Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Biologia

Biologia



Podyplomowe, kwalifikacyjne studia z biologii to propozycja przede wszystkim dla tych nauczycieli, którzy chcą rozszerzyć zakres swoich kompetencji i rozpocząć nauczanie biologii jako drugiego przedmiotu.

Studia podyplomowe z biologii oferowane przez większość polskich uczelni – czy to państwowych czy prywatnych – mają zazwyczaj charakter kwalifikacyjny. Oznacza to, że nadają słuchaczom kwalifikacje do nauczania przedmiotu „biologia” jako drugiego przedmiotu. Ich celem jest przekazanie wiedzy i umiejętności, które są niezbędne do prowadzenia zajęć szkolnych z biologii. Tym samym studia zorganizowane są w zgodzie z obowiązującym rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (z dnia 17 stycznia 2012 r.).

Kto jest adresatem studiów?

W związku z tym adresatami studiów podyplomowych z biologii są najczęściej nauczyciele innych przedmiotów, którzy chcą zdobyć wymagane kwalifikacje do nauczania drugiego przedmiotu. Co za tym idzie, kandydaci na studia muszą legitymować się dyplomem ukończenia studiów wyższych (licencjackich, inżynierskich lub magisterskich) z zakresu nauk przyrodniczych oraz posiadać przygotowanie pedagogiczne (ukończony podczas studiów kurs pedagogiczny lub pedagogiczne studia podyplomowe), a więc kwalifikacje wymagane do nauczania pierwszego przedmiotu.

Organizacja studiów, opłaty

Studia podyplomowe na kierunku biologia trwają zazwyczaj 3 semestry, zjazdy rozpoczynają się najczęściej w semestrze zimowym i odbywają się w systemie weekendowym (z reguły co dwa tygodnie). Jeden semestr nauki kosztuje od 1,5 tysiąca złotych. Opłatę za studia uczelnie rozkładają na raty – w odpowiednim sekretariacie ds. studiów podyplomowych warto zapytać o warunki takiego rozwiązania. Niektóre uczelnie prowadzą także studia kwalifikacyjne z biologii, które współfinansowane są z funduszy Unii Europejskiej.

Program studiów

Przedmioty prowadzone są w ramach wykładów, seminariów, ale i ćwiczeń warsztatowych. W programach niektórych uczelni przewidywane są także zajęcia z zakresu nauczania problemowego, eksperymentu dydaktycznego, a także zajęcia terenowe. Dzięki temu słuchacze mają również możliwość udoskonalenia swoich kompetencji metodycznych i warsztatowych.Przykładowy program studiów podyplomowych z zakresu biologii uwzględnia zajęcia z następujących przedmiotów: - biologia ogólna;- biologia komórki;- podstawy biotechnologii;- anatomia funkcjonalna człowieka;- fizjologia człowieka;- systematyka zwierząt;- systematyka roślin;- biologia mikroorganizmów;- genetyka klasyczna i molekularna;- ekologia i ochrona środowiska;- fizjologia roślin;- edukacja prozdrowotna;- choroby pasożytnicze człowieka;- grzyby potencjalnie chorobotwórcze dla człowieka;- bakterie i wirusy jako czynniki etiologiczne chorób zakaźnych;- wychowanie do życia w rodzinie;- grzyby wielkoowocnikowe;- elementy bioinformatyki;- dydaktyka biologii;- praktyka w szkole (60h);- seminarium dyplomowe.

Rekrutacja

Uczelnie rekrutują kandydatów według kolejności zgłoszeń. Oznacza to, że przed upływem wyznaczonego terminu należy doręczyć (osobiście lub korespondencyjnie) komplet wymaganych dokumentów. W skład takiego kompletu wchodzi najczęściej podanie/wniosek o przyjęcie na studia (zwykle do pobrania ze strony internetowej uczelni); dyplom ukończenia studiów wyższych (oryginał lub odpis); świadectwo potwierdzające posiadane kwalifikacje, uprawniające do wykonywania zawodu nauczyciela; kwestionariusz danych osobowych; fotografie legitymacyjne oraz dowód wpłaty. Red. B. Stachnik

Data publikacji: 16.03.2021