Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Co robić po liceum?Finał edukacji jest zawsze ważnym momentem w życiu. Osoby, które ukończyły technika lub szkoły zawodowe, mają zadanie ułatwione. Zyskały zawód, który mogą wykonywać tuż po opuszczeniu murów szkoły, lub kontynuować naukę na studiach wyższych. Inaczej sprawa się przedstawia w przypadku absolwentów liceów ogólnokształcących. Szkoły te, jak sama nazwa wskazuje, dają wykształcenie ogólne. Nie zyskujemy zatem żadnego zawodu, a jedynie wykształcenie średnie ze zdaną maturą. Dlatego też warto wcześniej opracować ścieżkę swojej kariery zawodowej i dalszej edukacji, aby uniknąć przykrych niespodzianek podczas stawiania pierwszych kroków na rynku pracy.

Wykształcenie ogólne


            Ukończenie liceum i zdanie matury pozwalają nam na aplikowanie na wybrane kierunki studiów wyższych lub ukończenie kursów pomaturalnych. Dzięki temu zyskujemy dodatkowe umiejętności i uprawnienia, które są pożądane na rynku pracy. Dziś rzadko można spotkać absolwentów liceów, którzy poprzestali jedynie na tym wykształceniu.


            Warto od razu po zakończeniu szkoły podjąć dalszą edukację. Bez znaczenia jest jej forma – nauka w szkołach prywatnych czy państwowych. Istotne jest, aby wybrać kierunek zgodny ze swoimi zainteresowaniami. Czesne w placówkach niepublicznych pomogą sfinansować pożyczki przez Internet. Dzięki temu zyskamy możliwość kontynuowania nauki w wybranym przez siebie kierunku.


 


Wybór studiów


            Osoby, które decydują się na podjęcie nauki w szkołach wyższych, mają przed sobą minimum 3 lata edukacji. Po tym czasie można uzyskać tytuł licencjata lub inżyniera i legitymować się wykształceniem wyższym pierwszego stopnia. Absolwenci, którzy wybierają ten krok, powinni przede wszystkim określić kierunki, w jakich chcą się kształcić i w przyszłości pracować. Warto bowiem pamiętać, iż jest to moment w życiu, w którym kształtujemy nie tylko edukacyjną przyszłość, ale także zawodową.


            Wszyscy, którzy myślą o studiowaniu, powinni także zainwestować w swoje umiejętności językowe. Szkoła daje dobrą bazę do tego, aby rozwijać kompetencje w tym zakresie. Dodatkowe kursy na uczelni lub w szkołach prywatnych pozwolą nam na poprawę swojego statusu na rynku pracy. Pożyczki przez Internet można wykorzystać do sfinansowania zakupu kursów, podręczników czy wyjazdów językowych.


 


Kursy i szkoły policealne


            Innym pomysłem, który mogą wykorzystać absolwenci liceów ogólnokształcących, są kursy i szkoły policealne. Dzięki szerokiemu wyborowi kierunków np. asystentka stomatologiczna, kosmetyczka, technik masażysta, technik technologii żywności, kucharz czy technik hotelarstwa zyskujemy w ciągu kilkunastu miesięcy nowy zawód. Edukacja jest bezpłatna, dlatego też warto skorzystać z bogatej oferty niepublicznych placówek.


            Powinno się także inwestować w rozwój zawodowy poprzez uczestnictwo w różnych kursach, dających możliwość znalezienia zatrudnienia w wybranym zawodzie. Wybierajmy kursy certyfikowane, aby po ich ukończeniu otrzymać dyplom lub świadectwo respektowane przez pracodawców. W dofinansowaniu kosztów kursów można skorzystać z pożyczki przez Internet.


            Decydując się na ukończenie liceum ogólnokształcącego, powinniśmy już na etapie wstępnym określić choćby zarys swojej przyszłej drogi edukacyjnej i zawodowej. Liceum bowiem daje nam wykształcenie ogólne, bez konkretnego zawodu. Niezbędne jest zatem podjęcie dalszej edukacji, aby ukierunkować się na konkretną branżę i odnaleźć na coraz bardziej wymagającym rynku pracy.


Data publikacji: 20.02.2019
ikonka kierunki studiów
Kierunki studiów - artykuły