Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

GIS Day 2014 na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu czyli „Skanujemy świat!”

GIS Day 2014 na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu czyli „Skanujemy świat!”



GIS Day to coroczne święto miłośników Systemów Informacji Geograficznej (ang. Geographic Information Systems). Wydarzenie to od 1987 roku ma charakter globalny i stanowi ważną część Tygodnia Świadomości Geograficznej. Jego inicjatorem byli przed laty National Geographic Society i firma Environmental Systems Research Institute (ESRI).

Obchody GIS Day organizowane są już po raz siedemnasty. Organizatorzy wydarzenia na Uniwersytecie Przyrodniczym spodziewają się prawdziwych tłumów. Przewiduje się, że na spotkanie przybędzie ponad 300 uczestników – głównie uczniów szkół średnich, studentów i naukowców. Już 19 listopada na całym świecie odbędą się spotkania, służące popularyzacji wiedzy na temat Systemów Informacji Geograficznej oraz podnoszeniu świadomości, w jaki sposób stosowanie tej technologii wpływa na nasze codzienne życie. W zeszłym roku w Polsce odbyło się aż 26 imprez w 18 miastach, a w sumie wzięło w nich udział około 3 500 osób. Tegoroczne spotkanie na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu odbędzie się pod hasłem: „Skanujemy świat!”.
Środa, 19 listopada 2014 rokuw godzinach 10.00 – 14.00 w Auli Jana Pawła II w Centrum Dydaktyczno-Naukowym przy pl. Grunwaldzkim 24ASerdecznie zapraszamy!
Na uczestników spotkania czekają interesujące wykłady, warsztaty i pokazy przygotowane z myślą o młodzieży szkół średnich, studentach, a także wszystkich innych osobach zainteresowanych omawianą tematyką. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną między innymi tematy traktujące o zastosowaniach skanowania laserowego do pozyskiwania danych przestrzennych, a także tematy dotyczące oprogramowania GIS, modelowania 3D, zastosowania dronów oraz pokazów sprzętu geodezyjnego. Podczas sesji wykładowej wystąpią znani przedstawiciele największych i najważniejszych firm z branży pozyskiwania i przetwarzania informacji przestrzennej. Będzie można uzyskać informacje z pierwszej ręki, od ekspertów w swoich dziedzinach. Swoje osiągniecia zaprezentują również studenci, członkowie Studenckiego Koła Naukowego Geoinformatyki na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Pokazy i warsztaty poprowadzone zostaną przez gości z zaproszonych przedsiębiorstw oraz pracowników i studentów uczelni. Tegoroczna tematyka wykładów w godz. 10.00 – 11.40 to:- Przestrzeń się liczy – Maksymilian Ufa, Esri Polska, - Aktualne technologie w skaningu naziemnym, mobilnym i lotniczym na przykładzie firm „Z+F” i „Riegl” – Jacek Krawiec, Laser – 3D - Ocena możliwości wykorzystania danych Informatycznego Systemu Osłony Kraju w celu weryfikacji i aktualizacji wybranych elementów baz katastralnych – Katarzyna Andrzejczak, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu - Aplikacja wspomagająca raportowanie sytuacji wymagających interwencji służb miejskich – przykład zastosowania dla rejonu Placu Grunwaldzkiego we Wrocławiu – Marta Jakóbczak, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu- Skaning w niecodziennej odsłonie – Dominika Olejniczak, Joanna Łacina, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu - Bezzałogowe systemy latające w zadaniach geodezyjnych – Aleksandra Knapik, Mateusz Krawczyk, Uniwersytet Przyrodniczy we WrocławiuW godzinach 11.40 – 12.00 odbędzie się tradycyjne przyjęcie urodzinowe GIS Day, a następnie – Pokazy skanowania oraz sprzętu geodezyjnego (skierowane do wszystkich uczestników wydarzenia) i warsztaty GIS, 3D, fotogrametrii (aż do wyczerpania miejsc). W programie przewidziano również interesujące warsztaty dotyczące między innymi: fotogrametrii cyfrowej, skaningu laserowego, modelowania 3D, technologii geodezyjnych. Inicjatorem oraz patronem wydarzenia GIS Day jest National Geographic Society oraz firma Environmental Systems Research Instiitute (ESRI). GIS Day obchodzony jest na całym świecie zawsze w środy.
* * *
GIS Day odbywa się na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu już po raz dziewiąty. Organizatorem GIS Day jest Studenckie Koło Naukowe Geoinformatyki działające przy Instytucie Geodezji i Geoinformatyki na Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji. Od samego początku istnienia, czyli od 2008 roku, koło to co roku organizuje obchody GIS Day na Uniwersytecie. Członkowie koła samodzielnie wykonali plan 3D kampusu uczelnianego, a w chwili obecnej prowadzą wstępne prace nad stworzeniem geoportalu uniwersyteckiego. W 2013 roku brali natomiast udział w organizacji XXVI Międzynarodowego Spotkania Studentów Geodezji (ang. International Geodetic Student Meeting 2013) na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Spotkanie to organizowane jest co roku przez Międzynarodową Organizację Studentów Geodezji (ang. International Geodetic Student Organization). Spośród sześciu wykładów, które zaplanowano na tegoroczne obchody GIS Day, aż cztery zostaną zaprezentowane przez studentów uniwersyteckiego Koła Naukowego. Wśród studentów, którzy zdecydowali się zaprezentować swoje osiągnięcia znalazła się między innymi Katarzyna Andrzejczak, studentka kierunku geodezja i kartografia, która zdobyła główną nagrodę w konkursie INTERGEO 2014, organizowanym przez Council of European Geodetic Surveyors w kategorii GIS, Mapping and Cadastre. Nagrodę tę wręczono w Berlinie podczas największych targów branży geoinformayjnej.Działający na Uniwersytecie Przyrodniczym Wydział Inżynierii Kształtowania i Geodezji może pochwalić się bardzo długą tradycją w zakresie nauczania geodezji i kartografii. Wydział ma również bardzo silną pozycję naukową w tej dziedzinie. Studia geodezyjne na tym wydziale prowadzone są już od 54 lat (w 2010 r. świętowano obchody 50-lecia studiów geodezyjnych na UP). Instytut Geodezji i Geoinformatyki stanowiący część wydziału jest członkiem Krajowego Centrum Inżynierii Kosmicznej i Satelitarnej, współpracuje też z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). Instytut ten wziął udział w budowie Aktywnej Sieci Geodezyjnej ASG-EUPOS, ułatwiającej dokonywanie pomiarów z zastosowaniem technik satelitarnych. Sieć ta jest dziś jednym z podstawowych narzędzi pracy geodetów w Polsce (statystyki mówią o kilkunastu tysiącach użytkowników w 2013 roku). W bieżącym roku Wydział Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji we Wrocławku zyskał prawo do nadawania stopnia doktora habilitowanego nauk technicznych w zakresie geodezji i kartografii i stał się jednym z czterech ośrodków naukowych w naszym kraju, mających takie uprawnienia.

Data publikacji: 19.11.2014