Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Co po maturze? Alternatywy dla studiów i pracyKasztanowce przekwitły, matury dobiegły końca i trzeba podjąć decyzję, co dalej. Studia… brzmią kusząco, jednak nie wiadomo czy po latach spędzonych na uczelni nadal będzie popyt na dany zawód. Może zatem usamodzielnić się i pójść do pracy? Niezły pomysł, jednak z czasem może się okazać, że wykształcenie średnie bez konkretnego tytułu zawodowego to za mało, aby objąć ciekawe i dobrze płatne stanowisko. Co zatem wybrać, aby w przyszłości nie żałować swojej decyzji i zdobyć umiejętności cenione na rynku pracy? Podpowiadamy: szkoły policealne. Jeśli stoisz przed wyborem drogi zawodowej, ten artykuł jest dla Ciebie.

Szkoły policealne – sposób na ciekawy zawód

Szkoły policealne jeszcze do niedawna uchodziły za jedyną możliwość podjęcia dalszej edukacji przez osoby, którym nie udało się dostać na wymarzony kierunek studiów. Stanowiły alternatywę dla uczelni wyższych i często były wybierane jako „plan B”. Dziś coraz więcej chętnych, bez względu na wiek czy dotychczasowe wykształcenie, wybiera naukę w szkołach policealnych. Placówki te, poza poszerzeniem wiedzy teoretycznej, pozwalają na zdobycie praktycznych umiejętności oraz uprawnień zawodowych. Posiadają ciekawą, szeroką, i co niezmiernie ważne, dopasowaną do aktualnego zapotrzebowania na rynku pracy ofertę edukacyjną. Więcej informacji na temat oferty szkół policealnych znajduje się na stronie: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-policealne.

Czym są szkoły policealne?

Placówki edukacyjne tego typu powstały z myślą o osobach, które mają wykształcenie średnie, także bez matury, chcą się dalej kształcić i zdobyć przyszłościowy zawód. W zależności od wybranego kierunku, edukacja w szkołach policealnych trwa rok lub dwa lata. W tym czasie odbywa się szereg zajęć praktycznych i warsztatowych, które przygotowują do wejścia na rynek pracy z konkretnymi umiejętnościami i doświadczeniem. Co ciekawe, szkoły policealne są coraz chętniej wybierane przez osoby, które ukończyły studia i pracują w swoim zawodzie, ale chcą wzbogacić wiedzę w określonych dziedzinach lub rozwinąć swoje pasje. Możliwość odbycia bezpłatnej nauki na więcej niż jednym kierunku, stanowi nie lada zachętę do poszerzania horyzontów.

Korzyści płynące z wyboru szkoły dla dorosłych

Nauka w szkołach policealnych to zastrzyk wiedzy, niezbędnej do podjęcia pracy w wybranym zawodzie. Kierunki tworzone są tak, aby odpowiadać na zapotrzebowanie przyszłych pracodawców i rozwijać te umiejętności, które są niezbędne na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy. Co więcej, w trakcie edukacji w szkole policealnej, odbywają się liczne staże i praktyki oraz zajęcia z przedsiębiorczości, mające na celu przygotowanie do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Ponadto, godne zaufania szkoły policealne posiadają uprawnienia szkół publicznych, więc wszelkie zaświadczenia ZUS, KRUS czy MOPS są bezpłatne, a uzyskany dyplom na druku MEN jest respektowany przez wielu przyszłych pracodawców, również zagranicznych. Szkoły policealne posiadają uprawnienia szkół publicznych, co niesie wiele korzyści dla słuchaczy, m.in. możliwość nieodpłatnego pobierania zaświadczeń do wielu instytucji, np. ZUS, KRUS, MOPS. Absolwenci otrzymują dyplom na druku MEN, który respektowany jest przez przyszłych pracodawców, także zagranicznych.

Szkoła policealna – kierunki, jakich nie ma nigdzie indziej

Często w ofercie uczelni wyższych próżno szukać tak konkretnych, a jednocześnie bardzo ciekawych kierunków kształcenia, jakie oferują szkoły policealne. Florysta, dekorator wnętrz, manikiurzystka to przykłady, na to, jak hobby można przekuć w wymarzoną pracę. Ponadto, w ofertach szkół policealnych nie brak kierunków, które spotykają się z rosnącym zapotrzebowaniem – szczególnie za granicą. Opiekun medyczny, technik masażysta czy instruktor do spraw terapii uzależnień, to tylko niektóre z nich.

Dla kogo przeznaczone są szkoły policealne?

Aby rozpocząć naukę w jednej ze szkół dla dorosłych, wystarczy mieć ukończone liceum lub technikum, ale nie trzeba legitymować się świadectwem maturalnym. Rekrutacja prowadzona dwa razy w roku, także online – co jest niezwykle wygodne, gdyż nie trzeba długo czekać, aby podjąć naukę na kolejnym kierunku.
Warto mieć na uwadze, że człowiek uczy się całe życie i nigdy nie jest za późno, aby podjąć naukę w szkole policealnej zdobyć nowe umiejętności, poszerzyć wiedzę i zdobyć nowy zawód.

Artykuł sponsorowany.


Data publikacji: 12.06.2018
ikonka kierunki studiów
Kierunki studiów - artykuły