Uczelnie, studia I i II stopnia - Praca dla studentów

Uczelnie, studia I i II stopnia - Praca dla studentów

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

X

Kierunki studiów Studia I i II stopnia - artykuły

Praca dla studentów

Praca dla studentów

Fot. www.freedigitalphotos.net

Okres studiów służy przede wszystkim zdobywaniu wykształcenia i rozwijaniu naukowych zainteresowań. Nierzadko staje się także okazją do szukania pracy i, co za tym idzie, zdobywania pierwszych zawodowych doświadczeń.

Hasło „praca dla studenta” przywołuje skojarzenia z zajęciem dorywczym, nierzadko weekendowym, niewymagającym pełnej dyspozycyjności, bo student, wiadomo, ma przecież jeszcze inne obowiązki: zajęcia na uczelni, zaliczenia, egzaminy, a w tak zwanym międzyczasie imprezy i spotkania towarzyskie. Ofert pracy powstałych z myślą o studentach jest wcale nie miało – niektóre branże bazują w zasadzie na zatrudnianiu żaków. Na co mogą liczyć studenci szukający źródła dochodu? Wszystko zależy od ich predyspozycji i umiejętności – wbrew pozorom to nie doświadczenie odgrywa pierwszorzędną rolę.

Student-korepetytorDoskonałym sposobem zarabiania podczas studiów jest udzielania korepetycji. Każdy student posiada pewną wiedzę wyniesioną ze szkoły średniej, a niektóre dziedziny zgłębia szczególnie uważnie w trakcie studiów. Korepetycje z języków obcych, języka polskiego, matematyki, fizyki lub chemii cieszą się dużym wzięciem. Podobnie lekcje z historii czy wiedzy o społeczeństwie. Student, który chce pracować jako korepetytor, powinien potrafić w jasny i przystępny sposób przekazywać swoją wiedzę oraz cierpliwie tłumaczyć. Pracy może szukać na portalach ogłoszeniowych, nie tylko odpowiadając na zamieszczone ogłoszenia, ale także publikując swoje własne oferty.

Za barem lub w sklepiePopularną pracą studencką jest praca za barem. Powodzeniem cieszy się również kelnerowanie – nie tylko w tradycyjny sposób, a więc w restauracji czy kawiarni, ale również weekendowo, na przykład w ramach współpracy z firmą cateringową obsługującą wesela czy duże imprezy. Wiele studentek pracuje jako hostessy lub promotorki – pracę tę wykonują również studenci. Częstym źródłem studenckiego dochodu jest także praca w sklepie. Galerie handlowe, wyrastające w krajobrazie miasta niczym grzyby po deszczu, to miejsca, w których na studentów czeka sporo ofert pracy. Sprzyja temu fakt, że centra handlowe otwarte są zwykle do późna, także w weekendy, a pracodawcy zatrudniają chętnych również w niepełnym wymiarze godzin. Dzięki temu pracujący w nich studenci mogą pogodzić obowiązki zawodowe z życiem akademickim i towarzyskim.

Call centerNa rynku pracy pojawiają się także oferty zatrudnienia w tak zwanych call center. Wszelkiego rodzaju biura obsługi klienta (banki, operatorzy telefonii komórkowej itp.) przyjmują studentów do pracy „na słuchawkach”, nie oczekując zazwyczaj zbyt wielu kompetencji – liczy się łatwość nawiązywania i podtrzymania rozmowy oraz miły głos. Pracę na słuchawkach zdobyć można także w firmach międzynarodowych (obsługa klienta obcojęzycznego) – warunkiem jest oczywiście znajomość języka obcego oraz względna dyspozycyjność, pozwalająca na zatrudnienie minimum na połowę etatu.

FreelanceFreelance to ostatnio słowo modne. Kim jest freelancer? Krótko mówiąc – wolnym strzelcem, niezwiązanym umową z żadnym przedsiębiorstwem. Freelancer niejako sam tworzy swoje miejsce pracy, co ma oczywiste zalety – może pracować wtedy, gdy ma czas i ochotę; ważne, by w terminie zrealizował zlecone projekty. Oczywiście trzeba zaznaczyć, że freelancerowi potrzebna jest samodyscyplina. Pewnym ograniczeniem jest preferowana branża zatrudnienia – nie każdą pracę wykonywać można w ten sposób. Profesje szczególnie popularne wśród freelancerów to: dziennikarstwo, copywriting, tłumaczenia, fotografia, grafika i programowanie. Gdzie szukać zleceń? Przede wszystkim w Internecie!

