Uczelnie, studia I i II stopnia - Stypendium – czy możesz na nie liczyć?

Uczelnie, studia I i II stopnia - Stypendium – czy możesz na nie liczyć?

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

X

Kierunki studiów Studia I i II stopnia - artykuły

Stypendium – czy możesz na nie liczyć?

Stypendium – czy możesz na nie liczyć?

Stypendia przyznawane są z kilku powodów, służyć mogą rozmaitym celom. W zależności od programu pozyskuje się je na różne sposoby, inaczej kształtują się przeznaczane na wsparcie studentów kwoty. A czy Tobie przysługuje stypendium?

Stypendium to nie tylko cenna pomoc materialna dla studentów, którzy znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. To nie tylko nagroda za wybitne osiągnięcia w nauce. Niejednokrotnie to również jedyna szansa na to, aby przeprowadzić własny projekt badawczy lub zrealizować edukacyjne marzenie. Kwoty stypendiów wahają się od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych; wypłacane są co miesiąc lub jednorazowo. Mimo tych różnic jedno jest pewne – stypendium zawsze się przydaje.

Stypendium socjalne, specjalne i rektoraPierwszą kategorią stypendiów, z którą zazwyczaj zapoznają się studenci, są stypendia przyznawane przez uczelnie. Katalog tych świadczeń obejmuje stypendium socjalne (z możliwością zwiększenia kwoty stypendium z tytułu zakwaterowania w domu studenckim, na stancji lub w wynajmowanym mieszkaniu), stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych oraz stypendium rektora dla najlepszych studentów (w praktyce dla maksymalnie 10% studentów na danym kierunku).

Informacji na temat zasad przyznawania takiej pomocy materialnej należy szukać w uczelnianych regulaminach, na stronach internetowych uczelni lub w odpowiednim sekretariacie. Stypendium socjalne wynosi z reguły kilkaset złotych (na Uniwersytecie Warszawskim od 200 do 860 złotych; na Uniwersytecie Jagiellońskim od 510 do 650 złotych), podobnie zresztą stypendium rektora (na Uniwersytecie Warszawskim – 300 złotych; na Uniwersytecie Jagiellońskim – ok. 400 złotych).

Student może ubiegać się o stypendium bez względu na swój wiek, tryb podjętych studiów (stacjonarne, niestacjonarne) czy rodzaj szkoły wyższej, w której się uczy (publiczna, prywatna, medyczna, wojskowa itp.). Może przyjmować równocześnie stypendium socjalne, specjalne i naukowe. Ważne jest jednak to, że przysługuje mu tylko jedno stypendium socjalne – nawet wtedy, gdy studiuje na kilku kierunkach lub kilku uczelniach.

Stypendium ministra za wybitne osiągnięciaNajlepsi studenci mogą również liczyć na wsparcie finansowe od ministra nauki i szkolnictwa wyższego – stypendium za wybitne osiągnięcia. Gra warta jest świeczki, gdyż chodzi o kwotę rzędu nawet 15 tysięcy złotych rocznie (od zeszłego roku studenci otrzymują stypendium ministra jednorazowo, a nie – jak to było wcześniej – w 10 transzach). Aby jednak mieć szansę na stypendium ministra, trzeba zaliczać się do grona 5% najlepszych studentów na danym kierunku lub mieć na swoim koncie wybitne osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe.

Stypendium na projektMłodzi naukowcy (studenci dwóch ostatnich lat jednolitych studiów magisterskich lub studiów II stopnia) ubiegać się mogą o stypendium w ramach programu Ventures. Głównym kryterium przyznania stypendium jest przydatność wnioskowanego projektu dla gospodarki (dziedzina nauki, jaką reprezentuje projekt, odgrywa tu rolę drugorzędną). Wybrane projekty mają szansę otrzymać 35 tysięcy złotych grantu badawczego. Imienne stypendium otrzyma również kierownik projektu.

