Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Prawo pracy

Prawo pracy



Prawo pracy to dziedzina szczególnie przydatna tym, którzy na co dzień trudnią się... zatrudnianiem. Jeżeli Twoja profesja wymaga znajomości prawa pracy, a nie masz za sobą studiów prawniczych, być może rozważasz studia podyplomowe w tym zakresie. Jeśli tak, dowiedz się więcej!

Studia podyplomowe cieszą się w ostatnich latach szczególnym zainteresowaniem absolwentów studiów wyższych – konkurencja na rynku pracy rośnie, a pracodawcy chętniej zatrudniają osoby wyspecjalizowane w danej dziedzinie. Edukacja podyplomowa stanowi często teoretyczne dopełnienie zdobytych doświadczeń zawodowych, uzupełnia bowiem praktyczną wiedzę pracownika.W przypadku studiów podyplomowych dotyczących prawa pracy rzecz wygląda nieco inaczej. Są one nie tyle uzupełnieniem, ile punktem wyjścia do sprawnego poruszania się w tej tematyce. Zapis prawa bywa nierzadko niejasny, a w kodeksowych zawiłościach laik może zagubić się bez reszty. Dlatego wiedza przekazywana podczas studiów okazuje się prawdziwym skarbem – pozwala swobodnie korzystać z regulacji prawa pracy i skutecznie rozwiązywać problemy, z którymi przychodzi się mierzyć w obliczu niejednoznacznej litery prawa.

Do kogo adresowane są studia podyplomowe z zakresu prawa pracy?

Studia podyplomowe dotyczące prawa pracy – z uwagi na specyficzny zakres tematyczny – adresowane są przede wszystkim do tych osób, które na co dzień obcują z systemem zatrudniania. Sprawdzą się zatem zarówno w przypadku samych pracodawców, jak i osób zajmujących kierownicze stanowiska, pracowników działów HR i BHP, działów finansowo-księgowych, a także psychologów pracy. Studia podyplomowe z zakresu prawa pracy odpowiadają nie tylko na potrzeby sektora prywatnego, sprawdzają się także w instytucjach sektora publicznego – wiedza zdobyta podczas studiów podyplomowych wspomaga między innymi działania pracowników administracji publicznej związane z realizacją usług rynku pracy.

Cel studiów

Celem studiów jest przede wszystkim uaktualnienie i pogłębienie wiedzy w obszarze prawa pracy, przy równoczesnym uwzględnieniu norm europejskich oraz zmian, jakie w ostatnich latach zaszły w kodeksie pracy, a także w innych ustawach odnoszących się do systemu zatrudniania. Teoretyczna wiedza z zakresu prawa pracy pozwoli absolwentowi studiów podyplomowych skutecznie i prawidłowo rozwiązywać wszystkie problemy, jakie napotka w praktyce zawodowej.

Program studiów

Program studiów realizowany podczas studiów podyplomowych dotyczących prawa pracy uwzględnia z reguły zagadnienia odnoszące się do przedmiotu prawa pracy, specyficznych źródeł prawa pracy, poszczególnych norm prawa pracy i stosowania ich w praktyce, działalności i kompetencji związków zawodowych, powstawania i rozwiązywania stosunku pracy, rodzajów umów o pracę, rozkładu czasu pracy, wynagrodzenia, urlopów czy funduszu świadczeń socjalnych.Jeżeli studia podyplomowe nawiązują zarówno do tematyki prawa pracy, jak i do tematyki zarządzania zasobami ludzkimi lub prawa ubezpieczeń społecznych, w programie pojawią się z pewnością także zagadnienia właściwe drugiej dziedzinie kierunkowej.

Organizacja studiów, opłaty

Studia podyplomowe z zakresu prawa pracy trwają zazwyczaj dwa semestry i organizowane są w trybie zaocznym (zjazdy weekendowe, zwykle co dwa tygodnie). Można je podjąć w większości wyższych uczelni w kraju – między innymi na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, Uniwersytecie Gdańskim, Uniwersytecie Warszawskim czy Uniwersytecie Łódzkim.Aby uzyskać świadectwo ukończenia studiów podyplomowych, należy zdać egzaminy uwzględnione w programie studiów (przeprowadzane najczęściej po zakończeniu każdego semestru) i obronić pracę dyplomową. Koszt studiów wynosi od 3 tysięcy do 5 tysięcy złotych. Opłatę można z reguły wnosić w co najmniej dwóch ratach. Wysokość opłaty i możliwości płatności ratalnej określa wybrana uczelnia.

Rekrutacja

Rekrutacja na studia podyplomowe przebiega zazwyczaj w oparciu o kolejność zgłoszeń. Kompletna aplikacja powinna składać się między innymi z:- podania;- kwestionariusza osobowego;- odpisu dyplomu studiów wyższych (licencjackich lub magisterskich);- dwóch fotografii legitymacyjnych.Szczegółowe informacje dotyczące naboru, terminu składania podań i wymaganych dokumentów można uzyskać w sekretariacie wybranej uczelni.Red. Barbara Stachnik

Data publikacji: 13.05.2019