Praca zamiast wakacjiWielu studentów rezygnuje z pracy w trakcie roku akademickiego, oddając się głównie nauce i urokom studenckiego życia, a zarabianie pieniędzy przekłada na wakacje. Atrakcyjnym kierunkiem zarobkowym w dalszym ciągu jest Anglia lub Irlandia. Niektórzy studenci decydują się także na prace sezonowe. Również w Polsce szanse znalezienia dobrze płatnego zajęcia rosną w wakacje – dodatkowych rąk do pracy potrzeba zwłaszcza w obleganych kurortach, przede wszystkim w branży turystycznej, gastronomicznej i rozrywkowej.

Student – opłacalny pracownikMimo że studenci nie mogą w stu procentach poświęcić się pracy, pracodawcy bardzo chętnie ich zatrudniają. Powód, jak zwykle, jest dość oczywisty – chodzi o pieniądze. Zatrudnienie osoby, która ma poniżej 26 lat i która zachowuje status ucznia lub studenta, na podstawie umowy zlecenia zwalnia bowiem pracodawcę z obowiązku odprowadzania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dla studentów, którym zazwyczaj nie zależy na tym, aby pracodawca podpisał z nimi umowę o pracę, takie rozwiązanie jest całkiem korzystne.

Studencką pracę warto potraktować jako atut i szansę na zebranie pewnego doświadczenia. Każda praca uczy czegoś, co może się przydać w kolejnym miejscu zatrudnienia i co sprawi, że pracodawca spojrzy na nas łaskawym okiem. Przy odrobinie starań istnieje spora szansa, aby połączyć dziedzinę studiów i dorywcze zajęcia w taki sposób, który zapewni kompetencje niezbędne w przyszłym zawodzie.


Red. Barbara Stachnik
Data publikacji: 10.04.2013

Studia kierunki

Uczelnie w Poznaniu z kierunkiem malarstwo

Uczelnie w Poznaniu z kierunkiem malarstwo

Marzysz o studiach artystycznych z zakresu malarstwa? Dowiedz się już teraz, które uczelnie w Poznaniu posiadają w swojej ofercie taki kierunek studiów i sprawdź, jak wygląda rekrutacja!

więcej

Uczelnie z kierunkiem dowodzenie we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dowodzenie we Wrocławiu

Planujesz studia wojskowe na elitarnym kierunku dowodzenie? Czy wiesz, które uczelnie we Wrocławiu oferują taką ścieżkę edukacji? Mamy dla Ciebie tę informację!

więcej

Uczelnie z edytorstwem w Lublinie

Uczelnie z edytorstwem w Lublinie

Jeśli myślisz o studiach edytorskich, już dzisiaj sprawdź, które uczelnie w Lublinie mają ten kierunek w swojej ofercie i jak przebiega rekrutacja! Te i inne informacje przygotowała dla Ciebie nasza redakcja!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

 

 

 

Z życia studenta - Inne artykuły

Programy wymiany studenckiej – studia za granicą

Programy wymiany studenckiej – studia za granicą

Programy wymiany studenckiej umożliwiają studentom zakosztowanie w innej kulturze akademickiej. Dzięki nim młodzi Polacy mają szansę spędzić część swoich studiów poza granicami kraju. Chcesz być jednym z nich?

Sportowe organizacje studenckie

Sportowe organizacje studenckie

„W zdrowym ciele zdrowy duch” – głosi znane hasło. Aktywność sportowa bez wątpienia sprzyja wysiłkowi intelektualnemu i pomaga zachować pożądaną równowagę. Jesteś zainteresowany/-a trenowaniem ulubionej dyscypliny sportu ...

Kredyt studencki w pigułce

Kredyt studencki w pigułce

Czy każdy student może wziąć kredyt studencki? Ile wynosi oprocentowanie? Jak przebiegają formalności? I kiedy rozpoczyna się spłata zadłużenia? – Krótkie kompendium wiedzy na temat kredytu studenckiego.

Stypendium – czy możesz na nie liczyć?

Stypendium – czy możesz na nie liczyć?

Stypendia przyznawane są z kilku powodów, służyć mogą rozmaitym celom. W zależności od programu pozyskuje się je na różne sposoby, inaczej kształtują się przeznaczane na wsparcie studentów kwoty. A czy Tobie przysługuje st ...

Akademik, stancja, mieszkanie studenckie – gdzie spędzić studenckie lata?

Akademik, stancja, mieszkanie studenckie – gdzie spędzić studenckie lata?

Dylemat dotyczący wyboru studenckich czterech kątów dotyczy każdego, kto rozpoczyna wyższą edukację i kto, w związku z tym, wyprowadza się z domu. Akademik, stancja, a może pokój w mieszkaniu studenckim? Na co się zdecyd ...

Organizacje studenckie – aktywność przyjemna i pożyteczna

Organizacje studenckie – aktywność przyjemna i pożyteczna

Działalność w organizacji studenckiej może okazać się niezapomnianą przygodą i równocześnie lekcją wielu kompetencji, które doceni przyszły pracodawca. Możliwości jest wiele – którą Ty wybierzesz?

Zniżki studenckie w kraju i za granicą – grunt to legitymacja!

Zniżki studenckie w kraju i za granicą – grunt to legitymacja!

Jednym ze studenckich przywilejów jest możliwość korzystania z rozbudowanego systemu zniżkowego. Transport publiczny, kultura, rozrywka, zagraniczne wojaże – ze studencką legitymacją wszystko można taniej!

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Iberystyka

Iberystyka

Przyszli studenci wybierają ten kierunek z wielu powodów. Jednych urzeka gorący temperament mieszkańców Półwyspu, inni pragną poznać kulturę ojczyzny Pablo Picasso, Pedro Almodovara, Penelope Cruz czy Fernando Torresa, jeszcze inni uwielbiają zajadać się paellą i wygrzewać na plażach ...

więcej

Analityka gospodarcza

Analityka gospodarcza

Analityka gospodarcza to kierunek stworzony w odpowiedzi na realne potrzeby rynku ...

więcej

Biofizyka

Biofizyka

Szukasz kierunku studiów z pogranicza fizyki i biologii, który „jest skazany” na ...

więcej

Psychologia w biznesie

Psychologia w biznesie

„Psychologia w biznesie” to interdyscyplinarny kierunek studiów, którego punktem ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Design Managment - zarządznie designem

Design Managment - zarządznie designem

Marketing, zarządzanie to dziś jedne z najbardziej obleganych kierunków. Strategia każdej firmy opiera się na tych dwóch dziedzinach. Stworzenie odpowiedniego produktu, wykreowanie go i sprzedaż to nie lada sztuka. Oto studia, które pokazują, jak to zrobić najlepiej.

więcej

Administracja samorządowa

Administracja samorządowa

Kariera w polityce to marzenie wielu młodych, zaangażowanych społecznie ludzi. ...

więcej

Grafika  komputerowa

Grafika komputerowa

Już od jakiegoś czasu mówi się, że światem rządzi reklama i internet. Dopóki będzie ...

więcej

Aranżacja wnętrz

Aranżacja wnętrz

Kierunek równie przyjemny co wymagający. Uczy praktycznych umiejętności i uzupełnia ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, jako pierwsza w regionie, niepubliczna wyższa uczelnia prowadzi nabór na studia na kierunkach techniczno-artystycznych. Interesująca oferta edukacyjna na rok akademicki 2015/2016 skłania do szczegółowego zapoznania się z informacjami na temat studiów.

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Jak wybrać właściwą drogę rozwoju zawodowego

Jak wybrać właściwą drogę rozwoju zawodowego

Nawet najbardziej skrupulatne plany kariery zawodowej mogą zostać z ...

więcej

Studia we Francji

Studia we Francji

Studia we Francji wiążą się z mnóstwem... atrakcji! Nie bez powododu prze ...

więcej

Język niemiecki – Goethe-Zertifikat C1

Język niemiecki – Goethe-Zertifikat C1

Sprichst du Deutsch? Jeśli tak, to zadbaj o to, aby znajomość języka odp ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy