Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Logistyka

Logistyka



Logistyka to nieodłączny element działalności wielu przedsiębiorstw. Jeżeli chcesz zdobyć nowe kwalifikacje związane z zarządzaniem logistycznym, rozważ podjęcie studiów podyplomowych z tego zakresu.

Nie ma wątpliwości, że świadectwo ukończenia studiów podyplomowych to ważny element zawodowego życiorysu każdej osoby ubiegającej się o pracę. Podyplomowa edukacja gwarantuje rozwój, zdobycie nowych kompetencji i umiejętności, a to z kolei – z oczywistych względów – podnosi atrakcyjność kandydata w oczach pracodawcy. Również osoby związane na dłużej z jednym miejscem pracy mają świadomość, że na zawodowej stagnacji straci nie tylko ich osobista kariera, ale i efektywność całej firmy. Zwłaszcza w branży logistycznej – logistyka, jako dziedzina, dynamicznie się bowiem rozwija, pełni również istotną rolę we współczesnym biznesie.

Cel studiów

Celem studiów podyplomowych na kierunku logistyka jest zatem przekazanie słuchaczom wiedzy na temat zarządzania logistycznego oraz, w głównej mierze, wykształcenie umiejętności praktycznego wykorzystania zdobytych w toku studiów informacji. Dla absolwenta takich studiów rozwiązanie problemu logistycznego nie będzie stanowiło trudności, będzie on także potrafił ocenić i zanalizować wpływ innych obszarów działalności firmy (w tym aspektów prawnych funkcjonowania danego przedsiębiorstwa) na działalność logistyczną. Co więcej, pozna metody i techniki wdrażania komputerowego wspomagania procesów logistycznych. W konsekwencji zdobędzie nowe kwalifikacje, które znajdą przełożenie na karierę zawodową.

Dla kogo?

Studia podyplomowe na kierunku logistyka adresowane są do wszystkich osób, które legitymują się dyplomem ukończenia studiów licencjackich, inżynierskich lub magisterskich i które pragną zdobyć lub poszerzyć wiedzę z zakresu logistyki. Przede wszystkim skierowane są jednak do kadry menedżerskiej i zarządzającej firm logistycznych, transportowych, spedycyjnych, kurierskich czy składowych, a także menedżerów czy członków zarządu firm produkcyjnych, usługowych czy handlowych, w których istotnym obszarem działalności jest zarządzanie łańcuchem dostaw. Studia takie cieszą się także zainteresowaniem wśród analityków, specjalistów oraz koordynatorów, których zawodowe obowiązki oscylują wokół zadań logistycznych.

Program studiów

Program studiów skonstruowany jest tak, aby sprostać wymaganiom rynku pracy. Co za tym idzie, dużą wagę przywiązuje się do przedmiotów, dzięki którym słuchacze nauczą się, jak w praktyczny sposób wykorzystywać nowoczesne narzędzia, aby rozwiązać konkretny problem logistyczny. Oczywiście nie zabraknie miejsca dla zajęć, które zapoznają słuchaczy z najnowszymi teoriami logistyki. Oto niektóre przedmioty, które pojawią się w programie studiów podyplomowych na kierunku logistyka:- podstawy logistyki;- zarządzanie łańcuchem dostaw;- zakupy i logistyka zaopatrzenia;- zarządzanie zapasami i zaopatrzeniem;- zarządzanie transportem;- zarządzanie magazynem;- logistyka produkcji;- logistyka w usługach;- komputerowe wspomaganie logistyki;- procedury celne;- systemy identyfikacji towarowej;- outsourcing i logistyka kontraktowa;- ergonomia i bezpieczeństwo pracy w logistyce.Aby ukończyć studia i otrzymać dyplom, należy spełnić kryteria merytoryczne, a więc uzyskać wszystkie wymagane zaliczenia oraz pozytywną ocenę z pracy dyplomowej i jej obrony.

Organizacja, opłaty

Studia podyplomowe z zakresu logistyki trwają dwa semestry. Można je podjąć między innymi w Szkole Głównej Handlowej i Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, na Politechnice Łódzkiej lub w Międzynarodowej Wyższej Szkole Logistyki i Transportu we Wrocławiu. Jak to z reguły bywa w przypadku studiów podyplomowych, zajęcia odbywają się podczas weekendowych zjazdów, zazwyczaj dwa razy w miesiącu. Jeśli idzie o opłaty, to koszt jednego semestru nauki wynosi zwykle od 2 tysiący złotych do 3,7 tysiąca złotych. O możliwość rozłożenia czesnego na raty należy pytać w odpowiednim sekretariacie studiów podyplomowych.

Rekrutacja

Rekrutacja na ten kierunek ma charakter otwarty, a o przyjęciu na studia decyduje kolejność zgłaszanych podań. Dlatego ważne jest, aby w wyznaczonym terminie złożyć komplet dokumentów, na który – oprócz podania o przyjęcie – składa się:- kwestionariusz osobowy;- CV;- oryginał lub odpis dyplomu ukończenia studiów I lub II stopnia;- dowód lub deklaracja wpłaty w określonym terminie;- zdjęcia legitymacyjne;- kserokopia dowodu osobistego.Red. B. Stachnik

Data publikacji: 30.12.2019