Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Kadry i płace

Kadry i płace



Pracujesz w kadrach i chcesz podnieść swoje kompetencje oraz z większą sprawnością i profesjonalizmem administrować kadrami i płacami? A może chcesz się przekwalifikować i zdobyć nowe umiejętności? Sprawdź ofertę studiów podyplomowych!

Wszędzie tam, gdzie zatrudniani są pracownicy, zachodzi potrzeba zorganizowania działu kadr i płac. Oczywiście – w zależności od wielkości przedsiębiorstwa czy organizacji – działy te są mniej lub bardziej rozbudowane, niezmiennie jednak stoją na straży firmowego porządku. Wypłaty, urlopy, zwolnienia lekarskie – bez tych elementów trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie firmy. Biegłość w temacie kadr i płac nie tylko pozwala na poszukiwanie pracy na określonym stanowisku – z powodu braku tej biegłości cierpi kondycja przedsiębiorstwa i warunki pracy zatrudnionych w nim osób. Specjalista w tej dziedzinie to zatem pracownik na wagę złota.

Dla kogo te studia?

Ofertę studiów z zakresu kadr i płac stworzono z myślą o absolwentach studiów wyższych (posiadających dyplom licencjacki/inżynierski lub magisterski), którzy – pragnąc zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku pracy – zamierzają podnieść swoje kwalifikacje i zdobyć nową wiedzę znajdującą szerokie zastosowanie w praktyce. Słuchaczami studiów mogą zostać osoby, które nie miały wcześniej styczności z tematyką kadr i płac oraz te, których doświadczenie w tym obszarze jest niewielkie, a także profesjonaliści, dla których ważny jest stały rozwój zawodowy. Wiedzę wyniesioną ze studiów podyplomowych na kierunku kadry i płace z pewnością wykorzystają także przedsiębiorcy, którzy w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej zatrudniają pracowników.

Cel studiów podyplomowych na kierunku kadry i płace

Jaki jest cel studiów? Przede wszystkim dostarczenie słuchaczom rzetelnej i aktualnej wiedzy dotyczącej – mówiąc ogólnie – prawa pracy (tu: nawiązywanie/rozwiązywanie stosunku pracy), systemu wynagrodzeń, prowadzenia dokumentacji podatkowej, kadrowej oraz związanej z rozliczeniami ZUS-u, a także świadczeń pracowniczych (zwolnienia lekarskie, urlopy wypoczynkowe, premie, dofinansowania szkoleń, kursów czy studiów podyplomowych itp.) – administrowania nimi i ich rozliczania.

Program studiów – czego się nauczę?

Program studiów obejmuje zarówno wykłady, jak i warsztaty, symulacje oraz ćwiczenia, podczas których słuchacze zapoznają się z zagadnieniami omawianymi między innymi w ramach następujących przedmiotów:- organizacja struktury przedsiębiorstwa;- podstawy prawa pracy;- przepisy BHP w zakładzie pracy;- pracownicze i niepracownicze formy zatrudnienia;- zawieranie umów cywilno-prawnych, ich cechy oraz zasady rozliczania;- ZUS – obowiązki pracodawcy;- akta osobowe i dokumentacja pracownicza;- dokumentacja zarobkowa pracowników;- opodatkowanie wynagrodzeń;- Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych;- PFRON;- obsługa programów „Płatnik” oraz „Symfonia”;- rekrutacja i selekcja personelu.Ze względu na przedmiot studiów wykładowcy powinni kłaść nacisk na praktyczny wymiar zajęć. W konsekwencji słuchacze będą mogli niemal na bieżąco wykorzystywać zdobywaną na studiach wiedzę w pracy zawodowej.

Organizacja studiów, koszty

Studia podyplomowe na kierunku kadry i płace trwają zazwyczaj dwa semestry. Jako że organizowane są głównie w trybie niestacjonarnym, zajęcia odbywają się najczęściej w weekendy, dwa lub trzy razy w miesiącu. Opłata za jeden semestr nauki wynosi od 1,5 tysiąca do 2,5 tysiąca złotych – koszt uzależniony jest między innymi od tego, jaką słuchacz wybierze uczelnię. Normą staje się możliwość rozłożenia czesnego na raty, informacji na temat szczegółów takiej możliwości można zaczerpnąć na przykład w uczelnianym sekretariacie.

Rekrutacja

Rekrutacja na studia podyplomowe przebiega zwykle na podstawie kolejności zgłoszeń – tak jest także w przypadku studiów na kierunku kadry i płace. Kandydaci zobligowani są do złożenia kompletu wymaganych dokumentów w wyznaczonym terminie. W skład aplikacji wchodzi zazwyczaj:- podanie o przyjęcie na studia;- oryginał lub odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych;- kserokopia dowodu tożsamości ze zdjęciem;- fotografie legitymacyjne (zazwyczaj dwie sztuki);- potwierdzenie wpłaty pierwszej raty czesnego lub wpisowego (obowiązuje na niektórych uczelniach). Red. Barbara Stachnik

Data publikacji: 04.11.2019