Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Kosmetologia

Kosmetologia



Osoby zajmujące się zawodowo kosmetologią mają świadomość, że nie mogą spocząć na laurach – branża ciągle się rozwija, oferując na każdym kroku kosmetologiczne nowinki. Jednym z etapów zawodowego rozwoju mogą być z pewnością studia podyplomowe na kierunku „kosmetologia”.

Dbałość o urodę staje się coraz bardziej powszechną praktyką – zadbany i zdrowy wygląd jest bez wątpienia istotny dla wielu kobiet oraz, coraz częściej, dla mężczyzn. Bez dwóch zdań mówić można o społecznym trendzie związanym z szeroko promowanym zdrowym stylem życia, w który wpisuje się między innymi dbanie o urodę, troska o zachowanie młodego wyglądu i zgrabnej sylwetki. W odpowiedzi na rynkowe zapotrzebowanie na wysokiej klasy specjalistów w tym zakresie, wiele polskich uczelni kształci kosmetologów – w ofertach zarówno państwowych, jak i prywatnych szkół wyższych znajdują się również studia podyplomowe na kierunku „kosmetologia”.

Organizacja studiów. Opłaty

Studia podyplomowe na kierunku „kosmetologia” trwają dwa lub trzy semestry i zorganizowane są w trybie niestacjonarnym. Oznacza to, że zajęcia odbywają się podczas weekendowych zjazdów, najczęściej dwa razy w miesiącu. Każda z uczelni z wyprzedzeniem prezentuje słuchaczom harmonogram zjazdów, aby mogli pogodzić studia z innymi obowiązkami.Koszt studiów różni się na poszczególnych uczelniach – może się wahać od 1,5 tysiąca złotych do 2,5 tysięcy złotych za jeden semestr nauki. Na wielu uczelniach studenci mogą skorzystać z możliwości spłaty czesnego w ratach – warunki ustala każda z uczelni z osobna. Niektóre ze szkół wyższych pobierają także opłaty rekrutacyjne lub tak zwane wpisowe.

Profile kształcenia

Niektóre uczelnie oferują kandydatom sprofilowane kierunki, takie jak:- kosmetologia stosowana;- kosmetologia w medycynie estetycznej;- kosmetologia – medycyna estetyczna dla lekarzy;- kosmetologia w nowoczesnej dermatologii;- kosmetologia i body fitness;- kosmetologia pielęgnacyjnai tym podobne.Wybierając kierunek studiów podyplomowych, należy zawczasu prześledzić program i wybrać tę uczelnię, która pozwoli zrealizować nasz indywidualny cel oraz spełnić oczekiwania związane z edukacją podyplomową. Zróżnicowana oferta i dostępność kierunku „kosmetologia” (w rozmaitych wariantach – od kosmetologii podstawowej, aż do specjalistycznych studiów kosmetologicznych dla lekarzy) umożliwia wybór odpowiadający potrzebom i zainteresowaniom potencjalnych słuchaczy. Wspólnym celem jest bez wątpienia chęć doskonalenia zawodowego, zdobywania nowych kompetencji oraz potrzeba stałego rozwoju, koniecznego w branżach takich jak kosmetologia – dynamicznie się rozwijających.

Adresaci

Poszczególne warianty podyplomowych studiów kosmetologicznych różnią się oczywiście pod względem programu studiów, są również adresowane do różnych odbiorców – kierunek „kosmetologia – medycyna estetyczna dla lekarzy” już w swojej nazwie określa grupę docelową; również „kosmetologia w nowoczesnej dermatologii” adresowana jest do absolwentów kierunku medycznego lub kierunków paramedycznych. Wiele uczelni, tych prowadzących nabór na „zwykłą”, niemedyczną kosmetologię, prowadzi jednak nabór otwarty, a swoją ofertę adresuje do wszystkich, którzy chcą zdobywać nowe umiejętności i podnosić swoje kwalifikacje. Warunkiem podjęcia studiów podyplomowe jest oczywiście ukończenie studiów wyższych.

Program studiów

Z uwagi na dziedzinę studiów podyplomowych, większość przedmiotów wchodzących w skład programu realizowana będzie w formie zajęć praktycznych. Oto przykładowy program studiów dla kierunku „kosmetologia”:- surowce i półprodukty kosmetyczne;- produkty zapachowe;- dermatologia;- dietetyka;- immunologia i alergologia;- podstawy perfumerii i analizy sensorycznej;- podstawy fizjoterapii i masażu;- kosmetologia pielęgnacyjna;- pracownia makijażu;- estetyka;- marketing usług;- nowoczesna aparatura w kosmetologii. A tak prezentuje się program studiów na kierunku „kosmetologia lekarska z medycyną estetyczną”:- medyczna dokumentacja fotograficzna;- farmakologia;- endokrynologia;- kosmetologia lekarska;- medycyna estetyczna;- dietetyka;- biologia medyczna;- prawo medyczne.

Rekrutacja

Nabór na studia podyplomowe z kosmetologii prowadzony jest przez niektóre uczelnie nawet dwa razy do roku – w październiku i w lutym. Rekrutacja ma zazwyczaj charakter otwarty, wyjątkiem są studia podyplomowe kierowane tylko dla lekarzy. Czasami od kandydatów wymaga się technicznego wykształcenia kosmetycznego. O przyjęciu na studia decyduje kolejność zgłoszeń. Kandydaci powinni zatem złożyć przed upływem wyznaczonego terminu kompletną aplikację. W jej skład wchodzi oczywiście dyplom ukończenia studiów wyższych, podanie o przyjęcie na studia, kwestionariusz osobowy, zdjęcia do legitymacji oraz potwierdzenie wpłaty. Red. B. Stachnik

Data publikacji: 01.10.2018