Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Internet dla studenta – jak dopasować usługę?

Internet dla studenta – jak dopasować usługę?



Internet mobilny czy łącze stałe?

 

Według danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej 25,5 proc. Polaków korzysta z internetu mobilnego, 70,2 proc. z internetu stacjonarnego, a 49,8 proc. z internetu mobilnego w telefonie. Ten ostatni teoretycznie wydaje się najlepszym rozwiązaniem dla studenta, gdyż żak może dzięki temu korzystać z sieci wszędzie. Może również stworzyć na swoim smartfonie sieć bezprzewodową i korzystać z sieci na laptopie. Pamiętajmy jednak, że operatorzy komórkowi stawiają w ramach oferowanych pakietów znaczne ograniczenia. Zazwyczaj operator po przekroczeniu określonego poziomu transferu ograniczy nam prędkość do np. 1 Mb/s. W takim wypadku nie będziemy mogli korzystać z wielu usług, ponieważ po prostu nie będą one działać płynnie. Pamiętajmy również, że jeśli korzystamy z internetu przez znaczną część dnia, to kilka GB transferu to będzie dla nas zdecydowanie zbyt mało. Przykładowo 2 GB danych wykorzystamy, oglądając przez godzinę film w jakości HD, a samo korzystanie z serwisu społecznościowego Facebook może tylko w ciągu jednego dnia wymagać takiego poziomu transferu.

 

Gdzie mieszka polski student?

 

Kluczem do oceny możliwości wyboru usługi internetowej dla studenta jest to, gdzie dany żak mieszka. Według raportu „Portfel studenta” aż 41 proc. studentów mieszka podczas studiów ze swoimi rodzicami. Około 30 proc. wynajmuje mieszkanie, które zazwyczaj dzieli z jednym współlokatorem. Około 9 proc. żaków mieszka w czasie studiów w domach studenckich – polskie uczelnie są w stanie zaoferować miejsce wyłącznie dla tej części studentów. Co istotne, przyznanie miejsca w akademiku wiąże się ze spełnieniem wielu wymagań. Brana jest pod uwagę m.in. odległość od uczelni, jak również wysokość dochodów rodziny. Często wymóg odnośnie do odległości wynosi nawet 150 kilometrów, ale te kryteria są dopasowywane pod aktualną sytuację. W niektórych miastach, np. w Częstochowie, miejsc w akademikach jest więcej niż chętnych, ale w bardzo popularnych miejscowościach akademickich o takie miejsce jest bardzo trudno.

 

Różne przypadki – różne oferty dla studenta

 

W zależności od zakwaterowania studenci mogą korzystać z różnych ofert internetu dla studenta. Kolejno:

  • Student w akademiku – zazwyczaj korzysta z dostępu zapewnianego przez dom studencki. Sposób połączenia z siecią zależy od akademika. W jednym akademiku konieczny będzie krótki kabel sieciowy, w innym żak połączy się bezprzewodowo, ale równie dobrze może się zdarzyć, że będzie musiał poprowadzić nawet kilkadziesiąt metrów kabla. Plusem takiego dostępu są koszty – zazwyczaj opłata będzie symboliczna, np. kilkadziesiąt złotych dla admina sieci. Oczywiście taki dostęp ma swoje minusy, takie jak ograniczenia dostępu do stron, portów czy aplikacji. Dochodzi również kwestia dużej zależności od admina czy innych użytkowników.
  • Student w wynajętym mieszkaniu – w 2017 roku dostępny był internet dla studenta w UPC (https://www.upc.pl/internet/kup-internet/), gdzie możliwe było korzystanie z oferty wyłącznie w czasie roku akademickiego. Teraz typowej oferty dla studenta nie ma, ale być może się pojawi. Co powinien zrobić student, który korzysta z wynajętego mieszkania? Po pierwsze musi się zorientować, czy w przypadku jego mieszkania dostępny jest internet światłowodowy UPC. Nie jest to wcale pewne – w 2017 roku tylko 3,9 proc. gospodarstw domowych w Polsce korzystało z tej usługi. Jeśli istnieje możliwość jej podłączenia, to żak musi zdobyć zgodę od właściciela mieszkania – chociaż wszystko jest zależne od zapisów w umowie. W przypadku zgody student może wybrać np. pakiet do 60 Mb/s. Taka prędkość internetu pozwoli na komfortowe korzystanie z sieci kilku osobom, a miesięczny koszt 50 zł żacy mogą podzielić na kilka osób.
  • Student w domu rodzinnym – jeśli rodzina nie ma jeszcze dostępu do stałego łącza, to może skorzystać z dokładnie tej samej usługi, którą wyżej opisaliśmy. Ewentualnie może wybrać pakiet z wyższymi parametrami.

 

Internet dla studenta – tani i dobry

 

Oferta internetu jest aktualnie na tyle atrakcyjna cenowo, że żak może wraz ze swoimi kolegami korzystać z szybkiego łącza światłowodowego, wydając kilkanaście złotych miesięcznie. Tyle wyniesie koszt usługi w przeliczeniu na jedną osobę.

Zobacz również: Internet dla studenta - jakie oferty warto wziąć pod uwagę?


Data publikacji: 07.08.2018