wziął więc udział w zawodach Robotour 2014. Dzięki dofinansowaniu pochodzącemu z programu Generacja Przyszłości możliwe było zakupienie i wykorzystanie czujników takich jak między innymi: kamera, skaner Hokuyo UTM-30LX, jednostka AHRS oraz odbiornik GPS.

Więcej informacji o wydarzeniu i projekcie znaleźć można na stronie internetowej: Koło naukowe CybAiR.


Data publikacji: 20.10.2014