Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Filolodzy pożądani na rynku pracy

Filolodzy pożądani na rynku pracy



O uczelni wyższej nie należy myśleć jak o przedłużeniu szkoły średniej, lecz jak o wrotach do rynku pracy. Nauka i rozwój osobisty są niezwykle cenne, ale jedynie gdy idą w parze ze zdobywaniem praktycznych umiejętności i przygotowaniem do zawodu możemy mówić o kompletnych studiach.

Młody człowiek poszukujący pracy po zakończeniu edukacji i odebraniu dyplomu powinien czuć się jak podróżnik podejmujący kolejny, starannie zawczasu zaplanowany etap wyprawy. Kierując się tą myślą, uruchomiliśmy na Wyższej Szkole Filologicznej we Wrocławiu projekt „Filolog atrakcyjny na rynku pracy”, który bazuje na pozytywnych doświadczeniach naszych zagranicznych partnerów z Høgskulen i Sogn og Fjordane w Norwegii. Dzięki projektowi studenci naszej uczelni mogą nie tylko poszerzać swoją wiedzę z zakresu językoznawstwa czy literaturo- i kulturoznawstwa, jaka tradycyjnie jest podwaliną kierunków filologicznych, ale także realizować przedmioty praktycznego kształcenia. Realizowane w ramach projektu programy o profilu praktycznym tworzymy we współpracy z samymi pracodawcami. Spotykamy się z właścicielami wydawnictw, biur tłumaczeń i firm o rozbudowanej sieci kontaktów zagranicznych. Pytamy ich czego w pierwszej kolejności oczekują od pracowników. Jakie konkretne umiejętności będą potrzebne studentom filologii, aby po zdaniu wszystkich egzaminów wgryźć się w rynek pracy. Potem uwzględniamy to wszystko, wprowadzając nasz program w życie. Na realizację projektu „Filolog atrakcyjny na rynku pracy” otrzymaliśmy dofinansowanie z funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego i norweskich funduszy w ramach Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego. Dzięki temu wsparciu między innymi wyposażyliśmy na uczelni dwa nowoczesne laboratoria do nauki tłumaczeń ustnych, które pozwalają studentom opanować niezwykle trudną sztukę tłumaczeń specjalistycznych i symultanicznych. Każda nasza pracownia ma 22 stanowiska nadawczo-odbiorcze, w tym cztery w kabinach do tłumaczeń ustnych. Ćwiczenia prowadzone w pracowniach to płynne wprowadzenie do pracy w charakterze tłumacza na konferencjach, spotkaniach dwustronnych czy w biurach tłumaczeń.

Organizujemy także spotkania studentów ze środowiskiem gospodarczym, dzięki którym mogą oni wybadać oczekiwania rynku i zbudować sieć kontaktów przydatną po studiach. W ramach projektu uruchomiliśmy portal PracaDlaFilologa.pl, który stanowi platformę komunikacji między młodymi filologami a pracodawcami. To pomost porozumienia – pozwala zrozumieć wzajemne oczekiwania, połączyć to, co dotychczas stanowiło dwa światy. Studia i rynek pracy. Na portalu regularnie pojawiają się oferty zatrudnienia, staży i praktyk przygotowane specjalnie z myślą o osobach z wykształceniem, jakie daje Wyższa Szkoła Filologiczna. Przedstawiciele firm z Dolnego Śląska wiedzą już, że nasza uczelnia jest pewnym fenomenem na skalę krajową, jeśli chodzi o wychodzenie naprzeciw wyzwaniom współczesnej gospodarki. Kształcimy filologów profesjonalistów – pozwalamy studentom poznać taki warsztat, którego znajomość będzie od nich oczekiwana na rozmowie rekrutacyjnej i w późniejszym pełnieniu zawodu. Prowadzimy na WSF studia licencjackie, magisterskie, podyplomowe, a także Program doktorancki. Uczymy praktycznego aspektu anglistyki, germanistyki, amerykanistyki, italianistyki oraz hispanistyki. Mamy także w ofercie studia dwujęzyczne, które umożliwiają zdobycie biegłej znajomości dwóch języków. Myślisz o swojej przyszłości? My też myślimy o twojej przyszłości, dlatego wprowadzamy w życie program „Filolog atrakcyjny na rynku pracy”. Dołącz do nas! Rekrutacja trwa do końca września! www.wsf.edu.pl


Data publikacji: 17.09.2015
ikonka kierunki studiów

Dodatkowe informacje o studiach - Wrocław