Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Podologia

Podologia



Co kryje się pod tą enigmatyczną nazwą? Nowoczesna dziedzina medycyny i kosmetologii, szerzej nieznana jeszcze w Polsce. Jako że podologia powoli staje się coraz bardziej popularna zarówno wśród specjalistów, jak i wśród potencjalnych pacjentów, studia podyplomowe na tym kierunku stanowią interesującą drogę rozwoju zawodowego.

Podologia, inaczej zwana podiatrią, to jedna z najmłodszych dziedzin pokrewnych medycynie, która zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem, rehabilitacją i leczeniem rozmaitych chorób narządu ruchu oraz szeroko rozumianą pielęgnacją nóg, a w szczególności stóp (zarówno chorych, jak i zdrowych). Jej powstanie i rozwój wiążą się między innymi z procesami społecznymi (takimi jak starzenie się społeczeństwa), chorobami cywilizacyjnymi czy zwiększającą się świadomością pacjentów na temat zmian deformacyjnych czy patologicznych stóp, związanych na przykład z przewlekłymi chorobami czy niezdrowym stylem życia. Powodem rzeczonych zmian może być tak długoletnie obciążenie kończyn dolnych, jak i nieodpowiednio dobrane obuwie. Skutek z reguły bywa nieprzyjemny i bolesny – halluksy, wrastające paznokcie, pękające pięty.

Podolog – niszowa profesja

Warto zaznaczyć, że kompetencje podologa wykraczają znacznie poza listę zabiegów wykonywanych przez pedicurzystę czy kosmetologa, a specjalizacja w tym zakresie stanowi odpowiedź na zapotrzebowanie na usługi podologiczne. Studia podyplomowe z zakresu podologii dają równocześnie szansę na podniesienie kwalifikacji pracowniczych i gwarantują zdobycie nowych perspektyw zawodowych. W Polsce zawód podologa nie jest jeszcze powszechnie znany, jednak w krajach zachodnich, Niemczech czy Francji, ma status profesji medycznej i jest uregulowany prawnie. Za kilka lat także i w naszym kraju popyt na podologów znacząco wzrośnie, warto więc już dzisiaj zdobyć niszowe wykształcenie.

Dla kogo te studia?

Studia z zakresu podologii przeznaczone są dla absolwentów studiów wyższych (posiadających dyplom licencjata lub magistra), którzy pracują jako kosmetolodzy, pedicurzyści, fizjoterapeuci lub są zatrudnieni w gabinetach odnowy biologicznej, w sanatoriach, w gabinetach masażu oraz terapii manualnej, w placówkach służby zdrowia, w gabinetach rehabilitacyjnych i tym podobnych miejscach. Świadectwo ukończenia takich studiów podyplomowych umożliwia rozwój zawodowy (związany ze zdobyciem nowych umiejętności) oraz podnosi kwalifikacje z zakresu nowoczesnej, specjalistycznej kosmetologii. Należy dodać, że studia te kształcą specjalistów w zakresie podologii ogólnej, kosmetologicznej oraz klinicznej (chyba że program studiów zawężony jest do specjalizacji kosmetologicznej lub klinicznej).

Organizacja studiów, opłaty

Studia podyplomowe na kierunku podologia trwają dwa semestry. Zajęcia odbywają się dwa razy w miesiącu, z reguły w weekendy (piątek i sobota/sobota i niedziela). Jeżeli chodzi o opłaty za studia, to jednomiesięczne czesne wynosi z reguły od 590-720 złotych. Niektóre uczelnie wymagają płatności za cały semestr z góry, inne rozkładają czesne na raty. Szczegóły dotyczące płatności można uzyskać w odpowiednim sekretariacie studiów podyplomowych na wybranej przez kandydata uczelni.

Program studiów – czego się nauczę?

Program studiów podyplomowych na kierunku podologia obejmuje wykłady oraz ćwiczenia z następujących przedmiotów: anatomia i fizjologia kończyn dolnych człowieka; biomechanika i ortopedia, ortopedia i traumatologia; mikrobiologia i immunologia; dermatologia i alergologia; diabetologia; dietetyka; kosmetyka pielęgnacyjno-lecznicza; chirurgia kończyn dolnych; masaż; fizjoterapia; zaopatrzenie ortopedyczne; podstawy farmakologii; gerontologia; technologia obuwia; promocja zdrowia; praktyki kliniczne oraz laboratoryjne.

Rekrutacja

Nabór na studia przeprowadzany jest według kolejności zgłoszeń, co znaczy, że warunkiem powodzenia jest terminowe złożenie kompletu dokumentów aplikacyjnych. W skład aplikacji wchodzi oczywiście podanie o przyjęcie na studia, dyplom ukończenia studiów wyższych (oryginał lub odpis), potwierdzenie lub deklaracja wpłaty czesnego, kserokopia dowodu osobistego, kwestionariusz osobowy kandydata oraz fotografie w formacie legitymacyjnym. Więcej informacji kandydaci znajdą na stornach internetowych wybranej szkoły wyższej.Red. B. Stachnik

Data publikacji: 16.12.2019