Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Organizacje studenckie – aktywność przyjemna i pożyteczna

Organizacje studenckie – aktywność przyjemna i pożyteczna



Działalność w organizacji studenckiej może okazać się niezapomnianą przygodą i równocześnie lekcją wielu kompetencji, które doceni przyszły pracodawca. Możliwości jest wiele – którą Ty wybierzesz?

Działalność w organizacjach studenckich to nie tylko szansa na rozwój osobisty (uczy pracy grupowej – nierzadko pod presją czasu – i odpowiedzialności za powierzone zadania) i zdobycie doświadczenia na co najmniej kilku polach działalności (między innymi planowanie budżetu i jego realizacja; przeprowadzanie projektów; przygotowanie dokumentacji i wniosków; organizacja wspólnych wyjazdów, konferencji, imprez integracyjnych). Organizacje studenckie gwarantują również możliwość nawiązywania kontaktów (zarówno towarzyskich, jak i zawodowych).Studia to odpowiedni okres, aby w pełni wykorzystać wolny czas (po studiach, niestety, najpewniej go ubędzie) i zdobyć kompetencje, które z pewnością doceni przyszły pracodawca. Organizacji studenckich działa w Polsce na tyle dużo, że każdy student z pewnością znajdzie wśród nich przynajmniej jedną, która zainteresuje go swoją ofertą.

Organizacje uczelniane

Gdzie możesz działać? Wiele możliwości oferuje sama uczelnia – samorząd studencki, koła naukowe i koła zainteresowań to najbardziej popularne wewnątrzuczelniane organizacje. O ile koła naukowe – w ramach których działają interesujące sekcje, skupione na zgłębianiu danej dziedziny lub zagadnienia – czy koła zainteresowań rozwijają głównie naukowo, rekreacyjnie i towarzysko, o tyle samorząd studencki, z uwagi na swoje rozbudowane funkcje, uczy funkcjonowania w rozrośniętym organizmie.

Organizacje międzyuczelniane

Godne uwagi są także organizacje międzyuczelniane. Jedną z nich jest Studenckie Forum Business Centre Club – organizacja, której misją jest kształtowanie przedsiębiorczych postaw wśród młodych Polaków. Szczególnie ważne jest to, że Studenckie Forum działa przy największej organizacji polskich prywatnych przedsiębiorców - Business Centre Clubie. Dzięki temu studenci mogą uczyć się praktyk biznesowych od najlepszych. Studenckie Forum Business Centre Club działa we wszystkich województwach, w 21 miastach Polski, zrzeszając około 450 przedsiębiorczych studentów.Jedną z najstarszych i najprężniej działających organizacji studenckich w kraju jest NSZ, czyli Niezależne Stowarzyszenie Studentów. Aktualnie NSZ zajmuje się trzema obszarami działalności – sportem i turystyką, kulturą oraz rozwojem osobistym członków (poprzesz szkolenia i kursy). Równie znaną organizacją studencką jest Zrzeszenie Studentów Polskich, które również działa na kilku płaszczyznach – między innymi reprezentuje środowisko akademickie; udziela porad prawnych studetom i broni ich praw; prowadzi studenckie kluby i organizuje kulturalne, turystyczne i sportowe imprezy.

Organizacje międzynarodowe

Mnóstwo do zaoferowania mają także studenckie organizacje międzynarodowe. Jedną z nich jest AIESEC (fr. Association Internationale des Étudiants en Sciences Économiques et Commerciales) zrzeszający 60 tysięcy członków ze 113 krajów, w tym z Polski. Działalność AIESEC-u skupia się na tym, aby zagwarantować członkom organizacji rozwój pięciu kompetencji: odpowiedzialności społecznej, przedsiębiorczości, umiejętności pracy w międzynarodowym środowisku, inteligencji emocjonalnej oraz aktywnego uczenia się. Jedną z atrakcyjnych propozycji AIESEC-u jest program zagranicznych praktyk i wolontariatów.Kolejnę organizacją międzynarodową jest AEGEE – organizacja, której celem jest, poprzez rozwój współpracy między studentami różnych krajów, promowanie zjednoczonej Europy. AEGEE organizuje konferencje naukowe, wymiany studenckie, kursy językowe i szkolenia, mające na celu budowanie otwartego i tolerancyjnego społeczeństwa. Z kolei ELSA (ang. European Law Students" Association) – Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa – to największa na świecie organizacja zrzeszająca zarówno studentów, jak i świeżo upieczonych absolwentów prawa. ELSA działa w 42 krajach, zrzesza 25 tysięcy członków.BEST (ang. Board of European Students of Technology jest z kolei organizacją przeznaczoną dla studentów uczelni technicznych. Działa w 30 krajach europejskich, a głównym celem tej działalności jest rozwój kadry inżynierskiej. W Polsce BEST znaleźć można na pięciu uczelniach (Politechnika Gdańska, Politechnika Śląska, Politechnika Łódzka, Politechnika Warszawska, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie).Bez względu na to, którą z organizacji studenckich wybierzesz, możesz mieć pewność, że taka forma aktywności nie pójdzie na marne. Wpis dotyczący działalności w organizacji studenckiej wzbogaci CV i przekona pracodawcę, że podczas studiów gromadziłeś doświadczenia, a zdobyte kompetencje na pewno przydadzą się w życiu zawodowym.Red. Barbara Stachnik

Data publikacji: 25.03.2013