Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Bibliotekoznawstwo

Bibliotekoznawstwo



Do niedawna studenci bibliotekoznawstwa skazywani byli przez postronnych obserwatorów na nieuchronną klęskę podczas poszukiwania stałego zatrudnienia. Dziś, w czasach, gdy najcenniejsza okazuje się umiejętność wyszukiwania i zarządzania informacjami, wiemy już, że to niezwykle perspektywiczny kierunek.

Specyfika kierunku

Nieco myląca może wydawać się nazwa jednego z najprężniej rozwijających się na polskich uczelniach kierunku studiów podyplomowych. Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo w uszach wielu brzmią nudno, przestarzale i wciąż przez niektórych traktowane są jako strata czasu i pieniędzy. Tymczasem rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej.Warto bowiem uświadomić sobie, że wraz z dynamicznym rozwojem nowych technologii funkcjonowanie bibliotek diametralnie się zmieniło – dziś większość operacji odbywa się w sieci, coraz więcej zasobów bibliograficznych dostępnych jest w wersjach elektronicznych… Adepci bibliotekoznawstwa nabywają w toku swojego kształcenia szereg niesłychanie przydatnych w erze cyfryzacji i dyktatu informacji umiejętności. Zawiłe systemy identyfikacji bibliotecznej, wszelkie bibliografie, cyfrowa organizacja zasobów, wyglądające kosmicznie dla laików – dla nich nie stanowią najmniejszego problemu. Dużą część zajęć stanowią przedmiotu obejmujące problematykę opisywania coraz obszerniejszych źródeł naukowych. Na tych zajęciach wykorzystuje się wiedzę teoretyczną, konfrontuje ją z rzeczywistością i przygotowuje solidny grunt praktyczny pod przyszłe zajęcia zawodowe. Sporo uwagi poświęca się też zagadnieniu katalogowania dzieł starszych, ich elektronicznego adaptowania i udostępniania. Oczywiście, aby zapewnić profesjonalne podejście do tematu, studenci przechodzą również przez blok zajęć związanych z prawem autorskim, a także edytorstwem.Ponadto w programie studiów znajdują się podstawy szeroko pojętych nauk humanistycznych – elementy językoznawstwa, historii, filozofii czy literaturoznawstwa. To pewne fundamentalne treści, które przyswoić powinien uniwersalnym ekspert bibliotekoznawstwa – znacznie ułatwiają one poruszanie się wśród źródeł dotyczących przeróżnych nauk.

Dla kogo?

Bibliotekoznawstwo to przede wszystkim studia dla pasjonatów Świetnie odnajdą się tutaj osoby świadome roli informacji i jej udostępniania w dzisiejszym życiu codziennym. To dobry kierunek dla indywidualistów, zawsze chodzących własnymi drogami i uparcie dążących do wyznaczonych sobie celów. Studia podyplomowe w tym zakresie stanowią idealne uzupełnienie swoich kwalifikacji o kompetencje niezwykle cenione przez pracodawców w dzisiejszych czasach.

Gdzie studiować bibliotekoznawstwo?

Jest to kierunek stosunkowo nowy, dopiero zyskujący na popularności. Chcąc się kształcić na podyplomowych studiach bibliotekoznawczych, warto wybrać jeden z uniwersytetów, który posiada już pewne doświadczenie w nauczaniu przedmiotów bibliotekoznawczych. Najbardziej wybijają się instytuty na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz na Uniwersytecie Wrocławskim. Przez kilkanaście lat funkcjonowania zdążyły już opracować skuteczne programy dydaktyczne oraz zdobyć spore uznanie pracodawców.Ponadto ten kierunek mają w swojej ofercie między innymi Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie i kilkanaście innych publicznych i niepublicznych uczelni w Polsce. Przed podjęciem studiów warto dokładnie zapoznać się z proponowanymi przez te placówki programami, możliwościami, a także zapleczem naukowym, które na tym kierunku okazuje się niezwykle ważne. Poszczególne uczelnie często znacznie modyfikują zakres zajęć w kolejnych latach akademickich, szczególnie, iż jest to kierunek wciąż świeży i rozwijający się.

Możliwości zawodowe

Absolwenci podyplomowego bibliotekoznawstwa, jak sama nazwa wskazuje, przede wszystkim pożądani są przez wszelkie biblioteki na różnym poziomie ich funkcjonowania. Ponadto mogą znaleźć zatrudnienie w coraz liczniejszych instytucjach odpowiadających za wykorzystanie nowych technologii w procesie cyfryzacji (głównie tych podlegających Ministerstwu Cyfryzacji). Są też świetnie przygotowani do pracy w przeróżnych działach informacyjnych, pracy w szkolnictwie czy w jednostkach odpowiedzialnych za politykę informacyjną.red. Katarzyna Lipska

Data publikacji: 26.08.2019