Uczelnie, studia I i II stopnia - Organizacje studenckie – aktywność przyjemna i pożyteczna

Uczelnie, studia I i II stopnia - Organizacje studenckie – aktywność przyjemna i pożyteczna

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

X

Kierunki studiów Studia I i II stopnia - artykuły

Organizacje studenckie – aktywność przyjemna i pożyteczna

Organizacje studenckie – aktywność przyjemna i pożyteczna

Fot. www.freedigitalphotos.net

Działalność w organizacji studenckiej może okazać się niezapomnianą przygodą i równocześnie lekcją wielu kompetencji, które doceni przyszły pracodawca. Możliwości jest wiele – którą Ty wybierzesz?

Działalność w organizacjach studenckich to nie tylko szansa na rozwój osobisty (uczy pracy grupowej – nierzadko pod presją czasu – i odpowiedzialności za powierzone zadania) i zdobycie doświadczenia na co najmniej kilku polach działalności (między innymi planowanie budżetu i jego realizacja; przeprowadzanie projektów; przygotowanie dokumentacji i wniosków; organizacja wspólnych wyjazdów, konferencji, imprez integracyjnych). Organizacje studenckie gwarantują również możliwość nawiązywania kontaktów (zarówno towarzyskich, jak i zawodowych).

Studia to odpowiedni okres, aby w pełni wykorzystać wolny czas (po studiach, niestety, najpewniej go ubędzie) i zdobyć kompetencje, które z pewnością doceni przyszły pracodawca. Organizacji studenckich działa w Polsce na tyle dużo, że każdy student z pewnością znajdzie wśród nich przynajmniej jedną, która zainteresuje go swoją ofertą.

Organizacje uczelnianeGdzie możesz działać? Wiele możliwości oferuje sama uczelnia – samorząd studencki, koła naukowe i koła zainteresowań to najbardziej popularne wewnątrzuczelniane organizacje. O ile koła naukowe – w ramach których działają interesujące sekcje, skupione na zgłębianiu danej dziedziny lub zagadnienia – czy koła zainteresowań rozwijają głównie naukowo, rekreacyjnie i towarzysko, o tyle samorząd studencki, z uwagi na swoje rozbudowane funkcje, uczy funkcjonowania w rozrośniętym organizmie.

Organizacje międzyuczelnianeGodne uwagi są także organizacje międzyuczelniane. Jedną z nich jest Studenckie Forum Business Centre Club – organizacja, której misją jest kształtowanie przedsiębiorczych postaw wśród młodych Polaków. Szczególnie ważne jest to, że Studenckie Forum działa przy największej organizacji polskich prywatnych przedsiębiorców - Business Centre Clubie. Dzięki temu studenci mogą uczyć się praktyk biznesowych od najlepszych. Studenckie Forum Business Centre Club działa we wszystkich województwach, w 21 miastach Polski, zrzeszając około 450 przedsiębiorczych studentów.

Jedną z najstarszych i najprężniej działających organizacji studenckich w kraju jest NSZ, czyli Niezależne Stowarzyszenie Studentów. Aktualnie NSZ zajmuje się trzema obszarami działalności – sportem i turystyką, kulturą oraz rozwojem osobistym członków (poprzesz szkolenia i kursy). Równie znaną organizacją studencką jest Zrzeszenie Studentów Polskich, które również działa na kilku płaszczyznach – między innymi reprezentuje środowisko akademickie; udziela porad prawnych studetom i broni ich praw; prowadzi studenckie kluby i organizuje kulturalne, turystyczne i sportowe imprezy.

Organizacje międzynarodoweMnóstwo do zaoferowania mają także studenckie organizacje międzynarodowe. Jedną z nich jest AIESEC (fr. Association Internationale des Étudiants en Sciences Économiques et Commerciales) zrzeszający 60 tysięcy członków ze 113 krajów, w tym z Polski. Działalność AIESEC-u skupia się na tym, aby zagwarantować członkom organizacji rozwój pięciu kompetencji: odpowiedzialności społecznej, przedsiębiorczości, umiejętności pracy w międzynarodowym środowisku, inteligencji emocjonalnej oraz aktywnego uczenia się. Jedną z atrakcyjnych propozycji AIESEC-u jest program zagranicznych praktyk i wolontariatów.

