Uczelnie, studia I i II stopnia - Organizacje studenckie – aktywność przyjemna i pożyteczna

Uczelnie, studia I i II stopnia - Organizacje studenckie – aktywność przyjemna i pożyteczna

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

X

Kierunki studiów Studia I i II stopnia - artykuły

Organizacje studenckie – aktywność przyjemna i pożyteczna

Organizacje studenckie – aktywność przyjemna i pożyteczna

Fot. www.freedigitalphotos.net

Działalność w organizacji studenckiej może okazać się niezapomnianą przygodą i równocześnie lekcją wielu kompetencji, które doceni przyszły pracodawca. Możliwości jest wiele – którą Ty wybierzesz?

Działalność w organizacjach studenckich to nie tylko szansa na rozwój osobisty (uczy pracy grupowej – nierzadko pod presją czasu – i odpowiedzialności za powierzone zadania) i zdobycie doświadczenia na co najmniej kilku polach działalności (między innymi planowanie budżetu i jego realizacja; przeprowadzanie projektów; przygotowanie dokumentacji i wniosków; organizacja wspólnych wyjazdów, konferencji, imprez integracyjnych). Organizacje studenckie gwarantują również możliwość nawiązywania kontaktów (zarówno towarzyskich, jak i zawodowych).

Studia to odpowiedni okres, aby w pełni wykorzystać wolny czas (po studiach, niestety, najpewniej go ubędzie) i zdobyć kompetencje, które z pewnością doceni przyszły pracodawca. Organizacji studenckich działa w Polsce na tyle dużo, że każdy student z pewnością znajdzie wśród nich przynajmniej jedną, która zainteresuje go swoją ofertą.

Organizacje uczelnianeGdzie możesz działać? Wiele możliwości oferuje sama uczelnia – samorząd studencki, koła naukowe i koła zainteresowań to najbardziej popularne wewnątrzuczelniane organizacje. O ile koła naukowe – w ramach których działają interesujące sekcje, skupione na zgłębianiu danej dziedziny lub zagadnienia – czy koła zainteresowań rozwijają głównie naukowo, rekreacyjnie i towarzysko, o tyle samorząd studencki, z uwagi na swoje rozbudowane funkcje, uczy funkcjonowania w rozrośniętym organizmie.

Organizacje międzyuczelnianeGodne uwagi są także organizacje międzyuczelniane. Jedną z nich jest Studenckie Forum Business Centre Club – organizacja, której misją jest kształtowanie przedsiębiorczych postaw wśród młodych Polaków. Szczególnie ważne jest to, że Studenckie Forum działa przy największej organizacji polskich prywatnych przedsiębiorców - Business Centre Clubie. Dzięki temu studenci mogą uczyć się praktyk biznesowych od najlepszych. Studenckie Forum Business Centre Club działa we wszystkich województwach, w 21 miastach Polski, zrzeszając około 450 przedsiębiorczych studentów.

Jedną z najstarszych i najprężniej działających organizacji studenckich w kraju jest NSZ, czyli Niezależne Stowarzyszenie Studentów. Aktualnie NSZ zajmuje się trzema obszarami działalności – sportem i turystyką, kulturą oraz rozwojem osobistym członków (poprzesz szkolenia i kursy). Równie znaną organizacją studencką jest Zrzeszenie Studentów Polskich, które również działa na kilku płaszczyznach – między innymi reprezentuje środowisko akademickie; udziela porad prawnych studetom i broni ich praw; prowadzi studenckie kluby i organizuje kulturalne, turystyczne i sportowe imprezy.

Organizacje międzynarodoweMnóstwo do zaoferowania mają także studenckie organizacje międzynarodowe. Jedną z nich jest AIESEC (fr. Association Internationale des Étudiants en Sciences Économiques et Commerciales) zrzeszający 60 tysięcy członków ze 113 krajów, w tym z Polski. Działalność AIESEC-u skupia się na tym, aby zagwarantować członkom organizacji rozwój pięciu kompetencji: odpowiedzialności społecznej, przedsiębiorczości, umiejętności pracy w międzynarodowym środowisku, inteligencji emocjonalnej oraz aktywnego uczenia się. Jedną z atrakcyjnych propozycji AIESEC-u jest program zagranicznych praktyk i wolontariatów.

Kolejnę organizacją międzynarodową jest AEGEE – organizacja, której celem jest, poprzez rozwój współpracy między studentami różnych krajów, promowanie zjednoczonej Europy. AEGEE organizuje konferencje naukowe, wymiany studenckie, kursy językowe i szkolenia, mające na celu budowanie otwartego i tolerancyjnego społeczeństwa. Z kolei ELSA (ang. European Law Students" Association) – Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa – to największa na świecie organizacja zrzeszająca zarówno studentów, jak i świeżo upieczonych absolwentów prawa. ELSA działa w 42 krajach, zrzesza 25 tysięcy członków.

BEST (ang. Board of European Students of Technology jest z kolei organizacją przeznaczoną dla studentów uczelni technicznych. Działa w 30 krajach europejskich, a głównym celem tej działalności jest rozwój kadry inżynierskiej. W Polsce BEST znaleźć można na pięciu uczelniach (Politechnika Gdańska, Politechnika Śląska, Politechnika Łódzka, Politechnika Warszawska, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie).

Bez względu na to, którą z organizacji studenckich wybierzesz, możesz mieć pewność, że taka forma aktywności nie pójdzie na marne. Wpis dotyczący działalności w organizacji studenckiej wzbogaci CV i przekona pracodawcę, że podczas studiów gromadziłeś doświadczenia, a zdobyte kompetencje na pewno przydadzą się w życiu zawodowym.


Red. Barbara Stachnik
Data publikacji: 25.03.2013

Studia kierunki

Uczelnie z nawigacją w Szczecinie

Uczelnie z nawigacją w Szczecinie

Rozważasz studia na kierunku nawigacja? Sprawdź, które uczelnie w Szczecinie oferują taki kierunek kandydatom i dowiedz się, jak przebiega rekrutacja! Takie i inne informacje znajdziesz w naszym artykule!

więcej

Uczelnie z teologią w Poznaniu

Uczelnie z teologią w Poznaniu

Jeśli rozważasz studia teologiczne, sprawdź koniecznie, które uczelnie w Poznaniu prowadzą taki kierunek. Przygotowaliśmy dla Ciebie tę informację, ale nie tylko - także zasady rekrutacji na studia teologiczne!

więcej

Uczelnie z astronomią w Toruniu

Uczelnie z astronomią w Toruniu

Jeśli wybierasz się na studia astronomiczne, wybierz miasto Kopernika! Już dziś sprawdź, które uczelnie w Toruniu prowadzą taki kierunek i w jaki sposób pomyślnie przejść rekrutację!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

 

 

 

Z życia studenta - Inne artykuły

Praca dla studentów

Praca dla studentów

Okres studiów służy przede wszystkim zdobywaniu wykształcenia i rozwijaniu naukowych zainteresowań. Nierzadko staje się także okazją do szukania pracy i, co za tym idzie, zdobywania pierwszych zawodowych doświadczeń.

Programy wymiany studenckiej – studia za granicą

Programy wymiany studenckiej – studia za granicą

Programy wymiany studenckiej umożliwiają studentom zakosztowanie w innej kulturze akademickiej. Dzięki nim młodzi Polacy mają szansę spędzić część swoich studiów poza granicami kraju. Chcesz być jednym z nich?

Sportowe organizacje studenckie

Sportowe organizacje studenckie

„W zdrowym ciele zdrowy duch” – głosi znane hasło. Aktywność sportowa bez wątpienia sprzyja wysiłkowi intelektualnemu i pomaga zachować pożądaną równowagę. Jesteś zainteresowany/-a trenowaniem ulubionej dyscypliny sportu ...

Kredyt studencki w pigułce

Kredyt studencki w pigułce

Czy każdy student może wziąć kredyt studencki? Ile wynosi oprocentowanie? Jak przebiegają formalności? I kiedy rozpoczyna się spłata zadłużenia? – Krótkie kompendium wiedzy na temat kredytu studenckiego.

Stypendium – czy możesz na nie liczyć?

Stypendium – czy możesz na nie liczyć?

Stypendia przyznawane są z kilku powodów, służyć mogą rozmaitym celom. W zależności od programu pozyskuje się je na różne sposoby, inaczej kształtują się przeznaczane na wsparcie studentów kwoty. A czy Tobie przysługuje st ...

Akademik, stancja, mieszkanie studenckie – gdzie spędzić studenckie lata?

Akademik, stancja, mieszkanie studenckie – gdzie spędzić studenckie lata?

Dylemat dotyczący wyboru studenckich czterech kątów dotyczy każdego, kto rozpoczyna wyższą edukację i kto, w związku z tym, wyprowadza się z domu. Akademik, stancja, a może pokój w mieszkaniu studenckim? Na co się zdecyd ...

Zniżki studenckie w kraju i za granicą – grunt to legitymacja!

Zniżki studenckie w kraju i za granicą – grunt to legitymacja!

Jednym ze studenckich przywilejów jest możliwość korzystania z rozbudowanego systemu zniżkowego. Transport publiczny, kultura, rozrywka, zagraniczne wojaże – ze studencką legitymacją wszystko można taniej!

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Zdrowie publiczne

Zdrowie publiczne

Bliska jest Ci maksyma: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”? Wiesz, jak istotny jest zdrowy styl życia? W trakcie studiów chciałbyś łączyć wiedzę medyczną z wiedzą z zakresu nauk społecznych i ekonomicznych? Oto kierunek dla Ciebie!

więcej

Teologia

Teologia

Rozważasz podjęcie studiów na „teologii”? Dowiedz się jak przebiega nauka na tym ...

więcej

Inżynieria środowiska

Inżynieria środowiska

Inżynieria środowiska to kierunek interdyscyplinarny – na pograniczu nauk technicznych ...

więcej

Handel zagraniczny

Handel zagraniczny

Marzysz o tym, by pracować w handlu zagranicznym? – Chcesz pewnie podjąć studia, ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Rachunkowość i finanse przedsiębiorstwa

Rachunkowość i finanse przedsiębiorstwa

Chcesz podnieść swoje zawodowe kompetencje? Zdobyć aktualną wiedzę z zakresu rachunkowości i finansów przedsiębiorstw, która pozwoli Ci podjąć interesującą, dobrze płatną pracę? A może zamierzasz ubiegać się o certyfikat księgowego? Te studia są dla Ciebie!

więcej

Menedżer jakości

Menedżer jakości

Swoją przyszłość zawodową wiążesz z zarządzaniem jakością? Obecne stanowisko pracy ...

więcej

Dyplomacja i stosunki międzynarodowe

Dyplomacja i stosunki międzynarodowe

Studia podyplomowe z zakresu dyplomacji i stosunków międzynarodowych to ciekawa ...

więcej

Organizacja pomocy społecznej i pracy socjalnej

Organizacja pomocy społecznej i pracy socjalnej

Studia podyplomowe na kierunku „organizacja pomocy społecznej i pracy socjalnej” ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z bogatą ofertą edukacyjną 2015/2016
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, jako pierwsza w regionie, niepubliczna wyższa uczelnia prowadzi nabór na studia na kierunkach techniczno-artystycznych. Interesująca oferta edukacyjna na rok akademicki 2015/2016 skłania do szczegółowego zapoznania się z informacjami na temat studiów.

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Jak zrobić dobre wrażenie w czasie rozmowy telefonicznej z rekruterem?

Jak zrobić dobre wrażenie w czasie rozmowy telefonicznej z rekruterem?

Oczekując na rozmowę rekrutacyjną i znając dokładny termin jej prze ...

więcej

Studia w Hiszpanii

Studia w Hiszpanii

Studiując w Hiszpanii, poznajesz nie tylko bogatą kulturę tego kr ...

więcej

Język portugalski - DAPLE

Język portugalski - DAPLE

DALPE (Diploma Avançado de Português Língua Estrangeira)to certyfikat, kt ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy