Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

Bezpieczeństwo wewnętrzne

Bezpieczeństwo wewnętrzne

Źródło: http://foter.com



Jesteś pracownikiem administracji publicznej lub służb mundurowych? Zależy Ci na rozwoju zawodowym i pogłębianiu swojej wiedzy? Koniecznie zapoznaj się z programem studiów na kierunku „bezpieczeństwo narodowe”!

Fakt, że Polska zaangażowana jest w europejskie i euroatlantyckie struktury bezpieczeństwa, rodzi potrzebę kształcenia specjalistów zaznajomionych z zagadnieniami z obszaru bezpieczeństwa – w tym bezpieczeństwa wewnętrznego, które stanowi istotny element polityki wewnętrznej państwa. Stale wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów, którzy dzięki swoim kwalifikacjom będą potrafili odpowiednio reagować w obliczu zagrożenia, a także umiejętnie je przewidywać i przeciwdziałać mu. Studia podyplomowe z zakresu bezpieczeństwa wewnętrznego kształcą taką właśnie – wyspecjalizowaną – kadrę.

Cel studiów

Studia podyplomowe na tym kierunku służą przede wszystkim poszerzeniu wiedzy i podniesieniu kwalifikacji zawodowych słuchaczy. Dotyczą one szeroko rozumianego bezpieczeństwa wewnętrznego – zagrożeń czasu pokoju i wojny, systemu reagowania kryzysowego, roli i zadań poszczególnych elementów systemu reagowania kryzysowego oraz roli i zadań obrony cywilnej. W efekcie aktywnego uczestnictwa w studiach absolwenci zdobędą następujące kompetencje: umiejętność analizy i oceny zjawisk związanych z bezpieczeństwem i publicznym porządkiem, zdolność szybkiego podejmowania decyzji w sytuacjach kryzysowych oraz zarządzania sytuacjami kryzysowymi, takimi jak zakłóceniami porządku publicznego, zagrożeniami o charakterze terrorystycznym, awariami technicznymi, klęskami żywiołowymi i katastrofami naturalnymi. Słuchacze nauczą się także pracy w grupie, kierowania zespołem i prowadzenia symulacji.

Adresaci

Kierunek stworzono z myślą o wszystkich absolwentach studiów I lub II stopnia, których interesują zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa wewnętrznego, jednak przede wszystkim z myślą o osobach zatrudnionych w administracji rządowej i samorządowej; służbach mundurowych (Policji, Straży Miejskiej, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Wojsku Polskim, ABW, Służbie Więziennej); zespołach reagowania kryzysowego czy firmach prywatnych zajmujących się ochroną osób i mienia. Rozbudowany program studiów zapewni im zdobycie wiedzy i umiejętności, które z pewnością okażą się przydatne w pracy zawodowej.

Program studiów

Zajęcia dydaktyczne realizowane w ramach programu studiów podyplomowych na kierunku „bezpieczeństwo narodowe” prowadzone są w formie wykładów, konwersatoriów i warsztatów. Podczas zajęć słuchacze będą mieli możliwość zapoznania się ze specyfiką sytuacji kryzysowej w kontekście kulturowym, ideologicznym, socjologicznym i psychologicznym, poznają również aspekt prawny zarządzania kryzysowego.Oto przykładowy program studiów (realizowany na Uniwersytecie Warszawskim):- instytucje i prawo UE w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego;- problemy współczesnego państwa;- instytucje bezpieczeństwa wewnętrznego;- prawno-konstytucyjne podstawy bezpieczeństwa narodowego i bezpieczeństwa wewnętrznego;- bezpieczeństwo teleinformatyczne;- ochrona informacji niejawnych;- bezpieczeństwo przemysłowe;- współczesne problemy i rodzaje terroryzmu;- biały wywiad;- służby specjalne we współczesnym państwie;- zadania administracji terytorialnej w dziedzinie bezpieczeństwa wewnętrznego;- psychologiczne aspekty sytuacji kryzysowych;- podstawy kryminologii i kryminalistyki;- bezpieczeństwo sfery publicznej;- zarządzanie kryzysowe;- ochrona osób, mienia, obiektów i obszarów;- skutki migracji dla bezpieczeństwa wewnętrznego;- negocjacje kryzysowe i negocjacje w sytuacjach konfliktowych;- zachowanie jednostki w sytuacjach ekstremalnych;- zarządzanie bezpieczeństwem.

Organizacja studiów, opłaty

Studia trwają dwa semestry, rozpoczynają się zazwyczaj jesienią (wrzesień lub październik). Zajęcia odbywają się w trybie niestacjonarnym – podczas weekendowych zjazdów, organizowanych z reguły co dwa tygodnie, według indywidualnego harmonogramu danej uczelni. Koszt uczestnictwa w studiach oscyluje wokół 2 tysięcy złotych za jeden semestr nauki. Kandydaci zainteresowani spłatą czesnego w systemie ratalnym powinni zgłosić się do odpowiedniego sekretariatu ds. studiów podyplomowych z pytaniem o warunki takiego rozwiązania.

Rekrutacja

Nabór na studia podyplomowe prowadzony jest najczęściej według kolejności zgłoszeń, rzadziej na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej. Kandydat zobowiązany jest doręczyć (osobiście lub pocztą) komplet wymaganych przez uczelnię dokumentów. W skład aplikacji wchodzi z reguły:- wniosek o przyjęcie na studia;- oryginał lub odpis dyplomu ukończenia studiów;- kwestionariusz osobowy;- fotografie legitymacyjne;- dowód wpłaty czesnego i opłaty rekrutacyjnej (wpisowego).Szczegóły dotyczące rekrutacji znajdują się na stronach internetowych poszczególnych uczelni.Red. B. Stachnik

Data publikacji: 29.10.2018