Kolejnę organizacją międzynarodową jest AEGEE – organizacja, której celem jest, poprzez rozwój współpracy między studentami różnych krajów, promowanie zjednoczonej Europy. AEGEE organizuje konferencje naukowe, wymiany studenckie, kursy językowe i szkolenia, mające na celu budowanie otwartego i tolerancyjnego społeczeństwa. Z kolei ELSA (ang. European Law Students" Association) – Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa – to największa na świecie organizacja zrzeszająca zarówno studentów, jak i świeżo upieczonych absolwentów prawa. ELSA działa w 42 krajach, zrzesza 25 tysięcy członków.

BEST (ang. Board of European Students of Technology jest z kolei organizacją przeznaczoną dla studentów uczelni technicznych. Działa w 30 krajach europejskich, a głównym celem tej działalności jest rozwój kadry inżynierskiej. W Polsce BEST znaleźć można na pięciu uczelniach (Politechnika Gdańska, Politechnika Śląska, Politechnika Łódzka, Politechnika Warszawska, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie).

Bez względu na to, którą z organizacji studenckich wybierzesz, możesz mieć pewność, że taka forma aktywności nie pójdzie na marne. Wpis dotyczący działalności w organizacji studenckiej wzbogaci CV i przekona pracodawcę, że podczas studiów gromadziłeś doświadczenia, a zdobyte kompetencje na pewno przydadzą się w życiu zawodowym.


Red. Barbara Stachnik
Data publikacji: 25.03.2013

Studia kierunki

Uczelnie w Poznaniu z kierunkiem malarstwo

Uczelnie w Poznaniu z kierunkiem malarstwo

Marzysz o studiach artystycznych z zakresu malarstwa? Dowiedz się już teraz, które uczelnie w Poznaniu posiadają w swojej ofercie taki kierunek studiów i sprawdź, jak wygląda rekrutacja!

więcej

Uczelnie z kierunkiem dowodzenie we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dowodzenie we Wrocławiu

Planujesz studia wojskowe na elitarnym kierunku dowodzenie? Czy wiesz, które uczelnie we Wrocławiu oferują taką ścieżkę edukacji? Mamy dla Ciebie tę informację!

więcej

Uczelnie z edytorstwem w Lublinie

Uczelnie z edytorstwem w Lublinie

Jeśli myślisz o studiach edytorskich, już dzisiaj sprawdź, które uczelnie w Lublinie mają ten kierunek w swojej ofercie i jak przebiega rekrutacja! Te i inne informacje przygotowała dla Ciebie nasza redakcja!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

 

 

 

Z życia studenta - Inne artykuły

Praca dla studentów

Praca dla studentów

Okres studiów służy przede wszystkim zdobywaniu wykształcenia i rozwijaniu naukowych zainteresowań. Nierzadko staje się także okazją do szukania pracy i, co za tym idzie, zdobywania pierwszych zawodowych doświadczeń.

Programy wymiany studenckiej – studia za granicą

Programy wymiany studenckiej – studia za granicą

Programy wymiany studenckiej umożliwiają studentom zakosztowanie w innej kulturze akademickiej. Dzięki nim młodzi Polacy mają szansę spędzić część swoich studiów poza granicami kraju. Chcesz być jednym z nich?

Sportowe organizacje studenckie

Sportowe organizacje studenckie

„W zdrowym ciele zdrowy duch” – głosi znane hasło. Aktywność sportowa bez wątpienia sprzyja wysiłkowi intelektualnemu i pomaga zachować pożądaną równowagę. Jesteś zainteresowany/-a trenowaniem ulubionej dyscypliny sportu ...

Kredyt studencki w pigułce

Kredyt studencki w pigułce

Czy każdy student może wziąć kredyt studencki? Ile wynosi oprocentowanie? Jak przebiegają formalności? I kiedy rozpoczyna się spłata zadłużenia? – Krótkie kompendium wiedzy na temat kredytu studenckiego.

Stypendium – czy możesz na nie liczyć?

Stypendium – czy możesz na nie liczyć?

Stypendia przyznawane są z kilku powodów, służyć mogą rozmaitym celom. W zależności od programu pozyskuje się je na różne sposoby, inaczej kształtują się przeznaczane na wsparcie studentów kwoty. A czy Tobie przysługuje st ...

Akademik, stancja, mieszkanie studenckie – gdzie spędzić studenckie lata?

Akademik, stancja, mieszkanie studenckie – gdzie spędzić studenckie lata?

Dylemat dotyczący wyboru studenckich czterech kątów dotyczy każdego, kto rozpoczyna wyższą edukację i kto, w związku z tym, wyprowadza się z domu. Akademik, stancja, a może pokój w mieszkaniu studenckim? Na co się zdecyd ...

Zniżki studenckie w kraju i za granicą – grunt to legitymacja!

Zniżki studenckie w kraju i za granicą – grunt to legitymacja!

Jednym ze studenckich przywilejów jest możliwość korzystania z rozbudowanego systemu zniżkowego. Transport publiczny, kultura, rozrywka, zagraniczne wojaże – ze studencką legitymacją wszystko można taniej!

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Iberystyka

Iberystyka

Przyszli studenci wybierają ten kierunek z wielu powodów. Jednych urzeka gorący temperament mieszkańców Półwyspu, inni pragną poznać kulturę ojczyzny Pablo Picasso, Pedro Almodovara, Penelope Cruz czy Fernando Torresa, jeszcze inni uwielbiają zajadać się paellą i wygrzewać na plażach ...

więcej

Analityka gospodarcza

Analityka gospodarcza

Analityka gospodarcza to kierunek stworzony w odpowiedzi na realne potrzeby rynku ...

więcej

Biofizyka

Biofizyka

Szukasz kierunku studiów z pogranicza fizyki i biologii, który „jest skazany” na ...

więcej

Psychologia w biznesie

Psychologia w biznesie

„Psychologia w biznesie” to interdyscyplinarny kierunek studiów, którego punktem ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Design Managment - zarządznie designem

Design Managment - zarządznie designem

Marketing, zarządzanie to dziś jedne z najbardziej obleganych kierunków. Strategia każdej firmy opiera się na tych dwóch dziedzinach. Stworzenie odpowiedniego produktu, wykreowanie go i sprzedaż to nie lada sztuka. Oto studia, które pokazują, jak to zrobić najlepiej.

więcej

Administracja samorządowa

Administracja samorządowa

Kariera w polityce to marzenie wielu młodych, zaangażowanych społecznie ludzi. ...

więcej

Grafika  komputerowa

Grafika komputerowa

Już od jakiegoś czasu mówi się, że światem rządzi reklama i internet. Dopóki będzie ...

więcej

Aranżacja wnętrz

Aranżacja wnętrz

Kierunek równie przyjemny co wymagający. Uczy praktycznych umiejętności i uzupełnia ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, jako pierwsza w regionie, niepubliczna wyższa uczelnia prowadzi nabór na studia na kierunkach techniczno-artystycznych. Interesująca oferta edukacyjna na rok akademicki 2015/2016 skłania do szczegółowego zapoznania się z informacjami na temat studiów.

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Jak wybrać właściwą drogę rozwoju zawodowego

Jak wybrać właściwą drogę rozwoju zawodowego

Nawet najbardziej skrupulatne plany kariery zawodowej mogą zostać z ...

więcej

Studia we Francji

Studia we Francji

Studia we Francji wiążą się z mnóstwem... atrakcji! Nie bez powododu prze ...

więcej

Język niemiecki – Goethe-Zertifikat C1

Język niemiecki – Goethe-Zertifikat C1

Sprichst du Deutsch? Jeśli tak, to zadbaj o to, aby znajomość języka odp ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy