Uczelnie, studia I i II stopnia - Praca dla studentów

Uczelnie, studia I i II stopnia - Praca dla studentów

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

X

Kierunki studiów Studia I i II stopnia - artykuły

Praca dla studentów

Praca dla studentów

Fot. www.freedigitalphotos.net

Okres studiów służy przede wszystkim zdobywaniu wykształcenia i rozwijaniu naukowych zainteresowań. Nierzadko staje się także okazją do szukania pracy i, co za tym idzie, zdobywania pierwszych zawodowych doświadczeń.

Hasło „praca dla studenta” przywołuje skojarzenia z zajęciem dorywczym, nierzadko weekendowym, niewymagającym pełnej dyspozycyjności, bo student, wiadomo, ma przecież jeszcze inne obowiązki: zajęcia na uczelni, zaliczenia, egzaminy, a w tak zwanym międzyczasie imprezy i spotkania towarzyskie. Ofert pracy powstałych z myślą o studentach jest wcale nie miało – niektóre branże bazują w zasadzie na zatrudnianiu żaków. Na co mogą liczyć studenci szukający źródła dochodu? Wszystko zależy od ich predyspozycji i umiejętności – wbrew pozorom to nie doświadczenie odgrywa pierwszorzędną rolę.

Student-korepetytorDoskonałym sposobem zarabiania podczas studiów jest udzielania korepetycji. Każdy student posiada pewną wiedzę wyniesioną ze szkoły średniej, a niektóre dziedziny zgłębia szczególnie uważnie w trakcie studiów. Korepetycje z języków obcych, języka polskiego, matematyki, fizyki lub chemii cieszą się dużym wzięciem. Podobnie lekcje z historii czy wiedzy o społeczeństwie. Student, który chce pracować jako korepetytor, powinien potrafić w jasny i przystępny sposób przekazywać swoją wiedzę oraz cierpliwie tłumaczyć. Pracy może szukać na portalach ogłoszeniowych, nie tylko odpowiadając na zamieszczone ogłoszenia, ale także publikując swoje własne oferty.

Za barem lub w sklepiePopularną pracą studencką jest praca za barem. Powodzeniem cieszy się również kelnerowanie – nie tylko w tradycyjny sposób, a więc w restauracji czy kawiarni, ale również weekendowo, na przykład w ramach współpracy z firmą cateringową obsługującą wesela czy duże imprezy. Wiele studentek pracuje jako hostessy lub promotorki – pracę tę wykonują również studenci. Częstym źródłem studenckiego dochodu jest także praca w sklepie. Galerie handlowe, wyrastające w krajobrazie miasta niczym grzyby po deszczu, to miejsca, w których na studentów czeka sporo ofert pracy. Sprzyja temu fakt, że centra handlowe otwarte są zwykle do późna, także w weekendy, a pracodawcy zatrudniają chętnych również w niepełnym wymiarze godzin. Dzięki temu pracujący w nich studenci mogą pogodzić obowiązki zawodowe z życiem akademickim i towarzyskim.

Call centerNa rynku pracy pojawiają się także oferty zatrudnienia w tak zwanych call center. Wszelkiego rodzaju biura obsługi klienta (banki, operatorzy telefonii komórkowej itp.) przyjmują studentów do pracy „na słuchawkach”, nie oczekując zazwyczaj zbyt wielu kompetencji – liczy się łatwość nawiązywania i podtrzymania rozmowy oraz miły głos. Pracę na słuchawkach zdobyć można także w firmach międzynarodowych (obsługa klienta obcojęzycznego) – warunkiem jest oczywiście znajomość języka obcego oraz względna dyspozycyjność, pozwalająca na zatrudnienie minimum na połowę etatu.

FreelanceFreelance to ostatnio słowo modne. Kim jest freelancer? Krótko mówiąc – wolnym strzelcem, niezwiązanym umową z żadnym przedsiębiorstwem. Freelancer niejako sam tworzy swoje miejsce pracy, co ma oczywiste zalety – może pracować wtedy, gdy ma czas i ochotę; ważne, by w terminie zrealizował zlecone projekty. Oczywiście trzeba zaznaczyć, że freelancerowi potrzebna jest samodyscyplina. Pewnym ograniczeniem jest preferowana branża zatrudnienia – nie każdą pracę wykonywać można w ten sposób. Profesje szczególnie popularne wśród freelancerów to: dziennikarstwo, copywriting, tłumaczenia, fotografia, grafika i programowanie. Gdzie szukać zleceń? Przede wszystkim w Internecie!

