Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Handel zagraniczny

Handel zagraniczny



Handel zagraniczny to istotny obszar gospodarki każdego kraju. Ekspertów w tej dziedzinie nigdy nie za dużo! Jeżeli pragniesz poszerzyć swoją wiedzę, zapraszamy do podjęcia studiów podyplomowych.

Udział polskiego handlu zagranicznego w handlu światowym ma wzrosnąć – według prognoz eksperckich przygotowanych w zeszłym roku – z 1,3% do 1,5%. Wydaje się, że wzrost to niewielki? W skali kraju wyniesie on jednak aż 110% i to w ciągu najbliższych 15 lat! Eksperci twierdzą, że liderami eksportu staną się branże: elektroniczna, motoryzacyjna oraz rolno-spożywcza. Ekspansja na rynki zagraniczne jest celem także małych i średnich przedsiębiorstw reprezentujących różne branże, dlatego właśnie dodatkowe kwalifikacje związane z zagranicznymi transakcjami handlowymi i wiedza na temat mechanizmów, jakie nimi rządzą, stają się coraz bardziej pożądane nie tylko w szeregach kadr menedżerskich dużych firm, ale i wśród przedstawicieli sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Cel studiów

Studia podyplomowe z zakresu handlu zagranicznego mają na celu przede wszystkim przekazanie słuchaczom rzetelnej wiedzy teoretycznej oraz praktycznych umiejętności, które pozwolą z powodzeniem prowadzić negocjacje, zawierać umowy handlowe, przeprowadzać działania marketingowe i promocyjne na rynkach zagranicznych, by w końcu realizować transakcje, a następnie je rozliczać. Słuchacze zapoznają się także ze zmianami makroekonomicznymi, jakie zaszły w Polsce po akcesji do Unii Europejskiej, a jakie mają wpływ zarówno na działalność importową, jak i eksportową.

Dla kogo te studia?

Studia podyplomowe z zakresu handlu zagranicznego przygotowano z myślą o absolwentach studiów I lub II stopnia, którzy pragną zgłębić wiedzę dotyczącą współpracy handlowej z zagranicą. W gronie szczególnie zainteresowanych tym kierunkiem studiów znajdują się między innymi osoby, które w ramach obowiązków zawodowych obsługują zagraniczne operacje handlowe lub które pracują w przedsiębiorstwach z udziałem zagranicznego kapitału. Oferta studiów adresowana jest także do menedżerów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, które planują ekspansję na zagraniczne rynki, oraz do pracowników firm konsultingowych, zajmujących się między innymi przygotowywaniem analiz rynków zagranicznych.

Organizacja, opłaty

Studia trwają zazwyczaj 2 semestry. Słuchacze mają obowiązek uczestniczyć w weekendowych zjazdach, które odbywają się z reguły co dwa tygodnie. Harmonogram studiów ustala jednak indywidualnie każda z uczelni, toteż jeszcze przed złożeniem aplikacji warto zapoznać się z wstępnym planem zajęć. Jeśli idzie o koszty studiów podyplomowych na kierunku handel zagraniczny, wahają się one od 3 tysięcy do 6 tysięcy złotych za cały rok nauki. Uczelnie umożliwiają wpłatę czesnego w ratach – o szczegóły należy pytać w odpowiednim sekretariacie studiów podyplomowych.

Program studiów

Program studiów obejmuje wykłady, seminaria, a także konwersatoria obejmujące tematyką między innymi takie zagadnienia:- podstawy ekonomii;- marketing międzynarodowy;- międzynarodowe stosunki gospodarcze;- rozliczenia międzynarodowe;- prawo w handlu zagranicznym;- transakcje handlu zagranicznego;- ubezpieczenia w obrotach zagranicznych;- badanie koniunktury, analiza rynków zagranicznych;- logistyka i transport w handlu zagranicznym;- polityka celna;- negocjacje handlowe;- polityka handlowa Unii Europejskiej;- przetargi międzynarodowe;- zarządzanie ryzykiem;- różnice kulturowe w biznesie;- finanse przedsiębiorstwa uczestniczącego w obrotach zagranicznych.

Rekrutacja

Rekrutacja na ten kierunek studiów podyplomowych ma charakter otwarty (jedynym warunkiem jest posiadanie dyplomu ukończenia studiów licencjackich, inżynierskich lub magisterskich), a o naborze słuchaczy decyduje kolejność zgłoszeń. Kompletną aplikację należy złożyć w wyznaczonym przez wybraną uczelnię terminie. W jej skład wchodzą:- oryginał/odpis dyplomu;- podanie o przyjęcie na studia;- kwestionariusz osobowy;- życiorys (CV);- fotografie w formacie legitymacyjnym;- kserokopia dowodu tożsamości ze zdjęciem;- dowód lub deklaracja wpłaty.Red. B. Stachnik

Data publikacji: 06.01.2020