Diamentowe Granty to program stypendialny realizowany przez resort nauki. W ramach tego programu finansowane są projekty badawcze najlepiej zapowiadających się studentów. Pieniądze na przeprowadzenie badań otrzymuje zwykle sto projektów. Ich autorzy otrzymują comiesięczne wynagrodzenie w wysokości – uwaga! – 2,5 tysiąca złotych.

Stypendia pomostowe, stypendium „zamawiane”Godne uwagi maturzystów i studentów są stypendia pomostowe. Finansowane są one przez – między innymi - Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, Narodowy Bank Polski, Fundację PZU. Ideą tego programu stypendialnego jest pomoc uzdolnionej młodzieży z małych miejscowości, w szczególności z terenów popegeerowskich. Program skierowany jest zarówno do absolwentów szkół średnich kontynuujących naukę na uczelni wyższej, jak i do studentów II roku studiów (dla najlepszych studentów – stypendium „Prymus”) oraz kolejnych lat.

O stypendium mogą postarać się także studenci kierunków zamawianych (matematycznych, przyrodniczych i technicznych), które uznano za kluczowe dla rozwoju krajowej gospodarki. Najlepsi studenci mogą liczyć nawet na 1 tysiąc złotych miesięcznie. Zasady przyznawania stypendium określają uczelnie.

Stypendium z wyboruInteresującą inicjatywą jest również stypendium z wyboru. Co wyróżnia je na tle innych stypendiów? Fakt, że aby je uzyskać, nie trzeba dowodzić swoich osiągnięć akademickich ani trudnej sytuacji finansowej. Kryterium decydującym o przyznaniu stypendium z wyboru jest bowiem kreatywność aplikujących. Spośród zebranych aplikacji zwycięskie okażą się te, które zdobędą najwięcej głosów internautów. Laureaci tego niekonwencjonalnego plebiscytu dostaną jednorazowo od 1 tysiąca do 5 tysięcy złotych na realizację marzenia związanego z edukacją lub rozwojem zawodowym.

Red. Barbara Stachnik
Data publikacji: 25.03.2013

Studia kierunki

Uczelnie z nawigacją w Szczecinie

Uczelnie z nawigacją w Szczecinie

Rozważasz studia na kierunku nawigacja? Sprawdź, które uczelnie w Szczecinie oferują taki kierunek kandydatom i dowiedz się, jak przebiega rekrutacja! Takie i inne informacje znajdziesz w naszym artykule!

więcej

Uczelnie z teologią w Poznaniu

Uczelnie z teologią w Poznaniu

Jeśli rozważasz studia teologiczne, sprawdź koniecznie, które uczelnie w Poznaniu prowadzą taki kierunek. Przygotowaliśmy dla Ciebie tę informację, ale nie tylko - także zasady rekrutacji na studia teologiczne!

więcej

Uczelnie z astronomią w Toruniu

Uczelnie z astronomią w Toruniu

Jeśli wybierasz się na studia astronomiczne, wybierz miasto Kopernika! Już dziś sprawdź, które uczelnie w Toruniu prowadzą taki kierunek i w jaki sposób pomyślnie przejść rekrutację!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

 

 

 

Z życia studenta - Inne artykuły

Praca dla studentów

Praca dla studentów

Okres studiów służy przede wszystkim zdobywaniu wykształcenia i rozwijaniu naukowych zainteresowań. Nierzadko staje się także okazją do szukania pracy i, co za tym idzie, zdobywania pierwszych zawodowych doświadczeń.

Programy wymiany studenckiej – studia za granicą

Programy wymiany studenckiej – studia za granicą

Programy wymiany studenckiej umożliwiają studentom zakosztowanie w innej kulturze akademickiej. Dzięki nim młodzi Polacy mają szansę spędzić część swoich studiów poza granicami kraju. Chcesz być jednym z nich?

Sportowe organizacje studenckie

Sportowe organizacje studenckie

„W zdrowym ciele zdrowy duch” – głosi znane hasło. Aktywność sportowa bez wątpienia sprzyja wysiłkowi intelektualnemu i pomaga zachować pożądaną równowagę. Jesteś zainteresowany/-a trenowaniem ulubionej dyscypliny sportu ...