Praca zamiast wakacjiWielu studentów rezygnuje z pracy w trakcie roku akademickiego, oddając się głównie nauce i urokom studenckiego życia, a zarabianie pieniędzy przekłada na wakacje. Atrakcyjnym kierunkiem zarobkowym w dalszym ciągu jest Anglia lub Irlandia. Niektórzy studenci decydują się także na prace sezonowe. Również w Polsce szanse znalezienia dobrze płatnego zajęcia rosną w wakacje – dodatkowych rąk do pracy potrzeba zwłaszcza w obleganych kurortach, przede wszystkim w branży turystycznej, gastronomicznej i rozrywkowej.

Student – opłacalny pracownikMimo że studenci nie mogą w stu procentach poświęcić się pracy, pracodawcy bardzo chętnie ich zatrudniają. Powód, jak zwykle, jest dość oczywisty – chodzi o pieniądze. Zatrudnienie osoby, która ma poniżej 26 lat i która zachowuje status ucznia lub studenta, na podstawie umowy zlecenia zwalnia bowiem pracodawcę z obowiązku odprowadzania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dla studentów, którym zazwyczaj nie zależy na tym, aby pracodawca podpisał z nimi umowę o pracę, takie rozwiązanie jest całkiem korzystne.

Studencką pracę warto potraktować jako atut i szansę na zebranie pewnego doświadczenia. Każda praca uczy czegoś, co może się przydać w kolejnym miejscu zatrudnienia i co sprawi, że pracodawca spojrzy na nas łaskawym okiem. Przy odrobinie starań istnieje spora szansa, aby połączyć dziedzinę studiów i dorywcze zajęcia w taki sposób, który zapewni kompetencje niezbędne w przyszłym zawodzie.


Red. Barbara Stachnik
Data publikacji: 10.04.2013

Studia kierunki

Uczelnie z nawigacją w Szczecinie

Uczelnie z nawigacją w Szczecinie

Rozważasz studia na kierunku nawigacja? Sprawdź, które uczelnie w Szczecinie oferują taki kierunek kandydatom i dowiedz się, jak przebiega rekrutacja! Takie i inne informacje znajdziesz w naszym artykule!

więcej

Uczelnie z teologią w Poznaniu

Uczelnie z teologią w Poznaniu

Jeśli rozważasz studia teologiczne, sprawdź koniecznie, które uczelnie w Poznaniu prowadzą taki kierunek. Przygotowaliśmy dla Ciebie tę informację, ale nie tylko - także zasady rekrutacji na studia teologiczne!

więcej

Uczelnie z astronomią w Toruniu

Uczelnie z astronomią w Toruniu

Jeśli wybierasz się na studia astronomiczne, wybierz miasto Kopernika! Już dziś sprawdź, które uczelnie w Toruniu prowadzą taki kierunek i w jaki sposób pomyślnie przejść rekrutację!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

 

 

 

Z życia studenta - Inne artykuły

Programy wymiany studenckiej – studia za granicą

Programy wymiany studenckiej – studia za granicą

Programy wymiany studenckiej umożliwiają studentom zakosztowanie w innej kulturze akademickiej. Dzięki nim młodzi Polacy mają szansę spędzić część swoich studiów poza granicami kraju. Chcesz być jednym z nich?

Sportowe organizacje studenckie

Sportowe organizacje studenckie

„W zdrowym ciele zdrowy duch” – głosi znane hasło. Aktywność sportowa bez wątpienia sprzyja wysiłkowi intelektualnemu i pomaga zachować pożądaną równowagę. Jesteś zainteresowany/-a trenowaniem ulubionej dyscypliny sportu ...

Kredyt studencki w pigułce

Kredyt studencki w pigułce

Czy każdy student może wziąć kredyt studencki? Ile wynosi oprocentowanie? Jak przebiegają formalności? I kiedy rozpoczyna się spłata zadłużenia? – Krótkie kompendium wiedzy na temat kredytu studenckiego.

Stypendium – czy możesz na nie liczyć?

Stypendium – czy możesz na nie liczyć?

Stypendia przyznawane są z kilku powodów, służyć mogą rozmaitym celom. W zależności od programu pozyskuje się je na różne sposoby, inaczej kształtują się przeznaczane na wsparcie studentów kwoty. A czy Tobie przysługuje st ...

Akademik, stancja, mieszkanie studenckie – gdzie spędzić studenckie lata?

Akademik, stancja, mieszkanie studenckie – gdzie spędzić studenckie lata?

Dylemat dotyczący wyboru studenckich czterech kątów dotyczy każdego, kto rozpoczyna wyższą edukację i kto, w związku z tym, wyprowadza się z domu. Akademik, stancja, a może pokój w mieszkaniu studenckim? Na co się zdecyd ...

Organizacje studenckie – aktywność przyjemna i pożyteczna

Organizacje studenckie – aktywność przyjemna i pożyteczna

Działalność w organizacji studenckiej może okazać się niezapomnianą przygodą i równocześnie lekcją wielu kompetencji, które doceni przyszły pracodawca. Możliwości jest wiele – którą Ty wybierzesz?

Zniżki studenckie w kraju i za granicą – grunt to legitymacja!

Zniżki studenckie w kraju i za granicą – grunt to legitymacja!

Jednym ze studenckich przywilejów jest możliwość korzystania z rozbudowanego systemu zniżkowego. Transport publiczny, kultura, rozrywka, zagraniczne wojaże – ze studencką legitymacją wszystko można taniej!

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Grafika komputerowa

Grafika komputerowa

Nowoczesne technologie traktujesz jak narzędzie pracy twórczej? Nie brak Ci kreatywności? Studia na grafice komputerowej to doskonała propozycja dla osób z wyobraźnią. Dowiedz się więcej!

więcej

Zdrowie publiczne

Zdrowie publiczne

Bliska jest Ci maksyma: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”? Wiesz, jak istotny jest ...

więcej

Teologia

Teologia

Rozważasz podjęcie studiów na „teologii”? Dowiedz się jak przebiega nauka na tym ...

więcej

Inżynieria środowiska

Inżynieria środowiska

Inżynieria środowiska to kierunek interdyscyplinarny – na pograniczu nauk technicznych ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Turystyka i rekreacja

Turystyka i rekreacja

Studia podyplomowe z zakresu turystki i rekreacji to doskonały punkt wyjścia do zdobycia wąskiej specjalizacji zawodowej. Pracujesz w branży turystycznej lub nosisz się z zamiarem podjęcia takiej pracy? Przeczytaj, w jaki sposób podnieść swoje kwalifikacje.

więcej

Rachunkowość i finanse przedsiębiorstwa

Rachunkowość i finanse przedsiębiorstwa

Chcesz podnieść swoje zawodowe kompetencje? Zdobyć aktualną wiedzę z zakresu rachunkowości ...

więcej

Menedżer jakości

Menedżer jakości

Swoją przyszłość zawodową wiążesz z zarządzaniem jakością? Obecne stanowisko pracy ...

więcej

Dyplomacja i stosunki międzynarodowe

Dyplomacja i stosunki międzynarodowe

Studia podyplomowe z zakresu dyplomacji i stosunków międzynarodowych to ciekawa ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, jako pierwsza w regionie, niepubliczna wyższa uczelnia prowadzi nabór na studia na kierunkach techniczno-artystycznych. Interesująca oferta edukacyjna na rok akademicki 2015/2016 skłania do szczegółowego zapoznania się z informacjami na temat studiów.

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Jak zapanować nad czasem w pracy?

Jak zapanować nad czasem w pracy?

Polska należy do grupy najbardziej zapracowanych krajów na świecie. Mł ...

więcej

Ranking najlepszych uczelni na świecie 2015

Ranking najlepszych uczelni na świecie 2015

Organizowany corocznie ranking najlepszych uczelni na świecie opublikował l ...

więcej

Język francuski - DALF (C2)

Język francuski - DALF (C2)

DALF C2 otwiera drzwi do nauki i pracy po francusku. Ten międzynarodowy ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy