Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Negocjacje i mediacje

Negocjacje i mediacje



Studia podyplomowe z zakresu negocjacji i mediacji to doskonała możliwość rozwinięcia kompetencji interpersonalnych, które przydają się szczególnie tym osobom, których praca wymaga umiejętności łagodzenia sporów i rozwiązywania konfliktów. Dowiedz się więcej o programie studiów!

Konflikt (chociażby interesów) towarzyszy nam na co dzień i w wielu sytuacjach, nawet tych najbardziej zwyczajnych, przydaje nam się umiejętność jego rozwiązywania. Istnieją jednak profesje, w których skuteczność negocjacji i mediacji odgrywa znaczącą, o ile nie najważniejszą, rolę. Dlatego właśnie wiele osób, które wykonywany zawód niejako obliguje do prowadzenia negocjacji lub mediacji, decyduje się na podjęcie studiów podyplomowych związanych właśnie z tym aspektem komunikacji.Umiejętności negocjacyjne stanowią o powodzeniu w biznesie i wielu innych branżach, których podstawą jest porozumienie. Mediacja z kolei angażuje mediatora – osobę bezstronną, która stanowi wsparcie dla niemogących się porozumieć, opozycyjnych względem siebie dwóch stron. Skuteczna negocjacja lub mediacja nierzadko stanowi alternatywę dla rozwiązywania konfliktów na drodze sądowej.

Negocjacje i mediacje – dla kogo te studia?

Studia podyplomowe na kierunku negocjacje i mediacje przeznaczone są dla wszystkich, którzy pragną zdobyć kompetencje niezbędne do rozwiązywania konfliktów. W szczególności zaś skierowane są do osób, które pracują (lub planują podjąć pracę) na stanowiskach menadżerów, pedagogów lub psychologów, w administracji państwowej i samorządowej, w oświacie, opiece społecznej, resocjalizacji, sądownictwie, a także w windykacji.Niektóre uczelnie oferują słuchaczom studia podyplomowe z zakresu negocjacji i mediacji, w ramach których realizowana jest dodatkowo specjalizacja – np. negocjacje w biznesie lub zarządzanie sytuacją kryzysową. Pierwsza z wymienionych specjalizacji z pewnością zainteresuje przedsiębiorców, którzy na co dzień negocjują warunki umów i kontraktów – szczególnie w handlu.Druga z kolei skierowana jest do pracowników służb więziennych, pracowników Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Biura Ochrony Rządu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, a także do pracowników służb przeciwdziałającym zagrożeniu atakiem terrorystycznym. Studia podyplomowe z negocjacji i mediacji wzmocnią pozycję zawodową, a w wielu przypadkach otworzą drzwi do awansu. Oprócz korzyści stricte zawodowych zapewnią także rozwój osobisty. Co ważne, poza dyplomem ukończenia studiów, absolwenci zdobędą możliwość wpisu na listę mediatorów sądowych.

Program studiów

Ważnym elementem studiów z zakresu negocjacji i mediacji jest praktyczna nauka tej trudnej sztuki, jaką jest międzyludzka komunikacja. Dlatego właśnie dużą wagę przykłada się do symulacji negocjacji lub mediacji, w których słuchacze biorą udział. Obecność na zajęciach poświęconych symulacjom jest nierzadko jednym z warunków ukończenia studiów.Oprócz zajęć praktycznych słuchacze zobligowani są do uczestnictwa w wykładach i konserwatoriach, które przybliżyć im mają podstawy teoretyczne związane z konfliktem i sposobami jego rozwiązywania. Zajęcia te dotyczyły będą zagadnień z obszaru między innymi:- psychologii społecznej;- negocjacji i mediacji w polskim prawie cywilnym i karnym;- technik prowadzenia negocjacji i mediacji;- komunikacji interpersonalnej;- roli, kompetencji i etyki mediatora; - teorii konfliktu;- zarządzania konfliktem;- metod perswazji i wywierania wpływu;- budowania relacji w negocjacjach;- technik radzenia sobie z manipulacją.

Organizacja studiów – rekrutacja, opłaty itp.

Słuchaczy studiów podyplomowych rekrutuje się zazwyczaj na podstawie kolejności zgłoszeń. Warunkiem podjęcia studiów jest posiadanie dyplomu studiów wyższych (I i II stopnia lub studiów jednolitych magisterskich).Studia trwają zazwyczaj dwa semestry, zajęcia prowadzone są w trybie niestacjonarnym (zjazdy w weekendy, najczęściej dwa razy w miesiącu). Opłata za jeden semestr studiów oscyluje zwykle około 2 tysięcy złotych. Podczas rekrutacji do odpowiedniego sekretariatu (osobiście lub pocztą) dostarczyć należy następujące dokumenty: - podanie;- odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych;- kserokopia obu stron dowodu osobistego;- dowód wniesienia opłaty lub deklaracja wnoszenia opłat (w przypadku ratalnego systemu wpłat);- dwie fotografie lefitymacyjne.Red. Barbara Stachnik

Data publikacji: 22.07.2019