Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Politologia

Politologia

Źródło: http://foter.com/



Studia podyplomowe na kierunku politologia stanowią cenne uzupełnienie wiedzy o społeczeństwie. Dla nauczycieli pełnią również funkcję kwalifikacyjną. Dowiedz się więcej!

Podyplomowe studia politologiczne sprowadzają się najczęściej do studiów kwalifikacyjnych z zakresu wiedzy o społeczeństwie. Celem tych studiów jest przekazanie słuchaczom wiedzy dotyczącej państwa oraz jego zasad ustrojowych, społeczeństwa, systemów prawnych, doktryn politycznych, globalizacji oraz procesów integracyjnych, jak również podstawowych praw ekonomicznych, instytucji systemu ekonomicznego oraz międzynarodowego systemu gospodarczego.W konsekwencji słuchacz poszerzy i uzupełni wiadomości na temat społeczeństwa obywatelskiego i demokracji partycypacyjnej. Jako że program studiów uwzględnia także przygotowanie metodyczne, absolwent studiów podyplomowych – o ile ukończył kurs lub studium podyplomowe z pedagogiki – będzie przygotowany do nauczania wiedzy o społeczeństwie w gimnazjach oraz szkołach średnich.

Dla kogo przeznaczone są studia podyplomowe z politologii?

Studia adresowane są przede wszystkim do osób pragnących wzbogacić swoje kompetencje zawodowe – między innymi dla nauczycieli, którzy chcą zyskać uprawnienia do nauczania drugiego przedmiotu (wiedzy o społeczeństwie), dziennikarzy czy też pracowników administracji. Warunkiem podjęcia studiów podyplomowych jest posiadanie wyższego wykształcenia, słuchaczami mogą zatem zostać jedynie osoby legitymujące się dyplomem ukończenia studiów licencjackich lub magisterskich.

Program studiów

Słuchacze studiów podyplomowych na kierunku politologia/wiedza o społeczeństwie uczestniczyć będą w ćwiczeniach, wykładach i konserwatoriach między innymi z takich przedmiotów:- wstęp do nauki o państwie i polityce;- współczesne systemy polityczne;- partie i systemy partyjne;- system prawa RP;- Polska w strukturach europejskich;- międzynarodowe stosunki polityczne;- współczesna myśl polityczna;- prawa człowieka i ich ochrona;- społeczeństwo obywatelskie w dobie globalizacji;- samorząd terytorialny i polityka lokalna;- integracja europejska;- zarys historii politycznej Polski po 1945 r.;- dydaktyka wiedzy o społeczeństwie;- kultura polityczna.

Organizacja, rekrutacja

Studia trwają zazwyczaj trzy semestry. Weekendowe zjazdy odbywają się dwa razy w miesiącu. Koszt jednego semestru nauki wynosi z reguły od 1300 złotych. Możliwość rozłożenia czesnego na raty należy konsultować indywidualnie. Nabór na studia odbywa się zwykle w kolejności zgłoszeń. Kandydat powinien w wyznaczonym terminie złożyć kompletną aplikację, na którą składa się: - oryginał lub odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych;- podanie o przyjęcie na studia;- kserokopia dowodu osobistego;- dwie fotografie legitymacyjne;- kwestionariusz osobowy;- dowód wpłaty czesnego.Red. Barbara Stachnik

Data publikacji: 25.11.2019