Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Rozmowa o pracę w IT -  10 praktycznych wskazówek

Rozmowa o pracę w IT - 10 praktycznych wskazówek



Rozmowa o pracę to dla większości z nas jeden z najbardziej stresujących elementów rekrutacji. Nawet jeśli jesteśmy pewni swojej wiedzy i umiejętności, warto odpowiednio przygotować się do tego etapu i zrobić jak najlepsze wrażenie na specjalistach HR oraz członkach zespołu, obecnych podczas rekrutacji. Poznaj 10 sprawdzonych wskazówek, które pozwolą Ci zdobyć wymarzoną pracę w IT!

1. Znajdź uczciwego i transparentnego pracodawcę

Branża IT wciąż poszukuje nowych talentów, w związku z czym nie powinieneś mieć większego problemu ze znalezieniem pracy w zawodzie. Przejrzyj aktualne ogłoszenia w miejscach, gdzie ogłaszają się uczciwi i rzetelni pracodawcy. Jednym z nich jest chociażby portal No Fluff Jobs, gdzie każda firma musi podać obowiązkową informację o oferowanym wynagrodzeniu. Jeśli zaaplikujesz na takie ogłoszenie, będziesz wiedział, czego możesz się spodziewać i czy dana oferta jest dla Ciebie atrakcyjna. To pomoże Ci uniknąć nieporozumień oraz pytań o oczekiwania finansowe. Jest to także spora oszczędność czasu, ponieważ będziesz uczestniczył tylko w rekrutacjach na stanowiska, które rzeczywiście Cię interesują.

2. Przygotuj się na spotkanie

Kiedy już udasz się na rozmowę o pracę, powinieneś pokazać, że poważnie podchodzisz do rekrutera oraz stanowiska, o jakie się ubiegasz. Może jest to dość oczywiste, ale warto zadbać o punktualność, a także odpowiedni strój. Jeśli wybierasz się na rozmowę do siedziby firmy – sprawdź dokładnie jej adres, czas dojazdu, a do tego zapisz sobie dane kontaktowe osoby, z którą się spotykasz. Może zdarzyć się, że osoba z recepcji zapyta Cię o nazwisko osoby, z którą byłeś umówiony. Warto zapamiętać te z pozoru oczywiste informacje i uniknąć stresu jeszcze przed rozpoczęciem rozmowy.

3. Przygotuj portfolio

Nawet jeśli jesteś dopiero na początku swojej kariery zawodowej, warto pochwalić się tym, co do tej pory zrobiłeś. Dobrze przygotowane portfolio, nawet jeśli znajdują się w nim tylko małe projekty, może wyróżnić Cię na tle innych kandydatów i dać nad nimi dużą przewagę.

4. Zrób research w sieci

Przed rozmową o pracę powinieneś przede wszystkim merytorycznie się do niej przygotować, to znaczy zrobić w sieci research na temat danej firmy i jak najwięcej się o niej dowiedzieć. Rekruterzy często narzekają, że kandydaci, którzy przychodzą na rozmowę, nie mają pojęcia, czym zajmuje się dana firma. To duży błąd, który może przekreślić Twoje szanse na otrzymanie stanowiska, o jakie się ubiegasz. Warto więc pokazać, że wiesz, dlaczego chcesz pracować właśnie w tej firmie.

5. Wykaż zainteresowanie działalnością Twojego potencjalnego pracodawcy

Kiedy już dowiesz się czym zajmuje się firma, do jakiej aplikujesz, podczas rozmowy warto poruszyć temat jej działalności. Specjaliści HR przywiązują dużą wagę do tego, aby pracownicy utożsamiali się z pracodawcą i byli do niego przywiązani, ponieważ to pozwoli zmniejszyć ich rotację. Pokaż zatem, że interesuje Cię to, jaka jest firma, do której aplikowałeś. Możesz zapytać m.in. o to, czy organizuje jakieś wydarzenia (meetupy, konferencje, szkolenia, hackatony itd.), jakie są jej cele i wartości, a także co wyróżnia ją jako pracodawcę. W ten sposób pokażesz, że ważne są dla Ciebie nie tylko warunki zatrudnienia, ale także to, gdzie pracujesz.

6. Zrób research na temat osoby, z którą będziesz rozmawiać

Kiedy dowiesz się, kto będzie prowadził Twoją rekrutację, poczujesz się pewniej i spokojniej. Pierwszy etap rozmowy zazwyczaj prowadzi rekruter, a kolejne - członkowie zespołu technicznego. Warto więc zapoznać się z ich profilami np. na Linkedinie oraz portfolio, którego możesz poszukać m.in. na GitHubie. Przeglądając ich projekty, może natkniesz się na coś ciekawego, do czego będziesz mógł nawiązać podczas rozmowy. Takie działanie z pewnością wpłynie na Twoją korzyść i przychylną opinię co do Twojej osoby.

7. Przygotuj się do odpowiedzi na najbardziej standardowe pytania rekrutacyjne

Pytania takie jak “Dlaczego chciałby Pan u nas pracować?” lub “Jaka jest Pańska aktualna sytuacja zawodowa?” są nieodłącznym elementem większości rozmów rekrutacyjnych. Aby jak najbardziej ograniczyć swój stres, warto wcześniej przygotować sobie odpowiedzi na te najbardziej klasyczne. Jakiś czas temu portal No Fluff Jobs, we współpracy z rekruterami przygotował listę 30 pytań, których możesz spodziewać się podczas rozmowy o pracę w IT. Wśród nich są m.in. pytania o metodykę, narzędzia i technologie, na jakich do tej pory pracowałeś do tej pory, zainteresowania związane z programowaniem, zakres obowiązków w poprzedniej pracy, plany na dalszy rozwój i wiele innych.

8. Zadawaj pytania

Zdaniem rekruterów, jeśli kandydat nie ma żadnych pytań odnośnie stanowiska, najprawdopodobniej nie jest nim zainteresowany. Nie bój się zatem prosić o informacje, które są dla Ciebie naprawdę istotne i pomogą Ci stwierdzić, czy trafiłeś na odpowiedniego pracodawcę. Dowiedz się jak najwięcej o zakresie obowiązków, projekcie, specyfice pracy, możliwościach dalszego rozwoju, a także zespole, z którym będziesz pracował. Wiedza na ten temat pozwoli Ci uniknąć rozczarowań i nieporozumień, które mogłyby wyniknąć w przypadku rozpoczęcia współpracy z daną firmą.

9. Bądź ostrożny w tym, co mówisz

Nie wszystko to, co powiemy podczas rozmowy o pracę może działać na naszą korzyść. Czasem warto ugryźć się w język i unikać tematów, które mogą nam zaszkodzić. Rekruterzy nie lubią, kiedy podczas rekrutacji kandydaci narzekają na swoich poprzednich pracodawców, plotkują na ich temat czy też dużo opowiadają o swoim życiu prywatnym. Pamiętaj, że rozmowa o pracę to spotkanie oficjalne i należy zachować podczas niego jak największy profesjonalizm.

10. Dobre nastawienie to podstawa

Wiedza, umiejętności i przygotowanie są bardzo ważne, jednak najważniejsze jest to, jakim jesteś człowiekiem. Pokaż, że jesteś osobą, z którą dobrze się pracuje i która pasuje do kultury organizacyjnej firmy. Mimo, że rozmowa o pracę to dla wielu z nas bardzo stresujące wydarzenie, musisz pamiętać o dobrym humorze i pozytywnym nastawieniu. Tylko w taki sposób zyskasz sympatię rekruterów i zostaniesz przez nich pozytywnie zapamiętany.

Praca w IT kusi wysokimi zarobkami, które możemy sprawdzić chociażby na wspomnianym wyżej portalu No Fluff Jobs. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się spróbować swoich sił właśnie w tym sektorze. Dobre przygotowanie do rozmowy o pracę to klucz do sukcesu, dzięki któremu będziemy mogli rozpocząć karierę w tej jednej z najbardziej dochodowych i przyszłościowych branż.


Data publikacji: 18.10.2018