Kredyt studencki w pigułce

Kredyt studencki w pigułce

Czy każdy student może wziąć kredyt studencki? Ile wynosi oprocentowanie? Jak przebiegają formalności? I kiedy rozpoczyna się spłata zadłużenia? – Krótkie kompendium wiedzy na temat kredytu studenckiego.

Akademik, stancja, mieszkanie studenckie – gdzie spędzić studenckie lata?

Akademik, stancja, mieszkanie studenckie – gdzie spędzić studenckie lata?

Dylemat dotyczący wyboru studenckich czterech kątów dotyczy każdego, kto rozpoczyna wyższą edukację i kto, w związku z tym, wyprowadza się z domu. Akademik, stancja, a może pokój w mieszkaniu studenckim? Na co się zdecyd ...

Organizacje studenckie – aktywność przyjemna i pożyteczna

Organizacje studenckie – aktywność przyjemna i pożyteczna

Działalność w organizacji studenckiej może okazać się niezapomnianą przygodą i równocześnie lekcją wielu kompetencji, które doceni przyszły pracodawca. Możliwości jest wiele – którą Ty wybierzesz?

Zniżki studenckie w kraju i za granicą – grunt to legitymacja!

Zniżki studenckie w kraju i za granicą – grunt to legitymacja!

Jednym ze studenckich przywilejów jest możliwość korzystania z rozbudowanego systemu zniżkowego. Transport publiczny, kultura, rozrywka, zagraniczne wojaże – ze studencką legitymacją wszystko można taniej!

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Grafika komputerowa

Grafika komputerowa

Nowoczesne technologie traktujesz jak narzędzie pracy twórczej? Nie brak Ci kreatywności? Studia na grafice komputerowej to doskonała propozycja dla osób z wyobraźnią. Dowiedz się więcej!

więcej

Zdrowie publiczne

Zdrowie publiczne

Bliska jest Ci maksyma: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”? Wiesz, jak istotny jest ...

więcej

Teologia

Teologia

Rozważasz podjęcie studiów na „teologii”? Dowiedz się jak przebiega nauka na tym ...

więcej

Inżynieria środowiska

Inżynieria środowiska

Inżynieria środowiska to kierunek interdyscyplinarny – na pograniczu nauk technicznych ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Turystyka i rekreacja

Turystyka i rekreacja

Studia podyplomowe z zakresu turystki i rekreacji to doskonały punkt wyjścia do zdobycia wąskiej specjalizacji zawodowej. Pracujesz w branży turystycznej lub nosisz się z zamiarem podjęcia takiej pracy? Przeczytaj, w jaki sposób podnieść swoje kwalifikacje.

więcej

Rachunkowość i finanse przedsiębiorstwa

Rachunkowość i finanse przedsiębiorstwa

Chcesz podnieść swoje zawodowe kompetencje? Zdobyć aktualną wiedzę z zakresu rachunkowości ...

więcej

Menedżer jakości

Menedżer jakości

Swoją przyszłość zawodową wiążesz z zarządzaniem jakością? Obecne stanowisko pracy ...

więcej

Dyplomacja i stosunki międzynarodowe

Dyplomacja i stosunki międzynarodowe

Studia podyplomowe z zakresu dyplomacji i stosunków międzynarodowych to ciekawa ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, jako pierwsza w regionie, niepubliczna wyższa uczelnia prowadzi nabór na studia na kierunkach techniczno-artystycznych. Interesująca oferta edukacyjna na rok akademicki 2015/2016 skłania do szczegółowego zapoznania się z informacjami na temat studiów.

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Jak zapanować nad czasem w pracy?

Jak zapanować nad czasem w pracy?

Polska należy do grupy najbardziej zapracowanych krajów na świecie. Mł ...

więcej

Ranking najlepszych uczelni na świecie 2015

Ranking najlepszych uczelni na świecie 2015

Organizowany corocznie ranking najlepszych uczelni na świecie opublikował l ...

więcej

Język francuski - DALF (C2)

Język francuski - DALF (C2)

DALF C2 otwiera drzwi do nauki i pracy po francusku. Ten międzynarodowy ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy